Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
7. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa
@werumka

Já ho teda dostala i když jsem měla pod devět 😖 Je fakt, že jsem už i párkrát přešvihla, ale asi jen 3x... ten noční beru, tam jsem bez inzulinu do normálu nešla vůbec... no ale co už.... je to a nevadí mi to až tak...

werumka
7. dec 2011

@maxkatka Já myslím, že pokud ta glykémie nemá tendence stoupat i přes to, že normálně jíš, tak je lepší se inzulínu spíš vyhnout. Tys nejdřív dostala noční inzulín kvůli lačným glykémiím, ale pak se horšil i ten den, ač jsi jedla jak vrabec. Tam už je ten inzulín na místě - když už ten noční máš, tak je jedno, jestli se ještě přidá denní, nebo ne. Ale pakliže ten inzulín není nezbytný a ty glykémie neskáčou, je lepší to upravovat jídlem. Protože jakmile Tě nasadí na inzulín, tak už i při porodu musíš mít glukózové infúze a být víc hlídaná.

maxkatka
7. dec 2011

@werumka až tak u toho porodu, jo? 😲 To jsem teda netušila...

werumka
7. dec 2011

@maxkatka Ono u toho inzulínu je možnost, že třeba při porodu dostaneš hypoglykémii, tak proto se to víc hlídá. Vcelku to není nic, co by Tobě mělo při porodu vadit - někdy k těm infúzím přistoupí až když je to akutní. Ale kolem diabetiček na inzulínu se tancuje víc 🙂

maxkatka
7. dec 2011

@werumka a není to spíše mu "klasické" cukrovky než u GDM? Mi nepříjde, že by je GDM nějak moc "vzrušovala"... za můj pobyt mi ani jednou glykemii neměřili....

werumka
7. dec 2011

@maxkatka To mně taky ne 🙂 Kdybych jim občas nenahlásila glykémii po porodu, tak je to nezajímalo 🙂 U klasické cukrovky se dávají infúze rutinně. Ale jakmile máš GDM na inzulínu, tak by Ti při porodu měli hlídat glykémii, abys neměla hypo. Případně se dává infúze namíchaná z glukózy a inzulínu.

maxkatka
7. dec 2011

@werumka hele a u mě taky hrozí hypo? Jako takové to "brutální"? Jako případně u Tebe? Asi ne-e, ne?

maxkatka
7. dec 2011

Tak dnešek:

Ketony 0, lačno 5,4 po S 7,9, po O 5,7, po V 7,8. Bohužel jsem vynechala jednu odpolední sváču a neměřila ketony, protože jsem nebyla doma... nemohla jsem domů dostat dítě z návštěvy, tak se to protáhlo a hned se to asi projevilo... jídlo po 4 hodinách je na mě moc dlouhá doba... ale žádný stres... cítím se dobře a to je důležité... teda hned po tom, že malej je taky v pořádku, že.

werumka
7. dec 2011

@maxkatka To jsou pěkný čísla. Aspoň je tu jasně vidět, že když se nenajíš, tak na to ta glykémie reaguje. Ale máš to krásně vyrovnaný, ničeho bych se nebála 🙂
Takový hypo Ti nehrozí, ale hrozí, že Ti začne lítat glykémie, protože narozdíl od jiných si nemůžeš dát při porodu třeba hroznový cukr nebo sladké pití. Zároveň se počítá s tím, že si nebudeš píchat inzulín, takže by Ti měli monitorovat glykémii v průběhu porodu a kdyžtak nasadit infúzi.

mmaarrkkeettkkaaaa
7. dec 2011

@maxkatka @werumka no jenže já bohužel (nebo bohu dík) mám na lačno a po snídani hodnoty v pořádku a to jsem jí řikala...takže ona mi určitě řekne že je to v pohodě...Ale co, jestli Veru tvrdíš že to není tak strašný, tak doufám že opravdu jednou za čas kolem 9ti není kritické...Jinak mám opravdu kolem těch 7-8. A určitě se raději inzulínu vyhnu, jelikož si myslím, že by to tělo pak mohlo jinak reagovat...Právě že když mi řekla že ho pak dkyžtak dáme, tak už mi to přijde zbytečné...Přijde mi, že pokud ty hodnoty nejsou opravdu vysoké, tak to až tak neřeší. A když jí řikám, jestli budemm dělat glykovanej, že naposledy byl v srpnu, tak mi odpověděla, že není třeba, že ty hodnoty jsou dobrý 😖 ale u jiné dr. by třeba neprošly...

maxkatka
7. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa tak to mě ten glykovaný dělají automaticky... už ho mám 3x...

maxkatka
7. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa tak ono taky záleží i na tom jak velká je Agátka... pokud je tabulková, tak není důvod na inzulin... můj malej byl hraniční... proto mi i nasazovala inzulin (si teď vzpomínám). Pro gynekology to, že je o týden starší/větší, to bylo v pořádku, ale pro DIA ne-e... Takže i toto tam hraje svou roli... a prý právě největší vliv má ta lačná glykemie... kterou já mám právě dost špatnou (bez inzulinu).

mmaarrkkeettkkaaaa
8. dec 2011

@maxkatka aha, no malá je spíše menší, tak snad to bude v pohodě...Kolik že měl Jaroušek na posledním utz?
tak to jsem netušila že ho nasazují i když je mimi větší...my dneska jedem do Prahy, tak jsem vstávala v půl 6 a schválně se změřila-hodnota 4,2 ...takže u mě je fakt vždycky vyšší ten oběd a večeře, jinak svačiny taky v pohodě,
Jinak nevím proč mi nechtěla udělat ten glykovaný 😒

maxkatka
8. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa malej měl ve 32+5 měl odhad 2200g (ultrazvuk ho vyhodnotil jako 33+1) a týden před tím (tudíž 31+5 měl odhad 2000g-2200g). No mě to DIA vysvětlila právě tak, že mi inzulín nasadí proto, že teď malej teprve začne přibírat (od toho cca 30tt), tak aby nebyl moc velikej....

maxkatka
8. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa jo ale jinak já jsem za ten inzulin ráda... fakt nemám takový stres jestli sním o gram sacharidů na víc či ne-e... sem fakt daleko klidnější...

maxkatka
8. dec 2011

Ketony 0 (už je asi přestanu měřit, protože fakt funguje to pozdější jídlo), lačno 5,2, píchla jsem 15j!!! a mám 8,7!!! 😖 Více než včera!!! A to jsem dneska "prubla" fakt bezmléčnou snídani!!! A nebo mi to zvedl pak vypitý hořčík (Magnosolv). No uvidíme dál... teda hlavně večer...

werumka
8. dec 2011

@maxkatka Já bych tu snídani nepřidávala. Naopak bych to stáhla zpátky na 12 jednotek. Kdy jíš naposledy večer?

maxkatka
8. dec 2011

@werumka včera jsem jedla někdy kolem jedenáctý...

maxkatka
8. dec 2011

@werumka Hele, k snídani jsem si dala těch 15j, před večeří 5j a na noc zůstalo těch 12j.

werumka
8. dec 2011

@maxkatka Však já myslím, že to dávkování před večeří a na noc je ideální. Ale zatím každé zvýšení ráno mělo za následek i zvýšení glykémie po jídle. Podle mě je toho inzulínu už moc - někdy se mi stane, že jakmile už je ta dávka moc vysoká, tak na ní zareaguju právě zvýšením glykémie...

elisisse
8. dec 2011

Ahojte maminy, dnes som bola u lekarky a zistili mi ze mam tehotensku cukrovku. hodnoty som mala 4,59 9,06 10,4 cize ziadna slava :( mal tu niekto podobny problem? alebo aspon niekto kto by mi vedel poradit?

maxkatka
8. dec 2011

@elisisse hodnoty testu neřeš... Stanovili Ti těhotenskou cukrovku a je jedno jaké jsou hodnoty... Určitě by Tě měli poslat do DIA poradny, kde Tě seznámí se systém... dieta, měření... Ničeho se neboj... dá se to zvládnout... pokud se chceš dovědět dopředu tak koukni na www.tehotenskacukrovka.cz

elisisse
8. dec 2011

Jeej dakujem ze si sa ozvala, ja som este v stadiu ze mam ist o 3 tyzdne na kontrolu a priniest krv. a potom sa dozviem ze co neviem ci to bolo kvoli tomu ze som vypila tak vela tej glukozy alebo co... pocuj mozu byt tie hodnoty horsie ak mam spomalene travenie? alebo to s tym nesuvysi?

maxkatka
8. dec 2011

@elisisse to nevím... ale i kdyby souviselo, tak prostě cukrovka JE... opět mě zaráží, že jsi ve 29tt a máš přijít AŽ za 3 týdny??? 😲 Opravdu slovenské zdravotnictví se k tomu staví jako ke chřipce... prostě je, ale "neléčí" se... (prostě dost laxní přístup). Teď jsi v nejkrizovějším období (ohledně cukrovky) a bude se zhoršovat (já se teda naprosto "tabulkově" zhoršuji) a nedovedu si představit, že by to dr. neřešila od počátku a to mi ji diagnostikovali na konci 27tt a o nějakých 14dní později jsem si začala i píchat inzulin, protože malej je docela velkej, tak aby se omezil i jeho růst.

@werumka Jo a dneska nemám šanci dostat už glykemii pod kontrolu... jsem maximálně vytočená z dítěte... absolutně mě nevnímá... když jí něco řeknu, tak buď držkuje a nebo prostě neudělá co má ač jí to 3x opakuji... U oběda jsem se taktéž vytočila, protože obědvala 3/4 hodiny!!!! A to jsou tomu mrňousovi teprve 3,5 roku!!! Fakt jsem z ní dneska úplně hotová 😖

mirka00
8. dec 2011

ahojte baby🙂tak ja už to mám za sebou a vytešujem sa už doma aj s mojím Matyáškom 🙂 po šestinedelí idem znova na kontrolu,budem pit tú sladkú vodu ale už teraz som si dala super štrúdlu 🙂 na ranajky kakavko,rožtek s maslom... 🙂 proste vychutnávam si sladkú chut 🙂

maxkatka
8. dec 2011

@mirka00 Můžeme jen závidět.... ale taky se dočkáme 😀

mirka00
8. dec 2011

@maxkatka dočkáte se holky,a máte sa na čo tešit!!všetko to odopieranie stojí za to!!!

werumka
8. dec 2011

@maxkatka To znám, někdy mám chuť vraždit 😀 Zvlášť při výlevech vzdoru a nesouhlasu 😀

maxkatka
8. dec 2011

@werumka Jo dneska je fakt den "D" 🙄 Už od úterka ji mám doma celý den a je to znát... zítra teda bude u mých rodičů... tak se na to i těším... a to jsem si myslela, že po tom týdnu v nemocnici to v klidu vydržím... ale ne-e...

elisisse
8. dec 2011

@maxkatka no to mas pravdu ,tiez si myslim ze ma mal poslat uz davno. mne zatial dali len dietu. o dva tyzdne mam ist na kontrolu. aj ty si musela doniest krv? inak to mi je luto ze ti to takto dopadlo. a co malinke ako je natom? moze to mat na malinke vplyv?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre