Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
17. nov 2011

Tak jsem si dneska "dopřála".. 😖 snědla jsem dva banány... půlku hned po obědě a jeden a půl ke svačině... a je to víte kde... 🙄 jsem debil... jsem si vůbec neuvědomila, že to má tolik sacharidů... za prvé mě z něj pálí žáha a za druhé mi vyletěl cukr... ☹

llluckaaa
17. nov 2011

@maxkatka Banány jsou fakt prevít. Speciálně mi je do diety napsali s vykřičníkem a že to mám na sobě otestovat a dát si maximálně půlku najednou.

maxkatka
17. nov 2011

@llluckaaa no hele, jsem tele... já je normálně nejím... právě, že mě po nich pálí žáha... tak jsem ani nesledovala sacharidy... a pak nemám čučet do glukometru jako husa do lahve!!!! 😠 že jsem si dala banán... trpěla (neměla jsem sebou Renie) a vyletěl mi cukr... si příště raději dám čokoládu než toto 😕 bych si nafackovala...

maxkatka
17. nov 2011

tak dneska malý profil 6,0 - 7,2 - 7,7 - 7,4 😢 no zítra bude mít doktorka řeči... 😖

mmaarrkkeettkkaaaa
17. nov 2011

@maxkatka tyhle hodnoty bereš jako vyletění cukru 😕 takovéhle já mám denně a beru je jako úspěch...

maxkatka
17. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa já je jako úspěch neberu... měřím si po hodině a půl... a tam mám povoleno 7,2... takže zase bude doktorka "koketovat" s inzulinem na den... 😕 Sice už vím, že to není taková katastrofa ten inzulin... ale přece jen... chtěla bych vydržet bez něj... 🙄

mmaarrkkeettkkaaaa
18. nov 2011

@maxkatka tak je pravda že já měřím hodinu po jídle, ale i tak když vezemš v potaz, že glukometr neukazuje úplně přesně, v mém případě někdy až o jednotku více, tak mysím že to není taková katastrofa...určitě s takovýma hodnotama ti nedá inzulín na den 😔 to bys asi musela mít vyšší ne? tak drřím palce...

werumka
18. nov 2011

@maxkatka Neboj, každý chytrý doktor ví, že den před kontrolou má každý diabetik vyšší glykémie 🙂

maxkatka
18. nov 2011

Ahoj, tak mám po kontrole... dle předpokladu mi to vedla na 6j na noc (kvůli tomu jsem tam fakt nemusela hodinu čekat, ale stačilo tam zavolat 🙄 , že?). Po včerejší aplikaci do nohy mám slušnou modřinu (asi jako pětikoruna). No ostatní hodnoty nějak neřešila... jen jsem podotkla, že mi to vyletí po snídani, tak mi řekla, že když nemám OK hodnoty na lačno, že se nedá předpokládat dobrá hodnota po snídani (s čímž souhlasím). Jinak jsem se ptala na ty rozdíly, tak řekly (dr. i sestra), že je to normální, glukometr nekalibrují a s tím mě vypoklonkovaly... jo ještě mi dr. stačila říct, že mám zvýšené jaterní testy ať si s tím gynekologie něco udělá, že u nich jsem je měla zvýšení už při prvním odběru (před měsícem). No pokud k dia dietě dostanu ještě jaterní dietu, tak nevím co budu jíst... 😖

werumka
18. nov 2011

@maxkatka Ahoj! Takový kontroly mám nejradši. Kde se nic nedozvím a sedím tam zbytečně. Na stehnech se občas modřinka udělá... Ale myslím, že těch 6 jednotek na noc Ti pomůže. S jaterníma testama moc nevím, může se jednat o cholestázu (ve spojení se svěděním) a na to se dávají léky, kontroluje miminko, případně dřív vyvolá porod. Ale někdo má třeba zvýšený testy celý těhotenství a nic to neznamená.

maxkatka
18. nov 2011

@werumka Já už doufám, že to pomůže... a poznám to hned zítra ráno, že? O té cholestáze jsem si právě už početla... teda spíše o "těhotenské žloutence". Spíše mě zaráží, že kdyby mi to tady jedna holčina "nenadhodila", tak bych to vůbec neřešila... nějaké svědění, že to mám říct na gynekologii... zaráží mě, že to netestují normálně a proč mi to neřekli na DIA, když mi dneska řekla, že u nich jsem je měla zvýšené hned při tom vstupním velkém odběru, kdy dělali i testy na tu štítnou žlázu a výsledky poslali i gynekologovi (předpokládám - dostal papír o velikosti A4 - a tam byly vypsaný i výsledky). No dočetla jsem se, že teda jsou na to "léky" (spíše jen podpůrné přípravky pro regeneraci játer) a že bych teda měla omezit přísun tuků a aromatických potravin (koření a spol.).

Nijak výrazně se tím nestresuji... tím, že brouček už je "dost velký", tak ač má čas ještě než by měl vykouknout na svět, tak ale případnou akutku už zvládne.

werumka
18. nov 2011

@maxkatka Přesně tak, ta zítřejší ranní hodnota by měla být poměrně o dost nižší. A kdyby se to tvářilo, že se nic neděje a glykémie by byly stejný, zkus změřit ve tři ráno.
Já tohle taky nějak nechápu, proč doktoři nečtou zprávy (jednou mi dokonce říkali, že mi nic není, ačkoli jsem měla v moči bakterii E.Coli a krev😀). Ale dokud jsou ty testy jen zvýšený, tak se moc neznepokojuj. Svědění může být i bez zvýšených testů a naopak. Kdyby to spíš mělo vzrůstající tendenci, tak by se s tím něco více dělalo... Já měla mírně zvýšený testy - a svědění jako BLÁZEN - ale nic se nedělo. Ty testy byly pořád jen trochu zvýšený a tím to skončilo.

maxkatka
18. nov 2011

@werumka a užívala jsi na to něco? Nebo Tě nechali trápit?

Jo taky mě napadlo si měřit kolem té třetí... v tu dobu se beztak docela pravidelně budím na čůrání (sebe i malé), tak to můžu prubnout už dneska... 😝 Jsem napnutá a doufám, že se dostanu na "hezkou" hodnotu 😅 a pokud ne, tak budu nasraná 😠

werumka
18. nov 2011

@maxkatka No dali mi tehdy v poradně Dithiaden - abych se pořád nedrbala a mohla se vyspat. Ale jinak se nic víc nedělo...
Tu třetí zkus - třeba to něco napoví... ale jinak naštvanost někdy taky pomůže 😀 😀

maxkatka
18. nov 2011

@werumka dithiaden nechci... bych prochrápala celý den... 😢 Naštěstí zatím dokážu i spát... ale když se vzbudím na WC, tak mě ta svědivost chytne (v loketních jamkách nejvíce, pak paže jako takové a pak nohy - občas i ostatní partie, ale tyto výjmenovaný nejvíce). Jéééé měla jsem si pííííchat... a zapomněla.... ☹

werumka
18. nov 2011

@maxkatka Mně ho dali jen na noc, ale měla jsem ho všhovšudy jednou 🙂 Mně strašně svědily právě tyhle "záhyby" - loketní jamky, ruce,nohy... a nesvědí Tě třeba dlaně nebo chodidla? To je dost častou známkou opravdové cholestázy.
No tak si dáš inzul teď 😀 Kdybych to byla já, už bych se tu za chvíli plížila jak mrtvola, protože by mi bylo blbě 😀 Ty máš naštěstí ještě inzulín vlastní 😀

maxkatka
18. nov 2011

@werumka hele, dlaně a plosky občas... ale tak nějak "normálně"... svědily mě i mimo těhu... mám citlivou kůži a jak více proschne, tak se drbu, ale poškrábu, namažu a převážně klid... vadí mi veškeré chemikálie na čištění domácnosti (a rukavice si nevezmu a nevezmu), vadí mi i prach, ale alergická jsem nikdy na nic nebyla... do toho si dělám umělé nehty (mám na to rekvalifikaci, ale dělám jen sobě) a to mi taky způsobuje svědění - prach z toho, ale opět po umytí a namazání je to docela OK... Takže tím, že toto mám běžně mě nenapadlo zjišťovat cokoliv více o svědění v těhu... a nejvíce toto všechno pozoruji od té doby, co mám cukrovku, tak jsem to "spojovala" i s tím...

werumka
18. nov 2011

@maxkatka Právě, ono to svědění často s cukrovkou souvisí... ale to se tedy častěji projevuje až v době, kdy jsou hodnoty vysoké. Konstantně kolem 12 apod. Ale já taky trpím i mimo těhotenství na různá podráždění (mám třeba dehtový šampon na vlasy, protože tam tu kůži mám fakt citlivou). Docela mi v těhotenství pomohl Eucerin - tělové mléko a sprchový gel. Ale jinak jsem s rukavicema taky nepoučitelná 😀

maxkatka
18. nov 2011

@werumka no opět mi nezbývá nic jiného než čekat... na kontrolu jdu až další pátek... (25.listopadu)... no možná to v pondělí nevydržím a zavolám tam pro jistotu (na gyndu) a optám se...

werumka
18. nov 2011

@maxkatka Za to nic nedáš - zavolej a uvidíš. A už spát, ať se glykémie vyspinká do růžova 😀

maxkatka
19. nov 2011

@werumka Tak bré ráno... No čekala bych, že budu na tom lépe... měřila jsem se teda až ve 3/4 na čtyři (jsem nějak dobře spala) a glykemie jako 6,5!!!! v tu dobu!!!!! 🙄 🙄 🙄 Jsem myslela, že to se mnou šlehne (psychicky). No měla jsem vydatnou večeři (hermelínový salát) a druhou večeři (půl kaiserky a kuřecí párek a jen tak mimochodem ráno moč plnou ketonů jak už dlouho ne!) a ranní měření po osmé ráno byla teda 5,4... to už jsem sice v normě, ale žádný zázrak.... 😨

werumka
19. nov 2011

@maxkatka Ahoj! Ta noční hodnota není špatná - nezapomeň, že v noci nesmíš mít hodnoty jako před jídlem. To by znamenalo, že je nočního inzulínu moc a hrozí hypoglykemie. Z toho zvýšení inzulínu podle mě mohly být i ty ketony. Ale to už je jen domněnka. Zkus si změřit ketony i před obědem (omlouvám se, že s tím takhle otravuju) - jestli už budou pryč. Ranní hodnota je v pohodě. Možná, kdybys měřila třeba v půl osmé, tak bude o stupínek nižší 🙂

maxkatka
19. nov 2011

@werumka jo to můžu zkusit... před obědem ty ketony... to už by měli být pryč... Jenže teď mě jako rozhodila hodnota glykemie PO snídani!!! Jako 8,9! Tak jsem opakovala měření z jiného prstu a to mě málem šlahlo úplně 10,4!!! Teď ještě budu měřit i po dvou hodinách (za chvíli). No změna snídaně byla - místo papriky či okurky jsem si dala bílou ředkev... nevím, jestli má tolik sacharidů či jestli jsem udělala další blbost, že jsem šla a po dlouhé době jsem dostala chuť na vodu se šťávou a tak jsem si do sklinky trošku cmrdla a za půl hodiny na to jsem měřila... vůbec mi nedocvaklo, že sice je to nějakých cca 6g sacharidů (když jsem to zkoušela před pár dny vážit a propočítat ten sirup)... ale teď si uvědomuji, žes tady rozebírala, že na hypo je nejlepší sladké pití, který rychle zvedne cukr oproti jídlu... 🙄 Tak je to zase možná kombinace... já se asi fakt picnu z toho... jsem se zase tak vynervovala...

maxkatka
19. nov 2011

Tak asi se mnou "zamávala" ta šťáva... 😢 No tak takovou blbost už neudělám... no mám zase další ponaučení... po dvou hodinách mám 7,7 a teda z 8,9 (či 10,4) mi to takto kleslo za půl hodiny... Se mi chce z toho až brečet... jsem kráva stará... 😖

werumka
19. nov 2011

@maxkatka Neboj, tak sis holt jednou trochu osladila život 😀 To sladký pití je na hypo výborný, ale jinak je to pěkná sviňka - sacharidy nesacharidy. Do profilu těch 8,9 nepiš a zapomeň na to.

cecil36
20. nov 2011

Baby prosim poradte. Mam tehu cukrovku. Hodnoty u diabetologicky v poriadku, dokonca naposledy 4,8 po najedeni. jedine co je divne je, ze mam stale ketony na dva az tri +. Glukomer mi chce dat moja diabetologicka az teraz, lebo sa jej nezdaju take nizke hodnoty a vysoke ketony. Tak mi aj kazala jest menej prisnu dietu. A ja tapa som si dnes dala gnochi s makom. Myslite, ze som tym mohla malinkemu nejako ublizit? Mala som taku velku chut si ich dat a teraz mam vycitky 😒

maxkatka
20. nov 2011

@cecil36 Neřeš nějaké výčitky... jednorázové zvýšení cukru miminko neohrozí!!! kdybych měla mít výčitky u všeho co takto "blbě" sním, tak nedělám nic jiného 😕 Mě ten cukr "slušně" lítá... A pokud máš takto nízké hodnoty, tak to taky asi není OK... jestli se fakt tak strašně moc držíš a jíš minimum sacharidů, tak potom máš ty ketony... já teda ketony mám taky, ale sacharidy jím... i na druhou večeři... Je to o tom, že inzulin když nemá CO štěpit (sacharidy), tak se pouští do tuků a tráví tuky víc než je vhodné...

cecil36
20. nov 2011

@maxkatka dakujem za odpoved, si ma ukludnila 🙂. Ja tiez papam sacharidy, nadruhu veceru si davam napriklad jablcko alebo polu bananu a tie potvorske ketony su tam stale 😒 Na druhu veceru si co davas ak smiem vediet.

maxkatka
20. nov 2011

@cecil36 a víš o tom, že samotné ovoce se nepovažuje za druhou večeři a už vůbec to není dlouhodobý sacharid 😉 Ke druhé večeři na to, aby ses ketonů "zbavila" potřebuješ "kvalitní" pomalý sacharid a to nejlépe ve formě pečiva? Půl krajíce chleba a ták... Takže změň véču a možná budeš překvapená... 😝

alabama0011
20. nov 2011

Z toho by som vycitky nemala 🙂 to je ok.. Raz za cas kazda zhresi.. Ja ked som bola tehu, tak mi tiez diabetologicka kazala druhu veceru ovocie.. Vacsinou som si dala banan s bielym jogurtom a bolo to ok 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre