Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

tinka_21
28. sep 2012

@lumari Tak to s tou stéviou skúsim, ďakujem 🙂 Ja som totiž už na podobnej diete bola, s cielom obmedzit všetky umelé látky a cukry, ale nahradila som biely cukor fruktozou, kedze je to ovocny cukor. Jedávala som len biele jogurty, ale tie mi samé o sebe nechutia, takže som si ich dosladila lyžičkou fruktozoveho cukru a bola to mňamka 🙂 Ale teraz vlastne ani ten fruktozovy cukor nemozeme :( Tak skusim teda tu stéviu, dakujem za radu 🙂)))

petka035
1. okt 2012

Kočky čo také jedávate na obed , mna absolútne nič nenapadá 😝 teda pokial nemám mať každý den plátok mäsa s troškou prílohy. Minulý týžden som mávala lososa so špenátom s troškou zemiakov, potom trochu rýže naturál a kuracie mäso v brokolicovej omáčke-teda bez zahustenia.Mala som aj šošovicovú polievku,teraz mám zemiaky a špenát-no,ale fakt ma nič vhodné nenapadá

andie25
1. okt 2012

@petka035 no ja ti napisem, co ja som pjedla za poslednych par dni, inac ja si meriam kazdy den cukor 4x, rano na lacno, a potom po ranajkach, obede a veceri - nemam nejaku zvlastnu dietu ako na SK zijem v UK tak tu je to trosku inac. Zakazdym ked som si merala cukor, som v nome, takze tu je par mojich obedov:
Dusene kuracie prsia na paprike a paradjkach, hneda ryza
celozrnny sendvic so sunkou, mozzarellou, zelenym salatom, kyslou uhorkou, plus jablko
Celozrnne spagety bolognese
Pecene kuracie stehna 2ks, zemiak (1vacsi) , paradajkovy salat
Fazulovo-kapustova polievka s madarskou klobasou plus celozrnny pitta chlieb
Hovadzi madarsky gulas, 2ks knedla
Kuracie sote na sampinonch a pore, celozrnne rezance
Bravcova panenka so sunkou a syrom, olivami a porom, celozrnna ryza
Brokolicovo-spenatova polievka s mrkvou - pomixovana, plus celozrnny toast

Dufam, ze najdes aspon nejaku inspiraciu.

petka035
1. okt 2012

@andie25 dakujem za tipy 😉 tak ja si dokonca cukor ani merať nemusím, mám len vynechať jednoduché sacharidy a teda nejesť ich v príliš velkom množstve. Inak,že racionálna strava. Ale teda ja by som sa napr.knedle v tvojom jedálničku bála 😅 a tiež som uvažovala nad spagetamy bolognese,lebo hovädzie mleté máme(aj ked mläté mäso by sa nemalo nie? ) ale zavrhla som to koli omáčke-tá má asi velmi vela sacharidov 😝

andie25
1. okt 2012

@petka035 vies knedle boli len dva kusky a meranie cukru bolo 5.7 takze uplne v pohode, a tie spagety to bola taka mensia porcia, samozrejme omacku som robila domacu, bez cukru a paradjaky boli prirodne pasirovane, takisto meranie cukru bolo 6.0 co je v pohode. Ono aj pohyb je dolezity, vplyva to na tie cukry dost, takze ak si po jedle nejdes rovno sadnut alebo lahnut a si trosku aktivna, tak to tiez pomoze.

petka035
1. okt 2012

@andie25 ved jasné a ked si to môžeš overiť tak to máš fajn 😉 to len ja som strachopud a bojím sa -ale tak asi by som to mala trošku risknúť,lebo neviem čo budem do porodu jesť a to mám pred sebou ešte 7-8týždnov 😝

andie25
1. okt 2012

@petka035 no hej a plus kazdemu telo funguje inac 🙂 ved uz nemame vela, hlavne nech su nase poklady v poriadku, potom sa najeme neskor 😀

petka035
1. okt 2012

@andie25 no ved ja vydržím,len by som potrebovala aby mi niekto zostavil jedálniček a najlepšie keby mi to doniesol už spravené rovno pod nos 😀

sammy
1. okt 2012

@tanicka1976 Dakujem za info.

Dnes som sa bola objednat, tak az o tyzden idem na vysetrenie na diabetologiu. Ale dali mi papier co mozem kolko jest. No je to dost bieda, lebo mi z toho vychadza, aby som sa ladovala len masom a syrmi 😖 A ani neviem co varit, nemozme stale len maso jest, moje deti maju radi aj palacinky a pod., to si budem musiet varit zvlast obed co? 😠

andie25
1. okt 2012

@sammy ahoj, ked ti mozem poradit, tak detom urob normalne palacinky a sebe urob s celozrnnou mukou a dia dzemom alebo cerstvym ovocim, no a syry su zradne takisto, obsahuju laktozu, co je tiez cukor, takze radsej nizkotucne syry. ved to nie je na dlho, iba kym sa malinke narodi, to zvladnes 🙂 nemusis len maso jest, biele pecivo zamen za celozrnne, takisto cestoviny a ryzu za celozrnne, zeleninu mozes jest ku vsetkemu v pohode.

llluckaaa
1. okt 2012

@sammy Klidně si udělej palačinky, můžeš použít třeba špaldovou celozrnnou mouku, ta má lepší hodnoty. A buď si je uděláš na slano (se sýrem, zelím, šunkou ap.) a nebo na sladko s tím, že si jich nesmíš dát moc a sladit opravdu málo (dá se najít džem, který je téměř samé ovoce a je doslazen jen jablečnou nebo hroznovou šťávou, domácí neslazená švestková povidla), ideální by bylo, kdyby sis k tomu dala něco, co má dost bílkovin (třeba tvaroh). Na dia džemy pozor, bude v nich určitě umělé sladidlo, a to by těhotné neměly 😒 Pokud budeš mít glukometr, tak můžeš sama vyzkoušet, jak bude na takové jídlo tvoje tělo reagovat.
Já když chci sladit, tak preferuji agávový sirup - je na bázi fruktózy, takže sladí víc než jiná sladidla a nespotřebuje se ho tolik (ale do diabetické diety samozřejmě stejně jako ostatní sladidla nepatří 😉 ).

andie25
1. okt 2012

@llluckaaa ahoj chcela som sa ťa opýtať prečo neodporucas umele sladidla, ja som čítala pár štúdii kde píšu že sa môžu. Ako určite je lepšie sa im vyhnúť, môžu sposobovat bolesti hlavy napríklad, ale ináč nemajú vplyv na vývoj babatka. Ked sa konzumuje s mierou. Tiez mám agavovy sirup, ale zase ked niekde vidím že niečo obsahuje sladidlo tak sa toho nebojím.

llluckaaa
1. okt 2012

@andie25 Tak co vím já, žádná studie nepotvrdila, že nemají negativní vliv na vývoj dítěte. Některá sladila údajně zvyšují teplotu plodové vody, některá působí ve větším množství rakovinotvorně (to říkala mj. edukační sestra na diabetologii) a o nežádoucích účincích aspartamu radši ani nepsat (viz např. zde http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E951). I nekalorická sladidla působí na rozkolísání hladiny glykémie (funguje to na bázi toho, že jíš sladké jídlo a tudíž si mozek myslí, že bude potřeba inzulínu na odbourání cukrů, a produkuje hormony, které uvolňují inzulín, tím působí na glykémii - nejprve ji sníží a následně na základě negativní zpětné vazby začne glukagon glykémii moc navyšovat).

mm_mm
1. okt 2012

Holky, tak zase jeden dotaz na vás, co jste zběhlejší...
Před měsícem mi vyšel glykovanej hemoglobin 30, po 3,5 týdnech mi ho měřili znova a zhoršíl se na 38. Vím, že je to pořád v normě a taky vím, že se mi hodnoty po jídle horšej, ale je normální, aby to takhle šíleně skočilo? Hodnoty se mi horšej od začátku července a na glykovaným hemoglobinu se to doposavaď moc neprojevilo. Až teď. Nechala jsem si udělat novej odběr, ve středu budu mít výsledky, asi to bylo zbytečný, předpokládám, že chyba v laborce není moc pravděpodobná...
Potřebovala bych nějakou vaší zkušenost se zhoršováním glykovanýho hemoglobinu.
Díky.

andie25
1. okt 2012

@llluckaaa dik, ja som zase citala, ze v tehotenstve sa moze urcite stevia ta je najlepsia a potom sladidla ako sunett a splenda v obmedzenom mnozstve, samozrejme aspartamu sa treba vyhnut pokial sa da. Vyslovene sa nema uzivat nic co obsahuje sacharin, kedze ten prekracje placentu a moze mat vplyv na vyvoj babatka. Este sa popozeram kedze mam pristup k roznym studiam, studujem porodnictvo. Takisto treba dufat, ze tato tehu cukrovka nie je na dlho, iba na par tyzdnov, tak ja len preto, aby sa mamicky neplasili ked nieco take skonzumovali. Ale mas pravdu, prirodne je prirodne.

werumka
1. okt 2012

@mm_mm Tak jestli to chceš vědět skutečně pro zajímavost, tak Ti to povim, ale jestli to chceš vědět pro to, aby ses mohla stresovat, tak budu mlčet 😀

llluckaaa
1. okt 2012

@andie25 Jj, stévie je jako snad jediné nekalorické sladidlo, které se v těhotenství povoluje (ale stejně by se to s ní nemělo přehánět). Ale taky je stévie přírodní sladidlo, nikoliv umělé. Je ale škoda, že je plno sladidel tvářících se jako ze stévie a stejně jsou tam přidaná ještě další (nevhodná) sladidla. Sunett ani splenda mi nic neříká, nevíš, jestli je to v ČR v prodeji? Ještě jsem někde slyšela, že se může sukralóza (je to myslím napsané na jejím obalu), ale taky bych se na to raději nespoléhala.
No jasně, všechno je to o množství, které sníš. Spíš jde o to, aby těhotné diabetičky nenahrazovaly cukr denní konzumací umělých sladidel 😉 Já jsem třeba měla umělá sladidla ve vitamínech, které mi předepsala gynekoložka 😒 A taky jsem je jedla.
Já zase studuji třetím rokem na nutričního terapeuta 😉

andie25
1. okt 2012

@llluckaaa no sukraloza je napriklad ta Splenda, teda aspon tu sa predava ( v UK), mozno v CR sa predava pod inym nazvom? pozriem sa. Inac ja nesladim ani caj, a v tehu mi ide najma maso 😀 no a teraz prvykrat som si kupila dia cokoladu, ale dala som si iba 3 kocky a viac mi netrebalo 🙂 Ono ja aj keby som piekla, pouzila by som normalne agavovy sirup, alebo hnedy cukor, a predsa jeden kusok kolaciku nezabije 🙂 ja mam to stastie, ze si viem odkontrolovat cukor, tak ale kazde telo moze reagovat inak.

andie25
1. okt 2012

@llluckaaa Splenda, Sukrana, SucraPlus, Candys, Cukren a Nevella su na zaklade sukralozy, tak neviem ktore z nich mate u vas

llluckaaa
1. okt 2012

@andie25 Aha, tak sukralóza (neboli cukren) je tu normálně v prodeji. Já sladké ani moc nemusím, ale jak ho má člověk zakázané, tak na něj hned dostane chuť. Já si taky občas něco osladila, ale měla jsem glukometr, tak jsem mohla sama vidět, co to se mnou dělá 😉

mm_mm
1. okt 2012

@werumka No, povídej...

werumka
1. okt 2012

@mm_mm U diabetiků na inzulínu to může skákat i během 14 dnů (když jsem měla inzulínu málo, tak po přidání mi glykovaný hemoglobin klesl o tři celé jednotky během 14 dnů). Takže ano - může se to takto pohnout. Ale pakliže je to pořád v rámci desetin, je to v pohodě. V těhotenství byla hodnota 3,8 pro mě úplně tam nejspodnější hranice, které jsem dosáhla, jinak jsem měla víc 🙂

mm_mm
2. okt 2012

@werumka Díky za info. Čekala jsem, že mi napíšeš nějaký horory - z tý přechozí zprávy to tak vypadalo. Mám za sebou dneska kontrolu srdíčka miminka (každý 4 týdny se kontroluje nějaká přepážka, která víc roste u ženských s GDM) a zhoršení je jen minimální, takže se na ní ten superskok v glykovaným hemoglobinu nijak nepodepsal, což je hlavní...Zítra si zavolám na výsledky opakovanýho odběru a budu zas o něco chytřejší... 🙂 Jinak s cukrem teď opravdu bojuju. Včera jsem byla naposledy na diabetologii, oni už nemají potřebu po 36.tt ženskou kontrolovat. Mám teď pocit, že mi neprojde skoro nic, fakt se musím dost hlídat. Všechno, co naměřím, je kolem 7 a to si myslím, že jím mnohem míň než dřív..No, vydrželo se to 5 měsíců, tak těch pár týdnů ještě musí taky....

werumka
2. okt 2012

@mm_mm Tak to se omlouvám, jestli to vypadalo hororově 🙂 Hele, já bych si dala měřící oraz - mně vždycky na diabetologii říkali, že když se octnu v takovém koloběhu, který se zdá neřešitelný, tak se mám přestat na pár dní měřit. Protože se urovnají nervy a přestanou na to mít vliv. V tuhle chvíli placenta začíná stárnout a mělo by se to lepšit nebo aspoň nehoršit. To, co to v současné chvíli může horšit jsou ketony.

mm_mm
2. okt 2012

@werumka Ketony jsem měla za poslední týden jednou. Bylo to ráno a čekala jsem to, protože jsem skoro celou noc nespala, takže tělo spalovalo...Vím, že cukr se má začít lepšit, ale pořád to tak není. Taky mám poslední dobou problém s tučnějšíma jídlama, po nich se mi drží cukr dlouho vysoko...to jsem nemívala. No, už aby bylo po porodu, už mě to fakt neba...

werumka
2. okt 2012

@mm_mm Ke konci těhotenství je to už pak vždycky větší záhul pro játra, je vyšší cholesterol, takže s těmi tučnějšími jídly je to celkem pochopitelný... Budou Ti porod vyvolávat dřív?

mm_mm
2. okt 2012

@werumka Budou mi to vyvolávat přesně v termínu. Ale já budu doufat, že to přijde samo třeba o 1-2 týdny dřív... 🙂 Jinak po každým tučnějším jídle mám žízeň jak blázen...

mm_mm
3. okt 2012

@werumka Tak jsem dnes ráno volala na ty opakovaný odběry glykovanýho hemoglobinu a vyšlo 31. Tak se mi omlouvali za ten původní výsledek, že to musela bejt chyba laborky. Já, vím, že chyba se může stát kdekoliv, ale amaterismus v týhle oblasti by měl bejt trestnej...

werumka
3. okt 2012

@mm_mm To jsou fakt magoři, ještěže to aspoň zopakovali. Mně jednou takhle vyšly úplně příšerný výsledky z ledvin, ale to bylo tak očividný, že jsem se tím ani nestresovala 😀 Podle nich jsem byla už kandidátem na transplantaci 😀

zdenin
3. okt 2012

ako to je z porodom ked máme tehotensku cukrvoku naozaj nenechaju prenášať ale treba do termínu porodiť? či to je individuálne??

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre