Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lucy56
12. sep 2011

@amelia17 u teba by bolo asi treba nasadit ten inzulin, predsa len este mas dost tehu pred sebou a trapit sa hladom a hlavne deticky je hlupost, ked budes mat inzulin budes moct viac sacharidov a hodnoty by mali byt ok
ja dnes na poradni nic nove, stale som na spicku prsta a nepostupuje to, a to teda upratujem, beham po jarmoku, aj s mm pracujeme na popohnani a nic, a ja teda nechcem dlho maleho nosit, nedajboze prenasat ved bude obor, lebo mi teraz posledny mesiac riadne brusko vyskocilo aj som pribrala dve kg

ilonne
12. sep 2011

Ahojky, normálně teď jsem prošla kolem zrcadla a musela jsem se jít zvážit. Mě snad vyrostlo přes noc břicho jak blázen a váha ukazuje za 14 dní, že jsem přibrala 2 kg. Myslíte, že je to normální i při té dietě?

lucy56
12. sep 2011

@ilonne aj mne skocila vaha o dve kg v priebehu tyzdna, tiez sa mi to zda dost a dumam ci to maly narastol alebo ja, kazdopadne je to dost a uz by sa to mohlo zastavit a brucho mam tiez uz vacsie, najskor dlho nic a teraz naraz a dietujem tak isto

strihalka
12. sep 2011

Bojim se tehotenske cukrovky......

ilonne
12. sep 2011

@lucy56 No, já si začínám připadat jak velryba. Je možné, že i držím vodu, chodím méně na záchod než před tím. No, uvidím, co mi na to řeknou ve středu v poradně. Jsme téměř stejný týden, tak třeba je to normální. Doteď jsem si držela svojí váhu.

lucy56
12. sep 2011

@strihalka este mas cas sa nad tym zamyslat, az od 24tt sa robia testy na cukrovku ak nemas predispoziciu alebo uz jedno tehotenstvo s cukrovkou za sebou, a az take strasne to nie je,vacsina z nas je len na diete, iba niektore si pichaju

lucy56
12. sep 2011

@ilonne no ja tiez tak, uz si pripadam prilis velka a uz by som najradsej mala po tom,kazdy den je tazsi a tazsi, doktor mi nic dnes nevravel na priberanie ale ani maleho nevazil co je skoda rada by som vedela aky je velky

strihalka
12. sep 2011

@lucy56 nome na zacatku tehu brala ty velke odbery krve a z toho mi uz vysel zvyseny cukr.....ale nikdo mi nerekl, ze mam prijit na lacnoa ja se nailo trochu od muze capucina z tech kavomatu☹tak se bojim, ci uz i ted to nemuze byt zvysene, alebo jsem si jenom tak srkla

lucy56
12. sep 2011

@strihalka ono najviac sa to zvysuje okolo toho 24tt preto aj ten test robia vtedy, dovtedy sa to neberie az tak prisno,lebo zvyseny si mohla mat aj z toho sladkeho

lucy56
12. sep 2011

ja dnes po dlhej dobe som si dala francuzske zemiaky, nie sice nejako vela ale hodnota poobede 5,8,skoro som tomu nemohla verit,lebo predtym som nemohla viac ako 4 zemiaky na obed, uz sa skoro mozem stravovat ako predtym a preto aj vaha mi ide asi hore,ja by som aj po porode ked budem chciet zhodit mala jest uplne bezsacharidovu dietu aby som schudla

ilonne
12. sep 2011

@lucy56 Já jsem teď snědla pečené brambory s česnekovým tvarohem a maso s pórkem a smetanou, tak to za hoďku zkusím a písnu.

erzulik
12. sep 2011

Ahojte tak moja malinka vazi okolo 3120 g. Takze nie je nejaka velka...tesim sa

erzulik
12. sep 2011

@lucy56 aj mne 2 kg za 2 tyzdne uz mam 7 kg navyse...uvidime ako to pojde dalej....

gianni
12. sep 2011

ja som si dala na obed segedín(bez smotany a muky,len mliekom zaliate) s polkou chleba tak tiež uvidím

@lucy56 ja som si zvykla dávať aj fr.zemiaky,ale som si musela trochu zemiakov z taniera povyhadzovať pre istotu

zajtra idem do poradni(gyn.) a popýtam sa že ked by som dokončila 38tt tak by som to všetko už ukončila bo by som nedbala aj teraz čo tak ma bolí v kuse zlatá žila že už neviem čo a ako ☹

erzulik
12. sep 2011

@lucy56 zajtra idem k Dia zase budem mat vysledky na fruktozamin tak som zvedava ako dopadli...stale mam taky strach ked tam mam ist....uz aby to bolo za nami ☹

lucy56
12. sep 2011

@gianni no ja tiez by som nedbala aj teraz,tiez sa mi uz kazdy den zda nekonecny, vsetko pobolieva, kyselina sa mi robi nejako ked lezim, ty pojdes cisarskym tusim tak ty si to mozes naplanovat, u mna doktor caka kedy sa to same spusti,
@erzulik mne to vobec nerobili,ani raz mi nebrali z krvi vysledky, cudna prax doktorky,neviem ci im to poistovna nepreplaca alebo preco...

gianni
12. sep 2011

@lucy56 no dal mi na výber ako chcem rodiť ked prvý bol cisársky a po druhé tá zl.žila,tak uvidíme,ale teraz by som určite netlačila ,neviem poriadne sedieť,chodiť tak ma bolí zad..

abig
12. sep 2011

Ahoj holky, tak já už od minulého týdne neměřím. Stále si dávám pozor, jím jak jsem jedla, tak jsem zvědavá, jak malý roste. Zítra jdu na KO, tak se dozvím víc a taky bych už měla jít naposledy ke svému gyne a měli by mě poslat do porodnice a tam mi říct, co se bude dít ....
Dneska to máme 14 dní do termínu, takže doslova za pár :o))

Ty vaše fr.brambory vám závidím. Dala bych si, ale ještě minulý týden mi po bramborech lítala glykémka, takže ještě vydržím.

petapete
12. sep 2011

Ahoj holky, já mám po poradně a monitoru a z výsledku teda nejsem moc nadšená...CS 2 - stejně jak před třemi týdny, žádný posun, podle MUDry se zatím rozhodně nic moc nechystá a rodit zatím fakt nebudu...monitor dobrý, medvídě reagovalo, akorát děloha úplně klidná...podle uzv medvídě odpovídá, odhad váhy tipla tak kolem 2800-2900g, že určitě budeme mít porodní nad tři kila a vše vypadá dobře...akorát teda se bojím, že se opět nevyhneme vyvolávání😖. No a váhu mám pořád stejnou - dnes +6,8kg od začátku těhu (to se mi tak mezi těma 6,5-7kg navrch pohybuje od toho začátku července, kdy se objevila cukrovka a najela jsem na dietu, tak od té doby vlastně pořád nepřibráno nic...Myslím, že už to asi ani moc nahoru nepoleze, leda že bych se nějak víc zavodnila a otekla, ale jinak asi ne...uvidíme...A můžu sem hodit aktuální břicho ze začátku 37.tt - ze soboty:

marketakra
12. sep 2011

@petapete omlouvám se, že vám sem lezu 🙂 , CS se může změnit během pár hodin, buď v pohodě

petapete
12. sep 2011

@marketakra - jo to já vím, že může...ALE - mám už tři týdny úplně stejný nález a vzhledem k tomu, že u Lukáše jsem měla v den porodu CS 1 a ven se mu vůůůbec nechtělo (otvírala jsem se přes 18hodin😖), tak nemám moc iluze, že to tentokrát bude o moc lepší😉. Ale jako nehroutím se z toho, stejně to neovlivním

lucy56
12. sep 2011

@gianni to mas podla mna fajn, ten cisarsky, sice to hojenie je horsie ale porod lepsi podla mna, ja pojdem klasicky, teda ak nebudu nejake neocakavane komplikacie,
@petapete my chodime nejako narovnako na tie poradne, ja tiez dnes presne ako ty ,ziadny posun v otvarani ,uz druhy tt rovnako,mam vraj viac behat,upratovat a nesetrit sa,len ja uz pomaly mam vsetko upratane,okrem okien a beham stale kade tade, a tiez som chcela nech sa to same spusti,ale zas este ma maly trochu casu
viete co sa mi dnes stalo, som si merala vecernu hodnotu normalne po hodine a pol a ked som si pichla do prsta som sa zlakla a namerala na glukomeri 9,3, vzapati nedalo mi to lebo nic som nezjedla take z coho by mohla byt taka hodnota som si zmerala zas a 5,8 bolo, to akoze aj ked sa zlaknem mi vyleti cukor?

petapete
12. sep 2011

@lucy56 - já měla dnes poradnu po třech týdnech na gyndě...dia už nepůjdu a příští pondělí jsem objednaná k MUDrovi do porodnice už, tak jsem na to zvědavá. S tím leknutím nevím, ale nezdá se mi, že by to vyletělo tak rychle, že už jsi píchnutá, takže kapička už jako teče a ty se lekneš a hned by to tam bylo, to mi přijde spíš, že mohla být chyba glukometru (nebo - myla sis před odběrem ruce, nesáhla jsi na něco z jídla? to může ovlivnit, že ti tam ulpí trochu cukru, v té kapičce krve se to mohlo "rozpustit" a zvednout tu hodnotu...)

petapete
12. sep 2011

@lucy56 - jinak s tím procházením a nešetřením se...to je parádní nápad, jenže jak to člověk má udělat, když už skoro nic nemůže😀😀😀. Ale o víkendu jedeme na chalupu na švestky, tak tam budu řádně procházet do pořádnýho kopce a třeba to něčemu pomůže...a asi začnu rovnou pít ten maliník po třech šálcích denně😀

amelia17
12. sep 2011

@miika Ahooj, dakujem ti krasne za odpoved. Takze u mna je to tak, ze sladke skutocne vobec nejem, ale nedokazem nejest ovocie, to si myslim, ze 1 kusok denne je velmi malo... Nalacno mam vzdy do 5,6, takze rano nemam nikdy problem. Po ranajkach skoro vzdy sa zmestim do 6,0 napriek tomu, ze ranajkujem vzdy ovocie s jogurtom nesladenym, dokonca som si dala aj parkrat lyzicku medu (odporuca mi to moja bylinkarka, ktorej verim viac ako vsetkym lekarom na svete). Ja totiz na ranajky nie som schopna jest nic velke, t.j. ani ten chlieb celozrnny mi nejde na chut a vobec nie so syrom alebo sunkou - ja mam pomale travenie a malo enzymov (lebo som mala zapal pankreasu v detstve) a uz som tento pokus urobila a cukor bol vysoky. Takze neprovokujem. Obed je fajn, davam si vela zeleniny, ja som salatova, takze s tym nemam problem. Skor mam problem jest na obedy a vecere stale maso, mne to nerobi dobre a nezda sa mi to ani spravne, je teraz strasne vela antibiotik v strave a take maso by sa podla mna malo zaradovat max. 2-3krat do tyzdna. Takze zatial to vyplnam rybami. Prilohy vydrzim aj 2 zemiaciky, dokonca aj menej, ale ryza mi chyba... tej ked si dam polovicu kopceka, uz je cukor vysoky. Nuz a najhorsie je to vecer, vtedy mam cukor zly asi po vsetkom, lebo sa uz nehybem. Cez den vela chodim a vtedy je to ako tak v poriadku. Aj ja si myslim, ze som adept na inzulin, ale zatial cakam co povie gynekolog, ktory ma neposlal k ziadnemu diabetologovi zatial, lebo vraj nechce, aby mi dali ich prisnu dietu ako netehotnym, ze s tym ma zle skusenosti, ze deti prestanu rast a je z toho problem. Apropo, riadim sa meranim uhlohydratov podla tej ceskej stranky a napr. rannych 40g uhlohydratov som si dnes dopriala v psene... uvarila som 40gramov nevareneho psena, z coho vzniklo 162g vareneho. V tych 40gramoch nevareneho by malo byt cca. 30g uhlohydratov, takze som v norme. Do toho som dala iba maslo a skoricu na znizenie cukrov... aj tak bol cukor 7.8... takze zle. Vcera ma nahovoril gynekolog na kukuricnu kasu... bala som sa, ale vyskusala som. Cukor 8,5... takze na ranajky mi zatial najlepsie funguje ovocie s jogurtom, musli sa vobec neda, ani uplne nesladene. Dakujem ti krasne za rady!!!! mozno viac cez SS 😀

tonytony
12. sep 2011

Ahoj holky, můžu se zeptat,jestli měl někdo podobný problém u téhle těhu mrchy jako já? Mám si zatím jen psát svůj jídelníček a sledovat si jen moč- cukr a ketony v ní... Cukr je ok, ale ketony sem tam vyskakují☹ Jenže mi přijde, že od té doby, co si mám psát jídelníček a vážit ho, tak prostě jím jinak- míň, jednak se bojím jíst cokoli dří a hlavně, když někam jdu- oslava, restaurace, něco zařídit apod. a je to na dýl, tak tam nejím, neb si to nemůžu zvážit a pak jak dýl nejím, tak mi samozřejmě ketony vyskočí... Normálně jsem jedla vždy, na co byla chuť i v terénu... Mám pořád pocit hladu a ty ketony to jen potvrzují... Tak nějak nevím, jak na to a zda je normální, že někdo má problémy jen s ketony ane s cukrem???
Ještě podotýkám, že jsem ve 20.tt a do dia poradny jsem začala chodit díky tomu, že malá měla při narození přes 4kg, což já přisuzovala automaticky tomu, že mám 2metrovýho chlapa, byť jsem sama drobek... OGTT mi zatím dr. nedělala a glykovaný Hb byl před 2 měsíci ok- tuším 3,7... A během těch 2 měsíců, kdy jsem si jídelníček nemusela detailně psát a jedla normálně tj. hodně a vše, tak jsem jen asi 2x měla ketony a to po ránu, když jsem dýl vstávala a 2x cukr v moči a to vím, že po Coca cole, což už teda teď nepiju, ale od té doby cukr ani jednou???
Moc všem díky za rady a zkušenosti a všem moc mačkám palce, ať to s touhle mrchou dobojujeme!

lucy56
13. sep 2011

@petapete netusim co to mohlo byt, asi skor chyba glukomeru, lebo ruky som mala ciste a ani som nemala mat preco na nich nieco sladke, cudne to bolo kazdopadne
ja na dia poradnu este pojdem raz, tak mi to vyslo, a do porodnice chodim kazdy tt teraz uz
my zas vo stvrtok ideme na pozemok ukoncit grilovaciu sezonu tak skusim tam nieco na zahrade porobit, lebo presne ako pises vela veci sa mi uz neda, po chvili som zadychana a tvrdne brucho takze musim zase oddyvchovat, a vonku je stale dost teplo a mne sa v tom teple ani prechadzat nechce lebo sa potim strasne

lucy56
13. sep 2011

@tonytony no ketony su z hladu, takze aj ked niekam ides musis sa snazit dodrziavat tu trojhodinovu pauzu medzi jedenim, teda jest menej ale castejsie, ja by som to riesila nejakym ovocim, napr. 1 broskyna, nektarinka,jablko,ked si niekde vonku a snazit sa ju v case na olovrant zjest, to sa da mat odvazene predom a zapocitane do sacharidov,lebo aj ja ked niekde idem na cely den mam nachystane napr. obed v miske, alebo veceru ktoru mozem v miske, a na oslavach sa tiez da vybrat z povolenych potravin
ja mam najvacsi problem u svokry, tam ked prideme a sedime zo dve hodky akurat je cas vecere a oni na stol okrem vody a alkoholu nic nedaju, takze sa musim pekne zdvihnut a ist domov sa navecerat, uplne dlabu na moju dietu a to svokra je vseobecna doktorka

tonytony
13. sep 2011

@lucy56 Moc děkuju, když jsem jela na celý den k dr.- brzy vstávat, pak cesta 2hod. a pak tam ještě čekání na odběry- nesměla jsem před tím jíst, měla jsem s sbeou pak nadělané svačiny- rohlíky s něčím, ale než jsem se dostala domů a před těmi odběry to dlouhé hladovění, mi to i přes ty svačiny totálně vyhodilo ketony☹ A včera jsem měla šrumec, prostě jsem si nestihla svačinu udělat a byla jsem prakticky od půl 2. do 20.hod. hlady a to tedy jsem ještě tak rudo na papírku neviděla, jak ketony vylítly- takže u mě to je fakt hladem... Jenže já právě vždycky byla zvyklá jíst hodně a pořád, jenže od doby, co an mě dr. bafla, že si to musím hlídat a co ano, co ne raději a hlavně vše vážit a zapisovat, tak se kolikrát i bojím najíst nebo prostě ve městě, když nic nemám, tak se nenajím auž ketony letí vzhůru... Myslím si, že fakt, kdybych jedla normálně, že tam nic nebude abude to ok... Protože, když jsem jedla normálně, tak byly ketony za celoudobu jen 2x ráno, když jsem na dovče dýl spala a cukr 2x po tom, co jsem do sebe lila celý den Coca colu, což jsem teda pak už nedělala, bylo to jen na té dovče, jinak vždycky vše ok! Jenže vysvětli to dr., že☹
Ale díky za radu, to ovoce s sebou je fajn nápad a rychlovka🙂

lucy56
13. sep 2011

@tonytony no ono ti doktori su jak blazni, vecne do nas budu hustit to svoje, mne stale zas nasadzuju tabletky na tlak, lebo v ordinacii ho mam zvyseni doma uplne super, skor nizky, nepochopia ze mam syndrom bieleho plasta,podla mna aj v meste sa da najest v pohode, ja napr.som chodila na predporodnu a aj po nakupoch a vzdy som si dala pozor aby som sa naobedovala ,dala som si fitnes salat s kuracim masom, tam je minimum sacharidov, lebo raz som tie do 6.30 nejedla a chytila som triasku doma, a ono pozor na tieto stavy hlavne za volantom, mohla by sa aj nehoda stat, podla mna by si mala jest vtedy ked pocitujes hlad a doktorke pis tak ako to chces, lebo vacsinou ked uz citis hlad tak aj cukry su spalene,aspon ja to mam tak odkontrolovane s glukomerom

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre