Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lennus
23. okt 2013

@llluckaaa Proužky právě mám, jen nevím, jak často to dělat. Glukometrem si mám měřit jen 2x týdně, než půjdu do poradny, tam jdu příští pátek.
Mně by se fakt líbil jídelníček na míru, měla bych nad sebou bič! Je to těžké, když jsem nikdy dietu nedržela!
Já tady v práci mám kamutové chlebíčky, jsou moc dobré a sacharidy řeším luštěninami, k večeři třeba kus kus, ale když nestíhám, tak si dám pečivo, to bylo zatím jen jednou. Jo a včera jsem se neovládla a mezi obědema a odpol. svačinou jsem si dala kešu, to bych asi neměla, že?

jpetraa
23. okt 2013

@lennus a kuskus s čím? a než kešu asi lepší třeba lískový nebo mandle...

llluckaaa
23. okt 2013

@jpetraa Jaký křupky v kuřetí myslíš? Koukám, že mám ještě jazykové rezervy, a to jsem na Moravě už přes 5 let 😅

jpetraa
23. okt 2013

@llluckaaa no myslím ty chrupavky, klouby:o)

rilwen
23. okt 2013

@lennus Mně zase naopak neuklidnili, že se nesmím dojídat mezi jídly vůbec ničím (ať už se sacharidy, nebo bez). ☹ Ketolátky se měřím 2x týdně ráno (prví moč) ve dny, kdy dělám velký, nebo malý glykemický profil. No a nebo když se cítím divně. Třeba jako dneska, ketolátky v pohodě, ale nalačno jsem měla 5,3 a zatím mám všechno okolo 6ti, což je na mně divné. Asi na mně něco leze, či co. Řekni si o papírky na předpis DiaPhan (50ks/doplatek 28Kč).
Na jak dlouho ti vydrží jedna nohavice štrúdlu? Já se už bála, aby dřív nesplesnivěla.... 😀

@jpetraa @llluckaaa taky bude čočka 😀 a zítra cizrna...
Ty výměnné jednotky jsou bomba. To jsem hledala, jen jsem nevěděla, jak se to jmenuje. Hurá!
Byla jsem v nemocnici u Apolináře, teď jsem v Jihlavě, nutriční terapeuty mají obě centra, ale neviděla jsem je nikdy. 😔 😔

jpetraa
23. okt 2013

@rilwen jestli se ptáš na ten štrůdl mě ,tak nevím ja kdlouho vydrží, ale pekla jsem ho v pondělí a mám ujezenou asi čtvrtinu

llluckaaa
23. okt 2013

@lennus Kolik proužků máš? Zkoušej náhodně třeba dvakrát týdně po ránu.
Ořechu ne moc najednou max. 5-10 kusů, v takto malém množství v nich nevidím problém. Pokud by jich bylo víc, měly by se sacharidy z nich započítat do denního příjmu.
A jak píše Péťa (teda aspoň předpokládám, že se tak jmenuješ @jpetraa 🙂 ), lepší by byly lískové, vlašské nebo mandle.

@jpetraa Jo chrupavky 😀 Ty klidně sněz 😉

jpetraa
23. okt 2013

@llluckaaa ano, jsem Petra:o) já mám už zase trochu hlad:o( a to jsem měla v půl 11 mandarinku, půl jabka a 2 a půl knackebrotu:O(

lennus
23. okt 2013

@jpetraa Kus kus jsme dělali celozrnný s krůtím plátkem a brokolicí, dostala jsem od sestry pochvalu! Ale můžeš do něho dát duš. zeleninu, kousky masa a různě to obměňovat.
Já jsem taky vždy nadržená na další jídlo! 😀 Zkus i další luštěniny, já miluju cizrnu, mungo a červenou čočku a chci zkusit i další. Já si kůži na kuřeti dala, tak snad mě to nezabilo!

@rilwen Proužky mám, ale ještě jsem je nezkoušela, asi bych měla. Ten závin jí i manžel a vzala jsem ho i do práce, takže se nebojím, že by zplesnivěl. Jinak se snažím dát si denně jen na svačinu jeden kousek, ale když jsme byli na celodenním výletě, kde jsme chodili, tak jsem si dala i dva. O víkendu chci zkusit perník.

@llluckaaa Proužků mám dost, to je v pohodě. Jako ořechů takových se nebojím, spíš že jsem si je měla dát až na sváču asi.

jpetraa
23. okt 2013

@lennus ono je víc druhů kuskusu?? to jsem ani netušila...kupuju pořád ten jeden...udělám si ho asi zítra se zeleninou a česnekem. dnes bude rybičková pomazánka

lennus
23. okt 2013

@jpetraa Víš co si myslím, že ten hlad je hodně psychický! Prostě proto, že se člověk musí kontrolovat a má to stanovené. Dřív jsem třeba odpol. ani sváču neměla a nijak zvlášť jsem na jídlo nemyslela, a teď bych jedla pořád a na jídlo se úplně třesu! 😀

lennus
23. okt 2013

@jpetraa Jo, je celozrnný i ochoucený, mně ten celozrnný fakt chutná, i celozrnná rýže a začala jsem používat celozrnnou špaldovou mouku, z té jsem dělala ten štrůdl. Vidím, že bydlíš v Brně, tak zkus zajít do nějaké zdravé výživy, bude jich tam určitě dost, tam je dobrá inspirace, já mám tyto zdravé potraviny moc ráda.
Co dáš jako základ do rybičk. pomazánky? Já pomazánky vždy dělávala z pomazánk. másla.

jpetraa
23. okt 2013

@lennus no dám tam to pomazánkový máslo a maličko normálního...pak ryby, vajíčko, cibule a hotovo. s tím hladem je to přesný, už mě to taky napadlo, že je to psychika,dřív jsem nejedla celý odpoledne a na jídlo jsem si ani nevzpomněla.

lennus
23. okt 2013

@jpetraa Aha, vajíčko bych tam asi nedala, ale my teď tolik výběru nemáme, tak proč ne. Vidíš, pomazánku taky udělám, dlouho jsem žádnou nedělala, dobrý nápad! 😉 Ještě jsem někde na diskuzi našla tipy na různé nudle se zeleninou, popř. masem, tofu nebo rybou či krevetama, taky dobrý nápad na večeře. 😉

llluckaaa
23. okt 2013

K oříškům... výměnné jednotky máte zde http://www.lecbacukrovky.cz/sites/default/files... Hlavně se tam ale nedívejte na ty sladkosti, to pro vás neplatí ☹ Kešu jsem jednu výměnnou jednotku spočítala na 40 g.

llluckaaa
23. okt 2013

@lennus Taky miluju cizrnu 😵 Asi budu muset zase brzy udělat hummus 🙂 No zrovna kešu v mezičase moc vhodné nebyly ☹

rilwen
23. okt 2013

@jpetraa určitě jsou kuskusy celozrnné a ten jemný (asi ve vztahu jako rýže natural a bílá). Ale hlavně je pšeničný, špaldový, kamutový, vícezrnný

llluckaaa
23. okt 2013

@rilwen Já byla v cetru v KNTB ve Zlíně a u sv. Anny v Brmě a tam nutriční terapeuti fungují. já si tam i trénovala edukace na pacientech 🙂

jpetraa
23. okt 2013

@llluckaaa tak to jsem zvědavá na ty Bohunice

llluckaaa
23. okt 2013

@rilwen Kamutový kuskus? To slyším poprvé a ani jsem to nikdy neviděla. Já používám celozrnný, ale mám to spíš jako řešení pro dny, kdy nestíhám moc vařit.

lennus
23. okt 2013

@llluckaaa Do té doby jsem to držela ukázkově, ale s kešu jsem si nemohla pomoct! 😀 Ale řekla jsem si, že už budu hodná, že mi to zato nestojí!
Četla jsem ale, že dia by se v těhotenství nemělo, je to tak? Přemýšlím, zda existuje nějaká marmoška, kterou bych si výjimečně mohla dát na palačinky, miluju pohankové. Ale asi o víkendu zkusím s tvarohem a nějakým ovocem, to bude taky fajn.

rilwen
23. okt 2013

@llluckaaa existuje, ale viděla jsem ho všehovšudy jen jednou (mno a kamut je vlastně odrůda pšenice). 😉

llluckaaa
23. okt 2013

@lennus Jsem přísná a řekla bych, že dia by neměl nikdo 😒 V podstatě dia znamená, že je potravina oslazená umělými sladidly nebo fruktózou. Umělá sladila jsou podezřávána z rakovinotvorných účinků (ikdyž to ještě nebylo dostatečně věděcky prokázáno), takže pro těhotnou opravdu ne.
Nemáš domácí povidla? Tam by se cukr přidávat neměl, navíc chuť je hodně koncentrovaná, takže by stačila jen trocha. Ve větším množství jsou ale taky bohužel nevhodné ☹

lennus
23. okt 2013

@llluckaaa Taky bych to nejedla, je to pro mě chemie a snažím se jíst základní potraviny a vařit bez chemie.
Chtěli jsme si udělat domácí povidla, ale už mě doma předběhli a posbírali si vše na slivku! 😀 Ale zkusím někde ve zdravé výživě pořídit, miluju totiž takové ty moravské bramborové placky s povidly a mákem, tak to by bylo fajn. Mně to stačí jen tak potřít tenkou vrstvou.

llluckaaa
23. okt 2013

@lennus Já se snažím taky tak. Používat co nejvíc základních surovin a nepoužívat chemii. Teď jsem dělala poprvé domácí paštiku a je to mňamka 😵
To jsem na tom podobně. Ve špajzu několik litrů slivovice a domácí povidla žádná ☹

lennus
23. okt 2013

@llluckaaa Prosím Tě vadí občas menší tvrdší banán? A co tepelně upravený hermelín? Díky moc, poradno! 😀

jpetraa
23. okt 2013

@llluckaaa zrovna jsem si dělala caro a koukám...má to sacharidy..není lepší rozpustný kafe?:o) jinak mám žravou...na svačinu bude kus štrůdlu, mandarinka a jogurt. nevím jestli to není moc a je dobrý složení, ale zatím můžu dělat, že žiju ve sladké nevědomosti.

llluckaaa
23. okt 2013

@lennus Ne, nevadí občas menší banán. A nevadí ani tepelně upravený hermelín. To mi připomíná... chodíte nakupovat do Lidlu a vyzkoušely jste tento sýr? Je vynikající 😵 http://www.chemievjidle.cz/syr-s-plisni/linessa...

llluckaaa
23. okt 2013

@jpetraa Cara si dáš na jednu porci asi tak 2 gramy. Caro sice má vysoký obsah sacharidů, ale v takto malém množství to vůbec nemusíš řešit. 🙂

lennus
23. okt 2013

@llluckaaa Super, díky. Tak já si dám k véči omeletu s hermelínem, je to mňamka, znám to z domu a dost lidí to nezná. A k tomu salátek s rajčatama a rukolou, mňam. Už se zase těším na véču! 😀
Dnes jsem si tedy na odpoledne koupila radši mandle místo těch kešu a banánu jsem snědla pro jistotu jen půlku. Neskutečné, jak najednou mám silnou vůli, neznám se! 😀
My do Lidlu nechodíme nakupovat, ale vím, že tam mají i dobré věci, tak možná někdy zajdu, díky za tip!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre