Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

olgas
17. jún 2013

@ratatooy aha, a co dokážeš teda vypít?

potulka
17. jún 2013

@olgas nuz, moj tajny nazor je, ze ja cukrovku vlastne vobec nemam, iba som mala falosne pozitivny ogtt. 😝 ale drzim sa statocne. uvidime, ci to neporastie s pribudajucimi tyzdnami.
@joa.n ja si myslim, ze jeden langos sa na dlhodobom priemere neukaze, to by si musela hresit kazdu chvilu.
uz sa vyjadrujem ako odbornicka, hehe. 😎

saska.t
17. jún 2013

kocky a ako casto navstevujete diabetologa? ja som bola 1x min. tyzden a teraz vo stvrtok idem na vyhodnotenie a poradenstvo podla toho co mi ukazal za tyzden glukomer a vsetko co som jedla...ale v piatok ideme na tyzden na slovensko,takze tyzden pritomna nebudem,ale snad sa tam nechodi kazdy tyzden,hodnoty cukru mam v norme,kedze nejem skoro vobec sladke (jednoduche cukry) len ovocie a po nom mi cukor vobec nevyskoci ... 😉

potulka
17. jún 2013

no, tak teraz napriklad som sa bola odmerat dve hodiny po ranajkach (ovsene vlocky, struhany kokos, slnecnicove semienka, par jahod a dve velke lyzice jogurtu + zeleny caj) a mam 4,3. nalacno 4,6. do prace som sla pesi, mam to 10 minut. zajtra urobime pokus, ked ma zvezie muz autom, ci sa to nejako odrazi na cukre.
@saska.t aj mne povedali v sobotu, ze mam prist zasa v piatok, pozrieme, co som namerala a povieme si, ako dalej. ale ze zhruba kazde dva tyzdne budem chodit. v papieroch som si nasla aj planovane ocne vysetrenie. som z toho trocha otravena, kazdu chvilu dakam, teraz este na prietoky + raz mesacne poradna u gynekolozky, posledny mesiac kazdy tyzden... fakt sa nemozem stazovat na nedostatok pohybu. 🙄

ratatooy
17. jún 2013

@olgas minerálky bez bublinek ochuceny nebo ještě jakž takž sirup s vodou

ratatooy
17. jún 2013

@saska.t cca 2-3týdny sem chodila

holky a když je cukr hodne nizko tak je to taky špatně že?ja si asi seženu glukometr aspon

ratatooy
17. jún 2013

nebo zavolám gyn at mi udelaji test dřív nebo pošlou rovnou na diabetologii???fakt se me to nezdá jak je mi občas zle,to už je jiny než tehu nevolnost dneska sem si dala rano banán a za půl hdiny sem myslela že umřu jak mi bylo zle

llluckaaa
17. jún 2013

@ratatooy Já být na tvém místě, tak asi volám rovnou na diabetologii. Jestli jsi k ním před tím chodila, tak už jsi u nich vedená jako pacientka a asi bude všechno rychlejší. S těhu cukrovkou v anamnéze by ti ogtt měli udělat dřív než ostatním 😉 A ten glukometr z nich zkus dostat - někde se na to teď už netváří, prý nějaké změny v přispívání pojištoven na proužky či co, ale třeba budeš mít štěstí.
Je blbý, i když ti hladina moc klesne ☹ Ale to se těhotným moc často nestává, je to spíš u diabetiků, co jsou na inzulínu nebo některých PADech.

ratatooy
17. jún 2013

@llluckaaa no taky si myslím,už před tema 3rokama sem mela narok jen na 50proužků po cely 3mesice co sme se mela měřit,to zas bude to čekání,chodí tam šílene moc lidí,doktorka ordinuje jen 2x v týdnu takže mazec,ja práve když sem šla na diabetologii a nestihla jsem svačinu tak me zmeřila a mela sem cukr jen třeba 2,4

olgas
17. jún 2013

@potulka 😀 😀

@saska.t já jsem chodila 1x za 2 -3 týdny, naposledy jsem byla měsíc před porodem

@ratatooy tak teď nevím na co reagovat dřív - začnu tou cukrovkou. Proč si jako myslíš, že máš cukrovku??? Dělat ten test ve tvém týdnu nemusí k ničemu vést , protože ta cukrovka se většinou projevuje až okolo toho 24tt (tuším), dřív ji mít ani nemusíš. to že ti je špatně, to může být z kde čeho , z tepla, z těhu apod. Mě bývalo špatně taky dost dlouho. Dokonce jsem i zvracela, ale s cukrovkou to nic společného nemělo. Jinak teda cukr by neměl být pod 3, ale v prvním těhu jsem měla hodnotu dokonce 2,5 a vůbec mi špatně nebylo. to se mě i dr. ptala, zda mi nebylo zle , ale neee.
Co se týče pití, tak pokud nemáš cukrovku prokázanou, tak pij prostě co ti chutná, horší by bylo kdyby jsi tu cukrovku prokázanou měla , to se pak ty oslazené minerálky a voda se šťávou moc nehodí. Co takhle čaj? Taky ti může být zle z toho, že tak málo piješ v první řadě. A dej si na snídani něco trochu vydatnějšího než banán. 😉

llluckaaa
17. jún 2013

@ratatooy Tak 2,4 už je docela málo, ale každý to má nastavené jinak - u někoho to nemusí být znát a druhý může být v bezvědomí 😒 Radši si dávej bacha, aby to s tebou neseklo a snaž se opravdu pravidelně jíst 😉
Já teda měla 100 proužků, ale ani jsem je nevyužila. Neměřila jsem si po každém jídle, jen po těch, které jsem neměla vyzkoušené 🙂
To mi připomíná naší diabetologii - dvakrát v týdnu, narvaná důchodci a nedýchatelný vzduch 😝 Ale já tam byla naštěstí jen třikrát.

mm_mm
17. jún 2013

@ratatooy Každej člověk (i netěhotnej) by měl vypít denně minimálně 1,2l tekutin, jinak si oddělá ledviny...

mm_mm
17. jún 2013

@olgas Teda jestli ti řekli, že můžeš mít 7,9 po dvou hodinách, tak to je teda benevolence. U nás říkali, že po dvou hodinách už by se ten cukr měl vracet k výchozím hodnotám...

mm_mm
17. jún 2013

@joa.n Já kolem 34.tt měla taky pocit, že zešílím...nešlo nic sníst, aniž by mi cukr nevyběhnul. Ale ty máš inzulín, tak se můžeš v klidu najíst bez nervů. Ten langoš...no, kolik tak může vážit...200-250g...většina je mouka, počítám tak 70%..No, jestli byl velkej, tak bych to viděla na 80 - 100g sacharidů. Ale je to jen odhad člověka, kterej nemá odhad... 🙂 Pár zhřešení bych na tvým místě neřešila. Nejsme roboti. Já se cpu 86% čokoládou a furt se uklidňuju, že v celý tabulce je jen 14g cukru, tak jí můžu klidně celou za den sníst, protože když s idám štráfek ke každýmu jídlu, nic se mi s cukrem nestane...Tak doufám, že se mi to nepodepíše na glykovaným hemog.
Držím palce na měření, dej vědět, jak jsi dopadla...

mm_mm
17. jún 2013

@llluckaaa Já když naměřím 3,1 (už párkrát se mi to povedlo), tak je mi fakt zle... ☹

ratatooy
17. jún 2013

@olgas no už sem to psala nevim k čemu to přirovnat ale proste se mi to nezdá že by to bylo z tehu je to uplne jiný taková rychlá nevolnost na omdlení zle od žaludku,nikdy nezvracim teda,takže si myslim že to bude cukrem,je to vždy po ovoci,navic v druhym tehu se má ogtt delat o dost dřív než v prvnim

ratatooy
17. jún 2013

@llluckaaa no ja sem tam byla taky asi 4x všehovšudy a ani sem už nešla na ko po 6nedelí,ja jim pravidelne,nebo spíš pořád,horši je to když nestíhám nebo zapomenu

llluckaaa
17. jún 2013

@mm_mm Já si teda málo nikdy nenaměřila, ale měla jsem takové stavy, kdy se mi dělalo ke konci hrozně blbě - špatně jsem viděla, zvracela jsem, hrozně mě bolela hlava a byla jsem vyřízená. Ale prý to nebylo z cukrovky, no nevím.... V prvním těhotenství jsem to měla párkrát ke konci a u druhého to začalo mnohem dřív 😒

potulka
19. jún 2013

moj glukomer meria akosi od buka do buka... teraz mi dve hodiny po ranajkach vyslo 3,5, tak reku ze zopakujem, ci naozaj tak malo a na druhy raz vyhlasil, ze 2,1. takisto vcera nalacno najprv tvrdil, ze 5,6 a na druhe pichnutie o minutu neskor 5,1. zda sa mi to teda dost nepresne... ak nebodaj takto robia v niektorych labakoch aj OGTT, tak je to riadna saskaren. 🤐

saska.t
19. jún 2013

baby odkedy si musim merat cukor 2 hod.po jedle mam neustaly hlad a uz som schudla aj 1 kg,kedze tie 2 hod nemozem dat nic do huby,v tehotestve chudnut sa mi zda chore,viac mi vyhovuje kazdu hodinu nieco male strcit do pusy,lenze to cukor strasne skresluje,teraz som mala 2 dni stres kvoli malej (hrozi nam nemocnica-operacia) a cukor mi neuveritelne stupol hlavne po jedle,aj ked som jedla tie iste veci,po ktorych som mala cukor ok a mam stale pocit ze jem to iste a hladujem,ttakto to urcite dlho nevydrzim ;(

jipal
19. jún 2013

holky prosím vás, jak se má uchovávat pero s inzulinem? dr. ho vytahovala z ledničky a sestra říkala, že nedávat na přímé slunce a udržovat tak do 18 stupňů. a teď nevím, jestli ty stupně myslela jen co se cesty domů týče nebo pak i doma. momentálně máme doma 27 stupňů, tak jestli ho můžu nechat normálně ve skříňce nebo ho taky dát do ledničky. díky.

ratatooy
19. jún 2013

@jipal tak asi do ledničky doma bude vic jak 18 ted

adrianka1712
19. jún 2013

Maminky, prosim vas, chcem sa spytat, su nejake priznaky pri tehotenskej cukrovke? zajtra idem na glukozove testy a dost sa toho bojim, stale jem same sladkosti a ovocie, nevydrzim bez nich ani den. dakujem.

saska.t
19. jún 2013

@adrianka1712 u mna sa to neprejavilo nijak, az po teste mi povedali,ze mam zvysene hodnoty ☹ dost pochybujem,ze sa to nejak prejavuje....

mm_mm
20. jún 2013

@saska.t Já měla v předchozím těhotenství asi 2 týdny stres jak blázen a cukr v tu dobu lítal šíleně. Taky šlo o zdravotní problém v rodině. Bohužel, dokud neodezní stres, tak se cukr neuklidní...
Mně se taky někdy stane, že nevydržím dvě hodiny nejíst, ale pak je to začarovanej kruh - dám si něco malýho, aby mi cukr moc nevyletěl, když jím třeba po hodině, no a za hodinu mám zase hlad, blbý...
Zkus si dát něco malýho a hodně to zapít, já jím často sýr poslední dobou - koupím si 200g bloček a hodím ho do mikrovlnky, dám si k tomu knäckebort (to je 6g sacharidů), s cukrem to nic moc neudělá. Nebo začínám ujíždět na korbačíkách, tam taky žádný sacharidy nejsou.
Pokud mám prostě velkej hlad, tak se najím. Lepší párkrát zvednutá hodnota než stres a nervozita z toho, že mám hlad a je mi blbě...

amadea3
20. jún 2013

ja som mala robeny oGTT s vysledkom 9,5 po dvoch hodinach. vcera som bola u diabetologicky, glykemia nalacno 3,8, glyk. hemoglobin 5,3 , moc OK, a dve hodiny po jedle som mala 6,7. To sa mi zda ako celkom dobre hodnoty, tak neviem preco mi to oGTT tak blbo vyskocilo 😒 dostala som domov glukomer, ze si mam tak raz za tyzden skusobne premerat glykemie, ale ze inak som vlastne zdrava, akurat mam vylucit sladke a cukor. no hadam to nejako do porodu vydrzim a potom si dam taaaku velku cokoladu 😀

mm_mm
20. jún 2013

@amadea3 glykovaný hemoglobin má v těhotenství normu do 4; 5,3 je opravdu hodně, to má manželovo baabička po 20 letech stařeckýho diabetu... ☹

ratatooy
20. jún 2013

@amadea3 taky mi to tak blbe vyskočilo a pak už se to nikdy nestalo podle me je ten test asi dost na prd,jenže komu by to nevyletelo nalačno,a ještě v tehu

llluckaaa
20. jún 2013

@amadea3 Glykovaný hemoglobin 5,3, to teda není dobrá hodnota 😒 Takže to, že ti vyletěla glykémie při ogtt vysoko, není náhoda, je to jasná cukrovka ☹

saska.t
20. jún 2013

@mm_mm 😀 dnes som bola u diabetologov a boli so mnou spokojni tie korbaciky ti zavidim,nezijem na SK-CR a tu ich nedostat,ale zajtra ficime domov,tak si hned par dam a privezem aj so sebou 😀 akurat ma stve ze nemozem ziadny dzus ani ked je velmi riedeny,okamzite mi to stupne a ked vidim vodu uz sa mi chce blejt 😝 Vcera som mala 1 volny den a bez stresu a hodnoty boli famozne,tak snad mi to vydrzi a snad to do konca tehu tiez vydrzim bez ujmy a hladovky 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre