Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
18. feb 2012

@marketa137 Takže jestli to dobře chápu, leze Ti to jenom ráno, nebo to už nedotahuje večer? Jak třeba glykémie reaguje po večeři? Jinak sekce se samozřejmě naplánuje podle potřeby, takže se nemusíš bát. Předpokládám, že stejně chodíš do poradny pro rizikové, ne?

gianni
18. feb 2012

@marketa137 no to si dobrá, ja som mala 2 sekciu a doktor sa ma spýtal či som si nechcela dať rovno podviazať vaječníky a že už neodporučujú dalšie tehotenstvo,ja by som ho už asi zdravotne neprežila 🙂 a ešte k tomu mám brušnú kylu tak asi pôjdem pod nôž

marketa137
18. feb 2012

@werumka no ted mě začla jít hodnota i po večeři ale furt ok, problém je ta na lačno 😒 . Jo do izikovky chodim od začátku a zatim na utz je vše ok ale jsem ještě málo, u obou až mezi 32-34tt bylo na utz vidět že cukrovka působí na mimi 😒

marketa137
18. feb 2012

@gianni no ted už mam papíry na sterilizaci 😒 , při druhym nikdo nic neříkal a to bych teda nešla 😉 . ta 3 sekce mě nějak nevadí spíš ta cukrovka 😒 . Navíc byl při porodu problém s placentou což mě nikdo vůbec neřekl 😒 takže už od příště to musí hlídat na UTZ jestli nevrůstá do jizev po sekcích 😒

werumka
18. feb 2012

@marketa137 Já to trochu nastíním - měla jsem podobný problém - akorát s večerníma hodnotama, místo s ranníma. Řešilo se to tak, že jsem si dala vyšší dávku inzulínu k obědu, ale efekt víceméně žádný. Problém je, že když máš půlku dne nízké dávky, tak se s tím ještě ten organismus popere (žije ještě z toho nočního inzulínu a z dlouhého, který si píchneš ráno). Ale pak to najednou dojde a ta večerní dávka už nestačí na to, aby zabránila vzestupu na noc a ráno. Zkusila bych si trochu srovnat dávky ve smyslu, že bych dala více už na oběd, abys předešla postupnému zvyšování glykémie v průběhu večera a v noci - aby se ty dávky trochu srovnaly a nebyla to na tu noc taková darda - může se pak stát, že vysoká dávka inzulínu, v kombinaci s léky, zapřičiní, že si Tvůj organismus myslí, že mu hrozí hypoglykémie a začne produkovat z jater glukózu... Ketony ráno nemáš?

marketa137
18. feb 2012

@werumka ne nemam. mam volat za týden doktorce jestli to navýšení pomohlo, jo těch 34 mam zkusit večer rozdělit po 1h ale zatim bez efektu 😒

boka79
18. feb 2012

@werumka
@marketa137

len tak si tu citam, neni mozne, ze mas nocne hypoglykemie - ten Somogyi efekt, ci ako sa to pise a preto rano hyper? Merias si aj v noci niekedy? Ako aj werumka uz pisala.

werumka
18. feb 2012

@boka79
@marketa137 Právě, taky mě to napadlo - na tu noc je toho tam docela dost. A proč Ti léky rozepsala doktorka na noc? Spíš se setkávám s tím, že se berou ráno. To rozdělení po hodině bych řekla, je nanic. Spíš takový výkřik do tmy.

boka79
18. feb 2012

@werumka

Inak mozu sa vobec lieky brat v gravidite, som vedela, ze to je kontraindikovane?

werumka
18. feb 2012

@boka79 Mohou, setkala jsem se např. s Metforminem (což je vlastně ten Glucophage XR, co bere Markéta). Není to až tak standardní.

marketa137
18. feb 2012

@werumka asi zkouší jestli to zabere ale přijde mě to bez efektu 😒 No ten noční pícham i ráno. právě se děsim na jaký dávky se to vyšplhá 😒

@boka79 to si neměřim, měla bych to zkusit? Jo ty léky se můžou dle zahraničních studií je to ok jen jestli to má nějaký efekt 😒

boka79
18. feb 2012

@werumka

No ja som z toho prekvapena, lebo ja viem, ze sa nesmie...
@marketa137
Skus tak kolo druhej, tretej, ved staci raz ...a uvidis, niekedy to moze tak byt, lebo vecer dost vela pichas a beries aj metformin...

marketa137
18. feb 2012

@boka79 a co by to mělo ukázat? Co když bude hodnota ok. Já si i myslela že budu připíchávat právě kolem tý 3h proto nevidim smysl rozdělovat jednu dávku na 2x 😒 . Já píchala vysoký i minule 😒

werumka
18. feb 2012

@marketa137 Já bych tu noc zkusila namátkově změřit - standardně je na to nejlepší doba o půlnoci a ve tři ráno. Ale ta třetí hodina ranní by měla mít největší vypovídající hodnotu.

boka79
18. feb 2012

@marketa137

moze ti vyjst velmi nizka hodnota a to by znamenalo, ze vecer treba menej pichat, alebo tabletky inak dat, aby ti to potom rano kompenzacne nevyskocilo... Ale ked bude norm. hodnota, tak ta ranna hyperglykemia je naozajstna ranna hyperglykemia...

marketa137
18. feb 2012

@werumka díky no a to bych měla mít hodnoty ok ne? A když ráno bude vysoká tak znamená že bycch měla přidávat inzulín v noci ne? Aby i ráno byla hodnota v normě ne 😉

marketa137
18. feb 2012

@boka79 😒 děkuji za rady, vyzkoušim. Stejně chodim právě mezi 2-3h na wc 😉

werumka
18. feb 2012

@marketa137 Jak říkala boka - podle mě spíš hrozí, že ta glykémie bude nižší a pak by chtělo noční inzulín ubrat. Ale kdyby v ty tři hodiny ráno už bylo víc cukrů, tak by nebylo od věci připíchnout. Já osobně mám trochu zmatek z kombinace léků a inzulínu... mám pocit, že to může udělat v takové situaci spíš paseku. Ty léky by se měly brát v době, kdy se očekává, že budeš jíst a to v noci není.

marketa137
18. feb 2012

@werumka 😕 ale vždyt ty léky se berou na noc ne? Má to i ten účinek s postupnym uvolnovánim. Jo a co se dělá pokud by v tu noc byla hodnota nízká? To znamená večer ubrat? Asi ve čtvrtek nebo v pátek mam volat doktorce tak at vim co říct 😉

werumka
18. feb 2012

@marketa137 Promiň, překoukla jsem se - ty XR se skutečně berou na noc, já si to spletla s obyč Metforminem Mylan, ten je lepší brát nejdřív ráno a pak až přidat večer. Kdyby byla noc nízká, tak si druhý den uber noční inzulín. Hypo podle mě asi nebude - to by byly ráno ketony. Ale i ten drobnější pokles už může udělat ranní vyšší hodnotu.

marketa137
18. feb 2012

@werumka ok ráno podam info jak jsme dopadla 😉 . mě právě ten Glocophage obyčejnej nedělal dobře tak jsme ještě před těhu přešla na ten XR 😉

maxkatka
18. feb 2012

Já koukám, že kompenzace cukrovky je fakt stylem pokus - omyl 😖

marketa137
19. feb 2012

@boka79
@werumka tak píšu info z noci a rána 😉 . ve 3 ráno byla hodnota 5,8 takže jsme píchla ještě 10 jednotek a ráno 6,4 což je krásný oproti včerejším 8,4. ale nevim teda kolik mam píchat v tu noc, 15? Víc asi ne ne. nevim i jestli teda večer píchat těch 34 nebo by stačilo "jen" 30 a v noci dopíchnout 15?

boka79
19. feb 2012

@marketa137

No to nech Ti radsej werumka poradi, ona ma lepsie prax 🙂

najlepsie ale bude aj tak, ked saopytas tvojho diabetologa, nech to mas schvalene od lekarky, ale asi to bude u teba potrebne, alebo neveim, ci by nebolo lepsie zvysit davku vecerneho dlhoposobiaceho inzulinu,,, ale ja to mam len zriedka take pripady, werumka ma sama skusenost 🙂

marketa137
19. feb 2012

@boka79 😉 no na noc pícham už 34 jednotek 😝 . Jo doktorce mam volat po týdnu jak a co 😉

werumka
19. feb 2012

@marketa137 A těch 10 jednotek sis dopichovala nočním inzulínem?

marketa137
19. feb 2012

@werumka jo nočnim 😉 , jsme si říkala že kdybych dala ten denní tak bych se pak musela najíst 😉

werumka
19. feb 2012

@marketa137 Ono dopichovat nočním je trochu risk, protože když si ho dopíchneš ve tři ráno a pak si kolem osmé píchneš další, tak se to vzájemně tluče a může Ti pak dopoledne haprovat... Jak se pak glykémie chovala dopoledne/kolem oběda?

marketa137
19. feb 2012

@werumka no právě že ok, po snídani i po obědě vše v normě. Já to brala dle toho že ten denní bych pak musela se najíst ne? nebo v noci to je jedno?

werumka
19. feb 2012

@marketa137 No pravda je, že kdybych si já připíchla na 5,8 rychlý inzulín, tak jsem do hodiny v hypu. Nevím, jestli to nezkusit s jednou, dvěma jednotkami rychlého. Jíst se po něm bezpodmínečně nemusí, ale žene glykémii víc dolů... V tomhle si fakt nejsem jistá...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre