Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

piskotlea
26. máj 2011

Holky, máte můj obdiv. Sladké bych asi oželela. No akorát zmrzlina by byla hodně těžká zkouška...ale ovoce? Teď, když začínají pravé "žně"... Klobouk dolů před váma. 😎 Raději si budu těch pár týdnů ještě užívat, kdyby mi to pak třeba taky špatně vyšlo...nu což...má-li to být, tak to bude 😉

ilonne
26. máj 2011

Tak jsem se vrátila z poradny. Mám dietu, glukometr a jednou za týden měřit a hlásit. Jednou za měsíc na krev. Tak jsem přece dospělá a ne nějaké nezodpovědné čuňátko, co se musí přežírat. Takže hurá do toho.
@barchee Ahoj, zatím budu jen na dietě. A jaké jsi měla hodnoty, že jsi si musela píchat inzulín? A skončilo to s porodem?

barchee
26. máj 2011

@ilonne ja som mala v tom 15 tt po diétnom jedle glykémie nad 9, po cestovinách to išlo aj nad 12 🤐 takže hneď inzulín nasadený. A ano, po pôrode už na tretí deň som mala po jedle glykémiu 5,6 😀 akonáhle z tela výjde placenta, tehotenská cukrovka odchádza s ňou 😉 Placenta je totiž zdroj vysokých glykémii, nakoľko - zjednodušene povedané - blokuje tvorbu inzulínu a slabší pankreas teda nedokáže dostatočne hladinu cukru regulovať...takže v deň pôrodu ešte blbé glykémie po jedle, aj som si pichla inzulín, na druhý deň som už mala pod 10 - už som nepichala a na tretí deň úplne ok. V nemocnici mi robili veľký glykemický profil a bol ok. Na vianoce-týždeň po pôrode, som mala po všetkom tom žraní glykémiu 6,9 😀 takže norma.

hrusti
26. máj 2011

@ilonne Hihi, já jsem taky dospělá, ale těhotná 😀 Sice jsem se sladkým nikdy netláskala, ale chut na sladké mám 😝 Přeci jen už jsem na dietě přes 2 měsíce a už mě nebaví jíst knackebroty, maso se zeleninou a bílé jogurty 😝 Držím palečky, at ti ty hodnoty moc nelítají!

cottoncandy
26. máj 2011

@hrusti som na tom rovnako...už som tiež na diéte vyše dvoch mesiacov a už mi takmer nič z "povolených" potravín nechutí, občas musím zhrešiť, inak nie som vo svojej koži, čím ďalej tým menej zvládam odolávať☹

silviadaisy30
27. máj 2011

Ahojte,ja som teraz 3 dni nemerala lebo som nemala pruzky,ale netrufala som zjest viac alebo sladke,to s pruzkami skor si dam lebo si to mozem odmerat ale takto uz mi to pripadaa jak zavislost 😉 este dobre ze uz len par dni 🙂 a potom dufam dovi vysoky cukor 😠 😠 😠

anelisa
27. máj 2011

@silviadaisy30 Ty to uz mas za par, to vydrzis 🙂 ja nemeriam, ani nevazim (mam pokazenu vahu), takze netusim ako som na tom. Vcera sme boli u babky, tak som do seba supla dva mini langose s cesnakom a potom som sa citila strasne napchata, tak by som chcela vediet, co mi to spravilo s cukrom. Jedavas aj taketo domace mucne a kysnute jedla? Na veceru som si dala pre istotu uz len zeleninovy salat a potom pohar mlieka.

martina2001
27. máj 2011

Ahojte ja som tiež dopadla že tehu v sledovaní diabetológa od začiatku, ale nedržím žiadnu diétu ani nič podobné, mala som zvýšený cukor raz, ale to bolo ešte v období keď sa telo vyrovnávalo s tehu, odvtedy ja mám cukor aj na lačno aj na najedeno úplne v poriadku mám 4,6- 5,6 nalačno a po najedení 2 hodiny 5,4-6,2 a kontroluje každé 2týždne. Strašila ma že najhorší bude 7mesiac a ten sme prešli s cukrom pod normu. Na začiatku ma riadne vystrašili dokina inzulínom, ale nakoniec sme ho vôbec nepotrebovali našťastie. Ja mám zas problém keď si nedám niečo sladké 😉

silviadaisy30
27. máj 2011

@anelisa vies co tak to raz za cas si dam,1 krat do tyzdna napriklad,ale len jeden kus 🙂 je to na nervy jeden kus je niekedy malo lebo potom dostanem este väcsiu chut tak to radsej necham tak,ale nie vzdy sa da oddolat 😠 😠 inak ja doma nepeciem,ved kto by to jedol ked ja nemozem a moj ma tiez dietu, 😀 😀

anelisa
27. máj 2011

@silviadaisy30 ved to, ze ja neviem takymto jedlam odolat, napolitanky a spol. zatial zvladam nejest, horsie je to s domacimi mucnymi jedlami, ktore milujem 😅 ale u babky som si musela dat, ona by bola nestastna, vie, ze mam cukrovku, tak kvoli mne nerobila sladky obed.........no mohla by som odmietnut? 😀
A muz drzi zo solidarity s Tebou dietu, ci?

silviadaisy30
27. máj 2011

@anelisa ale nie zo solidarity,hi hi on musel lekerka mu nakazala,kvoli chrapaniu,a predstav si ze on schudol doteraz okolo 11 kg a ja 13 pribrala,normalne som na neho pysna 😀 ale uz aj on povoluje,a kupuje keksy domov akurat vcera som mu povedala ze ak si nieco kupi tak nech to schova pred mnou,lebo ja neviem zjest len jeden keks 😠 😠

anelisa
27. máj 2011

@silviadaisy30 super, ze 11 kg 🙂 aj prestal chrapat? moj zase zo solidarity so mnou pribera, xixi

silviadaisy30
27. máj 2011

@anelisa no to je na tom najlepsie ze prestal chrapat to ma tesi najviac 🙂 no keby mal so mnou priberat no neviem neviem to by bola katastrofa,on mal dost nadvahu tak to je fajn ze zacal s dietou a tak aj ja som sa drzala na uzde 🙂 🙂

dai
27. máj 2011

no, ja si kupujem tu dia cokoladku od schneekope jogurtovojahodovu - je to jedina z dia ktora chuti ako cokolada a pritom v nej nie su umele sladidla ale fruktoza... mozem 4 dieliky - to je 1 SJ - takze si davam vzdy 4 dieliky po obede... ja po maese musim trochu sladkeho ☹
inak vazit sa vazim a zatial som nic od zaciatku diety ( 6 tyzdnov teraz ) nepribrala...na cukor idem zase v pondelok, tak zase nieco vyskusam a uvidim co mi to spravi s cukrom 😖

romea
28. máj 2011

@dai ahoj, prosím ťa, nemáš náhodou nejakú dietu na zníženie cukru? Zatiaľ nemám potvrdenú tehu cukrovku. Bola som v poradni vo štvrtok na veľkom utz mali by sme byť 30/2 a sme v priemere 31/2 a váha 1800 kg, doktor hovoril, či mi náhodou nestúpa glykémia. Je pravda že jem veľa sladkého (sladkosti a teraz keď si to prerátam aj veľa sladkého ovocia a sladké jogurty) , testy na glukozu som mala v 25 tt v poriadku - nalačno 3,7 a po 2 hodinách 5,9. Doteraz som pribrala 13 kg. Na ďalšiu poradňu mám ísť v 34 tt a mám prísť na lačno, tak neviem či nechce brať krv na cukor. Pre istotu by som chcela obmedziť cukor (keď si ale nedám sladké je mi zle, nie vždy a točí sa mi hlava). Na nete neviem nájsť nijakú diabetologickú tabuľku od diabetologičky ako tu viaceré spomínate s potravinami ktoré sa môžu a ktoré nie. Nerada by som ohrozovala nejako bábätko, tak radšej by som do ďalšej poradne skúsila obmedziť cukor. ďakujem aj za nejakú radu 🙂 ostala som z toho trošku vyplašená.

jezulicka
29. máj 2011

ahojte holky,
chci se zeptat když vám zjistili cukrovku v těhu dali vám tady asi taky dietu jako mě..Já už ji teda deržím přes 2 měsíce ale jen se chci zeptat zda to má některá jako já že jsem již zhubla od té diety 2kg..máte některá taky takový problém..Si říkám , že je to nějaké divné..ale sestra u doktorky mi řekla, že je to zcela normální u té diety že mimi si bere vše co sním a mé tělo tím strádá..Tak jsem se chtěla poptat zda je tu některá holčina co má taky tento problém nebo jsem zase sama... 😖 mějte se hezky.. 😉

anelisa
29. máj 2011

@romea ahoj, tu su vsetky dolezite info: http://www.tehotenskacukrovka.cz/ Myslim, ze nemusis dopredu stresovat, skus len vynechat cukor, med, sladkosti a ine vyslovene sladke veci (napr. sladke napoje), ovocie si davaj hlavne doobeda a zarad viac zeleniny 😉 Inak by som sa na Tvojom mieste neobmedzovala.
@jezulicka dietu drzim este len 2 tyzdne, zatial nechudnem, dufam, ze ani nezacnem, ved som sa konecne dostala prvykrat v zivote podla BMI na normalnu vahu 😅 Od zaciatku tehotenstva som pribrala cca 6 kg.

romea
29. máj 2011

@anelisa ďakujem, si veľmi zlatá, pekná stránka a veľmi prehľadná, skúsim túto dietu, veď tam píše pani doktorka, že pri jej dodržiavaní nieje ochudobnené bábätko ani budúca mamička 🙂

lemurko
29. máj 2011

@romea nerob si to zbytocne tazsim, nemusis drzat dietu, vynechaj vyslovene sladke veci ako sme ti uz pisali viacere. Prilohy neobmedzuj, tak ako je to pri diete. Keby to vyzeralo na cukrovku, tak ti spravia testy, alebo ta poslu rovno na diabetologiu. A tie hodnoty pri teste si mala naozaj vyborne. Tak si nerob to tehotenstvo tazsim. Ak si doteraz jedla viac sladkeho, tak len vysad toto. Mohli sa zmylit aj pri odhade hmotnosti. Ta dieta nie je nic uzasne a mozem ti zodpovedne povedat, ze prve tyzdne kym som si na to zvykla som bola neskutocne hladna a tiez som schudla skoro 3 kila a zase som sa stresovala, ci ma maly vobec vsetko co potrebuje. A chodila som jak matoha. Vynechala by som to sladke, aj to same o sebe je dost tazke, ked si na to bola zvyknuta a inak by som jedla 5-6 krat za den tak, ako si bola zvyknuta. Dalsiu poradnu mas za chvilu tak uvidis tam potom. Drz sa a naozaj zbytocne nehladuj.

romea
29. máj 2011

@lemurko ahojky, to vieš ja som taký menší hypochondrík 🙂 obmedzila som hneď osladené jogurty (tie som bola schopná zjesť aj 2 za deň) sladké ovocie (jedla som najmä hrozno, banány a broskyne každý den) a samozrejme sladkosti a najmä zmrzlinu. Tak uvidíme, no tak ti nezávidím. A budem sa snažiť dodržiavať aspoň nejaké zásady z tej diétky - naraňajky nie mliečne výrobky. Lebo moje raňajky doteraz boli jogurt, banán a nejaká cereálna sušienka a dosť ovocia som jedla aj s jogurtom na druhú večeru

hrusti
29. máj 2011

@jezulicka Neboj, to je normální, že nepřibíráš nebo jsi zhubla. Já jsem nic nepřibrala a kolem sebe mám maminky, které když držely dietu, tak zhubly. Takže je to normální 😉

lemurko
29. máj 2011

@romea tie osladene jogurty, to ti schvalujem. To je aj tak sama umelina. Ale zrovna tu vec nejest na ranajky mliecne vyrobky to by som brala s rezervou, pokial tu cukrovku nemas potvrdenu. Ten jogurt, co si tam jedavala bolo asi to najlepsie z tych ranajok co si zjedla. Kupovane celozrnne susienky - to je taky reklamny ototo podobne ako jogurty so zivym ovocim, mliecny rez plny mlieka a podobne. Na ranajky by mal clovek zjest prave tie pomale sacharidy (bezohladu na to, ci je alebo nie je cukrovkar), aby mu to postupne dodavalo energiu a neprisiel na neho potom poobede a vecer vlci hlad. Kupovane "celozrnne susienky" so stuzenym tukom a konskou davkou cukru tym dodavacom energie bohuzial nie su. Celozrnne pecivo (alebo grahamove) alebo chlieb (nie svetly ani toustovy) s nejakou bielkovinou (tvaroh, sunka, tvrdy syr) je vhodnejsi.Vo vseobecnosti, teraz nepisem o cukro diete. Mliecne vyrobky ako tehotna potrebujes. Urcite ich nevynechavaj cez den. Mne vyhovuje napr. mlieko rano a schvalil mi ho aj dia doktor, pretoze inokedy ho uz neznesiem. Jogurt jedavam na desiatu s odvazenym ovocim. Uz niekolko rokov len biele jogurty, ale normalne ziadne nizkotucne, ani naopak smotanove. A take to acidko vo flaske (opat neochutene) si zase beriem so sebou, ked idem z domu, dobre sa prenasa a aj dobre papa na verejnosti.

gianni
30. máj 2011

ma porazí,dnes po ranajkách 11,2 a to som mala 1 krajec chleba+ syr bambino a zelenina
viete poradiť čo na ranajky a aby som sa aj trochu najedla? jedine ked si dám polku chleba a niečo tak to mám v norme ale to pre môj žalúdok nestačí,tak priemerne mám kolo 7,ale to som mala bud ovocie alebo zeleninu s jogurtom ,neviem čo už mám jesť,alebo si budem musieť predsa zvýšiť dávku aby som bola aj nasýtená 😒

gianni
30. máj 2011

silviadaisy30: ako? ešte si s bruškom,daj potom vedieť,lebo že zvyknú ukončovať graviditu skôr,ale to je individuálne,u teba to ako vyzerá?

dai
30. máj 2011

romea,
tie testy ti vysli v pohode, tak klud... trosku obmedzit sladke urcite nezaskodi - 13kg je fajn prirastok, dobre by bolo si ho udrzat🙂 ( to by si isla z porodnice mozno aj na povodnej vahe🙂 )

takze mne dopadla dnesna poradna opaet ok - na lacno 4.7 , hodinu po ranajkach 5.6/// dala som si parizsky salat - 15dg, rohlik a skusila som tu jogurette tycinku ( s normalnym cukrom - asi 7g na jednu...) - tak som rada 🙂
inak som si vcera spravila dia tvarohovu tortu podla receptu tu na nete - ide tam odtucneny tvaroh, celozrnne piskoty a horka 75 % cokolada ( myslim ze 14 dielikov ) - ja som este pridala ribezle 🙂 cele by to malo mat 12 SJ ( cela torta myslim...) - takze toto konzumujem teraz na desiatu a olovrant , je to mnamka 🙂

cottoncandy
30. máj 2011

@dai wow, máš môj obdiv, ja keby som si dala takéto raňajky, cukor mi určite vyletí až neviem kam... a ani experimenty s dia koláčmi a tortami si netrúfam robiť, keďže si potom nemám ako zmerať cukor, ale už vydržím, už to nebude trvať tak dlho

dai
30. máj 2011

cottoncandy,
s obdivom to nema nic spolocne... ja mam len taku asi divnu gestacnu cukrovku... 😒 ako som pisala, aj pri malej som skusala vseliake blbosti a okrem tej cukrovej vody mi nikdy cukor uz na kontrolach nevyskocil nad povolene hodnoty... to ma asi aj teraz trochu upokojovalo...
- vtedy som tie testy robila tyzden po poziti antibiotik, teraz som zase mala totalne rozhadzany zaludok - vsetko som to vyvratila a bola som rada ze som tam neodpadla ☹ takze mi bolo jasne ze cukor budem mat zase zly ( videla som co takyto zaludok robil s cukrom mojmu otcovi aj staremu otcovi )

ale dodrziavam tu jednotkovu dietu, ako som pisala, odkedy mam tu diagnozu tak som nic nepribrala - to asi tiez prispieva tomu udrziavaniu cukru... a na moje pomery som sladke nenormalne obmedzila ( ja som posledne tyzdne pred tymi testami bola schopna zit z cokolady a napolitanok ☹ ) - takze to mozno mojmu telu staci, neviem... 😒 ale ver mi ze tiez budem rada ked bude uz potom...mam taku chut na taku obrovsku margotku, poriadne sladku tortu alebo marcipanove bonbony, mnam... 😠 toto si momentalne nedovolim ...

ty uz mas zapar - to uz zvladas 😉

cottoncandy
30. máj 2011

@dai ach jaj, chápem, ale úplne chápem... asi si do pôrodnice pribalím veľkú Milku a potom si po kúskoch budem ulamovať, mňam🙂... ja som sa teraz dostala do štádia, že už mám problém s tým, čo vlastne jesť...na nič nemám chuť, musím sa do jedenia nútiť... na večeru som si dala kúsky tuniaka a 2 tenulilinké krajíčky celozrnného chleba plus kúsok uhorky, tak dúfam, že cukor je z toho ok...dnes som veľa behala po lekároch, tak som si poobede dopriala aj jeden nanuk Míša, tak dobre mi padol...juj, až tak dobre na duši🙂
...večer ešte zakončím kakaom, aj keď neosladeným, ale to milujem

A odkedy som na tej diéte, ani ja som vôbec nepribrala, skôr mi váha mierne klesla, asi o kilo🙂

anelisa
30. máj 2011

ahojte, hlasim, ze dnes dopadla kontrola ok, 2 hodiny po jedle (1grahamovy rozok, maslo, sunka, rajcina, paprika, salat) som mala 4,4. Dohodla som sa so sestrickou, ze nabuduce si skusim dat na ranajky vianocku s mliekom a uvidime kolko budem mat. A dnes som si dala na oslavu kusok zakusku od maminky 😅
@gianni skus si dat prazenicu alebo inak upravene vajicka na ranajky 😉 to je dost syte
@dai hod link na kolacik, aj ja by som si dala 🙂
@cottoncandy ja som si minule pochutila na domacej pizzi, vypocitala som, ze mozem zjest asi1/4 plechu, tak som sa aj dost najedla. Alebo dobre mi padlo aj listkove cesto+sunka+syr+spargla 😉 sice neviem, co spravil cukor, ale dala som si len tolko, aby mi vysli sacharidy podla planu a aj som sa z toho najedla 😎

hrusti
31. máj 2011

@cottoncandy Já jsem si včera po cestě z krve koupila pudinkový koláček a s jakou chutí jsem si ho dala 😝 Ale dneska už jsem zase hodná.
Já jsem všem nahlásila, že do porodnice musí všichni povinně donést čokoládu, dortík nebo zmrzlinu 😉 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre