Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

skeptik
24. jún 2011

@schaja nepoznam vase jednotky, tak neviem, ci pod 4 je hypoglykemia. Keby si to tak mala po jedle, tak by to mohla byt reaktivna hypoglykemia - proste telo v soku z toho kolko cukru zrazu prichadza vyluci nadmerne mnozstvo inzulinu a ten nasledne ta uvedie do hypo - toto maju buduci cukrovkari v stadiu tesne pred cukrovkou. Ale moze to byt jednoducho ako u zdravych ludi - mas rano malo cukru v krvi, lebo si celu noc nejedla.

Inak rano je skor bezne mat cukor vyssi kvoli kortizolu, ktory sa ti nadranom vyluci a v tehotenstve este viac (kortizol podporuje vyvoj funkcie pluc). Takze sa bezne stava, ze mozes pocas tehotenstva mat cukor cely den ok a len rano zvyseny.

bosoriak
24. jún 2011

@schaja Pokial ti nie je zle rano, tak by som to neriesila. Skus v noci vypit pohar mlieka a pred spanim zjest nieco z "pomalych" cukrov - rozok napr.
Dobre rady su na www.tehotenskacukrovka.cz.

mimys
24. jún 2011

@werumka 🙂 no to jo, to muselo být pro ně těžký.
No to bych taky měla strach, že budu mít 6 kilovýho obra 😀 To jsi dopadla dobře.3 kg je akorát. nedovedu si predstavit ze sebe soukat neco dvakrát většího 🙂

anelisa
24. jún 2011

ahoj @schaja 🙂 bosoriak Ti dobre pise, pred spanim treba nieco este zjest 🙂 ja som si zvykla dat okolo 22:00 este aspon velky hrncek mlieka, ale uz to nerobim, lebo mi ide prasknut potom v noci mechur, tak si dam radsej bud jogurt s ovocim alebo grahamovy rohlik (vcera s treskou 🙂) o kolkej jedavas posledne jedlo?

gianni
24. jún 2011

ja si napr. dávam pred spaním ovocie, mimys- ked by ti náhodou nasadili inzulín zvykneš si neboj sa,aj ja si pichám a neni to také strašné,tiež som sa toho na začiatku stránila ,ale je to lepšie ako mať vysoký cukor,čo sa mi pritrafí aj teraz niekedy(dnes po ranajkách 9,1 😒 ), akurát musím stále na to myslieť aby som si ho nezabudla ked niekde idem,do práce.......stále ho prekladám z tašky do tašky

schaja
24. jún 2011

@anelisa hm no ja som doteraz posledne jedlo mala pred 19- alebo tak 3 hodiny pred spanim. Ale asi spravim tak ako ti ze okolo 22 si este nieco zajem a uvidim rozdiel 🙂

schaja
24. jún 2011

@gianni ja tak prekladam glukomer - ze ak by som sa zdrzala v meste a nestihla sa vratit- doktorka mi povedala ze teraz je to moj najlepsie kamarat tak ho mam mat stale pri sebe 😀 no ale obcas je ten najlepsie kamarat dost otravny 😀

bosoriak
24. jún 2011

@schaja To je prave nespravne, mala by si jest este okolo 22.00, aby ti prilis neklesal cukor, to je dolezite. Aby si mala v podstate co najmensie vykyvy glykemie.

kutina
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lemurko
26. jún 2011

@kutina ako tvoj prispevok suvisi s tehotenskou cukrovkou? Mala si tehu cukrovku, alebo???

forji
27. jún 2011

Ahojky, prosím o názor a radu. V těhotenství jsem měla cukrovku, přišel na to mudr až ve 34 tt, dostala jsem inzulín ten mi postupně zvyšoval, ale cukr byl ráno pořád stejný kol 10. Po porodu mi sebral inzulín a zrušil dietu, na kontrole po 6ti nedělí, teda šla jsem pozdě tak po 10 týdnech mám po 2 hodinách 11.5 na to mi mudr řekl, abych došla za 3 měsíce. Nic o dietě o ničem ani slovo. Navíc kojím, což je jediný co jsem vygooglila, že je dobře kojit jak pro mimi tak pro mě co se cukrovky týče. Jsem z toho na mrtvici, bojím se jíst normálně.Při dietě jsem měla hlad a absták na sladký, jsem vyléčený kuřák, to taky asi nepřidá. Budumít hlad a kojení půjde k šípku. Taky stres v hojné míře. Zemřel mi partner když jsem byla 14 dní těhotná, jsem na nervy pořád, to má cukrovka taky ráda. Jsem zase v koncích, prosím o jakoukoli radu. A nebo jsem se aspon vykecala, taky fajn 🙂

ilonne
27. jún 2011

Ahojte, takl po delší době nakukuji. Byla jsem minulý týden na krvi a musím zaklepat, že výsledky mám dobré. Glykovaný hemoglobin 3,4 a prý mám málo bílkovin, tak mám jíst více masa, tak to mi určitě problém dělat nebude 😀 .
@forji Ahoj, tak já nejsem doktor, ale kamarádka mi říkala, že se jí cukr srovnal asi až půl roku po porodu a doktorka na diabetologii nám, co jsme tam byly říkala, že máme jít na kontrolu cukru v krvi až tak půl roku po porodu a stačí normální test, nemusí to být OGTT. Ale asi co doktor, to názor.

anelisa
27. jún 2011

ahojte, aj ja som dnes po kontrole 🙂 mala som 5,6, cize v pohode 😎 a za posledne 2 tyzdne som pribrala 0,5 kg, co si myslim, ze je tiez ok.
@ilonne robili Ti normalny odber krvi a tak zistili malo bielkovin? mne vzdy picha len do prsta, odtial sa to asi neda zistit, ze?

ilonne
27. jún 2011

@anelisa Normální odběr. Glukometr mám doma a jednou za měsíc chodím na velkou krev, ten glykovaný hemoglobin má ukazovat cukr asi měsíc dozadu.

gianni
27. jún 2011

@forji ahoj,neviem ako to funguje po pôrode, mne tiež po ranajkách niekedy vyskočí nad 8,to dietovanie je strašné a môžme len dúfať že nám to rýchle skončí,skús to ešte nejako vydržať a hádam to prejde ked z toho doktor takú vedu nerobí,v súkromí to máš asi perné,fajn že kojíš a spokojne sa tu vykecaj ked ti to pomôže

@ilonne ja som sa čudovala prečo mne neberú ten glyk.hemoglobin a teraz naposledy aj to u ženského mi zobrali na to krv že ked mi ju nezobrali v dia poradni tak som zvedavá na výsledky

forji
28. jún 2011

@ilonne no kdyby to aspon řekli že na to mizí i půl roku, mě jen řekli že je konec po porodu a hotovo. A ted tohle 😕 .
@gianni vydržet se to musí to je jasný, děkuji. 😉

gianni
28. jún 2011

dnes má môj malý 3 roky a robila som mu tú nepečenú smotanovú tortu s piškótami a ovocím tak som ochutnala asi 3 lyžičky joj mnamky -mnam,hádam neva(radšej nemerám)

lemurko
29. jún 2011

Ahojte, no ja uz mam ten inzulin zase vyssie davky 14-6-12. Z labaku prisli uplne ine vysledky ako som si odmerala doma. Vacsinou je mnou namerane vyssie asi o 0,75. Teraz to bolo ale uplne cudne, lebo jedna hodnota skoro o 2 nizsie, druha zase o 2 vyssie. No neviem potom, kde je fakt pravda a ako sa mam podla toho glukomeru riadit. Dnes som tam isla s tym, ze hodnoty mam uplne ukazkove a konecne nebude nic zvysovat a ejhle. Opat viac.
Baby a nie ste viac unavene? Ja som unavena strasne, hladna nebyvam uz, nemavam ketony v moci vobec, ale nepribrala som vobec nic.

dai
29. jún 2011

gianni,
gratulujem malinkemu k narodkam... no, ja ked robim tuto tortu tak si vzdy dam taky normalny sliz z nej na tanier a pekne si ho vychutnam...
inak som mala kontrolu vcera - na lacno 4.3, po jedle ( 2 rozky, salat a 1normalna cokolada ) 6.2 - lekarka povedala ze je to v poriadku vysledok...

lemurko , ja inak ketony v moci mavam ale zaujimave je ze mi ich nenameraju v dia poradni ale mi to zafarbi ten papierik co v normalnej poradni vzdy musime ocikat - tak ja som z toho blba ( predpokladam ze tie testy priamo z ranajsieho mocu by mali byt presnejsie ... ) - ked som sa nato pytala mojho gynekologa, tak mi povedal ze to su ok hodnoty, ze to vacsina tehuliek v tom stadiu ako som ja ma, lebo oblicky ze uz nestihaju spravovavat tak ako predtym ten moc...

inak som tiez pribrala asi pol kila... takze uz mam6.5kg oproti pred otehotnenim... som zvedava ci to este pojde hore, sa mi zial pokazila vaha ( alebo dosli baterky ) tak si to neviem doma kontrolovat... ja len dufam ze mna zachranuje pohyb, kedze momentalne malujeme, beham okolo krpatej, mam pocit ze vkuse nieco periem alebo cistim a ked nie to tak varim alebo utiera nejaky prach ( normalne ma asi chyta ten zahniezdovaci komplex 😖 )

gianni
29. jún 2011

@lemurko no to máš fakt vyššie dávky ako ja,ale aj mne by sa to zišlo zvýšiť,dnes som si ráno pichla o jednotku viac bo som bola v robote a aj tak 9,na obed zase 9 a večer do 5

@dai dakujeme
joj keby som si dala na ranajky to čo ty, tak mám iste cez 30 🙂

lucy56
30. jún 2011

ahojte,tak sa k vam mozem pridat bola som na poradni a testy na cukor hrozne, mala som 11.9 po zatazovom teste, tak som naklusala na diabetologiu a dostala glukomer a kopec rad co jest a nejest ale aj tak som z toho zmatena, lebo vsade sa nieco ine pise, je mi jasne ze nemozem cukor ako taky a ovocie len s mierou, a na ovoci som doteraz riadne frcala, ale mam napr. teraz dve hodky poobede, zjedla som tanier kuracej polievky glykemia 6.3 ale ja som hladna a netusim ci mozem teraz nieco zjest alebo co vlastne mozem a kedy, tak podrobne mi to diabetologicka nevysvetlila, mala tam kopec ludi a bolo to dost na rychlo

bosoriak
30. jún 2011

@lucy56 Ako kazdej odporucam stranku www.tehotenskacukrovka.cz (tiez som to nasla na tomto fore). Je tam vsetko velmi zrozumitelne a normalne napisane. Nastudujes, par dni budes vazit a potom uz to budes vediet odhadnut.

anelisa
30. jún 2011

@dai Ty nas tu len provokujes 🤐 to si si dala aku cokoladu na ranajky?
ja som pribrala asi 7kg doteraz, mne to po troske stale stupa.....
@lucy56 tanier kuracej polievky je malo, kludne si daj k tomu aj druhe jedlo, podla mna to bude stale v norme 😉
Mne sestricka povedala, ze v ziadnom pripade nemam byt hladna, ze to skodi aj babatku, treba si pridat viac zeleniny/masa/syru/vajicok a dodrziavat okrem toho aj pitny rezim a hladna urcite nebudes, neboj 🙂

lucy56
1. júl 2011

no uz som zostudovla tu stranku co dala
@bosoriak tak je to tam naozaj zrozumitelne vysvetlene a snazim sa postupne preniknut do zmeny stravovania, skoda ze maso moc nelubim, ale zas zeleninu a syr zboznujem, tak dufam ze sa postupne naucim kombinacie ake su vhodne aby som drzala dobre hodnoty, inak ked si meriam po jedle doma tak mam 6.3 najcastejsie a len raz som mala 7.6, takze podla mna celkom fajn

mimys
1. júl 2011

ahoj ta WWW. stranka je fakt dobra... pise to doktorka, u ktere jsem byla v utery. Dala mi glukometr, vysvetlila dietu....je to pani, ktera fakt vi o cem mluvi, protoze si tim sama prosla.
nicmene jsem si vcera delala glykemicky profil a blbe blbe ble :-/ na lacno 8, po snidani 11, po obede 9 po veceri taky. :-/ a to se zdaleka na tu hranici 250g sacharidu na den ani nedostanu ... vcera jsem mela za cely den 170g tak ji jdu dneska volat a už jsem si jista, ze to skonci inzulinem :-/ chjo ☹
je to asi těžky, si to poprve píchnout, co ? jsem takový omdlivací typ... vidim strikacku a uz se mi hlava točí ..... 😖

lucy56
1. júl 2011

@mimys presne ona si tym presla takze dokaze poradit fakt dobre, ja si tiez robim profil a zatial mam podla mna dobre vysledky, na lacno 5,5, po ranajkach 4.5, to bolo dnes a vcera, rano 6,3 a to som mala sladke ranajky,obed 6,3, vecera 7,6,mne to skor vychadza ze mi na tom zatazovom teste vysla uplna blbost a cukrovku nemam,ale zas mozno je to aj dietou,ktoru som hned zacala drzat,lebo chcem aby maly bol v poriadku
a pichat by som si asi nezvladla,neviem sa na to ani pozerat ked mi sestricka picha a uz aj to pichanie glukomerom ma priserne boli

skeptik
1. júl 2011

Uziva niektora z vas Metformin? http://www.diabetes.co.uk/diabetes-medication/m... http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21083860 Ja ano, aj pocas predchadzajuceho tehotenstva (2006). Napriek tomu som mala hranicne hodnoty po ranajkach, ktore ale po zvyseni davky sa znormalizovali. Stravu som neupravovala. Teraz beriem stale normalnu neznizenu davku a som zvedava, ci to bude stacit. V predchadzajucom tehotenstve som pribrala celkom 8 kil, teraz zatial nic, ale som len na zaciatku druheho trimestra. Zaujimalo by ma, ci sa to predpisuje uz aj na SK a CZ v tehotenstve alebo ine oralne antidiabetika alebo sa to riesi len inzulinom. Mate niektora skusenosti?

dai
1. júl 2011

anelisa,
papam len male cokoladky - aby mali energeticku hodnotu pod 100kcal a pod 10g sacharidov - takze nic moc... na ranajky som si dala napr. milkey way malu 😉 moj organizmus to nejak zvlada, tak som rada...

ked budem vediet ze je maly ok, tak si doprajem aj tu obrovsku studentsku pecat a bonbonieru na jedenkrat 😀 zatial len yougurette, milkey way, kinder cokoladku a podobne drobnosti... 😅

dai
1. júl 2011

skeptik,
na sk sa liekmi nelieci tehotenska diabetes ... preto tie z nas ktore nemame dost hodnoty na inzulin musime dodrziavat dietu

ilonne
1. júl 2011

@skeptik Tak v ČR se těhu diabetes léčí dietou a pokud kompenzace dietou nestačí, dává se inzulín.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre