Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
10. nov 2011

@mimys Ahoj! Jé, kaštany, ty jsou skvělý. Ale máš pravdu, že při hypu do sebe taky jídlo cpu a nevychutnávám 🙂 Ale všimla jsem si, že když mám hypo, tak tu sladkou chuť vnímám mnohem intenzivněji...
Takže Ti dělali odběry na protilátky? Myslím, že budou negativní a bude to ten druhý typ...Přecejen diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění a návaznost na těhotenství nemá. Prostě se to rozvinulo v těhotenství a to nemá s nadváhou až tolik společného - těch spuštěčů u diabetu 2. typu je víc, než jen nadváha. A jestli máš ještě takto nemocnou sestru, tak je to i záležitost genetická...

petrusew
10. nov 2011

@llluckaaa normálně ze žíly
@mimys ona je spousta lidí, kteří si myslí, že nemoci jako diabetes, astma, ... se dají vyléčit a hodně těžko se jim vysvětluje, že se to vyléčit nedá, pouze se léky zmenší příznaky...souhalsím s werumka, taky bych to spíše viděla na tu genetiku....to je hrozná sv.ině! Budu držet palečky, aby to byl JEN ten 2. typ.
Jinak jsem zjistila, že mi cukr více lítá po těch celozrnných rohlících a chlebech, než po normálním bílem rohlíku!

maxkatka
10. nov 2011

Ahoj holky. Takže včerejšek jsem jakž takž udržela... ale do rána úplně katastrofální noc.... malá dostala zase kašel a má obrovské záchvaty... zase jsem nakonec šáhla na Codein na uklidnění... sice to zase ještě trvalo půl hodiny, ale už se to pak zklidnilo... Do půl jedné jsem s ní ležela... ona teda byla v posteli já na zemi... nechtěla ke mě do postele, chtěla spát ve své, ale chtěla jsem být u ní... pak v noci ji ještě kontrolovat... Šla jsem s ní k doktorce... no vyfasovali jsme zatím "klasiku" - dithiden, codein, stoptusin, brufen, neoangin a doufat, že se to zase nerozvine na zánět s antibiotiky....

No moje ranní hodnota je katastrofální!!!! 7,4!!! No dál už dneska neměřím (ani nemám měřící den).

llluckaaa
10. nov 2011

@maxkatka Ahoj, to mě mrzí. Náš malý na tom taky není nejlíp ☹ Kašel, rýma, ... Teď máme před sebou nemocenskou sezónu dlouhou aspoň 4 měsíce, tak se máme na co těšit. Už se těmi ranními hodnotami opravdu nestresuj, zítra to s dr. vyřešíte.

llluckaaa
10. nov 2011

@werumka @mimys Přidávám se do klubu pojídačů kaštanů 🙂 Teď nedávno mi manžel koupil nějaké extra tmavé v modrém obalu a byly dobré. Ale od těch klasických v červeném obalu bych je teda nerozpoznala.

maxkatka
10. nov 2011

@llluckaaa hele, těma ranníma hodnotama se už nestresuji... už jsem se smířila s tím inzulínem na noc (myslím, že ho zítra vyfásnu), ale už to neberu jako takovou tragedii... já doufám, že se to tím pak natolik ustálí, že i přes den to bude ještě lepší... všude čtu, že pokud se právě ustálí ty ranní hodnoty, tak je pak i celý den OK... Je blbé, že se přes noc právě pořádně nevyspím... to na to má strašně velký vliv... a stres k tomu, že?

llluckaaa
10. nov 2011

@maxkatka Přesně, dostatek spánku, odpočinek a klídek by to určitě zlepšil. Jenže něčemu člověk neporučí, s malým nemocným děckem se špatně odpočívá a nestresovat se, to si člověk může pořád dokola opakovat, ale moc to nezabírá. Jak některé maminky považují těhotenství za nejkrásnější období ve svém životě, tak já teda ne. Pořád jsem se těšila, až bude Kačka i Matýsek konečně venku 🙂

werumka
10. nov 2011

@maxkatka Já mám vždycky problém s glykémií, když v noci nespím - když je třeba syn nemocný nebo tak. Jeden čas jsem měla problém s vysokýma lačnýma hodnotama ráno a doktor mi říkal, že se to jmenuje fenomén úsvitu a je to víceméně zapřičiněný hormonem nadledvin - kortizolem, který se aktivuje při normálním spánkovém režimu ve tři hodiny ráno a ten právě zvědá glykémii. A když pak spíš málo nebo přerušovaně, tak o to dřív naběhnou všechny ty metabolismy, včetně metabolismu cukrů a chovají se, jako by noc nebyla - takže játra produkují cukr apod.

werumka
10. nov 2011

@llluckaaa Jsi mi úplně udělala na ty kaštany chuť 🙂 Tak jsem si je teď na procházce hned koupila 🙂

maxkatka
10. nov 2011

@llluckaaa no až bude i to druhý venku, tak to taky bude masakr... já si to moc neužívala... mě to začalo "bavit" až tak od dvou let malé... už jsem si zvykla co kdy chce a už spoustu věcí mi "dokázala vysvětlit".... Takže to miminko bude zase docela náročný.... ale snad si zase pak budu moci dát kus čokolády na "nakopnutí" a né jak teď... musím fungovat i bez těchto "motivací", že? 😢

llluckaaa
10. nov 2011

@werumka Mě zásobuje manžel 🙂 Já sama na sebe vydržím být přísná a nic si nekoupím, ale když to tu doma leží, tak taky neodolám. Ještě že je to takové malé balení. A máš ty tmavé? A chutnají ti?

werumka
10. nov 2011

@llluckaaa Koukala jsem právě po těch s modrým obalem, ale neměli je, tak jsem koupila ty klasické s červeným. V těch modrých je víc kakaa?

llluckaaa
10. nov 2011

@maxkatka Opět souhlasím 🙂 Mě ty miminka taky moc nebaví... Hele, třeba ne, někdo umí porodit miminko, které pořád spinká, směje se a vůbec nepláče (podotýkám, že já to nejsem, ale pár takových případů znám).

llluckaaa
10. nov 2011

@werumka Myslím že jo, ale nechci kecat. Já to moc nezkoumala, ale že by mi chutnaly nějak jinak, to říct nemůžu. Ani bych to nepoznala, nebýt toho obalu.

maxkatka
10. nov 2011

@llluckaaa no tak já to doma měla... ale až od 6tého týdne... to jsem jí dala flašku a malá spala 😀 u druhého to eventualně udělám i dřív, pokud mi po UM bude spát.... u prvního to nebylo teda že bych chtěla, ale musela jsem.... u druhého to už klidně udělám, jen aby byl klid... Jsem sice macecha, ale nechci se vynervovat tak , abych neměla zase "choutky" tomu mrněti ublížit - tak jak se mi to stalo u Kristýny 🙄

llluckaaa
10. nov 2011

@maxkatka Hm, to jsem na tom byla podobně. Jenže u nás to trvalo mnohem déle. Já jsem teda takové choutky neměla, ale sprostě jsem nadávala a říkala jsem si, že začínám chápat ty lidi, kteří ve zkratu něco provedou. Je to hrozný, ale prostě když je člověk na pokraji svých sil a mrně pořád jen řve a nic na něj nezabírá, tak to dovede člověka úplně odrovnat a změnit.

mimys
10. nov 2011

@gianni no nemusela bych ho mit driv, staci pry k tomu mit dispozice a necím se to pak spusti. U nekoho se to nemusi spustit cely život, nekdo to něčím popostrčí... u mne napriklad to popostrcilo tehotenstvi... byl to pro organismus velky zápřah a prostě to slinivka už nezvladla.... no treba se jeste zmátoří... kdo ví?? ted ji budu šetřit dietou, inzulin ji pomuze a treba zacne zase makat.. kdo ví?

mimys
10. nov 2011

@werumka koukám, že už jsi hotová doktorka, jak to máš za ty roky naštudovaný 🙂

maxkatka
10. nov 2011

Tak, večeři jsem si posunula na teď... druhou večeři nechci ani vidět... není mi po ní dobře... a ketony v moči mám tak jako tak... dneska mám teda hlad celý den... jsem to nějak neurejdovala... docela jsem "odflákla" oběd jen brambory a kousek ohřáté šunky... tak jsem si dala odpoledne 2 svačiny po dvou hodinách... abych to "dohnala"...

Zítra to bude teda zase náročné hned od rána... Tím, že malá nejde do školky, tak ji musím odvést k rodičům, abych já mohla po doktorech a netahala ji chudáka nemocnou sebou 🙄 i když, pokud nekašle, tak má energie na rozdávání.... ona funguje taky na cukry.... ale lepší, než kdyby tady zdechle ležela, že?

eyael
10. nov 2011

ahoj holky, dneska jsem měla měřicí den 😉
ráno na lačno 4,2, pak hodinu po snídani 5,3 po obědě 6 a hodinu po večeři 4,3! Jsem naprosto překvapená! Dneska jsem tedy měla takový dietnější den, nestíhala jsem moc vařit, takže třeba k obědu jen tresku na másle se zeleninou, žádná příloha (nebyl čas vařit ani brambor), k večeři jsem si dala hustý vývar se zeleninou, masem a krupkami (samo se dělalo v papiňáku 😵 ... dokonce jsem dnes pekla perníčky na Vánoce a uzobávala jsem ty nepovedeně upečené a glykémie v pořádku! 🙂
jsem fakt zvědavá, jak bude vypadat ten profil za 14dní 😕 😵

maxkatka
10. nov 2011

@eyael no spíš, abys neměla moc ketonů v moči/krvi... pokud jsi neměla příjem sacharidů... a pokud nebyly sacharidy, tak se neměly hodnoty po čem zvyšovat... takže jeden dietnější den uškodí, ale taky na to pozor, že.

eyael
10. nov 2011

@maxkatka - hlad jsem neměla, měla jsem co dělat dneska všechno sníst. Taky jsem snědla i v čase odpolední svačiny ty medové perníčky co jsem pekla, to je cukru docela dost 😨 otázkou je, co na to řekne tělo... z jednoho dne asi nebudu hubnout tak, aby se mi vylučoval keton do moči, ale nemám jak ověřit - zjistit, nemám proužky na testování...
dala jsem si dokonce i bílé pečivo, po kterém mi vyskakuje cukr dost divoce

maxkatka
10. nov 2011

@eyael hele, já jím... a ketony mám stejně... teda hlavně ráno... pak jsem jednou měřila odpoledne a byl tam jen náznak... ale ráno je mám "brutálně".... jsem zvědavá, jestli je tam "najdou" i zítra ráno v laboratoři... si je schválně ráno změřím proužkem a pak se zeptám i u dr.

eyael
10. nov 2011

@maxkatka - no ale ty máš i ranní hodnoty vysoké, to taky souvisí s ketony nebo ne? a kolik stojí ty ketonové proužky? a myslíš, že to bude vidět na profilu toho glykovaného hemoglobinu?

maxkatka
11. nov 2011

Ahoj holky.... tak jsem po prohlídkách... Malej má 1600... prý odpovídá asi o cca týden starší, ale gynekolog se tím vůbec neznepokojoval... že prý je v normě... Jinak vše OK... Pak zpět na DIA (hned ráno jsem byla na odběrech) a tam mi teda pro jistotu už nasadili inzulin 4j. na noc.... že se mrňous sice "vejde" do tabulek pro tento týden, ale že teď bude tak asi nejvíce přibývat na váze, tak ať to není přespříliš... Jinak ráno z žíly mi naměřili 6,2 a deset minut na to mi glukoměr naměřil 7,6!!!! Takže to jako nechápu!!! To je strašně ohromný rozdíl... ale nikdo se tím neznepokojoval... Do rána jsem spala asi 3 hodiny... malá dostala prvně bolesti břicha... a pak teplotu... tak jsme "spaly" spolu v obýváku na gauči (je sice dost široký, ale malá z toho byla tak v euforii, že nemohla usnout). Taky jsem nahlásila to svědění, tak mi dodělávají ty jaterní testy... ale dost velký vliv jsem zjistila, že na to má pití... co piju jen vodu, tak toho tolik nevypiju... ale včera jsem byla už zoufalá a přilila si trošku sirupu do pití... a hned jsem pila více... bylo ho tam fakt jen maličko, ale vypila jsem toho jednou tolik a hned to urputné svědění dost ustoupilo... Takže mě tělo sice svědí, ale né brutálně... Jo a ten glykovaný hemoglobin mi klesl ze 4 na 3,9... takže je to taky slušný...

maxkatka
11. nov 2011

@eyael ten ranní cukr a ketony spolu nesouvisí... ranní cukr mi ovlivňuje jakýsi hormon, který vylučuje placenta a ten hormon ovlivňuje vstřebávání mého inzulinu (citlivost buněk na něj) a tudíž tak vysoké hodnoty... kdežto ketony jsou od hladovění... kdy inzulin, místo aby štěpil sacharidy, tak když je nemá, tak štěpí tuky... a odpadní látka z toho je právě ten keton... Jinak mě proužky na sledování ketonu dali přímo na dia - grátis... nevím kolik stojí... ale myslím, že se to jmenuje DIA phan (na cukr a ketony), ale jsou různé kombinace...

maxkatka
11. nov 2011

Jo a další poznatek... ráno jsem nachystala "vzorek" moče... změřila ketony... a zářilo to na mě pekelně fialovou barvu... 😠 Z toho kelímku jsem to nalila do dvou zkumavek - DIA a gynda... na gyndě ketony 0 v DIA pozitivní... a to tři měření ze stejného vzorku!!! Tak to mi taky hlava nebere.... 🙄

mmaarrkkeettkkaaaa
11. nov 2011

@maxkatka teda 1.600g?já mám termín 4 dny po tobě a máme 1.1170 😕 možná je to tím že čekáte klučíka...a co inzulín, jak to půjde? já fut věřím že se nám vyhne, ale kdo ví... Dneska řeším jiné starosti...v poledne jsem přijela z práce domů, jelikož na mě něco leze...mám trochu zvýšenou teplotu a chut k jídlu na nule ☹ ráno půlku pomeranče, v poledne druhou ...pak až ve 4 polévku a dala jsem si tedy kousek bábovky a hodnoty 7,2...měla jste taky některá v těhu teplotu? raději jsem na to nic nebrala a doufám,. že zítra to bude o.k.,,,vůbec nevím co budu jíst, zvedá se mi ze všeho žaludek 😒
a ty vžsledky moči je fakt hodně zvláštní...

maxkatka
11. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa hele a neřekli Ti, že je menší? Protože co tak koukám, tak obvyklá váha je těch cca 1300-1400g Jako tou váhou se opět až tak "nezabývám", protože je to fakt jen odhad... U první mi den před porodem odhadli 3500g a malá se další den večer narodila 4130g. Takže dost velký rozdíl mezi odhadem a skutečností..... U mě fakt jde o tu stabilizaci těch ranních hodnot... vlastně za 14 dní jsem je ani jednou nedostala POD maximum.... ale dneska jdu "hřešit"... Jdu udělat krupičnou kaši... mám na ní chuť, potřebuji energii na noc a taky odměnu za dnešní den, že? 😀

Jinak k teplotě - můžeš si vzít Paralen... ten miminku fakt neublíží...

maxkatka
11. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa
Hele, když já jsem cca 30tt tak mi to "píše"
Miminko měří od temene k zadečku asi 27 cm, váží asi 1400 g.

a ty jsi teda cca 29tt

Plod měří od temen k zadečku asi 26 cm, váží kolem 1200 g.

Takže jsme vlastně obě akorát.... teda naše miminka...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre