Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

micicka
14. aug 2011

@petapete no vidíš, a kde je teraz pravda, budem veru merať aj hodinu po jedle, len tak pre mňa, nech viem na čom som. hodinu po jedle by mala byť hodnota do 7,3 - tak som myslím čítala na tej stránke. ale je to sranda alebo skôr smutné? ja mám mať po dvoch hodinách hodnotu do 7,8!!! juj, takéto nezrovnalosti ja veru nemám rada 😠

petapete
14. aug 2011

@mimys - jj, tohle jsem si taky vyzkoušela - s párkem...dělali jsme na večeři párky v rohlíku...s tím, že teda jsem věděla, že v párku byl ve složení cukr...ale tak jsem si ještě říkala, kolik asi cukru může být v párku, že to se přeci do 60g sacharidů na večeři musím vlézt s přehledem, ještě jsem si místo rohlíku dala krajíček chleba (hodně "podpočítaný", aby byla rezerva pro ten párek), k tomu jen rajče a papriku a hodinu po večeři 7,2...takže v limitu, ale těsně a to jen tím párkem....Přitom když jsem zkusila na svačinu croissantový závitek, ve kterým je trocha čokolády, tak jsem měla pod šest a párek takovou rutiku...takže to už ne...nervy jsou blbý no😖, jenže úplně se tomu člověk neubrání bohužel...

@micicka - akorát bacha, jestli máš dost papírků do glukometru, u nás pojišťovna dává na rok jen 50 proužků, pokud nejsi na inzulinu a záleží pak na ochotě MUDrů, jestli jsou ochotní to vyřizovat a mít s tím nějaký papírování atd...mě moje diabetoložka rovnou upozornila, že prostě dostanu 50 proužků a pokud mi nebudou stačit, tak dalších 50 stojí 700kč a musím si je koupit sama...já teda mám dalších 100proužků přes taťku (je praktik), takže to neřeším a i kdyby to takhle nešlo, tak tu padesátku si klidně pro klid ještě dokoupím, ať můžu měřit...Ale teda hodnota 7,8 po dvou hodinách je podle mě tááák vysoká (to je limit už i při zátěžáku nižší), že si myslím, že to pak skoro ani nemá cenu měřit, protože je to fakt hodně přestřelený směrem nahoru...já mám po té hodině limit dokonce "jen" 7,2

mimys
14. aug 2011

@petapete byla tu jedna holka, ktera se dokonce podle jeji dr musi vejit do 6,5 🙂 to je ale nejak prehnany...

petapete
14. aug 2011

@mimys - a po hodině? Nebylo to po dvou? Tam by to asi i docela mohlo tak být, ale po hodině to podle mě není reálný ani u necukrovkářek, aby měly takhle nízký hodnoty😀. Mě přijde poměrně rozumná ta hodnota, aby to prostě bylo do osmi po hodině - což s ohledem na to, že glukometr má standardně odchylky až 0,5mmol, by odpovídalo zhruba těm hodnotám 7,2, 7,3, aby tam byla reference na tu stranu nahoru (navíc v kapilární krvi bývá glykémie vyšší než v žilní, která jde k miminu, takže zas je tam ještě nějaký prostor pro "úpravu" hodnot😀)

vulka
14. aug 2011

@petapete Ahoj! Som už takmer 25 rokov diabetička a momentálne druhýkrát tehotná. Chcem Ťa len upozorniť, že párok je vlastne samá múka, takže sa netreba diviť, že glykémia nieje celkom ukážková.

petapete
14. aug 2011

@vulka - kupujeme párky, kde je přes 80% masa, takže jsem si i tak říkala, že i kdyby těch zbývajících asi 14% byl škrob (což není), tak to pořád vejde do 60g sacharidů s tím, že jsem měla víceméně poloviční dávku chleba, co jsem "mohla", to jsem vše "započítala" do toho plus minus výpočtu, aby to do těch 60g S prostě vešlo...i tak to s tím prostě zamávalo a myslím, že to musel být ten cukr, protože ta mouka/škrob by prostě takhle nevylítl, když do toho byl započítaný...

vulka
14. aug 2011

@petapete Netráp sa tým moc. Veď tie párky hádam neješ 5x do týždňa. Dia stravovanie je celá alchýmia ovplyvňovaná nielen zložením stravy ale aj počasím, pohybom(aktuálnym ale aj tým pred trebárs 12-timi hodinami), stresom, splnom mesiaca, teplotou a často aj čímsi neidentifikovateľným. Ak zistíš, že Ti konkrétna potravina viackrát urobila "zle", tak ju vynechaj.

petapete
14. aug 2011

@vulka - jj, já to až tak moc neřeším, že bych z toho třeba nespala nebo tak😀. Ten párek mi zásadně nevadí právě vysadit úplně, takže ten už zkoušet nepotřebuju...co teda ještě zkusím, tak tu krupici, protože ta mi dost chutná a uspokojí to takový ty chutě na něco sladkýho, tak ta mě zamrzela...ale tam právě to hodně podle mě ovlivnilo to okolo - relativní nepohoda, zrovna takový lenošící den,...takže tu ještě vyzkouším v pohodě doma za běžnýho režimu a uvidím. Ono ta hodnota není zas tak dramatická těch 7,4, kdyby to skočilo na 10, tak se na ni vykašlu, takhle dostane ještě jednu šanci😀. teď mi třeba udělala radost večeře - dva krajíce chleba s žervé, šunkou, dvě rajčata, půl papriky a hrnek mléka (celý odpoledne se válím na pohovce, protože mě pobolívá břicho docela dost dneska), takže nulová aktivita celou dobu a hodnota 6,8 😵

petapete
14. aug 2011

@vulka - ale teda musím souhlasit, že je to fakt věda, že se člověk nestíhá divit. Mě by třeba vůbec nenapadlo, že to ovlivní i např. počasí, měsíc, teplota,...ten pohyb je logický, že ledacos "napraví", stres, že uškodí, ale tyhle vlivy by mě vůbec nenapadly...pak si to má člověk nějak "vychytat", když je to vlastně vpodstatě pořádně neovlivnitelný😀. Mě by třeba zajímalo, jestli je nějaká "míra", pokud jsou ty výkyvy a zvýšený glykémie v pohodě a co už je "moc"...jenže to taky nikdo nikdy nezjistí, protože jsou diabetičky, který dietu nebudou dodržovat a mimi bude v pohodě a nic mu nebude a jsou holky, který i přes dietu, příp. inzulín stejně na tom mimču mají "následky" blbě kompenzované cukrovky...

vulka
14. aug 2011

@petapete Úplne súhlasím. Poznám baby, čo na seba úplne kašlali počas tehotenstva(glykémie 16 žiaden problém) a dieťatko v poriadku a viem aj o takých, čo mali gl ako zdravý človek a dieťatko s následkami. Ale snažiť sa treba čo najviac. Tak sa momentálne snažím aj ja.

editah222
14. aug 2011

@petapete co se týče vlivu na miminko můžu přidat svoji zkušenost u 2 dětí.
U dcery jsem byla jen na dietě, i přestože moje ranní glykemie byly dost vysoké (někdy i přes 9 a to jsem snídala půl chleba), diabetoložka byla toho názoru, že se nic neděje. Dcera musela být dokrmovaná hned po porodu, protožed měla stranš nízké glykemky.
U syna jsem měla jinou diabetoložku, která mi na ráno nasadila inzulin (ale stejně jsem mohla snídat jen půl chleba) a glykemii byly pořád v normě - syn neměl po porodu, ze stran cukrovky, žádné potíže.

Cukrovka prý ovlivnila i to, že obě děti měly vážnou novorozeneckou žloutenku, u matek s gestačním diabetem je to častá komplikace.

saronka
14. aug 2011

@editah222 Ahoj Edit, zrovna jsem si na tebe vzpomněla..nevím zda si mě pamatuješ 🙂) chtěla jsem se zeptat, zda jsi u druhého byla dříve na testech.. dneska jsem si dělala test před jídlem 5.6 mám ještě glukometr, ale ty pásky do toho mám už prošlé tak nevím zda jsou přesné.

petapete
14. aug 2011

@vulka - jj, já teda v tomhle ohledu můžu mít čistý svědomí zatím, fakt jsem zatím nezahřešila víceméně vůbec, vlastně jednou jedinkrát zatím při měření ta glykémie 7,4, jinak pořád krásně v limitech a ve dnech bez měření jím stejně, ne-li přísněji, než když měřím (to spíš mám tendenci zkoušet ty "rizikovější" věci, abych věděla, co to dělá...
). Navíc si říkám, že tím, že je to vlastně krátkodobý (čímž se ty vlastně uklidnit nemůžeš😖), tak to prostě není problém vydržet...

@editah222 - tak u tebe je aspoň vidět ten vliv toho "správnýho" přístupu - i ze strany doktorů, že při řešení problému mělo mimčo ten start "lehčí", že se to projevilo žádoucím způsobem...Lukáš měl taky dost žloutenku (byl i přes jednu noc na fototerapii), ale cukrovku jsem neměla, u něj to bylo v důsledku těžkýho porodu, kdy se mu na hlavičce během porodu udělali velký kefalohematomy (velký modřiny - boule vylitý krví), čímž se prostě ještě zhoršilo to odbourávání fetálního hemoglobinu, takže mu to přidalo práci s tím...Ale těch komplikací nekompenzované cukrovky je hodně, to je fakt☹

editah222
14. aug 2011

@saronka Ahoj, vidím, že taky budeš mít děti pěkně za sebou. Gratuluju!!

Ve druhém těhu jsem byla na testech už ve 20tt, ale podle OGTT jsem byla naprosto v pořádku, jenomže byl asi udělán blbě, protože podle glukometru jsem ve 21tt začala mít šílené hodnoty 😠 Tak jsem gynekologa donutila, aby mě na moji žádost odeslal do DIA poradny..
Musim říct, že ve druhém těhotneství se mi ta dieta držela mnohem hůř, protože s jedním malým dítkem už není tolik času navařit a připravovat si vše podel zásad diabetologů.

petapete
14. aug 2011

@saronka - prošlé pásky nejsou vůbec přesný...vlastní zkušenost, taťka mi půjčil glukometr ještě před návštěvou diabetologie a dal mi proužky prošlý dva roky (!!!) a hotnoty naprosto neuvěřitelný (jako 11 po půlce rohlíku a pod.). Jsem se solidně vystresovala a nakonec se dočetla, že proužky po expiraci měří prostě naprosto nesmyslně...

editah222
14. aug 2011

@petapete no, obě moje děti byly na fototerapii několik dní a muselo se převařot i moje MM takže žloutenka to byla opravdu silná. Syn měl jít i na krevni transfuzi, ale jako zazrakem se mu hodnota bilirubinu ze dne na den dost snížila, ovšem anemii mu trvá do dneška.

saronka
14. aug 2011

@petapete jo tak já mám asi půl rok ani ne.. no hele našla jsem je doma- glukometr mi zůstal tak jsem zkusila.. to je zvláštní co..když se to tak veme blbá páska 🙂)

editah222
14. aug 2011

@saronka jo a souhlasím, že proužky s prošlou dobou použitelnosti (delší) jsou na nic. Já je mám prošlé 2 měsice a měří zatím přesně 😀

petapete
14. aug 2011

@editah222 - to je teda drsný😖. Bych té diabetoložce, co tě měla v prvním těhu asi pěkně "poděkovala" teda 😠

saronka
14. aug 2011

@editah222 takže kolem toho 20 se to pak může zhoršit že.. no to si pohlídám..no zatím jsme na začátku ale víš jak, raději si to chci pohlídat brzo..joo a do 20tt držela si dietu?? já se jen snažím jíst co 3 hodiny, ale nějak moc se neomezuju 😉

petapete
14. aug 2011

@saronka - nj, taky mě to překvapilo, ale ty hodnoty byly fakt šílený...já začala panikařit, když mi na lačno naměřil přes 6, pak u té jedenáctky jsem se spíš už uklidnila, protože to mi přišlo dost divný, když to bylo pár dnů po zátěžáku, kdy jsem měla po té megadávce glukozy hodnoty v normě a jen tu po dvou hodinách na 7,9, takže by to tři nebo kolik dnů poté bylo po půlce rohlíku tak moc...a za dalších asi dvacet minut jsem změřila dalším a házelo to pod čtyři😀. TAkže naprosto nesmyslný...

editah222
14. aug 2011

@petapete jj, byla a je to kráva, ale naštěstí je malá v pohodě.

editah222
14. aug 2011

@saronka opravdovou dietu jsem začala držet až v tom 20tt, do té doby jsem jedla líp než mimo těhu, ale čokoládičku nebo zrmrzlinku jsem si dala s radostí 😉

didulka85
14. aug 2011

@petapete oplati sa drzat dietu, lenze vsetko s mierou... Ja som poctivo vsetko zapisovala, vazila a nakoniec som dostala hypoglykemicky sok. Triasla som sa, dokonca mi odisiel zrak. Nic prijemne...
U mna bola najhorsia ketonuria, kvoli ktorej ma mali nastavovat na inzulin, no potom prisiel ten sok a uz mi ho pichat nemohli. 😝
Tak som bojovala s ketonuriou jedlom. Musela som jest aj o 10 pripadne o polnoci.
Sara mala mat makrozomiu, mala mat az 5 kil. No nakoniec mala 3640 a ziadny problem s glykemiou.
Coskoro sa chystam na druhe dieta, tak si rada citam tuto temu. Zase budem bojovat s cukrovkou.

saronka
14. aug 2011

@petapete tak to je hustý.. já měla hraniční cukrovku měla jsem prostřední hodnutu vyšší o 0,2 ale doktorka mě poslala tak jsem držela dietu a alespon jsem moc nepřibrala 🙂) a věděla jsem že malá bude ok

petapete
14. aug 2011

@saronka - kamarádka měla cukrovku u prvního mimi a v druhým těhu šla na ogtt hned někdy na konci prvního trimestru, ten byl ok, tak podruhé šla v tom standardním termínu mezi 24.-28.tt, tam už jí to vylezlo a řekli jí, že kdyby to "prošlo", tak půjde znovu naposledy ještě po třicátým týdnu....takže se to víc hlídá (nebo teda mělo by😀)

saronka
14. aug 2011

@editah222 oki to jsem ráda 🙂) tak děkuju moc za rady.. uvidíme kolem 20tt jak na tom budu zase 🙂 snad to i doklepeme, přeci jenom jsem "čerstvá" 🙂)

editah222
14. aug 2011

@didulka85 já jsem taky měla pořád ketony v moči a musím říct, že ani inzulin to nevyřešil. Ale pokud jich není moc tak to není tak strašné.
Divím se, že jsi měla hypoglykemii, doktorka mi tvrdila, že je možná pouze v případě, že se píchá inzulin. A proč jsi kvůli hypo nemohla mít inzulin?

saronka
14. aug 2011

@petapete jojo je dobře že se to hlídá ono nikdy člověk neví..

jo jinak musím říct, že pokaždé když dělám pravou šlehačku.. tak si vzpomenu jak ji tady někdo doporučovala bez cukru jako sladkost vhodnou pro cukrovkářky 🙂) vlastně tu pravou šlehačku dělám od těhu 🙂)

petapete
14. aug 2011

@saronka - no já měla lačnou v pohodě, po hodině v pohodě a tu poslední o dvě desetinky vyšší, než norma...i mi gyndařka i diabetoložka řekly, že to vylezlo hlavně proto, že jsem šla AŽ v tom 28.tt, že kdybych šla dřív, tak to zřejmě ještě prošlo jako negativní, protože se tam ta schopnost toho organismu se s tou glukozou poprat fakt týden od týdne významně snižuje...takže jsem ráda, že jsem šla takhle pozdě, že se to díky tomu hlídá a neprobíhá to skrytě...Já taky díky dietě zatím moc nepřibrala (mám 6kg nahoře, ty jsem měla už v tom 28.tt a od té doby se to u diety zhouplo nejdřív trochu dolů a pak zpět na těch necelých 6kg, takže za to se jako nezlobím😀)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre