Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

nutrimas
26. aug 2014

Radi by sme Vam dali do pozornosti z nasej ponuky alternativnu a hlavne zdravu nahradu bieleho cukru - Brezovy cukor, znamy aj pod nazvom Xylitol. Je obzvlast vhodny pre diabetikov, kvoli svojmu nizkemu GI7, mozu ho bez obav uzivat aj tehotne dojciace zeny, aj deti.
Najdete ho v nasej ponuke v 500g aj 1kg baleni, momentalne v akciovej cene.

V skratke o jeho ucinkoch:
znižuje neprirodzený pocit hladu
-znižuje chuť na sladké
-napomáha tráveniu, pôsobí proti zápche
-udržuje a stabilizuje hladinu cukru v krvi
-nezvyšuje potrebu inzulínu v krvi
-je nízkokalorický,odkysľuje
- zabraňuje tvorbe zubného kazu, kameňa
-znižuje tvorbu škodlivých baktérií v organizme
-je vhodný pri mykotických ochoreniach, pri candide
-očisťuje organizmus-podporuje vstrebávanie vitamínov skupiny B a vápnika v organizme

zuzuxxxx
27. aug 2014

mamicky prosim vas co znamena ked mi dnes napisali do papierov zo sona D9!!!?
NA GLUKOZOVOM TESTE SOM BOLA,,,mala som zvysene testy, tak sa mi opakovali na diabetologii a povedali ze vysledky su tesne a ze ma nebudu pozorovat -- a dnes mi napisali D9!!!!
AK MATE NEJAKA S TYM SKUSENOSTI ,PLS NAPISTE MI O TOM NIECO VIAC

seahorse27
27. aug 2014

@zuzuxxxx Ahoj. Neviem, co znamena D9, ale ja som mala tiez hodnotu glukozy po 2 hodinach tesne pod hranicou - 7,6 (norma je do 7,8). Zhodnotili to ako normu, nemusim uz ist ku nim na kontrolu, ale sestra mi do telefonu nadiktovala komplet dietu pre diabetikov, s nenormalnym znizenim sacharidov. Bola som zhrozena a po 2 dnoch dodrziavania "hladovky" takmer psychicky zrutena. Potom som pisala do jednej online poradne, kde mi odpisali, ze v zasade vobec nemusim s mojou hodnotou drzat diabeticku dietu a sacharidy samozrejme potrebujem, aj ked uprednostnit mam hlavne celozrnne pecivo, co aj robim. Aj tebe odporucili nejaku dietu? Aku si mala hodnotu?

zuzuxxxx
27. aug 2014

ja som mala prvu hodnotu 8,66 (ale nebola som v klude a sla som n anakupy) takze ma gynekolog poslal na diabetologiu .. kde som sedela v klude a kazdu hodinu mi brali krv +moc.... a moja hodnota bola 7,8 ... a diabetologicka uznala ze nepotrbujem sledovat .. ze to mam v norme ... ties mi doporucila racionalnu stravu : vynehat biele pecivo,,navecer nejest cukry,sladene napoje ..... a dakujem ze ste sa ozvali 🙂 dnes mi totizto doktor povedal ze maly ma 2500 g som v 33+2 tt... a ze ma vacsie brusko ze papame moc rychlych cukrov .. tak nech si to pozorujem lebo maly moze mat vo veku 2-3 rokov cukrovku co aj samozrejme nechcem ,ale zas neviem ci predstavit ze si nedam nejaku dobrotku .. ked teraz mi obzvlast pyta :(

seahorse27
27. aug 2014

@zuzuxxxx Ja som tiez na prasky z toho, ze nemozem sladke, velmi mi to chyba :(

sue250
28. aug 2014

baby a to nemozem ani pisktoy s mrkvou a jablkom, boze ja to neprezijem, mam abstak hrozny, dnes som slohla mame mentolovy cukrik a tajne zozrala( j

seahorse27
28. aug 2014

@sue250 No, v piskotach mas vela rychleho cukru, mrkva tiez obsahuje cukor a jablka detto...takze by som to nekobinovala. Ak tak mrkvu, jablko a ovsene vlocky...:(

alexandra2222
28. aug 2014

@sue250 daj si cerveny melon. Piskoty nejedz . Mrkvu tiez mimimalne

sue250
29. aug 2014

dakujem baby, ovsene vlocky si chcem kupit mozem ich rozmixovat s mliekom a troskou banana, ci jahody? alebo dat skoricu? co by ste odporucali?

seahorse27
29. aug 2014

@sue250 Skorica vraj znizuje cukor, ale v tehotenstve nie je velmi vhodna, lebo vraj moze vyvolat kontrakcie. Ja si ale myslim, ze v malom mnozstve sa moze. Banany by som nekombinovala s mliekom a vlockami - v mlieku mas laktozu (mliecny cukor) a vlocky tiez obsahuju sacharidy, banany su same o sebe dost sladke. Ja si tiez obcas dam banan, ale len s bielym jogurtom.

sue250
29. aug 2014

@seahorse27 a co mozem papat?))

seahorse27
29. aug 2014

@sue250 Vseobecne odporucania su take, ze treba jest hlavne celozrnne pecivo (dat pozor na to, aby nebolo prifarbene karamelom), ovsene vlocky, veci zo spaldovej muky, obmedzit prilohy - mozu sa, ale v mensom mnozstve. Dalej podla mna mozes 2ks ovocia (obcas si mozes dat aj banan, ale s niecim menej sacharidovym). Zeleninu a maso (najlepsie na prirodno) sa mozu neobmedzene. Uplne vynechat treba sladkosti a sladene napoje, obcas si mozes dat zriedeny pomarancovy dzus. Co sa tyka mliecnych vyrobkov, najlepsie su kyslomliecne (biely jogurt, acidko), ja si dam obcas aj hrncek mlieka. Tiez sa neodporucaju udeniny - moze tam byt muka, cukor...Takto som si to ja upravila s mojou hodnotou 7,6 (este v norme, ale uz sa mi vyhrazali dietou). No a raz do tyzdna isto zhresim aj nejakou sladkostou.

sue250
8. sep 2014

@seahorse27 ahoj napisem ti moj jedalnice ci je ok: rano kava nesca s mliekom (nizkotucne a nesladene) a sojovy rozok cisty ,olovrant acidko s vlockami, obed vyvar a masko s zeleninou, olovrant sojovy rozok bez masla len so zeleninou, vecer razny chlieb so salamou.
chcem sa opytat aspon soletky mozem?

seahorse27
8. sep 2014
seahorse27
8. sep 2014

@sue250 Pisala som ti, ale mi to zmizlo...Podla mna na ranajky by si mohla vynechat to mlieko, neodporucaju sa rano mliecne vyrobky. Desiata a obed ok, na olovrant si mozes kludne dat aj maslo. Na vecer by som salamu vymenila za sunku a pridala zeleninu. Soletky hadam mozes 🙂

sue250
8. sep 2014

@seahorse27 a sojovy rohlik vo vajicku rano mozem?

seahorse27
8. sep 2014

@sue250 Ja si davam obcas 🙂

alexandra2222
9. sep 2014

@nutrimas xylitol by sa v tehotenstve vobec nemal pokial viem,bez ohladu na to, ci ma zena tehu cukrovku

nutrimas
9. sep 2014

@alexandra2222 - Viete vymenovať dôvody, prečo by sa xylitol počas tehotenstva nemal užívať?
Oficiálne zdroje uvádzajú pravý opak: Brezový cukor predstavuje aj pre tehotné ženy (bez ohľadu na teh.diabetes) zdravú, bezpečnú a prirodzenú alternatívu bieleho cukru, ktr. je zdraviu škodlivý. Pre jeho pozitívny vplyv na zdravie je vhodný aj pre tehotné ženy trpiace cukrovkov, dojčiace ženy, deti, seniorov.

Vedecké výskumy poukázali na to , že matky, ktoré počas dojčenia užívali brezový cukor, výrazne znížili možnosť vzniku baktérií spôsobujúcich zubný kaz v ústach svojich detí. V prípade týchto detí aj v staršom veku sa vyskytuje značne menej stomatologických problémov.
Brezový cukor tým, že neprekysľuje organizmus, nenarúša prirodzene pH vnútorného prostredia organizmu, napomáha pri liečení mykóz a kandidóz, na ktr. sú mnohé tehotné ženy obzvlášť náchylné..

A toto je len zlomok pozitívnych účinkov brezového cukru. Podľa nášho názoru a osobných skúseností oveľa zdravšia alternatíva ako rafinovaný biely cukor. Podobne ako aj stévia.

aininka
13. sep 2014

Xylitol sa pocas tehotenstva urcite moze, rovnako ako Stevia. Ja si (OBCAS!!!!, s tehotenskou cukrovkou treba byt opatrna aj tu, mame to ovela prisnejsie ako diabetici) davam zmrzlinu s Xylitolom, alebo so Steviou.

janka1012
13. sep 2014

Ahojte.Neviem ci tu pisem spravne,ale opytam sa.Dnes porodila moja sestra krasne dievcatko.Vazi 2,580.Sestra je velmi chuda,nikdy nevedela pribrat napriek snahe.Pocas tehotenstva pribrala par kg,takze velke brucho a inak ostatne nezmenene.Pravidelne jedla,aby malo babetko co potrebuje,takze ziadna dieta.
Dnes jej oznamili,ze dietatko ma nizku hladinu cukru.Dost sme vsetci z toho vylakany.Vraj ho musia zobrat napapat a mozno sa to da do poriadku.Ma niekto daku skusenost?Neviem ci sa to stava bezne a cerstvo narodene deti mozu mat daky vykiv tabulkach,alebo to bezne nieje a treba s pripravit ze by sa mohlo jednat o dake zdravotne problemy?
Dakujem za kazdu odpoved

sue250
19. sep 2014

@seahorse27 ahoj mam na teba otazku, bola som na opatovnom merani glukozy rano som mala 4,4 potom 5,4 po dvoch hodinach doktorka povedala ze asi som vtedy zjedla nieco sladke. dala mi pre istotu glukomer tak som si dnes merala pred obedom 4,3 a na obed som mala paradajkovu polievku, maso s ryzou, kavu a kusok kolacika a po 1,5 h mi ukazalo 3,0 - co podla mna neexistuje tak neviem ci mam glukomer zly ci co.

aininka
19. sep 2014

@sue250 5,4 po dvoch hodinach je vyborny vysledok, co doktorka stresuje???? Glukomer niekedy nameria zle, skus iny den. Inak po takom obede, co si mala Ty, by tehulke s cukrovkou vybehla hodnota velmi vysoko, take my vobec nesmieme (kolacik, ryza...). Ak sa nemylim, tak ty si nikdy nemala vysoke hodnoty cukru, preco Ta doktorka takto trapi?????

aininka
19. sep 2014

@janka1012 Niekedy sa to stava babatkam mamiciek, co mali tehotensku cukrovku, ale to by Tvojej sestre zistili pocas tehotenstva.

sue250
19. sep 2014

@aininka lebo ked som sla na tu glukozu tak som este predtym vecer zjedla zmrzlinu a po tejto gebuzine mi vyskocila na 8,2 povedala som to lekarke a ona povedala ze uz budem sledovana do konca

aininka
19. sep 2014

@sue250 tak ano, 8,2 je vela. Ale potom by si nemala mat stanovenu dietu?

aininka
19. sep 2014

@sue250 Uz som to raz asi pisala, ale zdravemu cloveku proste cukor po glukoze nevyskoci, ci si dal sladke vecer alebo nie.....

seahorse27
19. sep 2014

@sue250 Ja nemam s glukomermi skusenosti, ja si cukor nemeriam, oficialne tehot. cukrovku nemam. Tie hodnoty sa mi ale zdaju dost nizke...

sue250
24. sep 2014

@aininka ahoj ja som bola na opakovane testy vysli ok ale dali mi glukomer, a meriam si druhy tyzden a nic, aj som zhresila, dala si nieco sladke alebo cestoviny a nic nevyskocilo takze teraz neviem ci mam drzat dietu ci smiem daco najvyssia hodnota bola 6,2

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre