Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

meinkonka
13. jún 2016

@werumka veru len z prsta a to som bola priamo v labaku na test 😝

werumka
13. jún 2016

@meinkonka V tom případě se opravdu nedá udělat jakýkoli závěr ohledně těhotenské cukrovky. Limity se měnily na základně mezinárodní studie, která testovala dopad glykémií na dítě. Podle toho se upravovaly limity pro hodnocení ŽILNÍ krve. Jenže v laborkách si asi myslí, že brát žilní krev by bylo pro těhotné trauma, tak vás s tím neobtěžují. Ale už si neuvědomují, že vám dají pít glukózu úplně zbytečně. Pak je z toho spousta falešných pozitivních i negativních výsledků a zkresluje to celou tu problematiku ohledně GDM.

meinkonka
13. jún 2016

@werumka vies mi este povedat ake by mali byt hodnoty GDM pred po 1hod a po 2hod po jedle? teraz som si namatkovo zmerala hodnotu po 1hod od vecere /ale musim priznat ze som toho dost pojedla a aj sladkeho dnes/ 😅 a hodota je asi vysoka

meinkonka
13. jún 2016

@werumka asi je to pre nich praca navyse alebo sami nevedia ako a co maju robit je to smutne ale hlavne ze budeme pacientkami ved poistovne platia 😝

werumka
13. jún 2016

@meinkonka Po hodině je limit 7,8 po dvou hodinách 6,6. Ale u těhotných je důležitá ta hodnota po hodině, protože pak už dochází ke strmému sestupu.
Nojo, samozřejmě jim to dá peníze od pojišťoven. Jenže pak je v tom akorát hokej - jedna těhotná se zeptá, jestli si může dát něco sladkého, když má GDM a jiná jí odpoví, ať si klidně dá a neřeší, protože ona to tak dělala a glykémie vysoké neměla. Jenže ona tu GDM třeba vůbec mít nemusela.

meinkonka
13. jún 2016

@werumka fiiha moja hodnota teraz po hodine 9,1 😅 😅

werumka
13. jún 2016

@meinkonka Co máš za glukometr?

meinkonka
13. jún 2016

@werumka GluNEO Lite dostala som od dia dr.

werumka
13. jún 2016

@meinkonka Aha, to hw tenhle korejský zázrak 😀 glukometry z Asie úplně spolehlivé nejsou, ale i kdyby měly tu povolenou 15% odchylku, tak už jsi na hraně limitu. Uvidis, jak to bude vypadat dál.

meinkonka
13. jún 2016

@werumka sa ani necudujem pojedla som toho dost vela dnes celkovo. vobec sa nesetrim 😝 😝 a k veceri slivkovy kompot sladzavina jak hov..o ale mala som chut 😅 😅 no nic uz sa musim kontrolovat :-P

werumka
13. jún 2016

@meinkonka teď budou z hlediska cukrovky nejnáročnější týdny, tak to zkus vydržet 😉 však jde i o Tvé zdraví. Když budeš tu slinivku moc cvičit, tak by ses pak mohla brzy po porodu dočkat DM2. A to je o dost větší opruz 😀

meinkonka
13. jún 2016

@werumka dakujem ti pekne za rady papa 🙂

werumka
13. jún 2016

@meinkonka dobrou 😉

20iffka
14. jún 2016

@meinkonka tak držím palce v dia poradni 😉 a aj počas celého tehotenstva 😉

foofee
16. jún 2016

ahojte 🙂 v prvom tehotenstve som mala (vraj gdm), po 2 hod 8,2mmol/l. z prsta. Tak som bola na diete. No doma ked som si merala, vzdy boli hodnoty v norme, dokonca aj ked som zajedla obed sladkostami. Je mozne, ze som gdm ani nemala? na testy po porode som nebola, len som si par krat zmerala cukor a hodnoty boli nizke, aj preventivka dopadla dobre. Zase som tehotna, gynekolog tvrdi, ze test staci znova az po 24tt. Pruzky mi sice ostali, no su davno po zaruke a dlho otvorene, tak som nemerala. Pre mna to meranie bol vzdy hrozny stres, az som sa triasla ako som sa vzdy bala vysledku, srdce bilo ako o dusu., no trocha sa obavam, ci som na ogtt nemala ist tvrdohlavo.. a to ako sa bojim testovania co ma caka o mesiac, ani nevravim..

foofee
16. jún 2016

a este otazka.. ak mi brali krv z prsta, no vytlacila krv zo skumavky a poslala do labaku, je to porovnatelne zo zilnou krvou?

werumka
16. jún 2016

@foofee Není. Krev z prstu je tzv. kapilární. Po zátěži má odchylku 25% a více. Tudíž může velmi snadno dojít k falešně pozitivitě nebo i negativitě. Krev z prstu je pouze orientační.

werumka
16. jún 2016

@foofee Pokud máš tu možnost, zajeď si na příští OGTT do Čech, nebo si vyber laborku, kde testují ze žíly 😉 budeš pak mít jistotu.

foofee
16. jún 2016

@werumka jasne, vdaka.. a co sa tyka tych pruzkov, ak su tristvrte roka po zaruke a su uz 2,5 roka otvorene, asi mozu tiez skreslovat, ze?

werumka
16. jún 2016

@foofee Na ty bych už určitě nespoléhala 😉

josephine15
17. jún 2016

Ahojte, prosim Vas a mozem si dat pri cukrovke do jogurtu lanove semiacka? Niekde som sa docitala, ze zvysuju hodnoty, tak sa chcem popytat vas skusenych...dakujem

meinkonka
17. jún 2016

no tak ja som na dia poradni tento tyzden dopadla super. vraj mam dobre hodnoty aj krvne testy aj vysetrenie oci takze nadalej ostavam len na diete. a vraj pri tehu cukrovke na diete mozem mat hodnoty pred jedlom 6 /to zn. asi aj nalacno/ a 1hod po jedle do 10 /co sa mi zda nejak vela ale ked to dr.hovori.../ ze kebyze mam opakovane dvojciferne hodnoty tak az potom by sa to risilo liecbou a to som zatial nikdy nemala. a zdoraznila mi aby som nezabudla papat vela ovocia lebo to vo svojom stave potrebujem 😅 😅 ja uz nicomu nerozumiem 😀 😀
@werumka
@20iffka

montynka131
17. jún 2016

@meinkonka tak to mas dobre vidis ja chodim z vysledkami po iedle max do 7 a som na inzuline ktory mi podla mna zvysuje hodnotu dnes som presne 34+4 tak dufam ze hodnoty uz budu aj pod 6 ze to bude klesat lebo niekde som citala.ze do 35 tt to je najhorsie tak som zvedava ko mam 27.6 a to je presne cca mesiac do tp ten mam 27.7 tak dufam ze ma uz nebude k sebe tolko krat volat sak tam chodim castejsie ako do poradne

werumka
17. jún 2016

@meinkonka To je zase diabetolog... ten léčí asi hlavně diabetiky 2. typu, že? Ten rozdíl mezi těhotnou a obyčejným diabetikem 2. typu je jednoduše v tom, že diabetik 2. typu nemá v břiše dítě, které musí svou vlastní slinivkou regulovat vyšší glykémii matky. A ta je prostě vyšší ve chvíli, kdy hodinu po jídle přesáhne 7,8. Pokud budeš mít lačnou 6, je to to samé.
Výsledkem bude u dítěte dispozice k cukrovce 2. typu v mladším věku a u Tebe k rozvoji diabetu 2. typu brzy po porodu. Takovému diabetologovi bych fakt poděkovala...

20iffka
17. jún 2016

@meinkonka hlavne kľud 😉 no po jedle je 10 dosť nato, že nemáš normálnu cukrovku, ale keď sme už pri tom, ty sa môžeš snažiť mať menej, on ti dal limit, a možno to tak myslel, že snažiť sa udržať si to, lebo keby ti povedal do 7 a mala by si 8 tak by ťa to len zostresovalo, ale tvoja cukrovka je v tvojich rukách, takže sa snaž, ako najlepšie vieš a môžeš mať aj nižšie hodnoty 😉 a budeš spokojnejšia.. na to ovocie pozor, ono je dosť zradné... mne vyhovujú napríklad jahody, ale hrozno vôbec nejedávam,lebo mám hneď vysoký cukor, dobré sú aj jabĺčka, ale to si sama odsleduj na sebe, každá sme iná 😉 a vydrž to, si skoro v tom týždni ako ja, tak už ťa veľa nečaká... po pôrode nahoď zdravý životný štýl a žiadne cukrovky už mať doma nemusíte 😉 držím palce

meinkonka
17. jún 2016

@werumka
@20iffka
@montynka131 baby nestraste ma preco to potom moja doktorka takto riesi?? 😒 😒 ked som mala cukrovku v prvom tehu mala som inu dr. a tiez na diete nic som si nemerala len kazde 2t. chodila na kontroly rano na lacno a potom po 2h krv aj moc nic viac takze hodnoty mimo toho ani netusim ake som mala kedze na ranajky zvycajne zjem menej ako na obed.

inak nemate nejake tipy na stranky kde su dia jedalnicky?? konkretne co kolko je vhodne

20iffka
20. jún 2016

@meinkonka ja som nemala pocit, že ťa straším, čí? ☹ tak to ma mrzí, lebo som nechcela, len si dávaj proste pozor a podľa mňa rob, čo ti doktor povie 😉 zase ak aj občas budeš mať vyššiu glykémiu tak sa hneď tragédia nestane... on je s tebou aj dlhšie (tvoj lekár) a vidí ťa, iné vyšetrenia má pod rukami... veľa žien okolo má tehotenskú cukrovku a tiež to mali kadejaké a detičky sú v poriadku a to je podľa mňa hlavné ;) ja mám doma knihy (z netu som nezvykla sťahovať - kedysi net ani nebol 😀 ) ale určite sa tu dá niečo nájsť... ak na niečo natrafím, pošlem ti ;) prípadne ti odfotím niečo 😉 a pošlem do IP 😉 držkaj sa zatiaľ

meinkonka
20. jún 2016

@20iffka dakujem si zlata. nemyslela som to v zlooom ze ma strasis 😀 len som z toho trochen v strese lebo som sa poradovala co mi moja diabetologicka povedala a vy mi tu hovorite uplne ine veci tak neviem co mam robit chapes tak stresujem. nic viac 🙂 ale ja to dam aj bez sladkeho nejak alebo s mensimi prehreskami 😀

20iffka
20. jún 2016

@meinkonka drž sa doktorky, lebo ja tiež nesúhlasím so všetkým, čo ti tu píšu baby 😉 a zase sú veci, ku ktorým sa vyjadrovať preto radšej nejdem.... 😉 aby som nedráždila ... podľa mňa sa riaď doktorkou... aby si v tom aj ty nemala chaos 😉

meinkonka
21. jún 2016

@20iffka mozes mi napisat aj do IP. inak niesi v augustovkach?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre