Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
8. dec 2011

@elisisse tak alespoň, že Ti "dali" dietu... Ne krev nenosím... několikrát denně si měřím glykemii glukometrem... Hele, ten inzulin není tak strašný... první a druhé píchnutí byl stres, ale pak už pohoda... hodně mi tady s tím pomohla @werumka. Hodně mě podpořila a pomohla s dávkováním (od minulého týdne mám "uvolněné" dávkování podle stavu glykemie a nemusím vše řešit s dr.)

@werumka zítra se musím dát do kupy... dnešek mám dost špatný... fakt jak je stres, tak se to "podepisuje"
na lačno - po S - po O - po V
5,2 - 8,7 - 6,8 - 8,1

maxkatka
8. dec 2011

@elisisse jo a pokud je cukrovka dobře kompenzovaná (ať dietou či pak inzulinem), tak miminko to nijak neohrožuje... horší by bylo, kdyby se to neřešilo...

elisisse
8. dec 2011

@maxkatka ja zatial len takto. mna sa tiez pytali ze ci mam glukometer, ale nemam tak m dali ihlu a tri male ampulky ze aby som si pichla do prsta a vytlacila krv do takej malej skumavky. a to mam robit 3x denne ..... no tak v to ja dufam ze sa mi to upravi a nebudem si musiet pichat inzulin.

elisisse
8. dec 2011

@maxkatka tak budem dufat ze to bude ok. a co malinke, je to pravda ze maminy co maju tuto cukrovku maju vacsie deti? ci to sa len hovori? to je super ze ti s tym pomahaju. jaxsi to zatial neviem predstavit ze by som si to mala pichat. 😒 sa toho dost bojim

werumka
8. dec 2011

@maxkatka Ono je fakt znát, když máš dítě doma celý den (a zvlášť v tom vzdorovitém věku) a nebo jestli je chvíli ve školce, nebo ho někdo hlídá. Já mám vždycky z únavy vyšší glykémii. Zvlášť, když se výrazněji přetáhnu, tak jako by se zpomalila i reakce na inzulín. Hoď dnešek za hlavu a začni zas zítra 🙂 Kolik jsi měla inzulínu k večeři?

@elisisse Na inzulín teď nemysli. To je vždycky až poslední možnost. A hlavně - neovlivníš to. Pokud je cukrovka dobře kompenzovaná, tak velké děti nejsou. Musí se zároveň hlídat i placenta, protože u diabetiků může rychleji stárnout. Ale to všechno si gynekologové pohlídají.

elisisse
8. dec 2011

@werumka prave ze tiez si myslim ze nad tym teraz ani rozmyslat nemusim. ja sa ldn troska bojim lebo uz mi zistili ze mam aj oblickovu kolilku aby sa mi to este nezhorsilo..... a malinka bola v poriadku. tak dufam ze lekari si urobia svoju pracu a vsetko bude v poriadku.

maxkatka
8. dec 2011

@werumka k večeři jsem nechala těch 5j. Nezvyšovala jsem...

maxkatka
8. dec 2011

@elisisse Hele, já k tomu mám problémy zase s játrama... "zavřeli" mě i do špitálu na týden... dali do kupy a docela dobrý... dneska jsem dobrala léky a zítra jdu na kontrolu, ale nevím co zase bude.... teda co bude dál...

@werumka jo dnešek hážu za hlavu... sice mě to sere, ale né nijak závažně... fakt jsem z malé vynervovaná a unavená.... uvidím co zítra doktorka... ale tato je vcelku v pohodě tak se domluvíme...

elisisse
8. dec 2011

@maxkatka mna si tiez nechali vyse tyzdna v nemocnici dali ma do kopy a o dva tyzdne sok tam bola znova... a teraz uz je troska lepsie...ale mna zaraza ze nase zdravotnictvo je uplne na prd. od vtedy ako som bola znovu na pohotovosti tak ma nikam nikto neposle ani na kontrolu ci sa mi to zlepsilo alebo co. kaslu na to podla mna, uplny nezaujem... nemam nato slov

maxkatka
8. dec 2011

@elisisse aha, tak to máš blbý... mě teda hospitalizovali přímo na předporodní... Tebe asi ne-e... a poslal mě tam gynekolog... je fakt, že nic podrobného nevím... ale jen co mi řekli, že mě "musí" udržet do 34tt aby malej měl lepší start... a nastínili, že pokud to nezkorigují léky, tak půjdu rovnou pod kudlu a malého vyndají (už v tom 33tt). No léky naštěstí zabrali, ale druhá výhrůžka byla, že tam zůstanu ležet až do porodu (ten mi "slíbili" ve 37tt) a nakonec mě teda naštěstí po týdnu pustili... játra zareagovala na léčbu dobře... takže nevím ani jak dlouho mě nechají těhotnou... ono u prvního jsem měla docela problémy (preeklampsie a porod ukončen císařským řezem - akutně), tak nevím jak to bude teď...

elisisse
8. dec 2011

@maxkatka no vsak to ma natom stve ze nic ti nasi lekari nerobia hlsvne ze strajkuju za lepsie platy, a tvrdia ze to je len pre dobro pacientov. taka blbost ze az. som taka nastvana. no tak to ti drzim palce aby ti to dobre dopadlo.

sachmetttt
9. dec 2011

pekné ránko tak oficko patrím k vám... mám už glukomer...A som z toho nejak smutná..Dne ssom si merala na lačno 4,8 a po zjedení jedného tmaveho rohlika po hodine a pol 8,2..Nakoniec to bude na inzulín.... ☹ Vraj je dobré ked sa to drží 7,5..

gabuci81
9. dec 2011

Ahojte, maly sa narodil presne na termin 8.12., 51 cm a 3600gr. Nemali sme lahky porod, ale zvladli sme to. Maleho sleduju, vsetko ok, cukor v poriadku.
Takze stastne a vesele so vsetkym co k tomu patri!!! 😀

lucy56
9. dec 2011

@sachmetttt ja som tehu cukrovku mala a tmave pecivo je sladene karamelom, takze to je vlastne cukor preto taka hodnota, ak mozem poradit jedine po com su dobre ranne glykemie su knakebroty a polystyrenovy chleba, zvlast v kritickych tt od 30-34tt, inak sa to zvysuje aj po grahamovych aj po bielych rozkoch,rana su najhorsie
a ja som mala na teste 11,9 glykemiu a zvladla som cukrovku len na diete,ale prisnej,bojim sa pichat si

lucy56
9. dec 2011

@elisisse nerodia ziadne extremne deti, ked je dobre kompenzovana tak je vsetko ok, moj maly mal porodnu vahu 3340g a 51cm, takze ziadny obor, a sem tam som zhresila urcite hlavne ku koncu

sachmetttt
9. dec 2011

@lucy56dakujem za radu...Takže ráno jedine polystyren?? Asi jeden kus že??A cez den si pečivo nejdela rašej varené??

sachmetttt
9. dec 2011

@gabuci81 gratulujem..Hlavne nech ste zdravučké..

lucy56
9. dec 2011

@sachmetttt ja som v tych zlych tyzdnoch vobec nemohla pecivo,strasne mi to z neho skakalo,ale neskor uz ano a polystyreny mozes minimalne dva a maximalne na to musis prist ty podla merani...bude sa to aj menit takze kludne skus dva a ak bude ok hodnota aj s rezervou mozes aj pridat, ku koncu som uz jedla pecivo na veceru,obed vareny tam mi preslo skoro vsetko normalne,len odvazene sacharidy, ono sa to da,len treba fakt na sebe zistit co je ok, a obcasne prehresky nijako neskodia, ja som mala hrozny stres ked mi niekedy vyskocila glykemia cez den na 8 ze ublizujem malemu,ale skor je ta dieta dolezita z dlhodobeho hladiska a ked sem tam nieco presvihnes neublizuje to pokial celkovo su hodnoty ok, moj maly sa narodil zdravy,a nie velky

sachmetttt
9. dec 2011

@lucy56 jediné čo varaj sa može naplno je zelenina...No nejak to pozistujem a uvydím ale i tak moc ti dakujem za rady..Čo neurobíme pre naše zlatíčka.. 🙂

lucy56
9. dec 2011

no zeleninu mozes neobmedzene,len pozor na kukuricu a mrkvu, a maso akekolvek mozes,ale zas pozor na sunky a parky su dosladzovane sacharozou a v parkoch je sama muka,a syry pokial mas rada, ja ich milujem tak aspon tie som mohla jest

sachmetttt
9. dec 2011

@lucy56 aspon niečo uvydím obed uvarím si plátok mäska na čerstevej paprike zo zemiačikom..

mmaarrkkeettkkaaaa
9. dec 2011

@gabuci81 no slááva 😀 moc gratuluji k narození prcka a také přeji hlavně hodně zdravíčka...užívej si sladkého a ať vás brzy pustí domů...A jak dlouho jsi rodila?

werumka
9. dec 2011

@gabuci81 Gratuluju! To má skoro ideální míry! 😀 Přeju vše dobré a hodně radosti do života!

@elisisse Já jsem zjistila, že když trpíš nějakou klasickou "těhotenskou" nemocí - třeba jako má @maxkatka u těch jater, tak to sledují jak diví. Ale jakmile máš nějakou komplikaci, která není až tak obvyklá, tak se k tomu chovají jak k horké bramboře a doufají, že to bude řešit někdo jiný. Všichni si také všímali mojí cukrovky, ale když jsem jim řekla, že mám třeba i další komplikace, tak si tu zprávu od lékaře ani nepřečetli a založili. A nemáš nějakého svého nefrologa, se kterým by se ta kolika dala řešit?

@sachmetttt Neboj, tyhle hodnoty na inzulín nejsou. Vždyť se teprve učíš, co můžeš jíst a co ne.

sachmetttt
9. dec 2011

@werumka dakujem za optymizmus.. 😉

elisisse
9. dec 2011

@lucy56 Jej super si ma upokojila lebo skoro vstci tu strasia ze sa v cukrovke rodia velke deticky... tak som rada, lebo ja by som chcela rodit normalne teda ak sa bude dat..

lucy56
9. dec 2011

@elisisse ja som rodila prirodzene s epi, sice nastrih aj sitie bolo treba,ale maly sa tlacil laktom a ja som vraj uzka dole,ale dalo sa to, mala som super porodnika,ktory cisaraky robi naozaj len pri b´vaznych zdrav,komplikaciach a tam dobre kompenzovana cukrovka vraj nepatri

elisisse
9. dec 2011

@werumka no vsak to vsetci davaju od toho ruky prec... moj gynekolog si tie spravy len precital a zalozil ich do karty, a bolo. kto je asi riesenie podla nich..... pokial ma neklepne tak im to je v podstate jedno lebo zivot mi to teraz priamo neohrozuje. :( smutne ale je to tak... prave ze nemam... pokial som nebola tehotna som bola zdrava ako rybicka. ateraz sa to setko naraz na mna sype. musim to uz nejako dokopat.. este mam 3 mesiace...

werumka
9. dec 2011

@elisisse Neboj, já měla cukrovku celé těhotenství a syn měl porodní váhu 3100g 🙂

elisisse
9. dec 2011

@lucy56 no tak to dufam ze aj ja budem mat tolko stastia, a pojde to... a ty kde si rodila???

elisisse
9. dec 2011

@werumka tak to je super tak si to nejako ja predstavujem 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre