Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
8. sep 2012

@vvia mě těhotenství poškozovalo játra... ucpávalo se mi tam cosi a nečistila se mi krev a všechny škodliviny mi zůstávali v těle a procházeli i k malému... takže jsem skončila v nemocnici... kapačky, injekce, prášky... pak se to stabilizovalo a pustili mě domů s dalšíma lékama a přísnou dietou (šetřící) - nic co zatěžuje trávení... skoro žádnou vlákninu... proto jsem nesměla zeleninu... jen rajčata a kořenovou zeleninu... a

vvia
8. sep 2012

@maxkatka no pekne jatra su oblicky vsak? s tymi mam problem aj ja a tiez by som zeleninu velmi nemala no nieco jest musim... zelenina obsahuje vela stavelanu ja by som zase nemala šťaveľany a to napriklad paradajky maju. mne sa z toho robia kamene. ach jaj tehotenstvo

vvia
8. sep 2012

@maxkatka ach nie jatra su pecen ci? teraz mam mix. pecen co?

vvia
8. sep 2012

@maxkatka jasnacka ze pečeň :D no pekne takze ste si to tiez uzili...

nativanativa
8. sep 2012

@maxkatka ja to aj tak nedodrzujem , proste to mam na pamati , ale urcite sa neobmedzujem , ja nastastie inzulin nepicham , aj ked v rodine mame starecku cukrovku , ale urcite jem v mensich mnozstvach a snazim sa jest kazde dve hodky , no s tvrdnutim brucha bohuzial mame problemy kazda druha ..... , ale dakujem za rady , dost mi to pomohlo !! 🙂

mm_mm
8. sep 2012

@maxkatka Já myslím, že nejde říct, že se může v podstatě vše. Já třeba nemůžu mlíko. Kdykoliv si ho dám - a rozhodně jsem to nikdy nezkoušela dopoledne - tak mi hodnota vyletí přes 7. Myslím, že je nutný si to ozkoušet. Jo a někdo si třeba může dát kousek štrůdlu, já to zkusila dvakrát a z toho jednou jsem měla hodnotu 9,2. Je to takový docela ošemetný...

mm_mm
8. sep 2012

@werumka Tabulka má 100g. Ten štrůdl jsem zkoušela a hodně mi to zvedlo cukr. A stévii naše diabetoložka zakazuje. Nevím proč, ale už se jí zkoušela ptát jedna známá a pak jsem se jí i zeptala já (nezávisle na tý známý) a oběma nám řekla, ať se stevii vyhnem...Důvod nevím.

werumka
8. sep 2012

@mm_mm Tenhle názor většinou mají lékaři, kteří se se stévií nesetkali nebo se o ní nezajímají. Pravda je, že v zahraničí se v těhotenství normálně používá a i sortiment výrobků slazených stévií je poměrně slušný. Moji lékaři o tom mají možná více informací... Rozhodně bych se jí nebála, opravdu to není žádný jed. Pokud ale chceš, tak můžeš zkusit udělat nějaký dezert s fruktózou, což je ovocný cukr, se kterým se to sice nemá přehánět, ale při těhotenské cukrovce také neublíží, když si nějaké jídlo tím sem tam dosladíš. Samozřejmě je nutné to započítat do sacharidů - zkus si třeba udělat mascarpone s lesním ovocem, jemně dochucené fruktózou. Je to skvělý dezert, který by odpoledne a večer mohl projít. Taky bych zkusila dělat různé druhy polévek - třeba k večeři - skvělý je vývar, ale i třeba mrkvová polévka, brokolicová, pórková - hodně zasytí a když s k nim dáš kus pečiva, je to výborné hlavní jídlo.

misicka455
8. sep 2012

Holky nevíte kdy se má po těhu jít na ten další test na cukrovku ? Po půl roku ? Jsem to už zapoměla 😀

llluckaaa
8. sep 2012

@misicka455 Diabetologická společnost doporučuje, aby se OGTT provedl opět 3 až 6 měsíců po porodu, já byla déle než po roce a na dia mě pěkně pochválili, jak jsem zodpovědná 😉 Když na sobě nebudeš pociťovat žádné cukrovkové příznaky, tak to klidně trošku posuň na dobu, kdy na to budeš mít čas a budeš moci nechat mimčo přes 2 hoďky někomu na hlídání.

misicka455
8. sep 2012

@llluckaaa ok super , jsem si to tak nějak myslela, že je to toho půl roku . Tak to už se mi blíží blééé zase ten hnus , ale raději si to zkontrolovat půjdu měla jsem při obouch dětí a pěkně hnusný takže i inzulín.

llluckaaa
8. sep 2012

@misicka455 A teď si představ, že já na těch testech byla v červnu, kdy bylo už teplo, místnost byla mrňavá a bez oken a se mnou tam sedělo několik potících se důchodců. Ale přežít se to dalo 😉
Jo, raději běž, ať víš, na čem jsi. Těžko říct, kdy nás kterou dostihne dvojka.

misicka455
8. sep 2012

No doufám, že nás nedostihne nikdy dělám pro to co můžu shazuji kila po porodu jak divá 🙂)) No já jsem v druhém těhu na tom zasraným testu byla třikrát takže taky lahůdka v 16 tt, ve 24 tt a pak ve 30 tt super

lumari
8. sep 2012

Ahojte, tiež ma trápi ten istý problém ako mnohé z Vás - tehotenská cukrovka ☹
Rada by som sa s Vami podelila o skúsenosti s jedlom, ale v prvom rade, by som chcela upozorniť, že každá z nás je individualita, takže každej z nás telo reaguje na rovnaké potraviny rôzne.
Je dôležité, aby ste jedli pravidelne každé 3 hod. Viem je to ťažké, hlavne keď začínate s diétou, ale po týždni až dvoch si Vaše telo zvykne na režim a potom na výkyvy reaguje negatívne. Musíte piť dostatok tekutín, hoci častá návšteva toalety je dosť otravná 😒 , chcete sladký čaj.....kľudne.....počuli ste o stévii cukrovej? Je 3krát sladšia ako cukor, ale žiadne sacharidy neobsahuje, sám diabetológ odporúča. Kúpite ju v akejkoľvek predajni so sypanými čajmi a aj v lekárni, ale tam je vždy drahšia 😉 . V pohode si môžete aj kúsky ovocia namáčať na 5 min. do čaju zo stévie, budete mať sladkého dostatok ale glykémia sa bude držať v normálnych hodnotách 😎
Do obeda si vôbec nedávajte žiadne mliečne výrobky, skôr poobede až na večeru. Zo syrov len s nízkym obsahom tuku a z jogurtov len čisto biele, do ktorého si môžete dať kúsok nejakého ovocia alebo 1 malú lyžičku DIA džemu a ovsené vločky ....pozor nie ochutené musli!!!!
Zeleniny jedzte na kvantá, pri každom jedle, zasýti a nezvýši cukor, pozor na karotku. Na ovocie pozor !!!!
Varte bez zápražky, mäso môžte vo väčších množstvách, ale len varené.....nič pečené, ani zemiaky pečené, ani mäso pečené!!!!
Dokonca sa mi podarilo vymyslieť sladký koláč, ktorý je chutný, sladký a nezvýši Vám cukor, ak budete mať niektorá záujem, rada poskytnem recept 🙂
Je ťažké zriecť sa sladkého, denne s tým sama bojujem, ale prvoradé je pre mňa zdravie vlastného bábätka, pretože nás maminy cukrovka neohrozuje, naše budúce bábätká sú ohrozené....takže všetkým mamám držím palce a veľa úspechov pri dennom boji, pretože na jeho konci nás čaká najkrajší darček Vaše dieťatko 😵

llluckaaa
9. sep 2012

@misicka455 Takže ti ji prokázali až ve 30 tt? To bych myslela, že se objeví už dříve...
Jo, já taky po porodu shazovala, jsem na tom teď celkem dobře (ale ani jsem na tom nebyla před tím zas tak špatně), a furt myslím na tom, že si prostě musím dávat větší pozor. Takže už jsem se naučila pravidelně jíst ryby, luštěniny, ovoce, zeleninu, a hlavně nehladovět a nepřejídat se 😉 Ale se sportem je to u mě už horší 😅

tanicka1976
9. sep 2012

@lumari diky za info.......

ja mavam na ranajky kavu ciernu, knackarbrot 2 ks, platok sunky a paradajka...a kusok syra

na desiatu, jablko

na obed zeleninu a masko varene alebo dusene....s kuskom chleba/ ryza, cestovina, zemiak mi dvihaju cukor/

olovrant jogurt neochuteny cca 2dcl do toho orechy, bud mandle, liesky alebo kešu.

vecera syry, paradajka, paprika, knackarbrod s maslom.........alebo dusene maso/ telacia pecienka,kuarcie masko, jahnacina/

druha vecera- nooooooooo.... taaaakze mlsnem si obcas coko s fruktozou.....orechy....

ziadne strudle nerobim, ani steviu nejem...proste sladke mam v jablku...a obcas si dam hlt / ovsenej kaši, buchty/

myslim ze aj ked zhresim tak sa svet nezruti, podstatne je ze som vysadila uplne sladosti/, muku, zemiaky, ryza, cestoviny obmedzit/ to je gro..a samozrejme pouzivat celozrnne chleby, ryze cestoviny..a hlavne je mat odstup od jedla..
a ovocie jeden ks za den......

inak na tehotenskacukrovka.cz je napisane ze syry atd maju min obsah sacharidov a mozu sa jest...tak by nemali dvihat cukor..aj jogurty....takze raz pisu tak raz tak...

llluckaaa
9. sep 2012

@lumari Ahoj, proč jen vařené maso? Já myslím, že klidně i pečené, orestované na kapce oleje a pak dušené...
A s těmi mléčnými výrobky bych myslela že bude lepší, když to každá vyzkouší na sobě. Já jsem měla každé ráno jogurt, ovesné vločky a banán a měla jsem glykémku úplně v pohodě. Takže bych to s těmi mléčnými výrobky nezobecňovala, zrovna tohle funguje u každého jinak.
Stévie je fajn, jen si člověk musí dávat pozor, co přesně si koupí. Takže podle mě je lepší pro ní vyrazit zrovna do lékárny. Ono se k ní totiž často přidává ještě něco (umělé sladidlo ap). a to pak pro těhulku vhodné být nemusí.

misicka455
9. sep 2012

@llluckaaa jo podruhé se mi projevila až ve 30tt a to tak , že jsem hned ten dostala inzulín ☹((

lumari
9. sep 2012

@llluckaaa
Ahoj, varené a dusené mäso, prípadne ešte grilované kvôli tomu, že sa počas takéhoto procesu spracovania zbavuje prebytočného tuku, ktorý dvíha hladiny glykémie, tak mi to odporučila moja diabetologička 🙂.
Ako som písala, každá z nás inak reaguje na rôzne jedlá, preto jedna môže v pohode zemiaky, ryžu, či cestoviny, iná zas nie 🙂 A je naozaj ťažké kupovať niektoré potraviny, pretože na mnohých chýba zloženie ☹ , hlavne čo sa týka pečiva....

Čo sa týka stévie, ja ju kupujem z overeného zdroja, takže nemám obavy, že by tam niečo bolo primiešavané a merania glykémií po jej použití dopadli dobre 😝
Všetkým Vám držím palce a nech sa Vám darí 😉

luly13
9. sep 2012

Baby, tak filipko je uz s nami. Nakoniec peknych 3800 g a 52 cm. No ma hranicne hypoglykemie, dnes mu cely den meraju ☹ . Raz je lepsia, druhykrat hranicna.Uz ho aj prikrmili materskym mlieko, no potom co to asi vycucal odo mna a cele to vygrckal. Tak som zvedava, na vecernu hodnotu. Akurat ho zobrali.
Mali ste to niektora u babatka? Znamena to, ze som nedrzala dostatcne prisne dietu? A teraz uz mozem normalne, zdravo jest? Cize aj to normalne sladke sem tam. I ked poviem vam, ako som si myslela, ze hned budem ladovat od prvej navstevy zakusky, tak vobec nemam chut 😕

mm_mm
9. sep 2012

@luly13 Moc a moc ti gratuluju k miminku. A taky musím říct, že ti dost závidím. 🙂 Dotáhla jsi tenhle těžkej boj až do konce. Tu hypoglykémii si neber za vinu, vždyť jsi dělala, co jsi mohla!!! Na tvým místě bych začala normálně = rozumně jíst, občas bych si něco sladkýho dala, ale nepřeháněla bych to. Užívej si miminko!

luly13
9. sep 2012

@mm_mm no uz si ho na noc zobrali na infuzku 😢 . Pytala som sa dr, ci je to nedostatocnou kompenzaciu a vraj nie. Proste ze niektore babatka takto reaguju po porode. Glykemia sa mu pohybuje okolo 3. Vraj 3,5 je optimum. Na nete som nasla, ze zasahuju pri hranici 2,5 u zivotaschopnych jedincov, co ten nas teda je. Tak neviem...ale tak nechcem urcite nic riskovat, len ma mrzi, ze ho nemam pri sebe a je chudacik niekde v strese bez mamy ☹ ☹ ☹

maxkatka
9. sep 2012

@tanicka1976 dle mého počítání, máš strašně nízký příjem sacharidů! měříš si ketony v moči?

maxkatka
9. sep 2012

@lumari zrovna pečené maso bych nezatracovala... spíš to grilované, ale to úplně z jiného důvodu....

maxkatka
9. sep 2012

@luly13 tak prvně velká gratulace k miminku!!!! A nezoufej!!! Tím, že se vědělo, že jsi diabetička, tak o malého je dobře postaráno!!!! Horší by bylo, kdyby jsi diabetes neměla diagnostikovaný a malého by nikdo nepřeměřil!!! Ale co se týče toho, že ho u sebe nemáš, tak plně chápu!!!! Mě když vzali po porodu malou (první dítě) - měla silnou novorozeneckou žloutenku a opravdu intenzivní fototerapii, tak já furt jen brečela a brečela, že ji u sebe nemám!!! Maličký bude v pořádku... je škoda, že mu nedali po porodu UM nebo fruktozu... u malého mu po přeměření dali Bebu a srovnal se... jo a i kdyby Ti řekli, že to bylo špatnou kompenzací, tak teď s tím už nic neuděláš a jen by ses stresovala... já to z tohoto pohledu nebrala... prostě péči má, je lepší, aby měl vyšší hladinu cukru než nižší a zítra ho už budeš mít u sebe... jo a určitě za ním můžeš chodit k inkubátoru... já chodila... 😅

luly13
9. sep 2012

@maxkatka No tu sa rvych 24 hodin kvoli crievkam podava vylucne MM. Az neskor beba. S glukozou vobec neoperuju.No to uz dufam bude prijimat len to moje. Oni mi ho zobrali teraz vecer a len na noc. Rano okolo pol deviatej by uz mal byt 'prelieceny' u mna. no pojdem vyzvedat skor, ako je na tom
A vdaka za gratulacie 🙂

lumari
9. sep 2012

@maxkatka
Ahoj, mne pečené mäso diabetologička neodporučila, a mala pravdu, pretože raz som to skúšala a glykémia bola zvýšená ☹ . Pokiaľ to tebe nerobí problém, tak to máš super 🙂 a nemusíš sa v tomto obmedzovať. Mne napr. nerobia problémy ani zemiaky ani cestoviny, či ryža a mnohé baby tu píšu, že ich nemôžu. Samozrejme dávam si ich ako prílohu, ale je to najmenšia porcia na mojom tanieri, najviac si dávam mäsa a zeleninovej oblohy.
Napr. mám úplne zakázané hrozno, melón a banány....a veru raz som neodolala a veru glykémia bola vyššia ☹. Sú tu určite maminy, ktorým to ale problém nerobí. Každá máme iný metabolizmus a inak reagujeme na to isté množstvo a druh jedla. Doktorka mi hovorila, že mám skúšať niektoré jedlá, napr. zbožňujem chlieb vo vajíčku 🙂, nie je to najzdravšie a je to pečené a mastné, ale je zaujímavé, že mám po ňom dobré hodnoty 😉. Dám si ho raz za týždeň, kopec zeleniny k tomu a iba 2-3 malé krajce chleba....
Jedlám, ktoré mi zvýšili glyčku sa vyhýbam, hoci je to ťažké, a o sladkom sa mi sníva, ale keď som si minule dala 1 tabličku horkej čokolády, pol dňa mi bolo zle, že som si povedala, že to nestojí za to 😝.
Ale rada ovoniavam prázdne obaly, keď si manžel dá niečo sladké. Som schopná ten obal vonať aj 10 min. 😀 a viem, že mi to neuškodí a nezabudnem, ako chutí daná sladkosť 😝.

Snažím sa čo najpoctivejšie držať diétu, je to veľmi ťažké, a nie vždy sa mi to darí. Chcela som sa podeliť s vami o svoje skúsenosti, pretože aj Vaše skúsenosti mi pomáhajú. Sama som zvedavá na najbližšie výsledky glykovaného hemoglobínu, čakajú ma tento týždeň a uvidíme či správne dodržiavam diétu. Doteraz to bolo v pohode, uvidíme, čo bude ďalej, lebo na poradni mám stále cukor v moči až na 3 krížiky. Ale keď si meriam glukomerom, hodnoty nie sú až také zlé, ani nalačno, ani po jedle.

luly13
10. sep 2012

@lumari ake su tie nazory rozne...mne dia melon odporucala na doladovanie sa. Cely banan roztlaceny v actiivi s po hodine som mala u diabetologicky hodnotu 6,3. Sama tomu nemohla uverit. Ale so mnou si telo robilo co chcelo. Na to iste jedlo reagovalo veeelmi rozne.

llluckaaa
10. sep 2012

@luly13 Ahoj, gratuluji k miminku. Držím palce, aby bylo vše v pořádku. Určitě jsi nic nezanedbala, hodně jsi se snažila a dodržovala jsi dietu pěkně 😉

llluckaaa
10. sep 2012

@lumari To je zvláštní, o pečeném masu slyším fakt poprvé (a jakože já jsem se o těhu dia dietě bavila už s několika diabetoložkama a nutričníma terapeutkama). Grilované bych asi taky moc doporučit nemohla - ale hodně záleží, na čem a jak ho griluješ. Na uhlí nebo dřevě to bude zdravé pro nikoho a pokud je to případně i na něčem jiném, tak se musí myslet na to, že aby se zlikvidovaly všechny patogenní mikroorganismy v mase (které by pro těhulku obecně mohly mít nepříjemné důsledky), což je zrovna u grilování docela náročné...
Já se na tu stévii dívala v Albertě a právě mě překvapilo, co všechno navíc tam bylo. A než že by byl problém ve zvyšování glykémie, tak spíš že tam byly přidané chemikálie, které jsou pro těhulky nevhodné.
Jj, banán a hrozny jsou taková klasika, která se při dia moc nedoporučuje kvůli vysokému obsahu cukrů. Ještě k nim patří švestky a fíky a ze zeleniny mrkev, petržel, hrášek a červená řepa 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre