Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lucy56
3. sep 2011

@abig mozes to mat podla mna z toho maliniku, ja som si ho dala prvy krat v pondelok a tie asi do hodiny normalne falosne kontrakcie asi, bolesti ako pri menstruacii, tri styri krce a potom to preslo, zmensila som davkovanie a cas luhovania a uz som to nemala, aj ked brucho mi tvrdne tento tyzden casto, ale zas to mam skor z upratovania,lebo mam potrebu mat vsetko vyblyskane doma

abig
3. sep 2011

@petapete
@lucy56
Ja ten caj piju hodne redeny,pisou 1polevkovou lzici a ja si davan jen malou lzicku.A obcas me to i prozene na wc, coz neni ku skode si myslim.

Dneska jsem na snidani dala klasiku 2polystyreny, tentokrat jsem si je dala se syrem Kiri(2,5g sahcharidu na 100g) a kaficko a do dvou hodin mi zase bylo zle jakoby od hladu jako vcera. Takze jsem se musela najist, asi mi to to hodnotove nestaci ta snidane, pricemz ja ty ryzove polystyreny miluju a fakt si to vychutnavam.

abig
3. sep 2011

Dopila jsem malinik a tvrdne mi brisko, takze to nemam vzdavat a vytrvat ? Nastesti jen lehce tvrdne, zadny poslicek. Ty ted nemivam.

petapete
3. sep 2011

@abig - dva polystyreny jsou hodně málo, snídaně by měla být kolem 40g sacharidů, teď už se ty hodnoty zlepšují a ten polystyren má kolem 5g jeden plátek...takže to máš max. 15g S, což je děsně málo - míň jak svačina😉. Já už teď musím na tu snídani dávat normálně plnou dávku těch 40g sacharidů, dnes jsem měla krajíc chleba - 50g, k tomu máslo 15g a marmeláda 15g a po hodině 6,4😉. Ty hodnoty byly nejhorší kolem toho 30.-32.tt, do 34.tt se to zhruba drželo na problémových (těsně a těžko držitelných) a od toho 34.tt se to fakt zlepšilo a dá se jíst skoro "normálně"🙂

abig
3. sep 2011

@petapete
Ja bych si dala i vic,ale ja toho vic do sebe nedostanu, takze asi vyzkouset klasicke pecivo, treba se to srovnalo a nebude mi to delat takovou paseku jako driv, jen nemam uz dost pasku na mereni, tak nemuzu kontrolovat.

petapete
3. sep 2011

@abig - jj, já taky právě to klasický pečivo nemohla (po půlce krajíčku chleba jsem měla přes 7), a teď už úplně v pohodě ho zvládnu - celý rohlík nebo fakt těch 50, 60g chleba k snídani je teď úplně v pohodě 😵

lucy56
3. sep 2011

@abig ja mam tiez posledne dni takyto problem, ranajky som si musela zvysit uz pocet knakebrotov, a na veceru si tiez davam aj polku peciva a mavam 5,8 po tom, obedy su ok, je mi to cudne,lebo normalne mam pocit ze jem ako predtym,dokonca viac lebo desiata,olovrant, druha vecera, fakt niekedy cely den len jem

suzi8
3. sep 2011

Ahoj kocky, hlavu hore, vsetko bude dobre 🙂 viem ako vie tehu cukrovka potrapit, aaaaaale netreba sa tomu poddat 🙂

erzulik
3. sep 2011

@lucy56 ja som teraz zjedla hrozno a na to strudlu makovo orechovu a cukor OK aj ja jem uz viac a vsetko len v mensich davkach. Ale mam pocit ze som hladna viac a viac...

petapete
3. sep 2011

Já dnes po obědě (br.kaše a uzené maso) 5,6 a to jsem se fakt teda přejedla, ale musím říct, že mě to tu uklidňuje, že jsme na tom všechny podobně, že se ty hodnoty lepší, jinak by mě to asi docela znervozňovalo, jestli je vše ok, že se to tak lepší😀

petapete
3. sep 2011

@erzulik - já mám naopak pocit, že jsem čím dál víc přejedená😀. Včera jsem snědla dva malý krajíčky chleba na večeři po sedmé a ještě v deset mi z toho bylo těžko a přejedeno, že jsem horko těžko do sebe dostala půl suchýho rohlíku a hrníček mléka, abych splnila druhou večeři...

gianni
3. sep 2011

ja sa dnes držím,na lačno 5,7 ,po ranajkách(pre istotu lečo) 6,4 a po obede(piknik vonku bo sme boli na výlete v Domici 3ks rybacie fašírky v ryžovom liste a zeleninový šalát) 5,1 ale veru už po 2 hod. som hladná tak si idem dojesť desiatu(jogurt s ovocím)
ten maliník som zatial nezohnala možno objednám cez internet

abig
3. sep 2011

@gianni
Ja ho koupila v bylinkarstvi, v obchudku s caji a to jsem z mensiho mesta!

Uz vic jak hodinu mi tvrdne brisko, takze asi predzvest poslicku, obcas lehce vystreli bolestdo podbrisku, tak zvazuji jestli si ten caj mam na vecer mam dat.

enrikad
3. sep 2011

no baby, je super, že sa vám výsledky zlepšujú... ja som dnes ráno skúsila jednu malú cereálnu bagetku s maslom a syrom + čaj bez cukru a mala som zlé výsledky - po 1,5hod som mala 8,8 (takže pečivo žiadne) a obed bol ešte horší mala som rezance s kapustou a hodnota 11.7... no hrôza, nechápem to ... uvidím večer, ale už teraz mám strach...

abig
3. sep 2011

@petapete
Ja druhou veceri "neprovozuji" vubec. Dr. nic nerekl, rano cukr ok a hlady jsem netrpela.

petapete
3. sep 2011

@abig - já teda bych bez druhé večeře měla asi ráno dost vysoký lačný glykémie, i když jsem jedla druhou večeři, tak jsem je měla na hranici a co provozuju "noční luxování" lednice při návštěvě wc kolem druhé, třetí ráno, tak mám hodnoty ráno pěkný😀. Takže paradox, ale musím jak druhou večeři, tak něco i v noci...dnes budu mít dobrotu - pekla jsem "šneky" z listovýho těsta - jen těsto na tenko vyválet, na to šunku a strouhaný sýr, zamotat, nakrájet na koláčky, pomašlit vajíčkem, na to sůl a lněný semínko a upéct...takže si dám tak čtyři kousky s mlíkem v deset a pak budu mít pár nachystaných k posteli na noc😀.

A právě jsem vypila první hrnek maliníku, chuťově se to dá, tak uvidíme, co to udělá...akorát by bylo fajn moct si do toho cvrknout třeba trochu malinové šťávy nebo medu, aby to bylo malinko ochucený...no ale bohužel bez šance, tak si budu muset zvyknout na bezchuťovej...

@enrikad - já co jsem vyzkoušela z pečiva, tak mi nelítala glykémie akorát po "bílým" pečivu - chleba typu Šumava a klasický rohlík (ale ještě v tom 34.tt tak max. 1/2rohlíku na snídani) a pak grahamový rohlíky...jinak cokoli cereálního bylo vyšší...

adetka
autor
3. sep 2011

mne z grahamovych rohlikov cukor neskace... samozrejme dam si tak polovicu...

petapete
3. sep 2011

Tak a já si teď normálně musela dát kousek čokolády😀. Poprvé od 11.července😀. Protože hodinu po večeři mám 4,5mmol...měla jsem krajíček chleba se škvarkama a česnekem (víc než ten krajíček jsem do sebe prostě nedostala), tak jsem to trochu zvedla 😎

amelia17
3. sep 2011

ahojte baby, prosim poradte mi surne: som iba v 18tt, cakam dvojicky po IVF a robili mi zatazovy test kvoli tomu, ze ma otec cukrovku 2. typu. Hodnota mi vysla hranicna, tak mi gynekolog dal glukomer a ja uz 2 tyzdne meriam... Bola som konzultovat s diabetologickou a ta mi kazala mat nalacno do 5,6 a po 2 hodinach do 6,8. Prvy tyzden som mala nalacno stale 5,5, ale odkedy hladujem, resp. sa snazim drzat dietu, mam nalacno aj 6,5. Odkedy drzim dietu, zacali mi po prvykrat kazde rano krce do lytok, podla doktorky to ziaden suvis dietou nema, podla mna ano. Zaroven mi povedala, ze ak budem mat take zle hodnoty ako doteraz (vacsinou mam 2 hodiny po jedle medzi 6,0 a 8,0), da ma na inzulin. Ale da sa dat na inzulin bez toho, aby vas zobrali do nemocnice a robili na vas pokusy??? Zaroven mi vobec nesedi, co mi hovorila - ze ovocie najviac zvysuje glykemiu - ked som totiz 3 dni nevydrzala a dala si raz jablko, iny den broskynu a dalsi den este broskynu s jogurtom a lyzickou medu, mala som najnizsi cukor aky som vobec mala: 5,5. Ale po veceri, napr. tekvicovej polievke, kde bola iba 1 mrkva a 1 zemiak na celu davku som mala 8,5. Potom nech netvrdia, ze sa moze jest zelenina bez obmedzenia. Inac sa snazim pit cucoriedkovy caj, odstavujem zelenu fazulku (bleee), ale zatial nevidim, ze by to pomahalo. Poradte nieco ako nehladovat... mna este caka strasne vela tyzdnov a dvojicky musia predsa z niecoho rast, z diety budu asi tazko... 😝 A poradte nejaku rozumnu diabetologicku, taku, ktora by nevrieskala (co som pocula, vacsina nich su zurive obezne osoby...)

adetka
autor
3. sep 2011

@amelia ... ja mam super diabetologicku... nekrici... dokonca ma upokojovala, ked som pri Mirke obcas mala 1,5-hodinu po jedle osmicku... ale ma ordinaciu v Nitre 🙂 ... nemas hladovat... ale jest kazde dve hodiny mensiu porciu... a ranne hodnoty ti mozno naskakuju preto, lebo si nedas tzv druhu veceru... pred spanim... napr. pohar mlieka... jedno ovocie denne mozes... najlepsie dopoludnia ked mas dostatok pohybu... s polievkami nepomozem... tie nejem vobec... iba hlavne jedlo a to maso na prirodno so zeleninou (v ziadnom pripade nie mrkvu, hrasok alebo kukuricu) a malinko prilohy... a nezabudni na mliecne vyrobky: mlieko na noc, kefir, cottage na olovrant a tak 😉

adetka
autor
3. sep 2011

dievcata... nie ste tu niektora aj s poruchou stitnej zlazy?... mam znizenu cinnost a beriem l-thyroxin... pred chvilkou som si precitala, ze pripadny inzulin moze znizovat vplyv lieku na stitnu zlazu... pri Mirke som l-thyroxin nebrala...

abig
3. sep 2011

@petapete
Cokoladku jo? Tak ja si dala pred hodinou jakoby druhou veceri, dostala jsem hlad, ale dala jsem si jen polystyren se syrem, .
Jinak do seste vecerni si muzu dat jako veceri bily jogurt s piskoty a klasickym kakaem a glykemie max. do 6,8.

petapete
3. sep 2011

@amelia17 - rozhodně si projdi stránky: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk... tady máš rozepsanou dietu, která fakt funguje, někteří diabetologové by měli být spíš zavření za to, co radí a doporučují...dýně si myslím, že je dost sladká, takže není divu, že po ní máš vysoký glykémie...ta dieta, jak je popsaná na těch stránkách, fakt funguje troufám si říct parádně😉. Jinak základ je jíst pravidelně menší dávky a nemá smysl něco z jídelníčku bezhlavě vyřazovat (teda krom volných cukrů a slazených věcí), ale prostě počítat sacharidy v jídle - fakt je to dobře rozepsaný na těch stránkách, co píšu výš, takže rozhodně projdi...Jsou od dvou doktorek diabetoložek z Prahy, jedna se věnuje léčbě výhradně gestačního diabetu už přes dvacet let, druhá zas s ní spolupracuje a sama si těhotenskou cukrovku "vyzkoušela" ve svých těhotenstvích, takže má i osobní zkušenost k nezaplacení😉. Já řídit se tím, co mi radila moje diabetoložka, tak se trápím asi hlady, resp. nesmyslným omezením např. ovoce apod. a akorát by mě trápily chutě...takhle můžu vlastně víceméně vše a paráda...

abig
3. sep 2011

@amelia17
Nase oblibena webovka : www.tehotenskacukrovka.cz
A vyzkouset,co ti sedne, hlavne nehladovet.
Neni zelenina jako zelenina, brambory obsahuji dost sacharidu a mrkev podle me taky. Me treba hodne sedi okurek salatovy a ledovy salat a zeli.

petapete
3. sep 2011

@abig -nj, tak já takový "pokusy" jako piškoty apod. vůbec nezkouším (teda vlastně ten čokoládový závitek na svačiny mám ozkoušený🙂) a teď jsem si dala teda kousek čokolády, s 60%kakaa, tak jsem si pochutnala 😵

petapete
3. sep 2011

@abig
@amelia17 - tak jsem koukala do té tabulky sacharidů a zrovna dýně teda je hooodně sacharidová - má 9g sacharidů na 100g, takže skoro srovnatelná s některými druhy ovoce, tak s tou raději opatrně...

abig
3. sep 2011

@petapete
Me diabetolog rekl pri prvni schuzce, at vyzkousim, co muzu a na co reaguju a zrovna jsem mela ten den v praci na svacu jogurt a piskoty a sedlo mi to, tak si je davam jednou za cas do toho jogurtu cca 5ks, jediny takovy hrich a dr. mi to odsouhlasil. Zhresila jsem jen jednou s tou susenkou,co jsem psala asi pred par tydny a to byla katastrofa, tak neexperimentuji. A cokoladu jsem nejedla ani jako netehotna, takze mi to nijak nechybi.

abig
3. sep 2011

Uz mi 3 hodinou tvrdne bricho, ne pravidelne, ale tak casto se mi to jeste nestalo. Ten caj jsem si nevarila.

petapete
3. sep 2011

@abig - no já to sladký prostě úplně vynechala, prostě jsem to ani nezkoušela, jsem si říkala, že bude spíš blbý si kousek dát a pak to omezovat, než to vynechat úplně a teď už to asi doklepu, ta čokoláda tu je otevřená už někdy od jara😀, ale prostě hodinku po jídle hodnota 4,5 byla málo a jíst jsem teda nebyla schopná vůbec nic, jsem plná, tak jsem si dala na chuť😀. JInak jsem vlastně za celou dobu zhřešila akorát na bráchové svatbě před 14dny, kdy jsem si dala jeden kousek cukroví a jednou do pusy svatebního dortu a ten mi teda přišel děsně přeslazený (tak nevím, jestli byl nebo jsem jen odvykla té sladké chuti😀). Ale uvažuju, že příští týden (budeme slavit moje narozeniny), tak že bych místo dortu udělala takový ten studený, nepečený dort - piškoty, bílý jogurt, zakysaná smetana a ovoce proložit a nechat vychladit a že toho bych si možná zkusila (s hodnotama, jaký mi vychází teď) kousek dát třeba na svačinu a změřit, co to udělá...Ale možná spíš upeču štrůdl z listovýho těsta a jednu nohavici si udělám neslazenou a bude😀

petapete
3. sep 2011

@abig - já vypila čaj a zatím nic, akorát si medvídě udělalo diskotéku, nevím,jestli z maliníku nebo toho kousku čokolády😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre