Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

callex
6. okt 2011

@icub @petapete kocky dakujem..to rozpijanie kvapky moze byt tym ze ten prst potriem dezinfekcnym roztokom a on tam este moze byt..takze iba umyjem vysusim a pichnem.

vcera som vypila 1x ovocny cajik bez cukru.nastastie sa to dalo.teekane caje su v tomto vyborne.vcera som mala pekne hodnoty jedine ranajky som mnou trosku zamavali..ale to bude asi mojimi 3lyzickamu cukru. 😎 do caju.dnes somn dala uz len dve ...pomaly znizujem.

@vika34 akurat som vcera na teba myslela.vidis aky je ten svet maly. 🙂

kaciatko81
6. okt 2011

@sachmetttt ja som mala pred tehu zistenu poruchu glukozovej toletrancie. mam velmi prisneho dr, cize kazal dietovat od zaciatku ako som zistila, ze som tehu. babatko sa vyvija pekne, vcera ja gynekologicka pozerala hodnoty cukru a povedala, ze velmi dobre. takze myslim, ze to pekne zvladnes len musis davat pozor na to, co spapas. a samozrejme ako sa ta tu uz pytali, mas potvrdenu cukrovku aj z ogtt? a to meranie, mas tam rozdiel, ak dobre pocitam, 3 dni, moja dr vravi, ze to kludne moze byt odchylka v merani, ze sa z toho vobec netreba trapit. my sme mali v 31tt rozdiel 4 dni a tiez si z toho nikto tazku hlavu nerobil... pri cukrovke by bolo horsie, kebyze je babo vacsie

hanaada
6. okt 2011

@adetka Ahojky, já sama s těhotenskou cukrovkou zkušenost nemám, ale vím o maminkách, kterým pomohly bylinky, některé si po bylinkách nemusely píchat inzulin, nemusely brát léky, držet diety... pokud máš zájem, poradím e-mail : anah.adamkova@seznam.cz

erzulik
6. okt 2011

@lucy56 Ahoj tak ja som uz po porode, narodila sa nam Petra 28.9.2011 3450 kg, 50 cm. Neopisatelny pocit je uzasna a hlavne zdrava. Cukrovka je OK. Drzim ti velmi palce nech ti to dobre dopadne 🙂

gianni
6. okt 2011

ahojte
už som aj ja doma z pôrodnice,máme Sebastiána,narodil sa 1.10.2011 2840g a 47cm,cisárskym,zbytočne som sa tešila na sladkosti,mám dalej diétu lebo mám ešte vysoké hodnoty,napr. ráno cez 7, 10,11, včera 8,3 , 10,1, 7,3 a dnes o.k. 5,7 , 5,7 , 6, 3 ale to zase nič poriadne nejem,raz mi v nemocke kázal doktor aby som si pichla, druhá dr. na druhý den nevedela či hej či ni,tak som utekala ku svojej dia a ona povedala že diéta zatial a mám sa držať pod 8 ináč tabletky no ma porazí,dnes mi aj stehy vyberali a mám už dosť ,viac napíšem inokedy bo som unavená a idem si lahnúť baby držte sa,dočítam vás neskôr, malý je o.k.

@erzulik gratulujem

gianni
6. okt 2011

Sebastián

vika34
7. okt 2011

dievčatá dnes som bola na kontrole u diabetologičky a ked som jej povedala ,že sa mi posunul termín,z dôvodu,že bábo je veľké a pozrela hodnoty/ktoré boli niekedy troška vyššie ako majú byť/tak mi dala ,že "pre istotu"malé množstvá inzulínu na pichanie.Som z toho dosť smutná,lebo si musím merať cukor viac razy& denne a ešte 3 krát denne pichať inzulín .Na kontrolu idem až 26.10

Tie čo si picháte,poradte mi dostala som to pichacie pero,ale asi iba cca 10 ihiel a vyčítala som ,že by mali byť jednorázové,tak teraz neviem či mi zabudli dať ,alebo to nemám meniť po každom vpichu.Začínam až zajtra a cez víkend mi to výjde

gianni
7. okt 2011

@vika34 ahoj
ja som si ihlu menila až ked som si menila celú faštičku inzulínu

vika34
8. okt 2011

@gianni
dakujem za odpoved
malý je krásny a chcem sa opítať ,ty si rodila normálne v termíne alebo skôr?
Ja som mala iba raz cez 10 a to bolo hned prvý deň ako som začala s dietou a ináč som mala max. 7,7 a to vždy z vareného jedla,čiže na obed alebo niekedy na večer a hned mi fukla inzulín,ved nejako to do pôrodu vydržím,ale strašne sa bojím ,aby mi to po pôrode,kleslo,lebo by ma švihlo keby zo mňa zostala cukrovkárka 😒

gianni
8. okt 2011

@vika34 rodila som 38+1 cisárskym,tak už o.k. lebo mi začala odtekať plodová voda
aj ja sa strašne bojím aby mi to celkom zmizlo dosť že je tam nábeh potom na riadnu cukrovku ale ešte by som sa chcela stravovať normálne,teraz sa držím ale na úkor toho že diétujem,sa bojím aby som aj mlieko nestratila,dačo nemôžem jesť kvôli malému ,dačo kvôli sebe no strašné,neboj nejako to už vydržíš do pôrodu,horšie sme na to tie čo si picháme(teda pichali sme si),tam tie hodnoty sú preto asi aj vyššie po pôrode

mimys
8. okt 2011

@gianni ahoj
tak to jsme dvě, no... taky jsem byla pul těhu na insulinu a doufala jsem, že až bude po porodu, budu se moci vratit domu bez diety .... zatim to tak ale nevypada :-/ malemu je 14 dni a dietujeme stale... taky neco nejim kvuli němu, protože ze vseho ma prdíky, neco kvuli diete... no nic moc, no :-/ alespon ze si v šestinedělí nemusíme píchat insulín .... ted to bude napínave - ten glykemicky test po šestinedělí, kde zazní verdikt, jestli cukrovka zmizela, nebo neee.... ach jooo...

mimys
8. okt 2011

@vika34 ahoj sice v letákách píšou, že se maji měnit po každem píchnutí, mě ale řekli, at si ji měním, až se mi bude zdát tupá 🙂 prostě zdravotnictví šetří, no 🙂 ale nikdy se mi vpich nezanítil, tak je to asi OK...

vika34
8. okt 2011

@gianni
@mimys
dík,už som si dva razy pichla /teda manžel/prvý raz som ani necítila a druhý raz teda hej,ale mám pocit ,že z tej ampulky nič nemizne aj ked mám malé dávky ,iba 2 jdnotky ráno a na obed a večer 4 jednotky,tak teda neviem či ma manžel iba nepichá a nič z tej ihly nejde 😀

takže to neodznie hned po pôrode ?Test sa robí až po šestonedelí?Ja sa budem modliť ,aby mi to neostalo 😒

callex
8. okt 2011

@vika34 a kedy mas termin? to je mrzute s tym inzulinom...zrejme mas dost prisnu dia.

annika
8. okt 2011

Ahojte maminky, ja som tiež mala inzulín v poslednej tretine tehostnosti, pichala som sa trikrát / deň.+diéta. Po pôrode mi na tretí deň robili v nemocnici glykemický profil, mala som výsledky v norme, 5,5-pred jedlom, 6,8 po jedle, tak som hneď na 4 deň dostala vianočku s kakaom na raňajky... tak dobre mi ešte nikdy v živote nechutila vianočka... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Odvtedy som bola dvakrát na diabetológii na ktontrole, musela som piť ten maglajz s cukrom, ale druhýkrát už mi bolo tak zle z toho, že som povedala doktorke, že tretíkrát ma tu už neuvidí, alebo mi nech vymyslí niečo iné namiesto tej cukor-vody.... 😠 😠 😠 😠 Normy na hranici, diéta tiež... 😝 😝 😝 😝 😝 😝
Synovi robili tiež glyk.profil po narodení, mal výsledky v norme...
držím palčeky všetkým maminkám, nech sa vám narodia krásne, zdravé bábetká!!!! nech vám robia radosť a rozdávajú lásku !!!!

annika
8. okt 2011

@vika34 tie ihly nemusíš meniť vždy, ja som zvykla po troch, štyroch dňoch 😉 😉 😉

gianni
8. okt 2011

@mimys ahoj
tak aj ty diétuješ a človek sa eší že si konečne dá to na čo má chuť ale hádam aj to bude, mne brali na dia nejaké odbery ked ma prepúšťali z nemocky domov a v stredu by mali byť výsledky,neviem či nie aj na glyk.hemoglobín,ale to je ešte skoro lebo som mala vtedy ešte vyšie hodnoty,ale ako píšeš po 600 nedelí by sa to mohlo ukázať, malý mi kaká dosť často,ale zrejme ho bruško nebolí,trochu má pomýlený den s nocou,tak v jedle vynechávam fakt len také že kapusta,strukoviny,citrusy,zeleninu jem skoro všetku a ovocie väčšinou jablká

vika34
8. okt 2011

@callex
mala som iba 3-4 razy vyššie hodnoty ako 7 a to vždy po varenom jedle,po raňajkách ,ked zjem aj chleba /nejaký celozrnny /mám dobré hodnoty,tak neviem či to mám po zemiakoch tak zvýšené,alebo po ryži/knedlu som nejedla/
Dr. povedala,že sú to iba úplne malé dávky

@annika
ihlu som ešte nemenila ,tak potom tých cca 10 čo mám mi bude stačiť

amelia17
8. okt 2011

ahojte dievcata, koho povazujete v Bratislave za skuseneho diabetologa, ktory vie nieco o tehotenskej cukrovke?

amelia17
8. okt 2011

ja si meriam cukor uz vyse 2 mesiacov (kazdy den si 4 krat picham) a stale sa mi drzi v tej istej linii (medzi 5 az 7, obcas skoci aj nad 8), medzicasom som konzultovala s troma diabetologmi (kazdy mi kazal merat iny cas po jedle, kazdy mal ine tolerovane hodnoty)... navyse ma prvi dvaja chceli dat na inzulin (napriek krasnym vysledkom nalacno, aj po zatazi, aj glykovanom hemoglobine), iba sa im nepacili hodnoty z jedneho glukomera, ktorym si meriam. Ja som vsak inzulin zatial odmietla. Meriam si naraz dvoma glukomermi a neverili by ste, ake strasne su tie odchylky, castokrat viac ako 3,0!!!! Ako chcu sledovat tehotensky diabetes takymi nepresnymi pristrojmi? Ja uz im neverim skutocne nic... ani to, ze tu cukrovku liecit vedia, ani to, ze po aplikacii inzulinu sa ho da lahko zbavit.... Nadalej drzim dietu a pevne verim, ze sa to nebude zhorsovat smerom k porodu...

gianni
9. okt 2011

@amelia17 presne aj ja ked som už bola po pôrode a merala som si svojím glukomerom tak som mala cez 14 a požičala som si druhý od jednej baby a ten mi nameral cez 11 tak to je fakt rozdiel a my sa tu bavíme o nejakých stotinkách že aby sme sa zmestili do nejakej hodnoty a môže to byť úlne ináč

erzulik
9. okt 2011

@gianni no ja som si od porodu cukor nemerala a uz som vratila aj glukomer tak dufam ze to je OK lebo mi strasne chutia sladkosti.

callex
9. okt 2011

@vika34 aj mne to vcera vyskocilo trosku nad normu po ryzi.

inak to je sila co pisete o tych glukomeroch.nam sa tu jedna o miniminicisielka kvoli ktorym sa strachujeme a rozdiely byvaju tak velke.

amelia17
9. okt 2011

@gianni ano, je to uplne na figu a ziadny lekar na to neupozorni, mam dojem, ze bud o tom ani nevedia, lebo im to nikdo nikdy nezreferoval, alebo malokto pozna tie firmy, co vyrabaju glukomery.. mam pocit, ze tlakomery ako aj teplomery su uplne nepresne meradla a nik sa nad tym nepozastavuje
najvyssi cas, aby sa nasiel nejaky presne meratelny parameter z krvi, ktory povie, ci inzulin treba alebo nie... totiz, aj ten glykovany hemoglobin (vraj ukazovatel stavu cukru za posledne 3 mesiace) je len priblizny, nakolko je to priemer a mozu sa nizke hodnoty kompenzovat vysokymi, resp. v nom nemusi byt zachyteny posledny mesiac....mne napr. aj tento parameter vysiel rozny u 2 diabetologiciek, nastastie bol este stale v norme...

callex
9. okt 2011

baby chcem sa spytat ci prechladnutie a nasledna liecba mozu zvysovat hodnoty?beriem sice homeopatika ale mozu obsahovat nejake cukry..cmulam to kazdu chvilu plus rozne spreje do nosa a preventan quatro tablety na hrdlo.pijem litre roibosu bez cukru len s citronikom.rano na lacno som mala 5.0 a po ranajkach 8,9.a to som zjedla 1,2 fitkocky s maslom a probiotickym syrom nakrajanym na tenke platky.plus caj a citron.i ked pri caji som si dala dve lyzicy cukru lebo si odvykam..davala som tri.minule som mala tri lyzicky a cukor bol nizzsi ako teraz.tak ma napadlo ze ci teraz telo tym ze bojuje s chorobou nema problem so spracovanim cukru?

werumka
9. okt 2011

@callex Ahoj, rozhodně má 😀 Nachlazení a nemoc vždy zvyšuje glykémii, i když je individuální, jak moc. V takové situaci tělo může reagovat jinak, než jsi zvyklá a cukry dokážou vyletět i po malém množství sacharidů. Samozřejmě, že dvě lžičky cukru v čaji jsou extra rychlým zdrojem cukru a i za normálního stavu by tu glykémii mohly zvednout. Pokud by ty vyšší glykémie trvaly více dní, stejně jako nachlazení, vykašlala bych se na homeopatika a vzala si Paralen. Při cukrovce je to mnohem mírumilovnější k dítěti, než neléčené nachlazení.

mimys
9. okt 2011

@gianni Me taky delali pred propustenim z porodnice velky glykemicky profil a bylo to 4 dny po porodu... hodnoty nebyly zrovna pěkný.. kolem 7... dokonce jedna hodnota byla 9... tak dieta trva, no.. puvodne mi slibili, ze si budu moci jeste nechat glukometr, ale nakonec jsem ho musela vratit, tak ted nevim, jak na tom jsem... :-/

callex
9. okt 2011

@werumka dakujem za odpoved..na obed som si dala gulas s celozrnnym chlebom a takisto hodnota 8,1.takze asi to bude mat suvis s tym prechladnutim.uz sa bojim ist aj jest.ale dam si asi iba morcacie meso.a par dni nebudem merat..dokym nebudem fit.uz je to na ustupe..takze paralen nebude treba.

gianni
9. okt 2011

@erzulik
@mimys
no mne zatial ponechala glukomer,dokonca mám u seba aj inzulín,možno je lepšie nemerať a jedla by som všetko,takto sa musím riadne strážiť
neviete už som sa raz na to pýtala či zvyšuje varená cvikla cukor lebo aj predtým aj dnes ráno ked som mala cviklu tak mi to vyletelo a chleba som asi nemala viac(cez 9 som mala)cviklu jem kvôli železu,ináč hodnoty o.k.len si budem musieť dokúpiť pásiky bo už mi tolko nedajú ked si nepichám a merám si 3x denne

vika34
9. okt 2011

@callex
cukor ako taký som už nevidela odkedy mi to zistili,mne absolutne nechutí nič piť bez cukru ,čaj najmenej,ale netrufla som si dať cukor,ja teraz už druhý deň pichám inzilín a pod 5,6 mám iba na lačno ráno a na obed a na večeru pred jedlom sa mi to pohybuje cca od 5,5-6
Zatial som nemala nad 7,0,tak myslím,že je to fajn

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre