Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petka035
7. sep 2012

@maxkatka dakujem za info🙂 v nedelu zacinam 30tt,zatazovy test mi robil moj gyn az 27+4tt a vysledky som sa dozvedela v 28+3tt a dnes som bola na diabet. A to som 28+5tt.

maxkatka
7. sep 2012

@luly13 mě se cukr zvyšoval až do porodu! u porodu jsem měla 12!

luly13
7. sep 2012

@maxkatka fuha,to je dost. ja som tento tyzden mala najvyrovnanejsie profily za cely cas.

maxkatka
7. sep 2012

@luly13 jo a malej byl od cca 28tt vždy o týden větší a porodila jsem 38+6

mm_mm
7. sep 2012

@maxkatka Já se snažím ty ketony párkrát v týdnu měřit. Někdy jsou, někdy ne. Někdy po ránu, někdy i během dne. Asi mám těch sacharidů vážně málo. Jenže když si přidám, mám hraniční hodnoty a cítím pořád žízeň. Dneska jsem jich asi měla nějak opravdu málo a začínám mít pocit, že si tělo vyrábí ten cukr samo. 2,5 hodiny po jídle (který mělo asi 30g sacharidů) jsem si naměřila 6,4 (naprosto nepochopitelně vysoká hodnota). Změřila jsem to proto, že jsem se cítila divně. Přišli jsme z divadla a mně v tom divadle bylo asi hodinu tak nějak ne moc dobře, teplo a divně se mi dejchalo...No, změřila jsem to za 20 minut znova a měla jsem 7,1 - nemělo to ale důvod stoupat, takže fakt nechápu...No, musela jsem něco sníst (se startovní hodnotou 7,1 - fakt "paráda". Tak teď mi to nedá, takže hoďku počkám a jsem zvědavá, co to udělá. Už jsem z toho fakt magor. Myslela jsem, že to těch 7 týdnů doklepu bez problémů, ale to by se nesměly dít věci, který nechápu...☹

maxkatka
7. sep 2012

@mm_mm pokud srazíš sacharidy moc nízko, tak to je špatně... sacharidy potřebuješ jak ty, tak miminko... pokud je nebudeš přijímat, tak se Ti cukr hodně rozeskáče... těch 30g sacharidů bylo u jakého jídla? Pokud je to hlavní jídlo (snídaně, oběd, večeře), tak je to strašně málo!!!!! Sice Tě plně chápu (zkoušela jsem to taky takto), ale bez efektu - moc jsem hubla! a nakonec mě inzulin beztak neminul... ale zase jsem se zklidnila a nehrotila to.... moc mi tady pomohla @werumka a @llluckaaa a to nejen doporučením JAK k tomu přistupovat, ale i psychicky... ale @werumka mi hlavně vysvětlila, že sacharidy potřebuji... byť jsem se inzulinu nevyhla... nelituji...

maxkatka
7. sep 2012

@mm_mm jo a párkrát se mi stalo, že jsem po jídle měla nižší hodnotu než před jídlem... jinak já byla fakt extrém... protože co jsem mohla jako diabetička, tak jsem nemohla na játra... bylo pro mě lepší výjmenovat co smím než co nesmím... 😨 a vydržela jsem to (dva měsíce)...

mm_mm
8. sep 2012

@maxkatka Já mám strašně často hlad, takže jsem zkrátila intervaly mezí jídlama a jím tak po dvou hodinách nebo po 2,5h. Potom vlastně už ani nerozlišuju, co je hlavní jídlo a co není. Většinou sním najednou zhruba 30-40 sacharidů a je to třeba 7x denně. Nehubnu, ale přibírám hodně pomalu. Miminko má asi o 100g víc, než by mělo mít, takže myslím, že taky nestrádá. Včera mě ten cukr vážně rozboural, zkusím si to dneska víc hlídat a uvidím, ale už mě to začíná vážně štvát. Tuhle pitomou dietu držím 17 týdnů a i když to vypadá, že 7 do konce je málo, tak mi nějak docházej psychický síly. Chci si užívat těhotenství, ale nějak mi to nejde. Dneska jsem se najedla i ve 3 v noci a ráno byla hodnota 5,0 - takže si myslím, že něco na tý mojí teorii a tom, že tělu nestačí přes noc cukr, bude. Zítra mám měřící den a všechny hodnoty se dozví doktorka, tak jsem zvědavá, jak bude tělo reagovat zejtra. Jinak dneska jsem snídala v 7:30 a těch 4,5hod. vydrželo tělo bez ketonů. Já pořád řeším, co je horší - jestli mít trošičku zvednutej cukr, posílat ho tam víc prckovi a zatěžovat mu trošku víc orgány (hlavně srdíčko) anebo jestli ty sacharidy trošku zkrouhnout a pak zase riskovat opakovaný ketony....

mravcica
8. sep 2012

@xsuzzi ja som prekonala pri druhom tehotenstve cukrovku, ktora mi nebola zistena. po sestonedeli som si dala robit testy a cukrovka sa u mna potvrdila. pri porode sme mali velke problemy. doktori vedeli, aky bude velky, nechali ma rodit prirodzene a maleho davali po porode do poriadku skoro 2 tyzdne a ja potom este 1 a 1/2 roka doma (vojtovka). mal 4330 g, doktori mi po porode odhadovali okolo 5 kg, bol cely naliaty vodou, vyzeral ako maly michellin ☹ , zasekol sa v porodnych cestach, tak pri vytahovani, alebo rodeni, alebo ako to mam nazvat, co tam prebehlo, mu poskodili nerv na ruke, takze vobec nou nehybal, a vyzeralo to tak, ze ani hybat nikdy nebude. Po porode ho nemohli nejak nastavit, mal velke problemy s cukrom a kopcom inych problemov sa chudatko moje musel pasovat. Na koniec mu museli vymienat aj krv, ale to bolo dosledkom porodu - bol sama modrina, a my s mm mame nezhodu RH faktorov, takze to bola velmi zla kombinacia. so srdieckom chodime doteraz na kontrolu, lebo tam mal dierku (to tiez pripisovali cukrovke). okrem ineho mal problemy aj s ladvinami, ale to sa mu spravilo do roka.

Takze moja rada znie, ak si chces usetrit problemy po porode, snaz sa najst si cas na tu stravu. Viem, ze je to velmi tazke, som opat tehotna a s cukrovkou bojujem uplne od zaciatku, doma mam 2 chalanov, chodim do prace, takze casu tiez nemam nazvys. teraz som v 22 tt a uz nejake 2 mesiace som na inzuline. a stale sa mi to zhorsuje. tiez uz neviem, co mam jest. uz sa neviem dockat porodu, kedy to cele skonci.
toto ale vobec nemusi byt tvoj pripad, ale u mna to dopadlo presne tak, ako to pisali na tej stranke tehotenska cukrovka. ale ja som dietu nedodrziavala absolutne ziadnu, jedla som ako normalne jedavam.

vvia
8. sep 2012

tak pridavam sa ku vam :( nedost ze mam oblickove kamene, dvojcievny pupocnik ale k tomu este aj cukrovka ;( a mala je otocena priecne. bojim sa o jej motoriku, srdiecko...

katarina822
8. sep 2012

ahojte ja idem v pondelok na sono plus k diabetologicke budem 29 a 5tt. tak som zvedava na vahe mam od zaciatku tehu plus 1kg.

rejocka
8. sep 2012

ahojte ja mám tiež tehu cukrovku-no nič moc a dr.mi teraz v 37tt hovorí,že malý bude veˇ%lmi veľký,že v 37tt má 3060g,že čo bude do porodu-to je veľa?že má kratšiu stehennu kost o dva tt,no poviem Vám čo poradňa to stres,nech už mám maličkého v náručí,nech už sme domka,nech už je poi cukrovke aj poi stesujucich posledných poradniach.

nativanativa
8. sep 2012

ahojte , mozem sa aj ja pridat ?? v 25 tt som mala glukozove testy a samozrejme som to vychytala , cukor vybehol az na 11 , takze mam diabetologicku a ta mi povedala aby som vylucila zemiaky , ryzu , cestoviny , chlieb iba do piatej poobede a celkovo obmedzit sladke , na poslednej kontrole som mala cukor 6,4 po zemiakovo - mrkvovej polievke na cervenej paprike , za cele tehotenstvo som pribrala iba 5 kil
vo stvrtok som mala poradnu , doki pozeral maleho a celkovo povedal ze je ok , hodnoty merania hlavicky a stehennej kosti , proste vsetko v poriadku
co mam teda jest ??? ved neda sa vylucit vsetko , som stale hladna aj ked sa snazim jest po mensich mnozstvach , ale s ryzou , zemiakmi som sa nerozlucila , proste to jem stale 😖

vvia
8. sep 2012

@nativanativa ja som v 26tt a som minus jedno kilo a od dnes este aj dieta

nativanativa
8. sep 2012

@vvia ja proste nemozem dodrziavat dietu , to sa neda , z coho potom ten maly bude rast , vcera som tu citala rozne linky ktore ste sem naklikali a ked som videla ten jedalnicek , skoro som odpadla ..... , ved to sa neda , vylucit aj mliecne vyrobky ???? 😕 😕 😕 ja milujem mlieko a neviem si predstavit , ze by som den nebola bez salky mlieka alebo jogurtu alebo syru
ja som bola doteraz v robote , od 5 som na MD , robila som casnicku , takze moj metabolizmus spaloval nenormalne rychlo , nemala som problemy so stolicou , ,mozno preto som pribrala iba 5 kil , ja fakt neviem , robila som fitness , davala som takze silove treningy , mozno aj preto mi tak rychlo spaluje , maly je strasne zivy a navyse mi zacina aj brucho tvrdnut

vvia
8. sep 2012

@nativanativa ved uz to nemas daleko ani ja neviem ako to zvladnem

nativanativa
8. sep 2012

@vvia uz je to na nevydrzanie , ten krpec jak sa hybe , kope , mrvi , fuuu tlaci mi na branicu , navyse je zadockom dole zatial otoceny , co som dost nespokojna , snad sa otoci , hlavinku ma na mojich pravych rebrach , cize tam to citim neskutocne , uplne to boli , neviem si lahnut , ked si v tom mieste chytim rebra , tak ma bolia uz na dotyk !!!! uz nech sa aspon otoci
som zvedava , 14 idem na kontrolu k diabetologicke , jak sa zas vyjadri 😖

vvia
8. sep 2012

@nativanativa moja je priecne a nema miesta na otocenie tak mi tlaci na mechur a mocovu trubicu a mam neustale bolesti kedze mam tam aj mocove kamene. hrozi ze mi budu musiet trubicu rozsirovat hrozi mi predcasny a mam vyvojovu vadu na pupocniku. kazdy den sa modlim aby mala bola zdravucka. nie si v tom sama sme tu na zo takto viacere ver mi a ja ti len tisko zavidim v akom tyzdni uz si... neboj tu chvilku uz zvladnes ved si vyzdrzala uz 35tyzdnov

katarina822
8. sep 2012

baby nemozete ze uplne vobec mliecne vyrobky mlieko dolezite je ako vase telo reaguje ked vypijete cca 2-3 dc mlieka. vacsinou je problem s ranajkami priklad 1krajec chleba a pohar mlieka preto by ste mali od diabetologa zapozicany glukomer a merat si hodnoty a podla toho sa riadit ved co by sme jedli ak ani zemiaky ryzu cestoviny a tak dalej ako pisete. treba jest aj zemiaky aj ryzu aj cestoviny ale nie napr. hranolky s kecupom alebo cestovinu velmi dlho varit alebo zjest 2krajce chleba hoci zo zeleninou ja napr. rano mozem len pol. kuska chleba zeleniny kolko chcem a caj a o 2 a pol hod uz desiatujem. nepouzivat dochucovadla ako kecup tatarka horcica ... extremy ze odopierat si mlieko a potom naraz vypit aj pol litra. alebo ovocie nemozem vobec slivky melon ale dam si jablko maliny a testujem sa kontrolujem vobec kompotove ovocie dolezite je pohyb pravidelnost v strave pitny rezim a nevzdavat sa

nativanativa
8. sep 2012

@vvia mne vysli zle aj tripple testy , s podozrenim na downa 1 : 100 , vies si predstavit jaky zachvat placu som vtedy chytila , ale na morfo sa ukazal krpec ze je ok , takze ja to tiez pekne vychytavam .....
mojka drzim ti palce ...... moc !!! vsetko bude dobre uvidis !!!! 🙂

vvia
8. sep 2012

@nativanativa no vidim ze jedna lepsia nez druha 😀

nativanativa
8. sep 2012

@katarina822 urcite to nechcem vylucit !!! to je jasne 🙂

nativanativa
8. sep 2012

@vvia to fakt , tak jak som od zaciatku ani nevedela ze som tehotna , tak odvtedy sa to sype a sype 😒
ale treba dufat !!!

werumka
8. sep 2012

@mm_mm Ahoj, jestli můžu radit - nespoléhej na to, že když budeš míň jíst, tak pomůžeš dítěti nebo cukrovce. Naopak. Ve chvíli, kdy nebudeš dostatečně jíst, tak si tělo udělá vlastní cukr a udělá ho mnohem víc a častěji než kdybys bez přestání jedla. Je to pak záhul pro Tebe i pro dítě. Zcela zbytečně. Někdy mají holky pocit, že když budou míň jíst, budou mít lepší kompenzaci, "vyhnou se inzulínu" a podobné hovadiny... Těhotenská cukrovka paradoxně není závislá na tom, kolik toho sníš - zlepšuje se a zhoršuje podle vlastního scénáře a pokud bude vyžadovat inzulín, tak to menším jídlem nezachráníš a jen si ublížíš. Pokud máš měřící den, nesnaž se jíst míň. Naopak jez na horní hranici toho, co sníst můžeš (sacharidově) a pak ten profil prostě změř a ukaž doktorce. Ona je od toho, aby zhodnotila, kam se ta cukrovka ubírá. Nemá smysl stavět potěmkinovy vesnice a snažit se doktorku i sebe přesvědčit o tom, že je to vlastně všechno v pohodě. Při cukrovce nesmíš mít hlad - a určitě ne tak, abys ho měla celodenně. Má to vliv na psychiku a je to zcela zbytečné. Zvedni si sacharidy a když nebude stačit inzulín, který vyrábí slinivka sama, tak holt dopíchneš. Ale za tyhle nervy to nestojí.

mm_mm
8. sep 2012

@werumka Já od začátku měřím hodně často. Doktorka to vlastně ani neví. Ona jakoukoliv aktivitu pacientek navíc vnímá jako nepatřičnou. Když jsem jí říkala, že si pomocí měřících papírků měřím ketony, tak se mi skoro vysmála.
No a díky tomu častýmu měření vím zhruba, co mi který jídlo udělá. Připouštím, že když mám měřící den, tak se netroufnu dát něco neozkoušenýho, ale nějak extra záměrně se neomezuju... Vím, že brambory mi třeba cukr skoro vůbec nezvedaj, proto je mám taky k 80% obědů, takže když měřím pro doktorku, dám si brambory a ne těstoviny, který se mi držej v krvi 3 hodiny. Takže většinou se snažím ten den dát si právě to, co si dávám jinak nejčastěji. Já mám vlastně pořád pocit, že jím skoro to samý...Poslední dobou nějak výrazně neexperimentuju. Jen jsem se snažila vyměnit Šumavu za knäckebroty, což sice vypadalo jako super nápad, protože jsem jich mohla sníst mraky, ale zase má teď tělo málo sacharidů a dělá si pak co chce...
Abych řekla pravdu, už jsem z toho všeho docela zoufalá. Snažím se ty věci držet poctivě, ale už to trvá moc dlouho a je to na bednu. Nechci ublžit miminku, nechci se z toho všeho zbláznit a nejsem schopná najít nějakou ideální cestu....Dneska jsem si obalila nervy 86% čokoládou, bez tý už si to neumím představit. A taky ujíždím na grapefruitech, kousíček ke každýmu jídlu. Tyhle dvě radosti si nějak nechci nechat vzít...
Prosím tě, využiju toho, žes mi napsala a že máš v tuhle chvíli víc informací a zkušeností než já a zeptám se: Ta čokoláda, o který jsem psala, má 19g sacharidů - celá tabulka. Poslední dobou mi hrabe, pokud nemám cukr, takže na ní dost ulítávám a pak mám samozřejmě blbý svědomí. Ale zajímá mě - je to problém rozkouskovat tu čokoládu na celej den a po 3gramových (3g sacharidů) kostičkách jí sníst? Dneska mi škublo, tak jsem snědla 3 štráfky a po hodině jsem měla jen 5,1. Tak si říkám - mám to přestat jíst, protože je to čokoláda a ta se zkrátka nesmí a nebo je to v tomhle množství únosný?

werumka
8. sep 2012

@mm_mm Koukám, že doktroka se nepředře 😀 Ale je prostě nutný jíst dost sacharidů... Ty knackebroty někomu sednou, ale nedá se to paušalizovat. 19g sacharidů má celá tabulka, nebo 100g? Já bych se toho vůbec nebála - když si dáš k jídlu dvě kostičky, tak se vůbec nic nestane. Zvlášť, když to máš ozkoušený na glukometru. Zkusila bych si pro chuť udělat třeba i nanuky ze 100% džusu (třeba pomerančovýho). Ty nanučky stačí malý a když si je dáš s jídlem, tak se taky nic nestane. Nebo zkusit udělat závin z listového těsta trochu přislazený stévií. Stejně tak jablečné pyré se stévií je dobrota.

maxkatka
8. sep 2012

@mm_mm opravdu dobře čti co Ti @werumka píše... mě to strašně moc pomáhalo a pak jsem se i dobře vyrovnala s inzulínem - to mi taky radila jak upravovat dávky a dala mi hodně ze svých zkušeností...

i vy ostatní
@vvia
@nativanativa
@vvia

cukrovka není o hladu!!! Čím míň budete jíst, tím více se budete stresovat a tím hůře se cukrovka k vám chová.... prostudujte net o dia prvního i druhého typu a "přeberte" si to na těhu cukrovku (pozor na výrobky s umělým sladidlem - mě diabetoložka řekla, že kdybych nevydržela a chtěla "zbodnout" něco pro diabetiky s umělým sladidlem, tak že si mám to samé dát raději s cukrem!) může se v podstatě VŠE! ale dodržovat pravidla sacharidů a časových odstupů! Není to o tom, že NIC nesmíte!!! I mléko se může či jogurty, ale né ke snídani, těhulkám zvedají cukr, ale ke svačině není problém... ale započítat do denního příjmu sacharidů... to samé ovoce!!! Nechápu proč vám zakazují BRAMBORY! Vařené brambory mají jedny s nejméně sacharidů na váhu potraviny! (pozor na pečené či smažené)... holky, jezte!!! Bože!!! Já dva měsíce musela vydržet s tak omezeným počtem potravin a vydržela jsem to!!! Zeleninu jsem nesměla vůbec, ovoce jen omezeně, pečivo jen bílé rohlíky, žádná sůl, tuk (jen trošku pravého másla), vajíčka, žádný knekebrot či chleba jako takový... mohla jsem libové maso, rajče, rohlík a pár dalších potravin... a furt dokola v různých úpravách! k tomu 3x denně docela velký dávky inzulínu!!! Ale za miminko a jeho zdraví jsem to vydržela!!!

maxkatka
8. sep 2012

@rejocka co se měření týče, tak nevím... tyto odhady můžou být až + - 500g rozdíl!!! ale odhad ve 37tt 3060g je sice dost, ale není to katastrofa!!! Pokud bude i nadále přibírat "tabulkově" cca 250-300g za týden, tak se do čtyř kil vejdeš... a není to katastrofa! Moje první dítě (bez diagnostikované cukrovky) mělo 4130g (den před porodem odhad 3500g), problémy při porodu (já vysoký tlak až jsem se dostala k preeklapsii a porod byl po 8hodinách vyvolávání ve 38tt ukončen císařským řezem - myslím, že jsem tenkrát tu cukrovku taky měla, ale na testy mě v té době nikdo neposlal - malá naštěstí byla a je v pořádku - bez následků... před 8mi měsíci jsem rodila přesně 39tt (porod začal přirozeně, ale pak museli hodně pomáhat, protože se to nechtělo "rozjet") a trpěla jsem 39hodin s tím, že už byli nerozní, protože mi přestávali kontrakce... ve 38tt odhad byl 3500g! a malej se o týden na to narodil s 3760g - takže měl naprosto tabulkový váhový přírůstek. Takže nebudeš mít drobečka a nebudeš se tak bát ho vzít do náruče!

vvia
8. sep 2012

@maxkatka a preco nie zeleninu? ved prave ta sa ma

maxkatka
8. sep 2012

@nativanativa s tvrdnutím břicha to řekni na kontrole... pokud nebereš hořčík, tak Ti ho možná ještě dají...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre