Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mochenkaa
27. mar 2012

@hadimrska já snídám chleba s máslem a vajíčkem, nebo šunkou, nebo eidamem... Dnes jsem měla chleba ve vajíčku a na tom zeleninu 😉 Ale hodnoty ti neřeknu, nemám glukoměr takže neodhadnu.
To je super, že mimčo odpovídá tt 😵

aknel72
28. mar 2012

@hadimrska Ahoj,po šunce by se ti glykémie zvedat neměla,leda že by tam bylo víc mouky jak té šunky a kolik máš před snídaní?Nevím jestli jsi na inzulínu tak přidat a jestli na dietě tak ubrat chleba nebo si dávat žitný nebo celozrný,ten zvedá glymču pomaleji a víc zasytí .Jestli máš tuhle hodnotu 1hod po jídle tak je to v dobrý.

aknel72
28. mar 2012

@mochenkaa Pozor na tuky po těch se přibírá víc než po sacharidech,takže chleba ve vajíčku bych si teď nedávala a pozor na velké množství bílkovin.O ten glukometr si řekni,bez něj je to nanic,když se nemůžeš kontrolovat.

hadimrska
28. mar 2012

@aknel72 Mám jen malý krajíc, ne veliký, před jídlem mám tak kolem 4, někdy i míň, na inzulínu nejsem. Dnes jsem měla chleba, kiri a půlku rajčete a měla jsem pak sedum, ale nedala jsem si těhu vitamíny, až po měření, tak jestli i tím to může být, tady u nás se právě celozrnný jaksi nevede, a taky mi říkali, že se sladí karamelem, tak to prej není moc dobrý, no ještě možná zkusím knackerbrot, ale ten mi fakt nechutná.

hadimrska
28. mar 2012

@aknel72 My kupujem obyčejný šumavu, bylo mi teda řečeno, že ten je nejlepší.

thu
28. mar 2012

Dievcata, ak mozem rada by som Vam poskytla par cennych rad ako mamina diabeticka/cukrovku mam od 9 rokov a mam krasnu zdravu 2rocnu dcerku/ono by bolo vhodne tie chleby aj vazit, nie vzlom myslene v dobrom, pretoze od vahy a zlozenia chleba sa pocita pocet sacharidov-sacharidovych jednotiek/SJ/ 1SJ=10g sacharidov v potrave, na vacsine vyrobkov je uz napisana tato nutricna hodnota a lahko sa to prepocitava, alebo na internete je moznost dohladat si kolko kt potravina obsahuje sacharidov a podla ingrediencii napocitat. Znie to strasne pracne, ale verte nie je to az taka katastrofa , a ze sa to oplati. A k tomu chlebu, tak napr. konzumny chlieb /rascovy/ 60g=3SJ; biele pecivo 50g=3SJ;grahamove pecivo 50g=2SJ, biely krajany sendvic 25g=1,5SJ...chleba vo vajicku nie je ziadna tragedia, len treba mat na zreteli tuk a ten moze sposobovat, ze glykemia sa po jedle moze udrzat dlhsie na vyssej urovni. V pripade citlivejsich jedinocv moze sposobit rychlejsi nastup glykemie. V ziadnom pripade nesladit umelymi sladidlami !!! nebezpecne ako pre Vas, tak aj pre miminko. V pripade pazravky siahnut radsej po cerstvej zelenine,/rajciny, uhorky, paprika, redkovka...pozor na mrkvu, ta obsahuje dost sacharidov/ a neprehanat to ani s ovocim nakolko obsahuje vela fruktozy a fruktoza ma pomerne vysoky glykemicky index a moze po ovoci vystupat hladina cukru dost vysoko . V pripade nudze su na zajedenie hladu mimo hlavne jedla dobre tvrde syry, vajicko, maso a sunka nakolko su oznacovane za bezsacharidove v malych mnozstvach...a hlavne ako uz tu bolo spomenute treba brat na zretel, ze to ma byt sunka a nie sunkova salama, kde je vacsi pomer muky ako masa 🙂. A este jedna zaludna vec, nie vyprazane maso, to je ten isty efekt ako pri chlebe vo vajicku+struhanka a muka. Ono to vyzera asi fakt desne, ale ked si clovek zacne studovat co kt potravina obsahuje na obaloch, tak si vie tiez vyskladat perfektny jedalnicke, len to chce trosku pevnej vole a praxe. A vsetky maminy co maju potvrdeny gestacny diabetes by sa mali hlasit o glukometer, pretoze bez pravidelneho selfmonitoringu nikto mudry nebude. Drzte sa a hlavne nech su vase deticky aj vy v poriadku 😉

aknel72
28. mar 2012

@hadimrska tak slazený karamelem určitě ne tak si kupuj Moskvu ta je výborná a mužeš si ji dát i do mražáku.Ten knackebrot je něco jako suchar takže víc kalorii.Já jsem na inzulínu takže vyšší glymču řeším dopichem.Ty vitamíny by vadit neměly vždycky se v lékárně zeptej,jestli jsou vhodné pro diabetiky.

aknel72
28. mar 2012

@thu Ano plně s tebou souhlasím,jenže zřejmě u gestačního diabetu to asi moc neřeší nedají ani glukometr,natož vysvětlovat VJ Já mám 1dib. už skoro 22let a čekám 3dítě,takže zvládnout se to dá,jen by to chtělo lepší přístup doktorů.

kocicinka
28. mar 2012

Ahoj ženy. Můžu mít dotaz? Byla jsem včera na OGTT a poslali mě domů s tím, že už počáteční hodnota na lačno byla 6,2. V 9 večer( den před odběrem) jsem si dala 3 sezamové sušenky, velké. Dnes mě gynekoložka poslala do diabetické poradny, zatím jsem se tam nedovolala... Myslíte, že by to mohlo znamenat, že mám těhotenskou cukrovku??? Mám se preventivně, než mi udělají další vyšetření, hlídat?
Jinak teda myslela jsem, že se při cukrovce jenom nesmí sladké, ale vážit si jídlo a nesmět jogurty a tak... to by mě asi zabilo 😒 Nejím maso, takže to už bych pak fakt nevěděla, co do té huby dát 😒 Navíc mám furt hlad.
Jo byly jsme tam 3 těhule, všechny poslaly domů se zvýšenou glykemií na lačno.

mochenkaa
28. mar 2012

@aknel72 @thu Holky, a ten chleba ve vajíčku tak vadí? Byl to tenký krajíc chleba namočený ve vajíčku a usmažený na max. lžičce oleje, ale spíš nasucho. A na tom zelenina.

Zítra mi držte palce, zítra mám odběrový den. Vůbec netuším jak si zvládnu nabrat krev do té malé skleněné tyčinky 😕 a ještě tolikrát za den. A mám tam napsané, že si to mám brát 1,5 - 2 hod po jídle, ale podle mě je to blbost a měla bych po hodině.

hadimrska
29. mar 2012

@mochenkaa Já myslím, že jednou za čas to nevadí, mně dokonce jednou za týden povolili párky, ale ty mi nechutnají.........
No radši si to odebírej už tak 1,5 hodiny po jídle, já dělám odběry po hodině, i když jdu na diabetologii na kontrolu, tak mi to po snídani odebírají po hodině. 2 hodiny jsou asi už moc.

hadimrska
29. mar 2012

JInak u nás chleba moskva není, nevedou, ach jo. ☹

mimys
29. mar 2012

@gianni
tak jak se tam mate? mas nejake prevratne rady?

gianni
29. mar 2012

@mimys
ahojky,tak ostala tu so mnou aj mama , ktorá mi stráži malého ked behám po vyšetreniach,na stravu chodíme do inej budovy a tie edukácie,bez nej neviem ako by som to všetko stíhala pri malom,včera sme mali sedenie s diétnou sestrou ale skoro všetko som už vedela,ale napr. som nevedela že druhú večeru mám zjesť do 2 hodín po večeri a nie ako som ja robila že som čakala kým si pichnem nočný inzulín a potom som jedla čo nočný nemá nič spoločného s jedlom,tiež som si ho nepremiešavala v pere pred vpichnutím,v piatok píšeme riadne test tak musím si niečo aj naštudovať
čo je najhoršie(ale zase aj dobre)že mi tu zistili spomalené funkciu štítnej žlazy a beriem euthyrox 50,no už hádam bolo aj dosť tých chorôb naraz,no nie?
mám tu trochu vyššie hodnoty,ale asi preto že mám menej pohybu,nevarím,nebehám kolo detí....

mochenkaa
29. mar 2012

@hadimrska já se rozhodla to brát po hodině. Podle mě si s odběrem po víc než hodině nejsem schopná udělat přehled jak to lítá.
A píšu si, co jsem jedla. Bude ji to zajímat??
A chleba jím klasický kmínový.

hadimrska
29. mar 2012

@mochenkaa No mě říkali, že si to mám psát co jím, abych i já to viděla jak to lítá a taky jsem se s tím jídlem pak radila se sestrama. Oni stejně prd poznají za jak dlouho si to měříš, ale je fakt na prd, že nemáš ten glukometr.

mochenkaa
29. mar 2012

@hadimrska Jsem rozhodnutá, že si ho zítra vyptat. Pokud mi ho nedají, tak za týden jdu na gyndu a tam si vyžádám novou žádanku do dia, ale tentokrát do nemocnice, kde je dia přímo pro těhotné.

lucille85
29. mar 2012

@kocicinka zvýšená glykemie na lačno může znamenat že těhot.cukrovku máš...asi bude třeba udělat další vyšetření...jen pro představu-cukrovka není o tom, že se nesmi sladké!!!Jde o sacharidy obecně. tj. přílohy, pečivo, ovoce aj. Musí se hlídat přesně gramáž sacharidů a číst složení výrobků (doslazované jogurty atd.)a především jíst pravidelně menší porce s dostatkem i bílkovin a tuků! Pokud nejíš maso dá se bílkovina nahradit např. tvarohy, vejce, sýry, dobrý je třeba šmakoun( vaječnýbílek-dá se upravit na studeno i jako maso). Slazení sladidly v těhotenství není vhodné, ovoce se smí jen to méně sladké a spíše dopoledne. Není to nic hrozného, vlastně to ber jako racionální stravu...Dodržování je důležité i pro miminko a funkci placenty! A ty sušenky večer před odběrem na to nemohly mít vliv...držím palce!

thu
29. mar 2012

@mochenkaa ono ide o to, ze tam pri tom smazenom tuku je uz ina metabolizacia vstrebavania tukov a cukrov, ale to nei je ziadna katastrofa...dat si ho urcite raz za cas mozes,len je dobre o tom vediet pre pripad potreby preco ti glykemia pripadne vyskocila, alebo sa drzi dlhsi cas hore

a meranie glykemie po jedle sa ma robit 1,5 hod po jedle nakolko vrchol vystupu glykemie je prave za tu 1,5 hod cize 90 min po jedle...hodina je malo, a urcite je dobre si zapisovat kolko a coho si zjedla, aj pre diabetologa je to vyborna pomocka v pripade doladovania potrieb pacienta.

mochenkaa
29. mar 2012

@thu díky moc za rady. Mě vlastně v dia nic neřekli. "Jez míň, pravidelně, nejez sladké, džusy si řeď vodou." Toť asi vše 😒 takže já zjišťuju vše až za pochodu. Zítra jdu na kontrolu na dia tak jsem zvědavá

llluckaaa
29. mar 2012

@elvis12 Ahoj, odpovídám trochu opožděně. Samotné vločky zalité vodou ke snídani vadí, musíš tam mít i nějaké bílkoviny. Já si dávala vločky s jogurtem, ale některým těhulkám mléčné výrobky ke snídani nedělají dobře na snídani, tak si raději ověř, co ti udělá s glykémií.

llluckaaa
29. mar 2012

@mochenkaa Tobě na dia povolili ředěné džusy? Tak to mě ani náhodou. Nic sladkého tekutého jsem nesměla, protože to je v krvi hned 😒

mochenkaa
29. mar 2012

@llluckaaa šak říkám, že moje dia poradna je k ničemu 😉 Určitě si džus dát nemíním. A to mi dokonce řekla, že když budou dobré výsledky, tak by mi semtam dovolila něco sladkého. Ale stojí mi to za to?? 😕
Při OGTT jsem měla 2 hod po glukóze 11,3 a další den 1,5 hod po snídani 7,1 (ale tam byla blbá snídaně. Nic mi neřekli takže jsem měla párky a dalamánek s hořčicí - ono v tom bufetu toho ani moc nebylo na výběr). Nalačno oba dny 4,6.
Tak jsem zvědavá co to udělá teď po těch 14 dnech dodržování.
Řídím se tehotenskacukrovka.cz, váma a svým selským rozumem. Tou doktorkou ne 😀

llluckaaa
29. mar 2012

@kocicinka Ahoj, tak to už ti OGTT dělat nebudou, protože rovnou spadáš kvůli první hodnotě do diabetes a byla by to pro tebe zbytečná zátěž.
A diety se neboj, sice nesmíš sladké, ale jinak je jídla dost, jíš pravidelně a jogurty (neslazené) určitě smíš 😉 A hlad by tě trápit neměl, diabetická dieta neznamená málo jídla 🙂

llluckaaa
29. mar 2012

@mochenkaa Dobře děláš 🙂 Tak to by byla opravdu lepší ta dia poradna u KNTB. Ale tak stejně už to všechno umíš a poradíš si, tak nemá asi cenu to měnit 😉 Ještě že máš glukometr.

mochenkaa
29. mar 2012

@llluckaaa ty, a jak je to s hranolkama? Myslím dělané v troubě bez oleje?? Takové ty mražené z obchodu. Mám na ně chuť k obědu, ale jestli to vadí tak si udělám normálně brambory.

thu
29. mar 2012

@mochenkaa nemas zac, za 20 rokov s diabetom, co to pochytis aj ked nechces 🙂...tak vtom ma pravdu llluckaaa, ze o dzusoch sa ti moze iba zdat a ked tak dzus, tak len v pripade hypoglykemie ako rychle sacharidy, aby pacient neupadol do hypoglykemickej komy...sladke napoje su akcelerator jedna radost...ako nic v zlom proti panom Dr., ale uz sa ani nedivim, ake nazory prevladaju v laickej verejnosti o DM, ked toto z ust vypusti kvalifikovany odbornik...

mochenkaa
29. mar 2012

@llluckaaa já nemám glukometr. Ty hodnoty jsou z dia poradny 😉 Ten glukoměr budu somrovat zítra 😀

thu
29. mar 2012

@mochenkaa na tie radsej zabudni, to nie su klasicke zemiaky,ale modifokovane roznym chem sposobom upravovane konzervantmi, ak chces aby sa mimi malo najlepsie a ty si neletela po obede s gl hore, tak si radsej uvar zemiaky v supke...aj sposob upravy potravy je velmi dolezity...

mochenkaa
29. mar 2012

@thu ani nevíš jak já jsem naštvaná. Nebýt vás tady a pár stránek na netu tak mi ten cukr bude lítat jak splašený, kdybych se řídila radama doktorky. Já vím, že mám milion blbých otázek, ale jak vidíš, moje dr mi moc nepomůže (viz ten džus a časem možnost sem tam sladké) 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre