Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
31. okt 2011

@eniii já jsem pak četla, že jsi ze Slovenska, tam to bude asi jiné, ale tady v CR by opravdu měli posílat všechny nad 25.

petrusew
31. okt 2011

holky, ono to není povinné ani u nás, mě řekla sestřička i doktor, že ten test můžu klidně odmítnout a nikdo mi na to nemůže vůbec nic říct. Já ale šla 🙂

maxkatka
31. okt 2011

@petrusew no on doktor to musí "nabídnout"... ale jestli půjdeš nebo ne-e už je Tvé rozhodnutí... to je fakt...

Holky, tak po vánočce s máslem jsem měla 7,1 a po chlebu se šunkou a sýrem mám 8,1 😖 Tak KDE je teda problém!!!! 😲

ivigirl
31. okt 2011

@maxkatka budeš ho mít v pečivu, mě taky při pečivu vylítne, jedině po tom sušeným mám jen tak normál. 😉

maxkatka
31. okt 2011

@ivigirl No taky ho teda vyzkouším... to jsou takové ty sušené obdelníčky, že?

ivigirl
31. okt 2011

@maxkatka jj, takové ty suchary obdelníčky, chutí nic moc, já si kupuju s příchutí a nic mi to nedělá, myslím hodnoty 😉

latusa
31. okt 2011

tiež som mala tehotenskú cukrovku..ale absolutne som sa neobmedzovala, obidvaja sme zdraví 🙂 to nie je ako klasická cukrovka..po tehotenstve vám to zmizne

maxkatka
31. okt 2011

@latusa no to je sice hezký... u Tebe... ale jak často jsi si měřila cukr? Jak Tě dr. hlídal? Mě teda dneska řekli, že to vypadá na píchání inzulínu na noc... a plus držet samo dietu...

ivigirl
31. okt 2011

@maxkatka já jsem taky na inzulínu a dávám si 10-9-10 jednotek, večeří mi to dnes vylítlo extra moc, tak musím zítra volat Dr. a určo mi to zase zvedne. Hlavně, aby byl mimís v pořádku 😉

gabuci
31. okt 2011

@sisinka33 pekne to tu píšeš o tehotenskej cukrovke,ja som mala v 1.tehotenstve GTT test v norme,dieťa sa mi narodilo s váhou 3950g v 40-om tt.V druhom tehotenstve som mala trošku zvýšené výsledky,inzulín som nemala,len som mala držať diétu,malá sa mi narodila s váhou 3400g.Lenže mne to tak vysvetlili u diabetológa,že treba aj potom na kontrolu,hoci sa to dalo pekne do normálu naspäť,lebo po istých rokoch/10-15/sa to vráti ako cukrovka. ☹

sisinka33
1. nov 2011

to je pravda no záleží len na mne ako si dám pozor na stravu ako naložím zo svojím telom a ako sa to neskôr vyvrbí,môžem ešte dlhé roky chodiť len raz do roka na kontrolu a celou liečbou je vhodná dieta, alebo si nemusím dávať pozor na to čo zjem a ako športujem a môžem skončiť na inzulíne veľmi skoro a to potom už nie je žiadna sranda, lebo to mi cukor vyletí aj ked zjem melon, maliny, alebo hrozno, potom to bude pre mna zakázané teraz v tejto dobe je to pre mna ovocie, vhodné na štíhlu líniu a môžem ho zošrotovať neobmedzene.Takže gabuci má veľkú pravdu a všetky tehuľky čo si naše príspevky v tomto čase čítajú by si to mali uvedomiť.

maxkatka
1. nov 2011

@sisinka33 ale těhu cukrovka není tak jako klasická DM II Tady u té můžeš oproti klasické daleko více... není až tak striktní... Já bych to vyloženě na lehkou váhu nebrala... v prvním těhu mě jako rizikovou nevyhodnotili (ač cukrovku máme v rodině - moje máma i babička na inzulinu) a malá se mi ve 38tt narodila s váhou 4130g a bylo to těhu ukončené akutním císařem. Kdyby byla donošená do 40tt no tak potěš koště, jak by byla velká... Malé po porodu teda cukrovku nezjišťovali, páč jsem nebyla riziková... chtěli den před porodem ještě dělat to sledování moče - kvůli cukru, ale to už se nestihlo... Nechci toto zažít nanovo... bát se hned na začátku... Raději budu držet dietu... A je fakt, že je docela možné, že si na ní zvyknu a pak ještě i po porodu zhubnu. Což by se mi sakra hodilo... Prostě bych jí chtěla i tak držet dál... Není to vyloženě redukční, ale na mě to má už "slušnej" efekt teď... Za 10 dní kilo dole a to hlady netrpím... Jen je ta skladba jídelníčku "jiná", více zeleniny než dřív (ač jsem jí jedla, tak teď ještě víc) a vše je v menších dávkách a pravidelně... Protože to jídlo 5x (6x) denně má svůj význam... (já mám jíst jen 5x.... pokud nemám inzulin či ketony v moči).

maxkatka
1. nov 2011

Jo a holky, co měříte glukometrem... tak jak se má měřit na lačno... kdy měříte? Když vstáváte nebo když jdete teprve jíst? Proč se ptám... já vstávám po sedmé hodině, ale k jídlu se dostanu až tak ve čtvrt na devět.... Protože než se obstarám, než obstarám malou, než ji odvedu do školky... než dojdu zpět... než si nachystám jídlo...

Dneska mě to tak napadlo a změřila jsem se chvíli po vstávání a měla jsem 6,6 ☹ a pak jsem se měřila klasicky před jídlem, kdy mám za sebou cestu do školky a ze školky, nějakou aktivitu v kuchyni (nádobí z a do myčky, nachystání jídla atd.) a sedla jsem k jídlu a naměřila jsem 7!!!! 😲 Mi příjde, že čím větší mám hlad, tím jdou hodnoty nahoru a nahoru... 😢

Jo a ke snídani jsem si dala ten "slavný" knekebrot či jak se to píše.... dala jsem si ho teda se salámem a sýrem... nebylo to nejhorší.... teď budu čekat na měření....

petrusew
1. nov 2011

@maxkatka jo tak to ti neporadím. Já měřím až po jídle.
@latusa to je krásný, vědět, že máš těhu cukrovku a hazardovat se zdravím jak svým tak miminka tím, že se neomezuješ a jíš všechno. Že ti vymizne po porodu je jasný, ale je to zdvižený prst k tomu, aby sis dávala pozor.

llluckaaa
1. nov 2011

@petrusew to jo, samozřejmě, že můžeš odmítnout, ale oni ti to musí nabídnout... To máš jako s testama na VVV nebo jinýma vyšetřeníma. Nabídnou, ale ty tam nemusíš.

maxkatka
1. nov 2011

@petrusew ty ráno neměříš na lačno? 😲

petrusew
1. nov 2011

@maxkatka ne e. Ale asi budu.

petrusew
1. nov 2011

@llluckaaa jj, mi sestra řekla, že je to moje volba a mám si to rozmyslet.

llluckaaa
1. nov 2011

@latusa Po těhotenství sice zmizne, ale máš šanci 40%, že do 10 let budeš mít cukrovku II. typu, takže by to chtělo trochu hlídat životní styl i jídlo, a taky se chodí pravidelně jednou za rok na kontroly ☹

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka Ty se poprvé najíš až po doběhnutí ze školky? Není to pozdě? A co říká na to tvoje hubnutí dr.? Teď tu nemůžu najít, jestli si taky měříš ketolátky a jaké máš výsledky... Při hubnutí se spalují tuky a vzniká aceton a ten vadí miminku, takže proto by se v těhotenství hubnout nemělo. Ale jestli si hlídáš ty ketolátky, tak to máš asi OK.
Hm, podivné, taky bych si myslela, že budeš mít výsledky horší po vánočce než po běžném pečivu...

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa No kdybych měla jíst ještě než půjdu do školky, tak to bych musela vstávat v šest.. a to teda nedám... Co se hubnutí týče, tak v DIA mi řekli, že JE to nezajímá... že je zajímá pouze váha miminka nikoliv moje... Ketony v moči jsem si ještě neměřila... to mi dělali jen včera v nemocnici a je to OK... Domů mi dali proužky na testování, ale s tím, že mám testovat jen cca 1x týdně namátkově.... a pokud by se ketony objevily, tak další den test zopakovat... a i kdyby byly i další den, tak přidat druhou večeři a to pečivo... To je vše co mi k tomu řekla, že jsem zhubla... ale mám velkou nadváhu (se stydím to tu i napsat...). No byly by ze mě dvě hezký ženský s optimální váhou 😒

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka Ty brďo, teď čtu o tvém prvním těhotenství... Člověk by řekl, že jsi měla cukrovku už tehdy a jen na to nepřišli, viď. Tak snad DM II taky nepodědíš, nebo aspoň že se neprojeví moc brzy, protože s takovým rodiným zatížením to vypadá, že se jí nevyhneš.

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa Jo s tím se bohužel "počítá", že ji taky mít budu...sama svou váhou tomu nepřidávám... dědičný potenciál je tam taky... Moje máma byla na lécích od nějakých 35 let... a to budu mít už za chvíli... ☹ Těhu cukrovku u bráchy určo taky měla, ale nic jí v té době s tím nedělali je to nějakých právě 35 let zpět... u mě jí to už nezjišťovali... ale před bráchem měla 2 spontální potraty (z toho jeden do 3 měsíců a druhý snad až v nějakým 5tým měsíci 😢 )... a s bráchem si "užila" 😔 Takže toto všechno tady "je"...

gabuci81
1. nov 2011

Ahojte baby, som tu nova, ale uz nejaku dobu Vas citam. Tehu. cukrovku mi zistili v 26. tyzdni, 2 hod. po teste 11!!! Dali ma na dietu s varovnym prstom, ak to nebude lepsie, inzulin, ze to uz hranici s klasickou cukrovkou. ☹ Nastastie po prvom tyzdni, ked som nemala potuchy o tom, co ano a co nie, co jest a ci vobec jest sa mi hodnoty celkom pekne ustalili. No priatel so mnou odvtedy odmieta chodit nakupovat, vraj som som si pomylila Tesco s kniznicou, co tam tolko studujem kazdy obal. 😀 Kontrola pred 3 tyzdnami vsak bola ukazkova, v moci ziadne ketony, cukor nalacno z prsta 4,7, glyk. hemoglobin 3,4%! 🙂 Toho som sa obavala najviac, aby ten posledny vysledok bol ok. A to ako vas tak citam, ake prisne merania mate nastavene, mam este celkom pozvolna nastavene hodnoty, mam si merat po 2 hodinach a nepresiahnut 7. A samozrejme nalacno, to ma byt max. 5,5, to sa mi vdakabohu este nepodarilo preskocit. S tym meranim po jedle to uz az take ruzove nie je, hlavne posledne 2 tyzdne (34.-35.tyzden) mi to vyskakuje od 7,3-7,8. Takze nieco na tych kritickych tyzdnoch bude. Ale vraj ku koncu je to zase lepsie. Dievcata, ja mam uz niekolko tyzdnov ohromnu chut na trdelnik, cely by som ho spraskala, na mojom zozname, co bezpodmienecne zjest po porode je na prvom mieste! 😀 Na druhej strane v tom, ze nas dali na dietu, je aj malicko dobreho, prvych 6 mesiacov som pribrala 10 kil, posledne dva 1, keby ma nezastavili, 20 uz mam istych. Niektora z vas pisala, ze to bude dodrziavat aj po skonceni, mam podobne plany, no ved uvidime. Hlavne teraz nech su nase deticky a ich mamicky v poriadku a vsetkym nam prajem krasne hodnoty a rychlo hojace sa prsteky. 😀

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka Já taky ráno nestíhám (do školky dolítnu vždycky poslední, ještě jsem se nenaučila ráno zpracovat dvě děcka a sebe v nějaké rozumné době), ale bez jídla si to vůbec neumím představit. Když je nejhůř, tak si aspoň vezmu něco do ruky na cestu. Aha, tak hlavně že si ten aceton hlídáš. Tělo by fakt nemělo hladovět. Ale stejně bych si myslela, že budeš mít tu glymémii po návratu ze školky hrozně nízkou než takhle vysokou. Někomu kila navíc sluší, tak se nestyď 🙂 Na hubnutí bude dost příležitostí po porodu, neboj, já jsem teď ve fázi shazování po porodu a už mám za sebou 5 a chybí ještě tak 2 (abych se vešla do předtěhotenského oblečení).

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka Ježišmarjá, raději na to nemyslet. Ale ty jsi jiný příklad, tebe si teď dr. ohlídají a oba i s prckem budete úplně v pořádku 🙂

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa No u mě je to aktuálně tak, že ač jsem v sedmém měsíci, tak jsem nic nepřibrala... Mám "jen" velké břicho... Jinak mám váhu stejnou jako před těhu.... Takže u mě není aktuálně nic ke shazování PO porodu z těhu... ale do konce ještě "daleko"... nějakých cca 11 týdnů a to se přibírá až tak nejvíce... že...

gabuci81
1. nov 2011

@maxkatka No je to divne tych 7, po tolkom zhone a pohybe by som tiez ocakavala nizsiu hodnotu ako ta predosla. 😒

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa jasně, že bude v pořádku!!! To vím, ne? 😀 Já se tomu nepodávám... u prvního jsem všechno strááááášně řešila... teď ne-e... Musím to brát, tak jak to je....

maxkatka
1. nov 2011

@gabuci81 no to já taky... ale glukometr ukazuje něco jiného... já si ty hodnoty z prstu "necucám"... to "on".... 😕

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre