Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

veronyk
11. feb 2012

@maxkatka Mě taky zjistili těhotenskiu cukrovku. Měřím si cukr sama doma a také nemám nikdy vyšší hodnotu než 5,6 - ani po jídle. Ani když jsem snědla něco sladkého.

jaru30
11. feb 2012

Ahoj vespolek, jen jsem ze zvědavosti nakoukla a přečetla pár příspěvků.
Taky jsem měla těhucukrovku a i mě vycházely divné vysoké hodnoty. Ale jen doma. Pak jsem si pár dní odebírala krev i do zkumavek a nosila do laborky a ejhle. Ukázalo se, že glukoměr pěkně kecá!!! Doma mi po jídle vyšlo třeba 8,8 a přitom z té samé krve mi v laborce vyšlo jen 6,4 🙂 To spíš píšu proto, že je lepší zkusit stejný pokus (pokud jste zatím nezkoušely) a inzulín kdyžtak až pak 🙂

gabulenka
11. feb 2012

@llluckaaa díky, já mám psaný 275g sacharidů. Ale zatím to nezvládám moc propočítávat a řídím se tím rozpisem z diabetologie.

boka79
14. feb 2012

@llluckaaa
@maxkatka

Ahojte dievcata, som sa Vas chcela opytat, ze ako ste sa stravovali po porode, ja mam stale pocit, ze teraz drzim nejaku dietu a ked chcem dojcit, tak by som potrebovala vyssi prijem kalorii, ale kedze ten cukor stale asi nebude ok, ako ste to riesili?

Ake hodnoty , hod. po jedle by mal mat zdravy clovek?
Som myslela, ze otestujem mojho muza, ale on sa boji ihiel.. 🙂

Mne sa teraz znizili aj na lacno aj po jedle, je to mozne?

llluckaaa
14. feb 2012

@boka79 Ahoj, já jsem se po porodu stravovala hrozně, samé rychlé cukry, které jsem před tím nemohla. Ale mohla bych držet stejnou dietu jako v těhotenství, já jím měla hodně hodnotnou, přes 10 000 kJ a 325 g sacharidů. Obecně v racionální výživě má být podíl rychlých cukrů na celkových cca 20%, to ti vyjde tak na dva kousky ovoce a oslazené kafíčko 😉
Pro zdravé netěhotné jedince platí, že by po jídle měli mít pod 9 mmol/l. Já taky testovala doma manžela, vůbec si nechtěl napíchnout sám prst, hrozně se bál a musela jsem to udělat já 😀
Některé holky už tu psaly, že ke konci se hodnoty zlepšovaly. Snad by to mělo být tím, že už placenta nevyrábí tolik hormonů, které blokují slinivku.

denousek
14. feb 2012

holky mazec..pres den ok ale rano 6,8.. nevim co s tim.. .-( byvalo to 5,8 ... ☹ pristi tyden jdu k dr tento tyden si tam jedu pro prouzk do glukomeru tak se zeptam... a to jsem snedla vecer o pul 12 kousek cernyho peciva a v 5 trochu mlika vypila a o pul 8 jsem merila ☹ ale po snidani 5,1.. a pres den je to ok.. aspon ze tak..

boka79
14. feb 2012

@llluckaaa

To myslis, akoze hodinu po jedle? to nie je az take zle... 9, myslela som, ze to je prisnejsie...

Ja mam taku dietu, ze asi tolko vela sacharidov nejem , ako by som mala, ale nemam ani ketony v moci,takze je to asi ok... Sice trochu stale chudnem, tak pol kila za dva tyzdne, ale viac ani neviem jest, lebo mi je zle, moj uterus je uz na rebrach a gravidometria ukazala pysnych 41 cm,...

Talze sa snazim nieco do seba dostat...

Dobre, ale ovocie, je dovolene, aj pri DM , ci? Lebo ja si myslim, ze nejaku tu sladkost budem musiet zjest, uz teraz mi to zacina chybat, hlavne , ja som mala narodky, Lejka bude mat, same kolace a torty, som z toho na nervy.....

Kupila som si teraz este pruzky na meranie, tak po porode skusim tak raz za tyzden merat po norm. jedle, uvidime, kedze oGTT nehrozi...

boka79
14. feb 2012

@llluckaaa

a kusky si uz skoncila?

boka79
14. feb 2012

@denousek

to ti ako po jedeni cukor klesne?

Ako si merias, merias si z druhej kvapky?

Ja by som si to bezpodmienecne dala odobrat do labaku, keby sa to malo potvrdit, tak sa asi inzulinu nevyhnes.. Mne sa do 34 t. tiez glu na lacno zvysovala, ale vzdy som bola pod 5, teraz sa skor znizuje. Poslednych dva krat som mala kolo 4..

treba to verifikovat v labaku,

Ale ked si vypila o piatej mlieko, tak ta hodnota nie je na lacno, tam musi byt dlhsia pauza. Aspon osem hodin

llluckaaa
14. feb 2012

@boka79 Jo, je to po hodině. Jasně, ovoce se může. Tak si dej jen malinký kousek s dostatečným odstupem po jídle, ať nemáš špatné svědomí 😉
Už mám pro zimní pololetí hotovo, naštěstí jsem nemusela nic opakovat.

denousek
14. feb 2012

@boka79 jak z druhe kapky?delam to tak jak mi to u dr ukazovali..pichnu se zmacknu prst a dam do kapky meřák.. jinak do laborky jdu jen na ten glykovany hemoglobin a posńesu moč..měření mám doma...

boka79
14. feb 2012

@llluckaaa

No vidis, teraz zasa v lete az.... Mas dost casu momentalne...
Ja aj tak neviem, ci to po porode vydrzim... Kedy mas ty kontrolu oGTT?
Uz si mala po porode malej?

denousek
14. feb 2012

@boka79 jo a po jidle mi to klesne zajimavy ze...nejhorsi je to ted rano ale pres den je to v klidu tak to neni takova hruza ne?ze bych musela mit inzulin..

boka79
14. feb 2012

@denousek

mne vraveli, ze prvu zotriet a z druhej odobrat, neviem, aky tam je rozdiel 🙂

to je dobre, , ale tie glukomeri nemusia byt spravne.. Ja by som si hned dala odobrat krv na lacno z labakov... to ti da istotu, ci je ta hodnota spravna, alebo nie..

llluckaaa
14. feb 2012

@boka79 Zatím se mi nezdá, že bych měla dost času, ale je to znatelně lepší, nemusím se každou volnou chvilku šprtat.
Už se na ní musím objednat, ještě jsem na OGTT po porodu nebyla.

cherry1981
14. feb 2012

baby ja sa chcem opytat, ja som mala 7,8 cukor po vypiti glukozy a moj gynekolog povedal, ze je to na hranici a aby som vylucila sladke, ale nikde ma neposlal. Do kolko je hranica este v poriadku?

boka79
14. feb 2012

@cherry1981

Ahoj, ja som mala tiez takto,v podstate je to akurat hranicne, malo by sa to urcite skontrolovat, tym, ze si len v 26.t. Pod 7,8 je norma. je norma a na lacno si kolko mala?
ja by som si pozrela stranku www.tehotenskacukrovka.cz, tam mas , ako sa stravovat a trvala by som na kontrole a pozorovani 🙂 Ked sa to da.

llluckaaa
14. feb 2012

@cherry1981 Já nevím, jak se to dělá na Slovensku, ale v ČR bys na dia jít měla. Do 5,5 mmol/l nalačno, do 8,8 mmol/l za 1 hodinu a do 7,6 mmol/l za 2 hodiny

boka79
14. feb 2012

@llluckaaa

som nemyslale, za pri detoch mas dost casu, ale ze do dalsich skusok mas dost casu, sme sa nepochopili 🙂

denousek
14. feb 2012

@boka79 jasne tak rict jim to muzu ze..jestli by mi vzali na lačno .uvidíme.. nejak to vyresime
me o krvi nic nerikali tak je to asi jedno a prej kdyby byl pruser tak to odhai ten hemoglobin .. tam jdu v utery... a v patek bude vysledek pristi tden,tak snad dr vi co dela ne?no jdu tam ted ve ctvrtek pro ty listecky tak se radsi zeptam

boka79
14. feb 2012

@cherry1981

na sk sa nemeria po hodine, pokial viem a druha ma byt pod 7,8

boka79
14. feb 2012

@denousek

jasne, ze viem, glyk. Hb odhali , za posl. tri mesiace... Uvidis, kolko bude, informuj potom. Drzim palce

cherry1981
14. feb 2012

@boka79
@llluckaaa nalacno som mala 5,5.

@boka79 A teba poslali niekde? No na najblizsiej poradni sa na to opytam 😕

llluckaaa
14. feb 2012

@boka79 Aha, tak to jo 😀 Už jsem si říkala, že si tu péči o dvě děti maluješ nějak růžově 😀 Jsem ráda, že mám chvilku klid a taky můžu dělat i něco jiného, o víkendu jezdit na návštěvy a tak.

llluckaaa
14. feb 2012

@cherry1981 To máš těsně už tu první hodnotu 😒 Radši se zkus někde na dia zeptat, ideálně tam, kde se specializují na těhotné - tyhle poradny bývají u porodnic.

denousek
14. feb 2012

@boka79 diky.pred mesicem to bylo ok .-) tak snad bude i ted a uz to nejak doklepem uz by se to prece melo za 2tydny lepsit...budu ve ctvrtek 33tt 🙂

boka79
14. feb 2012

@cherry1981

Vidim to ako Lucka , tiez by som sla do poradne, aspon koli meraniu doma a kontrole... a dietka

boka79
14. feb 2012

@llluckaaa

Co si, ja mam uz teraz z toho hrozu, co pride, ked budu dvaja uz s malou tvrdohlavou mam kolu roboty

boka79
14. feb 2012

@denousek

a kolko si mala pred mesiacom? ked vies?

denousek
14. feb 2012

@boka79 vsechny odbery nebo hemoglobin?ten byl 3%

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre