Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

misule82
20. sep 2012

@mm_mm to je hezký, jak pěkně máme naplánovaný, co si dáme🙂 já se ještě hrozně těším na nějaký koláč, tak budu muset zaúkolovat babičky🙂 a cukrovka zmizí potvora....

mm_mm
20. sep 2012

@misule82 Já se těším i na úplně obyčejnej guláš zahuštěnej moukou a jako příloha třeba bramboráky. Prostě jídlo, který jsem vždycky považovala za úplně obyčejný, ale teď, když si ho dát nemůžu, tak mi chybí. A taky si udělám kupu těstovinovýho salátu, protože těstoviny mi celou dobu dělaj problém, tak jsem se jich vzdala. Jo a obalím si řízek a užiju si strouhanku...Hm...No, pěkný plány máme...🙂 Teď jsem si uděala kuřecí maso, přes to míchaný vajíčko, trochu nivy, rejži a salátovou okurku a taky to nevypadá nejhůř...🙂

llluckaaa
21. sep 2012

Maminky s těhotenskou cukrovkou, chtěla bych vás poprosit o vyplnění dotazníku o výživě při tomto onemocnění. Dotazníky potřebuji pro průzkum do své absolventské práce na zdravotnické škole. Moc mi tím pomůžete, děkuji. Dotazník je zde: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

petka035
21. sep 2012

@llluckaaa zaujímavý dotazník, ak nebude prekážať, vyplnila by som Ti ho v utorok-to idem na diabetologiu a ešte nemám odporúčania od dr,ani žiadne usmernenia-tak sa neviem k niektorým otázkam vyjadriť. A ešte tie otázky k stravovaniu- sa týkajú pred diagnostikovaním cukrovky alebo po? Lebo teda po zistení tehu cukrovky som napr. ovocie prestala jesť a dám si jeden ks denne,ale predtým aj viac, to isté sladkosti-teraz vobec ale predtým som si dala-tak v tom mám trošku chaos 🙂

vvia
21. sep 2012

Ja sa musim pochvalit, vcerajsia dia poradna. na lačno 5,0 po hodine a pol po ranajkach 5,7 🙂 som na seba hrda 🙂

llluckaaa
21. sep 2012

@petka035 Ne, nevadí, budu sbírat data až do listopadu nebo možná ještě déle. Mělo by to být až když budeš poučena o dietě a budeš jí řídit. Je to proto, abych zjistila, jaké děláš chyby 😉 Pak z toho budu dělat edukační materiály pro těhulky s cukrovkou.

petka035
21. sep 2012

@llluckaaa dakujem 🙂 v podstate by som vedela na všetko odpovedať,len to nie akú dietu mám predpísanú ,kedže o tom sme sa s dr ešte nebavili,ale tak v utorok 🙂

vvia
21. sep 2012

@llluckaaa ja som uz odoslala 🙂

petka035
21. sep 2012

@vvia a čo také si mala na ranajky,ked si mala takú fajn hodnotu? 😅 aby som sa nabudúce inšpirovala ked pojdem k dr 😀

vvia
21. sep 2012

@petka035 2ks celozrneho chlebika, len si musis dat pozor na zlozenie, velmi sa v tom nevyznam, ale svokra studovala so mnou etikety a tam kde nebolo napisana sladova muka a rozne prichudzovadla, tak som brala. omastila som ich ramou, dala platok sunky (ta dokonca mala v zlozeni aj cukor 😀, preto som si dala iba jeden kusok, rozdelila ho na obe chlebiky ) a nakrajala veeela cerstvej uhorky.

vvia
21. sep 2012

@petka035 inac po grahamovom pecive co mi davali v nemocke som mala vysoky cukor, len pre radu. A este hned ked som sa najedla vybehla som von sa poprechadzat 😀 pre istotu 😀

petka035
21. sep 2012

@vvia ja sa v tom nevyznám ešte, lebo nemám glukomer-tak nerozpoznám čo mi robí fajn a čo nie, zatial jem také sucháre a chlieb som jedla slatinský celozrnný-ale ked už budem mať glukomer,tak to asi zmením. A prechádzka bola fajn nápad 😉 ja idem k diabetologovi v utorok na 13:30-tak si hádam doobeda zacvičím,alebo čo 😀

vvia
21. sep 2012

@petka035 ja tiez nemam glukomer, ani mi ho nedali. len som si nastudovala nejake veci, v nemocke mi poradili na gynekologii, ze hoci oni tam davaju grahamove pecivo, lebo to tak diabetologicka nariadila, tak ze si uz viac krat vsimli ze tehotnym stupa cukor, ale vraj ich nepocuvaju. preto som skusila doma celozrny dokonca 2ks rovno a sla som na odbery a co sa nestalo? cukor v norme. pritom po jednom grahamovom som mala vyse 8, co nie je tak katastroficke, ale ani nie dobre. bola som prekvapena ze napriklad po normalnom jedle v nemocke som skusila zjest aj jablko a hodnota tiez len okolo 5, takze som vedela, ze napriklad maso so zemiakmi a jablkom mi zle nerobi. taktiez mi tu poradili ze si treba davat nieco ako rama na chlebik, ci pomaha neviem, ale mam dobre hodnoty. ja sama neviem co mozem len skusam co nastudujem a potom len cakam na vysledky v diaporadni.

vvia
21. sep 2012

@petka035 svokra mi poradila, ze sa treba hybat a vraj je najhorsie po ranajkach si lahnut (to som zase nastudovala) tak som pre istotu dala prechadzku a pomohlo. lebo co mi merali v nemocke, tak zle vysledky som mala iba rano. a pritom sa nedrzim ani pravidla 5jedal, co by som asi mala.

petka035
21. sep 2012

@vvia ja som zatial bola na diabetologii len raz na oGTT potom čo som mala zlý u svojho gynekologa a hodnotu som mala po hodine 9,2 a po dvoch dokonca 9,3 😝 Ale výsledky z krvi boli fajn a aj glykovaný hemoglobín bol ok, a k tomu glykemiu v krvi som mala nižšiu 😕 mne diabetolog zatial nič nekázal,že bez obmedzení do dalšej kontroly a to idem až v utorok,ale tak snažím sa ,kedže tá cukrovka tam je. Na sone som bola v piatok a drobec je dokonca aj dosť lahký.Ja som momentálne dnes 30+5tt. oGTT mi robili až v 29tt 🙄 takže ja vobec neviem po čom mi skáču hodnoty,kedže mi brali len krv z prsta nalačno to bolo ok a potom po vypití glukozy a to už ok nebolo. A to viem,že pohyb je doležitý,len ja som doma na pn-tak ho moc nemám 😅

vvia
21. sep 2012

@petka035 ja som mala OGTT v 25tyzdni teraz som 27tt, teda zajtra zacinam 28. mala som hodnoty na rano 4,9 po vypisti 11,(nieco) a po dvoch 9,(nieco) tie desatine presne neviem. a potom tym ze som lezala v nemocke, pre rizikove tehu, tak mi brali aj po jedle tak aspon priblizne viem

petka035
21. sep 2012

@vvia no mne len vtedy po tom záťažovom, a dovtedy som sa napchávala sacharidovými bombami 🤐 😠 tak som vlastne zvedavá čo mi bude diabetolog kázať a či mi dá aj glukomer.Jedna známa čo k nemu tiež chodí mi spomínala,že jej dala a mala si raz v týždni celý den merať

vocko3
21. sep 2012

ahojte, dlho som neodpisovala. No test na cukrovku robili mi to v 27. tyzdni. Hodnoty som mala dobre, tak si obcas dam aj sladke. Len dufam, ze tomu testu mozem verit a nieco nezanedbam. Doktor nespominal, ze by sa to o nejaky cas malo znovu zopakovat. Vraj je to OK a nemam ju.

llluckaaa
21. sep 2012

@petka035 Tak schválně... Když mi pak napíšeš, v kolik hodin jsi vyplnila dotazník, tak ti můžu napsat, jestli máš správné odpovědi 😉

petka035
21. sep 2012

@llluckaaa fajn v utorok hned po odoslaní dám vedieť 😉

mm_mm
22. sep 2012

Blbá nektarinka...7,8. Sice hodně měkká a sladká, ale tohle jsem fakt nečekala... ☹

lumari
22. sep 2012

@xsuzzi
ahoj skús stéviu cukrovú, ktorú si kúpiš v predajni sypaných čajov ako čaj.....stačí pár lístkov, je veľmi sladká a úplne neškodná, žiadne umelé sladidlo, pretože je to čaj 🙂 a môžeš si ju dávať do každého čaju alebo aj vody, či minerálky 😉

lumari
22. sep 2012

@petka035

skús 2 kúsky knäckebrot, kvalitnú šunku, 2 plátky tvrdého nízkotučného syra , môžeš aj jedno na tvrdo uvarené vajíčko a kopec akejkoľvek zeleniny....ako paprika, paradajka, uhorka, cibuľka, redkvička, v neobmedzenom množstve....naješ sa do sýta a hlavne cukor bude v norme....a ako píšu mnohé mamičky, potom sa hýbať, pokiaľ musíš ležať, tak si daj viac zeleniny a menej ostatných potravín....
keď si dáš ku každému jedlu veľa zeleniny...glykémia sa bude držať na dobrých hodnotách, napr, môžeš vyskúšať rôzne zeleninové šaláty buď s kuracím mäsom, s tuniakom, grécky šalát, s kukuricou, len pozor, tej kukurice si daj len úplne máličko....môžeš šalátu potom zjesť veľké množstvo a bez pečiva a nebudeš hladná a bábo bude spokojné 🙂
a keď budeš jesť presne každé tri hodiny hladná nebudeš 🙂
držím palce a želám veľa úspechov a hlavne zdravia....

petka035
23. sep 2012

@lumari dakujem za rady🙂mozem sa spytat na konkretny typ nejakeho knackebrotu?lebo v obchode je toho kopec:-P

lumari
23. sep 2012

@petka035
priznám sa, že ja ich nakupujem vo veľkosklade, kde sú dva druhy....a keďže jeden bol s vysokým obsahom vlákniny, ktorej mám v iných potravinách dosť, preferujem s nižším obsahom. Skús si pozrieť zloženie a podľa toho, čo ti bude vyhovovať si vyber 😉, príjemný nákup

petka035
23. sep 2012

@lumari no skúsim pozrieť,alebo sa popýtam priamo diabetologa 😉

petka035
23. sep 2012

ešte som sa chcela spýtať na škoricu-tá v tehu vyvoláva kontrakcie,ale ževraj je dobrá na pri cukrovke na ustálenie hladiny inzulínu,alebo tak nejak-dávali ste si ju niekto?

llluckaaa
23. sep 2012

@petka035 To je jen pověra 😉 A ani zelí a borůvkové listy nepomáhají 😉

petka035
23. sep 2012

@llluckaaa ja som to čítala teraz v časopise mamina-tak som nevedela-tak kašlať na nu 😀

llluckaaa
23. sep 2012

@petka035 My jsme se o tom bavili minulý týden na edukacích pro diabetiky 2. typu 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre