Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

gianni
10. aug 2011

no ja časy na jedlo vôbec nedodržujem len tie intervaly,proste aby som niečo zjedla každé 2-3 hodiny ale nemám presne že kedy obed.....lebo ked som doma tak vstanem pozdejšie a už sa mi to celé posúva,ked chdím do práce tak je to vtedy pravidelnejšie by som povedala,alebo ked som niekde mimo domu a je čas trebárs na ten obed tak si vždy niečo dám nejaké to ovocie kým sa naobedujem a tak je to aj s večerou

lucy56
10. aug 2011

@petapete vikendy su najtazsie,my tiez bud grilujeme,alebo sme u nasich a mamka ako naschval posledne tyzdne pecie skoro stale nieco a potom odolaj, ale sa spolieham na to ze na olovrant mavam dobre hodnoty tak si kusok jeden dam a na svadbe to budes mat tazke, najhorsie je presne to ze musis jest v urcene hodiny a to ked si mimo byt sa da len tazko

yvett2009
10. aug 2011

@gianni a ty se máš měřit po hodině, hodině a půl nebo po dvou? Promiň, asi jsi to už psala, ale nevšimla jsem si. Zajímá mě to, jestli to alespoň na Slovensku máte nějak sjednocené, nebo si taky každý diabetolog dělá co chce 🙂

petapete
10. aug 2011

@yvett2009 - hele a to je přitom zajímavý, že ta Bělobrádková a Moravcová se znají, jezdí na stejný kongresy a setkávání,...takže ty zkušenosti si musejí předávat, takže tomu fakt prostě nerozumím, jak je možný, že se ty informace tak liší😖. Jinak na mě se s tou dietou moc nevytasily, nebyla tam ani jedna "standardní" sestra - jedna měla dovolenou a druhá zlomenou nohu (si mi Bělobrádková stěžovala😀), takže mi glukometr dala sama B., sestra mi s bídou ten papír s dietou utrhla (musela jsem jí to připomínat) a neřekla mi k tomu vůbec nic...jak jsem byla pak další týden na kontrole, tak ta standardní sestra už tam nějaké mamině vykládala právě k té dietě, jak si to sestavit,...tak jsem zaslechla rady typu - jíst jen nízkotučný výrobky (přitom ty obsahují víc sacharidů než ty vysokotučný, z vysokotučných se to naopak líp (rovnoměrněji a postupněji) uvolňuje, než z těch bez tuku...mě dorazila právě třeba informací, že udělat si lečo - to jo, ale rozhodně "zahustit" jen jedním vajíčkem,...prostě dost zcestný...MUDra o dietě ani moc nemluvila, spíš se spokojila s pokynem, že mi to vše vysvětlí sestra...takže krapet infomační šum, ale no problem, myslím, že na sestavení vhodného jídelníčku při GDM už jsme větší odborníci než oni tam😀)

yvett2009
10. aug 2011

my taky jezdíme na víkend k našim na návštěvu a to si vždycky dopředu u mamky objednávám obědy a musím říct, že je v tomto skvělá, že se pěkně přizpůsobili mojí dietě a obědvají společně se mnou přesně ve 13:00 a samozřejmě mají i stejné jídlo jako já 🙂

lucy56
10. aug 2011

@yvett2009 s tymto uplne suhlasim, ja som tiez studovala vsetko na nete co je dostupne dokonca aj zahranicne stranky po anglicky sa dohovorim a tu je asi celkovo problem v tom ze tehu cukrovke sa venuje malokto a aj diabetologovia nevedia ako to presne liecit, takze musime studovat a dobre je ze si tu mozme pokecat o osobbnych skusenostiach

gianni
10. aug 2011

@yvett2009 ja si mám merať po 2 hodinách,ale ani u nás to neni rovnaké

petapete
10. aug 2011

@gianni - no já se právě snažím ty hodiny držet konstantně, protože to je jeden ze základů právě podle MUDr. Moravcové a Krejčí (ty ve mě budí fakt důvěru, že o tom nejvíc vědí a nejvíc tomu rozumí - i tím, že ta MUDr. Krejčí je sama těhu-diabetička, prošla si právě gestačním DM, takže si myslím, že fakt ví a zajímá se nejvíc), že je právě blbě, pokud se snídá jednou v sedm a podruhé o půl deváté, že to tělo potřebuje na tu cukrovku právě tu pravidelnost - a ne primárně ve smyslu jíst co tři hodiny, ale právě v tom, aby ty časy jídel byly konstantní, tzn. snídaně vždy mezi sedmou-osmou, svačina kolem desáté, oběd v jednu, svačina ve čtyři, večeře v sedm, druhá v deset,...tak se to snažím podle toho řídit, ale je to kolikrát boj (hlavně ta snídaně, kvůli té nutnosti pohybu po ní, to se mi v sedm ráno táááák nechce😖)

gianni
10. aug 2011

my ideme v sobotu piecť prasa na chalupu tak sa teším,doprajem si mäso a zeleninu,len neviem či budem stíhať bo nás bude kolo 15 ludí a bude ich treba aj obskakovať,ale aspon to vybehám 😉

yvett2009
10. aug 2011

@petapete 😀 no to teda určitě!!! já myslím, že bych mohla jít dělat diabetologickou doktorku "zfleku" . Však mně ona toho taky nikdy moc nenapovídá a nechává všechno na sestrách. Ale to poprvé tam byla jedna sestra fakt hodně nepříjemná (pak už jsem na ni nikdy víc naštěstí nekápla) a ta mě vyloženě chtěla strašit nebo co a řekla, že to MUSIM striktně dodržovat dle toho papíru, nebo jinak hrozí inzulín a ten, jak určitě moc dobře vím, hodně škodí mimču. Tak jsem si pomyslela svý a taky jí to pěkně odkývala. Ovšem s tím inzulínem to teda přehnala... 😕

yvett2009
10. aug 2011

@gianni no to je teda gól - jsme tady teď čtyři (z toho Peťa a já stejná diaporadna) a máme tři různé pohledy na měření po jídle 😕 z toho mi jde fakt hlava kolem 🙄

petapete
10. aug 2011

@lucy56 - mě víkend doma nevadí ani v nejmenším, M. mě 100% podporuje, takže se to vše prostě řídí tímhle mým režimem...horší u těch našich no😖. Tam je to děsný, když i můj taťka, co je praktický lékař, to prostě odmítá respektovat a má tendenci to zlehčovat, že však mi nic není, to není cukrovka, jen glukozová intolerance...takže takový na houby no😖. U svatby to bude úplně na houby, jako říkám si, že na jednu stranu se to jedním dnem nezblázní, ale na druhou se mi zoufale nechce si ten režim zbytečně rozbíjet, když už ho mám najetý a nedělá mi větší problémy, že pak si hůř najedu zpět...Je to prostě složitý no...U našich peče babička a nejvíc mě "dojala", když jsme tu u nás slavili M. narozeniny, tak jsem řekla, že nedělám žádný dort (chtěla jsem původně dělat věnečky), aby mě to nelákalo (bylo to začátkem držení diety) a ona, že teda něco doveze, aby byla sladká tečka...tak jsem ji to zakázala s tím, že kdo bude chtít sladký, tak bude zmrzlina a dostanou zmrzlinu se šlehačkou a ovocem (já bych si dala jen ovoce se šlehačkou, tak to bych přežila bez nějakých pokušení😀) a hotovo...Jinak u našich právě babička taky většinou má něco napečenýho, mě naštěstí to její pečení moc nechutná a teda zatím jsem vždy odolala všemu (jediný hříšek za těch pět týdnů, co držím, tak je jedna polomáčená sušenka doma po obědě a dokonce jsem si na ní ani nepochutnala, jsem si říkala, jestli mi to stojí za to😀

petapete
10. aug 2011

@yvett2009 - tak doufám, že to je ta sestra, co má tu zlomenou nohu a bude se jí to blbě hojit a pěkně si vytrpí😀. Já tam teda narazila poprvé na takovou šílenou - děsně načesanou, asi padesátiletou, co se snaží vypadat jak diblík😀, ta byla teda ne "erární", ale příště jsem ji tam taky viděla probíhat😀. I mamka říkala, že to je šílená sestřička, že vždy, když ji vidí v jídelně, tak padá na zadek😀, ale byla milá, příjemná, jen ten vzhled😀. A teď v pátek tam byla taková vyloženě příjemná, jsme si dělaly srandu, ona sháněla krabičku, že mají na oběd gulášovou polívku, takže by vzala domů synovi, druhá jí tam nosila odměrky na moč apod., že je to sterilní, že si to do toho může dát,...takže sranda😀, no a příště jdu až 5.9. (teda doufám, pokud budou hodnoty doma ok...) a to už počítám, že se tam pak mockrát nedostanu, když to bude měsíc před termínem porodu, to už by se snad cukrovka nemusela horšit a kdoví, kdy se půjde rodit, takže snad mě tam mockrát "neuvidí"😀

yvett2009
10. aug 2011

@petapete to se mi taky moc líbí, že Dr. Krejčí si tím sama prošla a to dokonce dvakrát, takže fakt ví, o čem je řeč. Hned k ní má člověk daleko větší důvěru. Jinak já ty časy dodržuju někdy až směšně striktně na minutu 🙂 , takže od zjištění těhucukrovky se mi zdá, že se celý den v podstatě točí jenom kolem jídla - což je někdy absolutně na palici - ale je to takto určitě lepší. Ale říkám si, že to nedělám pro sebe, ale pro zdraví mimča 🙂
Jinak jediný, co jsem si trochu posunula je ta snídaně. Poslední cca měsíc a půl snídám v 8:30, svačím zhruba v 10:30 a oběd už klasicky v 13:00. Já jsem to v těch 7:00 fakt nedávala. To bylo úplný týrání, ještě s tím, že jsem se pak musela ihned začít pohybovat.

petapete
10. aug 2011

@yvett2009 - jj, já právě taky tu snídani spíš tak kolem té půl osmé, osmé, dřív to nehrozí😖. A svačinu jsem třeba dnes dělala na dvakrát - jsem si nejdřív hodinku a půl po snídani dala to kafe se šlehačkou (když byla glykémie jen přes 4 po snídani, tak ať nemám moc prodlevu) a pak za další ca hodinu pak půl rohlíku, žervé a jablíčko a po téhle svačině jsem měla přes pět, takže krása...zas na snídani jsem neměla ani náhodou těch 40g S, tak jsem si říkala, že je to vlastně jak rozpůlení snídaně, takže to se může😀. A teď jdu lovit nějakou svačinu...jen nevím vůůůůbec, co? Co si kdo dáváte?😉

yvett2009
10. aug 2011

@petapete já už jsem tam potom kápla taky na příjemný sestřičky, jedna mi řekla, že kdyby to bylo před x lety, když byla těhotná tak přísný, jako je to teď, tak by prý tím testem taky neprošla 🙂 A vůbec, zapůsobila na mě moc příjemným dojmem a snažila se mě povzbudit a ne zbytečně strašit.

yvett2009
10. aug 2011

@petapete jo, já jdu taky svačit 🙂 vidíš, bych se tady zakecala a málem zapomněla 😀 Já asi klasicky - bílý jogurt - Hollandia + nějaké ovoce - máme tam ryngle a jugoslávský švestky ze zahrady, tak možná si dám, nebo z mražáku vytáhnu borůvky, případně maliny a zamíchám do jogurtu. A co ty a
@gianni
a @lucy56 ?

petapete
10. aug 2011

@yvett2009 - hele a jak ty to máš teď s porodem? Chystají něco nebo tě nechají normálně "čekat" a nechají přirozeně? Už chodíš na monitory atd. do porodnice? Rodit budeš v Bohunicích?

petapete
10. aug 2011

@yvett2009 - mě ti ty borůvky v jogurtu vůůůbec nechutnaly, přišlo mi to nesladký😖. Ale dám si je možná na večeři do krupice, to je dobrý nápad, mám je v mrazáku navážený po deseti dekách v sáčcích😀. akorát uvažuju, jestli dělat krupici nebo palačinky s tvarohem a nemůžu se rozhodnout😀

yvett2009
10. aug 2011

zítra jdu zase po týdnu na monitor a další kontrolu - už poslední u své doktorky, potom už by mě měla poslat do porodnice na další monitory a kontroly. Jelikož minulý týden byl monitor v pořádku a mimčo dle ultrazvuku, tak si mě ještě na zítra objednala k sobě - abych pravdu řekla, jsem moc ráda, nikdy u ní nečekám a na monitor mě vzali taky hned. Byla jsem klidná a možná i proto to proběhlo tak hladce. Mimís krásně spolupracoval - ihned začal okopávat ty sondy a doktorka byla spokojená, že je fakt hodně aktivní 🙂
Jinak říkala mi, že s tou těhucukrovkou fakt musím porodit do termínu. Na diabetologii mi dokonce jedna sestra řekla, že se porod vyvolává 14 - 10 dní před TP. No, to už asi nestihnu, ale uvidíme, co mi ještě zítra MUDr. řekne.
Já už bych to chtěla i kvůli mimču mít co nejdříve za sebou, ale pokud možno bez vyvolávání. Proto se snažím sama se nějak na to připravit. A s manželem si v pátek po dlouhé době uděláme pěkný večer, který bude předcházet horká vana (kterou jsem měla naposledy na podzim!). 😀

gianni
10. aug 2011

no tak ja ešte nemám olovrant lebo len teraz si idem merať po obede,ako som spomínala mám to teraz posunuté,lebo som bola dlhšie vonku s malým

yvett2009
10. aug 2011

tak nakonec na svačinu vyhrály ty ryngle. Už i ten jogurt, který mi na začátku fakt chutnal, mi začíná lézt krkem - připadá mi teď fakt kyselý 😝

yvett2009
10. aug 2011

@gianni aha, a měla jsi cukrovku i při prvním těhotenství?

yvett2009
10. aug 2011

@gianni ještě by mě zajímalo, do jaké hodnoty se máš ty dvě hoďky po jídle vlézt?

gianni
10. aug 2011

no obed žiadna sláva 6,9,ale som sa nehýbala bo malý spal a ja som pri mame tak domáce práce nehrozia 😉

@yvett2009 pri prvom tehotenstve som mala zvýšené hodnoty len pri záťažovom teste ,ale nepamätám si kolko,dalej to so mnou neriešili len mi pohrozil doktor že ma vypíše do dia poradni ked to bude horšie ,ale žiadnu dietu ani nič mi nedal,ani že obmädziť sladké a v moči mi už potom nezistili nič,ja som vtedy o tehu cukrovke nevedela nič tak som to ani ja dalej neriešila asi tolko

gianni
10. aug 2011

@yvett2009 už som spomínala že mi nedala žiadne hranice,tak ani neviem kolko by som mala mať,ale ked je tam už sedmička tak ma to štve,asi tak ked je to 7 tak som spokojná
no lúčim sa,musím ísť s malým vonku a niečo na olovrant si beriem so sebou,možno varenú kukuricu

petapete
10. aug 2011

tak já nakonec luxusní svačinku - takový skoro jablko v županu😀: jedno jablko (mělo 150g - už očištěný) jsem nakrájela na kousky a dala do těstíčka - vajíčko, hlt mléka, 10g mouky a skořice, zamíchala a na másle osmažila na pánvi, té mouky je tam teda málo, takže je z toho takový trhanec, ale výborný😉. A nahoru jsem si kydla trochu bílýho jogurtu, celkem by to mělo vlézt do těch 30g S na svačinu a fakt dobrý, akorát sníst to nejde najednou😀. Příště by bylo lepší asi minimálně část toho jablka (možná celý) nastrouhat, aby to líp udělalo těsto...foto:

yvett2009
10. aug 2011

@gianni hmmm, dřív se to asi holt tak moc neřešilo. Já jsem měla zvýšenou při zátěžovém testu jen tu poslední hodnotu a to pouze o dvě desetiny (měla jsem 7.9) a automaticky jsem byla poslána na diabetologii a jsem braná jako těhucukrovkářka ☹
a to že nemáš daný žádný limit je nepochopitelné, proč se tedy vůbec měřit, když není dán limit, do kterého se máš dostat? 😕 To bych si asi raději našla jinou diabetologickou poradnu.
Měj se fajn a užij si procházky. 🙂

yvett2009
10. aug 2011

@petapete waw!!! to vypadá fakt krásně! a je toho fakt kopa! Já si možná zkusím ten dia štrůdl dle Dr. Moravcové, ještě jsem ho nevyzkoušela 🙂

petapete
10. aug 2011

@yvett2009 - no já mám slíbenýho nějakýho toho domluvenýho porodníka, co se zná s přednostou z mamčinýho oddělení, tak uvidíme, teď je ten mamčin šéf na dovolené, tak jak se vrátí, tak tomu gyndaři zavolá a domluví mi to, že se tam půjdu mu ukázat😀 a třeba něco vymyslíme spolu😀. Já akorát pořád nechápu, proč mají tendenci ten porod u kompenzovaných diabetiček vyvolávat - obzvlášt teda před termínem, jako pochopím to u těch, kde ty problémy jsou, nedaří se udržet glykémie v pohodě ani dietou ani třeba inzulínem a není to prostě optimálně kompenzovaný, ale pokud je, tak fakt nějak postrádám logiku, proč do toho hrabat😖. A i u Apolináře to tak nechávají - při optimální kompenzaci nechají vklidu i přenášet...tak to jim lze jen závidět, v Brně to asi nehrozí😖

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre