Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petapete
23. okt 2011

@petrusew já v těch nejkritičtějších týdnech na snídani mohla jen "polystyreny" nebo knackebroty (ty jsem nemohla, vůbec mi nechutnaly, takže jen ty polystyreny😀) máznutý máslem a k tomu šunku, rajče, papriku, okurku, příp. s tím poličanem pro změnu, nebo vajíčkovou pomazánku (jen vajíčko natvrdo, máslo, sůl, cibulka), příp. polévku (vývar s krupicovým kapáním, masem a zeleninou) nebo třeba domácí lečo (výhoda toho těhu přes léto, že byla dobrá zeleninka), příp. třeba míchaný vajíčka...akorát byl problém s čerstvým pečivem, to mi neúměrně zvyšovalo glykémie...potom ke konci těhu už se mi ty hodnoty zlepšily, tak jsem mohla už i to čerstvý pečivo, klidně i s máslem a marmeládou slazenou jen fruktozou a prošlo mi to 😵

eyael
23. okt 2011

@petapete - tak mě napadá, co třeba olejovky dát na chlebík, to by taky prošlo? Jinak vajíčkovou pomazánku mám taky ráda, to je dobrý tip.

petapete
23. okt 2011

@eyael myslím, že olejovky by taky mohly projít, tam by cukr snad být neměl, chce to pročíst složení..stejně tak možná tuňák apod...já ryby a mořský plody atd. nejím, takže tohle ozkoušený nemám...

petrusew
23. okt 2011

@eyael ty máš tu dietu stejnou, co? Takže i vajíčka se můžou? To je dobře. Já si teda dávám tmavé pečivo - graham. celozrný rohlík, .. a tak. Dávám pozor na to dochucování karamelem. Zatím teda si většinou dělám tmavé pečivo a šunku, nebo jogurt..ale holky psaly něco o tom, že mléčné výrobky ráno ne e a já to mám v té dietě napsané, že ho ráno můžu. No a teď nevím.

petrusew
23. okt 2011

@petapete děkuji za rady. Já teda glikémii neměřím, prý se uvidí, co ten kontrolní test. v uterý mi budou dělat i ty hemoglobiny(mám přinést ty doběry a moč) tak uvidím.Zatím volám mamce, když přesně nevím, nebo si nejsem jistá. Jen mi říkala, že vývar - maso, zelenina se do té hodnoty 275g nepočítá, že jen kdyby tam byly nudle. Maso taky že ne, ... je fakt, že v tom jedu druhej den, tak nemůžu čekat, že to půjde úplně samo...

ivavec
23. okt 2011

@petapete Mě doktorka nastavila limit 6,5 takže pro mě 6,8 není hodně holt to budu muset vyskoušet a nakonec to bude dobré až budu rodit 🙂

petapete
23. okt 2011

@petrusew jj, jenže kdyby sis dala na snídani jen vývar - maso zelenina, tak budeš mít za půl hodinky hlad😉. Proto jsem tam dávala to krupicový strouhání (přišlo mi to takový "sytivější" než nudle, navíc se mi to dobře počítalo - jsem zvážila krupici, kterou jsem přimíchala do vajíčka, z té spočítala kolik to má sacharidů a věděla jsem, kolik cca má celý hrnec polívky, tak jsem si odhadla, kolik si k té snídani můžu dovolit😉). Jo a ještě byla fajn na snídani třeba i polívka - zelňačka, to je sytý, bylo to pro změnu fajn a glykemicky to procházelo pěkně😉. Maso se nepočítá, některý druhy zeleniny taky ne...to je výhoda té těhu cukrovky, že neřešíš až tak zásadně právě bílkoviny, tuky, protože tím, že je to krátkodobě, tak nějaký cholesterol atd. tě nijak moc netrápí v tom krátkodobým...takže i třeba jogurty klidně plnotučný, já si třeba jako mlsání dopřávala meltu nebo slabý nescafé se šlehačkou - normálně jsem si nalila půlku šlehačky do kávy nebo Caro nápoje a na tom si fakt pochutnala a spolehlivě to zahnalo chutě na sladký 😵

petapete
23. okt 2011

@ivavec já měla limit po hodině 7,2, takže těch 6,8 už bych brala jako takový docela "těsně"😀, ale s tím, že jako v pohodě - ještě to prochází🙂

petrusew
23. okt 2011

@petapete tak s tím souhlasím, byla bych hladná to kapání mě nenapadlo, ale asi ho vyzkouším. Jogurty vybírám podle obsahu sacharidů, takže mě netrápí, jestli je plnotučný (vzhledem k tomu, že potřebuju vápník mě to tak netrápí). Přibrat taky moc nemůžu, takže ta šlehačka pro mě asi nebude. Ale mě stačí jablko nebo mrkev a chuť na sladké je pryč 🙂 zatím...než předemnou někdo začne dlábil sladké 😠

petapete
23. okt 2011

@petrusew no hele, já i s tou šlehačkou (jsem zvládla klidně i jednu denně - na dopo sváču jedno Caro, na odpo sváču druhý😀), plnotučnýma jogurtama (kupovala jsem víceméně výhradně Choceňský smetanový s 10% tuku, takže vlastně spíš už zakysaná smetana😀) a ovocem,...přibrala za celý těhu kolem osmi kilo - z toho sedm do 28.tt, kdy mi byla na ogtt cukrovka diagnostikovaná a právě mi to 100% zabíralo na veškerý chutě na sladký, vůbec mě to pak nelákalo 😵

eyael
23. okt 2011

@petapete - no jo tuňák v konzervě, dobrý nápad! Já ryby ráda, blbý je, že v těhu si nerisknu různé zavináče, sushi apod. Ale u konzervy musím taky ohlídat přidané cukry, výrobci to cpou bohužel do všeho 😒
@petrusew - jj, asi máme stejně nastavenou dietu. Já mám od doktorky na lačno do 5,5myslím a po jídle po hodině do 7,3
@ivavec - 6,5 mi přijde nějak přísně nastavené 😠 😕 já tomu tedy až tak nerozumím, ale podle mudry z dia poradny u Apolináře, kde si troufám trvrdit tomu rozumí, je to právě jak píšu výš do 7,3 po hodině po jídle.

Ke svačině jsem si dala 3ks domácího štrůdlu a čaj, k večeři dvě housky s máslem, plátkovým sýrem a hrnkem teplého mléka. Jinak já dnes hodinu po první velké večeři měla 5,6 😵

adetka
autor
24. okt 2011

dievcata.... treba sa odnaucit jest pecivooo... naucit sa na ranajky... tych par tyzdnov na papierove chleby a knekebroty... a tie si oblozit zeleninou a sunkou (najlepsiea je detska - bez laktozy, nizkotucna)... a nizkotucne jogurty 😉 .. od kedy som sa rozlucila s pecivom mam ranajky od 5,9 do 6,4 (90 minut po jedle)... a zistujem ze musim uuuuplne vynechat cestoviny v polievke... takze radsej sa vratim k obedom bez polievky - vtedy som sa drzala v ramci noriem (tie mam do 7,0 hodinu a pol po jedle)... a @lucy56 mala pravdu... posledne dva tyzne mi tie hodnoty skacu ovela viac ako pred 30 tt... uz aby som bola v poslenom mesiaci tt 😅

zuzka17
24. okt 2011

@werumka ozaj? boze tak mńa asi porazi. lebo mne len to ide na chut.tak uz asi fakt musim prestat.

callex
24. okt 2011

ahojte..ja mam dnes kontrolu u dia a kedze sa mi tie ranne hodnoty nechcu dostat do normalu uz nalacno mam 6,1 tak tusim ze vyfasnem ten iznulin.ale skusim ju este ukecat ze budem jest tie suche chleby a knekebroty.aspon den dva nech mi da.lebo ostatne hodnoty su potom ok.

petrusew
24. okt 2011

Dobré ránko, jsem se musela smát. Mi volala vyděšená sestřička z gindy, že mám pozitivní test na cukrovku...což já vím od toho testu 😀 😀 😀 a že mám hned přijít aby mě mohl doktor poslat na další testy (ty už dělám doma dneska) Jinak jsem v pekárně zjistila, že oni ten karamel dávají do všeho tmavého pečiva 😠 a pak že je zdravější!
@eyael já mám držet tu 275g, glukometr doma nemám, prý až podle těch testů se uvidí. Tak jsem zvědavá. Tchýně má o nás velký strach, manžel to neprožívá a já jsem celkem v klidu 😀
@petapete já jsem zjistila, že není bílej jogurt, jako bílej jogurt. Nízkotučné doma nemáme - manžela by trefilo, tvrdí, že to pak s jogurtem nemá vůbec nic společného, což mi potvrdila i mamka. Byla teď na nějakým školení a on jim tam říkal, že ty nízkotučné jsou čímsi nastavované a vůbec ne vhodné ani do reduk. diet.

eyael
24. okt 2011

@adetka - nízkotučné potraviny jsou nastavované škroby a třeba polotučné mléko má víc cukru než to plnotučné 😉 jde prostě o chemii, která pak docela často má s původní potravinou pramálo společného 😖 navíc jsou doslazované 😝 třeba taková Activia, že 😝 nejlepší je často úplně obyč bílý jogurt, ten nejlevnější, protože se výrobci nevyplatí za nízkou cenu do něj cpát žádné hnusy... ovšem neplatí to vždy, to je jasné...
jinak jsem se zrovna podívala na kukuřičný chlebík, který tu má dcerka a obsahuje podle etikety na 100g 73,9sacharidů. Chleba šumava má na 100g v průměru 48,8sacharidů a bílá houska/rohlík cca 51,2g sacharidů. Takže mi to zas až tak úžasné nepřijde dávat si jen pufované výrobky 😕 nelepší je asi pestrost a vyváženost 😵
a to že se má snídat je jasná věc nejen v těhu 😎

eyael
24. okt 2011

@petrusew - aha, tak to já mám dietu přísnější - jen 250. Ale zatím se vcházím do limitu v pohodě, uvidíme jak to půjde dál...

jinak v poradně nám taky říkali, že s postupujícím těhu se hodnoty můžou zhoršovat - to co nám projde teď na začátku třetího trimestru nám třeba v 8 nebo 9měsíci nemusí vůbec projít, protože jak se zvyšují těhu hornony jak mimčo roste, tak tím víc potlačují účinek inzulínu, že to jde proti sobě.

eyael
24. okt 2011

@callex - to je mi líto! Nebylo by lepší ale na ten izulín raději najet, než tohle? Už tě čeká jen pár týdnů, tak na tu chvíli?

petrusew
24. okt 2011

@eyael to jo, oni mi to říkali taky. I to, že pokud ty další testy budou negativní, tak budu do té poradny docházet pořád až do porodu.

eyael
24. okt 2011

@petrusew - fakt jo? Tak to mě asi čeká taky 😕 Snad mě budou zvát alespoň nějak na dopoledne, abych měla hlídání pro dcerku. Tahat se s ní na dlouho trvající kontroly by bylo dost náročné 😒

petrusew
24. okt 2011

@eyael fakt, ale je pravda, že to každá ta poradna dělá jinak

ivigirl
24. okt 2011

@adetka s nízkotučnýma jogurtama light šunkama nesouhlasim, je tam toho vícero než v dušený šunce, a ráno, jak si dám dvě kolečka celozrnných chlebíčků pšeničných který mají dokopy 1,4g sacharidů, dam si je s margarýnem, který není ani vidět a salátovku okurku a stejně mi to vyběhne na nějakých 7,2mmol. Ono každému vyhovuje něco jiného.Ale většina se drží počítáním. Jen se to postupně zvyšuje dávka, já jsem na inzulínu týden a už mám zvednuto o dost. Budu doufat, že se mi to někdy zastaví apoň trochu a jednou nebudu mít pocit hladu 😉 snad po porodu.

saronka
24. okt 2011

ahoj holky.tak mám výsledky cukrů.. na lačno 4,6 a po 2 hodinách 5,6 🙂 tak mám radost..za 2 měsíce znovu..ted můžu v klidu ještě sladké baštit, ale i tak jsem si říkala, že budu jíst co 3 hodiny a trošku sacharidy omezím ..prevence je základ 🙂)
@ivigirl já ráno vůbec nemohla chleba hodilo mi to šílený cukry.. ale třebas bílý jogurt mi hodil jen 5,6 chlebík jsem mohla až na sváču 🙂

ivigirl
24. okt 2011

@saronka No vidíš, já co snim ráno to mi vyběhne, a dala jsem si chlebík ten hnusnej polystyren, co nemá skoro sacharidy a mám to přes 7, mi to přijde už fakt na hlavu 😕 . Hlady šilhám 😀 a to taky není dobře

saronka
24. okt 2011

@ivigirl to ne.. to by člověk neměl hladovět.. asi zkoušet co ti tolik cukry nevyhodí a jinak přes den to máš ok? já taky ráno měla víc hlad než přes den.

ivigirl
24. okt 2011

dnes ráno po nějaké době mi to vyběhlo, jinak přes den ok, celkový profil dnes nedělám, to stresuje víc, než jen po jídle. No, neměl by člověk hladovět, ale já mám hlad pořád 😀 😀

adetka
autor
24. okt 2011

@ivigirl neviem... ja ked si dam nemecku detsku sunku (kludne aj 4 platky) na dva knekebroty a k tomu papriku - mam cukor 6,4 (6,6)... ked si dam namiesto knekebrotov polku zemle - mam 7,2... a mierny pocit hladu mam cely den... 😅 ... ale snazim sa: ca sa tyka sunky a parkov brat tie kde je minimalne 80 percent masa...

saronka
24. okt 2011

@adetka jojo taky kupuju šunku nad 80% ... říkala to Cajhamlová 🙂) ta je dobrý prý 🙂)

petrusew
24. okt 2011

@saronka
@adetka a máte nějakou odzkoušenou značku? Já ty vakuované moc nemusím, ale asi budou jistější i na obsah než ty z masny...

gianni
24. okt 2011

@adetka áno baby majú pravdu je lepšie konzumovať plnotučné či už jogurty,mlieko....
je to individuálne aj na ranajky niekomu vyhovuje chlieb,niekomu tie sucháre a knackbroty,kazdy si to musí odskúšať sám,ja som určity čas uplne vylúčila na ranajky chlieb,mala som trebárs samotné lečo,alebo hemendex so zeleninou.....,treba len skúšať a merať,je zas pravda že z tých knackbrotov sa viac zasytim ako z chleba lebo to viac prežujem a chlieb dám 2x do ust a neni,mám na ranajky odskusané že môžem len 2 tie sucháre,tiež si myslím že je lepšie si radšej pichať ako totál hladovať a trápiť sa,ja zatial len chudnem lebo som len na diete ale takto sa stravovať nedá lebo sa bojím že stratím aj mlieko alebo ma napadne nejaká iná choroba ,mám už len necelých 50kg a pred tehu som zvykla mať tých 54kg,no počkám ešte do kontroly v decembri a uvidím ked sa nezlepší ták radšej pristúpim na tie tabletky ako sa takto trápiť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre