Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mochenkaa
18. mar 2012

@llluckaaa tak s tím ovocem jsi mě potěšila 🙂 já mám sice radši zeleninu, ale v té není tolik sach. abych pokryla denní dávku.
Mě v dia brali glukometrem nalačno a pak 1,5 hod po snídani a až podle toho mi dala dietu. Teda vlastně mi toho moc neřekla, že to mám vyloženě na hraně (po normál snídani 7,1) ale že mě budou hlídat. A za 2 týdny odběry znova, ale ty si budu dělat sama a pak je zanesu všechny najednou.
Tak jestli na to má vliv i stres tak chápu proč mi to tak vyletělo 😀

hadimrska
18. mar 2012

@mochenkaa No já měla v Dia poradně hodinu po jídle 5,9. Ale v neděli mi bylo dost šoufle, tak pak druhý den po snídani rekord 11,8, no a právě jsem to říkala, doktorce, jelikož jsem měla i průjem, možná střebvní chřipku, tak i tím prej a taky mám nervy zda mi malou vemou do školky, zatím spíš ne, ono se jim to řekne, ale někdy ten stres prostě máš, a i tím to je, že pak to tak leze nahoru, jo a to jsem měla chleba, máslo a na něm rajče, a šup taková šílená hodnota, takže určitě nervy.

llluckaaa
18. mar 2012

@mochenkaa 7,1 po hodině a půl není zas tak málo, já měla držet hranici 7,2 po hodině. Tobě nepůjčili glukometr? To je škoda, s ním mi to přijde jednodušší, měřila jsem se sama, a podle toho odhadovala, co si můžu dovolit sníst. A do poradny jsem pak nemusela tak často.

hadimrska
18. mar 2012

@mochenkaa Aha, no nazdra já teda glukometr mám až do porodu zapůjčený, pak ho musím vrátit. To je teda blbý, že ho nemáš.

mochenkaa
18. mar 2012

@llluckaaa nedala mi nic. Jen malinkou jehlu do prstu a ampulky s roztokem do kterých si mám dát krev z prstu v ty odběry (nalačno, po snídani, po obědě, před spaním a druhý den nalačno). Taky si myslím, že tím glukometrem by to bylo lepší, že bych hned věděla kde chybuju a kde jsem v normě. Tak proč mi říkala, že je to na hraně? Teď jsem z toho zmatená 🙂
@hadimrska tak jestli je to fakt tím stresem, tak je to možné. Je ho teď bohužel docela dost 😒

mochenkaa
18. mar 2012

Já snad ani nejsem v dia poradně pro těhotné. Aspoň teda není v tom seznamu z těch www stránek.

hadimrska
18. mar 2012

@mochenkaa Já teda chodím do Brna do nemocnice v Bohunicích na diabetologii, tam se na těhule prej specializujou. No to máš teda fakt blbý, že hned sama nevidíš, co za jídlo ti vyhovuje a co ne.

mochenkaa
18. mar 2012

@hadimrska musím vyloženě odhadovat. Pojedu podle těch stránek a pak se uvidí, jestli to dělám dobře

llluckaaa
18. mar 2012

@mochenkaa Tak já nevím, jaká má být hodnota po hodině a půl, spíš se píšou všude hodnoty po hodině a nebo po dvou. Ale nějaká hrozná hodnota to není, neboj. Maxkatka taky měla dodržovat 7,2 po hodině a půl. On to každý dr. dělá jinak. Taky jsem nebyla v poradně pro těhotné, ale v klasické dia poradně.
Na dia ti udělají z krve tzv. glykovaný hemoglobin a poznají, jak se ti cukrovka dietou dlouhodobě kompenzuje.

mochenkaa
18. mar 2012

@llluckaaa tak jsem zvědavá jak to teda bude. Byla jsem z té poradny venku během 5ti minut, takže pro mě totální chaos, a musím si vše nějak zjistit v klidu. Takže vám moc holky děkuju za rady a pomoc 🙂

llluckaaa
18. mar 2012

@mochenkaa Já jsem byla taky ze začátku úplně hotová a naprosto zmatená. Ale za pár dní to zmákneš a pak sem budeš psát rady pro ostatní těhulky s GDM 😀

mochenkaa
18. mar 2012

@llluckaaa 😀 😀 už aspoň abych v tom neplavala, na rady to ještě bude trvat 😀

llluckaaa
18. mar 2012

@hadimrska To je nejlepší, chodit přímo do specializované dia poradny. Já jsem jí ale měla 25 daleko (a ani jsem o ní v té době nevěděla), takže jsem vzala za vděk tou klasickou v našem městě.

hadimrska
18. mar 2012

@llluckaaa No já to mám naštěstí blízko, ale mě tam poslala z gyndy se žádankou přímo.

hadimrska
18. mar 2012

@mochenkaa No mě ještě brali krev a moč, a dělali hodně všelijakých testů a vše naštěstí OK, taky jsem čekala dva týdny než mě jsem měla termín na tě diabetologii, no a tak jsem se řídila, jen to co jsem něšla na netu. A plavala jsem v tom taky, i teď ještě sem tam plavu a do toho jsem aji brečela, asi ty hormony. 😀

mochenkaa
18. mar 2012

@llluckaaa já mám tu specializovanou ve svém městě, jen asi o 15 min MHD dál než tuto. Jenže gynekolog spolupracuje s touto. Ale možná ta doktorka je nějak proškolená, protože tam ordinují 2 v jedné ordinaci a dal mi žádanku jen ke konkrétní osobě, ne jen do ordinace.

@hadimrska Já mám jít příště jen s těma ampulkama s krví a ranní močí, jinak nic. No bojím se toho fest, nechci malému ublížit. Ale jestli mi to mohlo vyskočit i stresem tak to možná nebude taková katastrofa - den po ogtt jsem šla na oční, jestli ze zdrav. důvodů můžu rodit normálně nebo musím císařem a z toho jsem byla hrozně vyklepaná už od objevení // 😀 .

hadimrska
18. mar 2012

@mochenkaa Tak to poprvé ani na očním nebyla a pak předem se všichni vyptávali jakto, no prostě mi to nikdo neřekl, a mě to ani nenapadlo, ale porodila jsem normálně a OK. Teď už teda jsem objednaná k očnímu radši na vyšetření. Dopředu se nestresuj uvidíš co ti řeknou, já si i přesně píšu co jsem jedla a pak ty hodnoty abych měla přehled, ne teda každý den, jen ten den co se měřím.

mochenkaa
18. mar 2012

@hadimrska já mám v oku vadu která má souvislost ze zeleným zákalem, tak jsem se bála že to bude mít vliv na možnost porodu, ale naštěstí můžu rodit normálně 😵
Vidíš, to mě nenapadlo si to zapisovat, asi si to budu už teď ať mám přehled

hadimrska
18. mar 2012

@mochenkaa Aha, no oni hlavně prý měří tlak v očích, to je pro ně nejdůležitější, já nosím čočky a chci jít na operaci, tak snad se zadaří.
Já si díky tomu psaní zjistila, že nemůžu šunku, ta mi dělá dost zle, to mi pak to skáče šíleně. A pak to i konzultuju s diabetologickou sestrou, co a jak jsem jedla.

mochenkaa
18. mar 2012

@hadimrska tak já si to budu zapisovat, ale stejně nezjistím co můžu a co ne, protože jak si to nemám jak měřit 😒

hadimrska
18. mar 2012

@mochenkaa No jasně to je blbý, ale mně třeb po té šunce po snězení bylo zle tak do půl hodiny, slabo a bolely nohy, no uvidíš snad ti pak ty hodnoty řeknou.

mochenkaa
18. mar 2012

@hadimrska tak to mi snad šunka nikdy neudělala 😕
Jak se to dá vůbec poznat že máš cukrovku? Jasně, testem, ale pozná se to i tak?

llluckaaa
18. mar 2012

@mochenkaa Těhotenská cukrovka se bez měření moc poznat nedá 😒 Holky tu psaly občas, že úplně cítily hyperglykémii v puse, myslím že Maxkatka to popisovala jako by tam měla chcíplou myš 😀 (ani si nedovedu představit, jak může chutnat), asi jakože cítíš aceton a nebo když je ti blbě při hypoglykémii - slabost, třes,... Myslím, že ta těhu verze cukrovky se ani nedá poznat z toho, že hodně piješ a čůráš (asi každá těhulka čůrá víc než před těhotenstvím).

llluckaaa
18. mar 2012

@hadimrska Šunka? Ta taky nedělá dobře? Holky často psaly, že jim nedělají dobře po ránu mléčné výrobky nebo pečivo.

hadimrska
18. mar 2012

A taky prej i otoky, no ale já byla poprvě těhu přes celé léto, a měla jsem od rána oteklé nohy jako slon, ale při prvním těhu jsem na testech na cukrovku nebyla, takže nevím jestli jsem jí měla nebo ne.

mochenkaa
19. mar 2012

Holky, jak je to s tatarkou, kečupem nebo tak? Nesmí se to vůbec nebo jednou za čas trošku nevadí? Blbá otázka, ale já to nikde nevyčetla 😅

hadimrska
19. mar 2012

@mochenka No já myslím, že vůbec, já teda ani prvním těhu, tatarku, zrající a plesnivé sýry, nee, protože je to nebezpečný tady ty potraviny.
A vím, že při těhu cukrovce se nesmí vlastně prakticky věci z konzerv, hořčice, kečup, rajskej protlak, dia výrobky, tatarka, majonéza, ale jestli vůbec, to nevím, já teď budu mít narozky, tak bych si dala aspoň kousíček dortu ☹

llluckaaa
19. mar 2012

@mochenkaa Já myslím, že v tatarce i kečupu jsou sladidla, takže teoreticky bohužel ne ☹ Ale jednou za čas malá lžička asi nic nevyhrotí 😉 Tatarka je blbá i kvůli možné salmonele, takže určitě si jí nedávat se smažákem někde u stánku.

ilonne
19. mar 2012

@mochenkaa Kečup je blbej, je plnej cukru. Tatarku jsem si nedávala, teda občas jsem udělala domácí, to jsem věděla, co tam je.
@hadimrska Konzervy jsou na houby, všude je nacpaná glukoza. Naopak nevadí plísňové sýry, u nás se vyrábí z pasterizovaného mléka, takže listerie nehrozí. Plísně vznikají spíš z právě z dortů a sladkého bílého pečiva. Takže pokud ten sýr nenecháš půl dne pěkně dozrát na sluníčku, tak bez problémů. Jo a ještě jsou blbý paštiky.

mochenkaa
19. mar 2012

@hadimrska @llluckaaa @ilonne holky díky moc. Myslela jsem si, že to nebudu moct, ale radši jsem se zeptala 🙂
říkala jsem si, že max tatarku tak helmansku jednou za čas.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre