Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

misule82
4. jún 2009

Ivuu, já se řídím podle té stránky tehotenskacukrovka.cz. Paní doktorka tam píše, že po ránu bývá nejtěžší udržet hladinu cukru a prý se nemají po ránu veškeré mléčné výrobky, prý na ně reaguje většina pacientek špatně. A i tam psala, že některé nezvládnou dát plnou porci 40 g sach. hned po ránu, jak jsem se o to snažila a musí si to dělit na dva díly.
Ale nejlepší je, že když jsem ležela ten den v nemocnici, tak jsem dostala při výstupu, kdy se už neměřilo, ke snídani dva velký chleby s máslem, plátkovým sýrem a bílým kafem. Samo že jsem to hladová snědla, ale cukr jsem určitě musela mít výstavní...

Radši se fakt řídím podle té stránky než podle toho, co mi řekla dietní sestra. Po pár pichnutí si už sami zjistíme co můžeme a co ne. Mně už došly lancetky úplně, tak snad je dneska seženu. Pícháš se pokaždé novou lancetkou? Když jsem mluvila s mojí babčou, tak ta se píchá nějakou dobu pořád tou samou.

misule82
4. jún 2009

Jinak taky jsem dostala rozpis na 275 g sach. za den, ale dodržuju 250 g.

snídaně 40 g
svačina 30 g
oběd 60 g
svačina 30 g
večeře 60 g
II. večeře 30 g

ivuu
4. jún 2009

misule ja pravě měla jen chleba a kousek 30% eidamu a malé rajče..nic víc proto mě je divný že mi to tak vyletělo...ty strankymám taky pročtený..musím ráno asi jen těch 20g sacharidu...taky jsem dostala vzorovej jidelníček kolik čeho ...

😖 😖 😖

ale zítra si dělám velkej profil tak pečivo vynechám a zkusím jen sýr a zeleninu...

vte nemocnici toje klasika..to je jak když kojicím maminkám přinesouke nidani čertsvý rohliky.... 🙄 🙄 🙄

ivuu
4. jún 2009

jo ještě picham se vždy novou lancetkou...dneska jsme pro ně poslal manžu...no radši ale asi je to taky zbytečný...

petka80
4. jún 2009

Ahoj holky, jen jsem nakoukla, protože v těhu jsem taky cukrovku měla a koukám, že existují stránky www.tehotenskacukrovka.cz, to za mě nebylo, tak jsem příjemně překvapená. K paní dr. Moravcové jsem přímo chodila a ona je asi největší kapacita na tohle téma, tak je fajn, že udělaly tyhle stránky.
Každopádně všem přeju hodně síly a trpělivosti s dietou, nebojte, ono to uteče a po porodu už si na nějakou cukrovku ani nevzpomenete 😉 🙂

misule82
4. jún 2009

Petka: já doufám, že mi po porodu zmizne, neumím si představit se pořád takhle hlídat, fakt se na to upínám. Představa, že už bych si s holkama nezašla do cukrárny na kafíčko a dorta..... ☹
Ty se nějak hlídáš po porodu nebo si najela na stravu jako předtím? Já totiž dlabala sladkýho fakt hodně.

ivuu: taky si říkám, jen malej krajíček chleba s florou a hned 7,3. Po rýži a roštěný mám 7. Pro mě je blbý, že já vždycky ke snídani jedla hodně, takže když si dám jen ten jeden chleba, tak mám za chvilku hlad. Zkusím si koupit ty celozrnný balený, tam je i uvedený počet sacharidů na plátek. Doufám, že zrovna tyhle nejsou přibarvovaný tím karamelem.

ivuu
4. jún 2009

no tak já mám po velkým jídle 8,9..a to jsme měla jen těstoviny,posypané syrem 30% eidam..kousinek tavenaku a lovečák kterej má 0sacharidu..jo a ještě jsme to zapila mlíkem...takže bud zhebnu hlady nebo nevim...

katarina822
4. jún 2009

ivuu merala si si po hod. skus este po dalsej hod.aku budes mat hodnotu oni dajak cestoviny neodporucaju a mne dokonca ze nepit mlieko tak od smedu s chuti co mi chyba dost.

misule82
5. jún 2009

ivuu: ta hodnota je naprd, ale jinak jsi mě pobavila 😀 já mám taky pocit, že zhebnu hlady nebo jinak nevím, jak ten blbej cukr udržet v hladině. Dneska ráno jsem si dala ke snídani trošku hovězího vývaru s půlkou chleba, víc jsem se neodvážila, ale samozřejmě už teď mám hlad..... k obědu mám těstoviny s parodií na guláš, tak písnu, co se mnou udělaly. Řekla bych, že z příloh nejlíp snáším brambory.

ivuu
5. jún 2009

ahojky...

tak ja jse si večer schvalně dalal jen červenej grep..za hodku jsem měla 6,9 takže dobrý ale ráno na lačno 5,7 myslím a tak jsem si dalal jen kousínek chleba s kousínkem sýra a celouhodku jsme se nezastavila...třidila jsem deky a zavinovačky po Matesovi a litalal jsm jak hadr na holi a mám po hodcě 6,1 takže dobrý asi budu po každým jídle cvičit spartakiadu aby se to co nejdřív snížilo...na svaču si dám nakou ovocnou aktivii má jen 17 sacharidu...noa na oběd rozmražuju kuřecí a zkusím taky brambory ale už to vidím to bude zase k 8..

misule82
5. jún 2009

ivuu, myslím, že to kuřecí s bramborem bude v pohodě. Já měla dneska po snídani 6,4. Od té doby jsem měla bílý jogurt s půlkou pomeranče a pět mini rajčátek. Mám jíst až za hoďku půl a už mi kručí v břiše hlady 😠 Jinak už celý den píchám jenom s jednou lancetkou, protože mi všude u nás v lékárně řekli, že je nemají na skladě a musí se objednat a budou až v úterý, takže celý víkend a pondělí neměřím ☹ dneska se naposledy ďobnu po těch těstovinách

ivuu
5. jún 2009

no měhlaně nevychazí rano snidana a svačina..takže dam snidanu pak oběd a pak svačinkuju...jinak bych obědvalal ve 4...

chodím pozdě spat jenže pak se nehejbu a j¨cukr se pomalu ztrací..takže taky na nic

misule82
5. jún 2009

no já mám zatím pravidelný režim v jídle, protože jsem v práci, takže brzo vstávám. Ale příští týden jsem naposledy, takže pak taky bude asi snídaně a pak oběd.
Jo a po těstovinách mám po hodině 8,8 😠 takže těstoviny vyřazuju z jídelníčku...

ivuu
5. jún 2009

no a já hodku po obědě 7,8 takže taky žadnej zazrak...brambory taky asi nejsou pro mě...

jako z čeho to děcko bude rust to nevím.... 😠

misule82
5. jún 2009

a kolik jsi měla g těch brambor? já mám odzkoušených 220 g brambor na večeři, bůh ví, jestli třeba při obědě by mě taky nevylítl cukr u tohohle množství. No zítra jdu k našim na kuřecí a kaši, tak se zase zkusím změřit.... ale jsem z toho taky dost špatná. Když pročítám tuhle diskuzi dozadu, tak hodně radí holky vypít po jídle vodu s citronem, že to snižuje cukr, tak si asi pojedu koupit zásoby.

ivuu
5. jún 2009

no ja taky semtam čtu dozadu a vodu s citronem to je teda mazec..ale co naděláme

brambor jsme měla fakt malinko...dalal jsm si víc masa..odvažuješ?ja nemám váhu jen debilní s rafičkou která si po přeskladaní potravin ukáže něco jineho..takže nahouby

petka80
5. jún 2009

misule - já měla v těhu předsevzetí, že se budu i potom hlídat, ale skutek utek 😖 Takže jím jako dřív. Děsím se ale dalšího těhu, že budu mít cukrovku zas, na to se teda fakt netěším, no ale co bychom pro ty naše miláčky neudělaly, že........ 😉 🙂

Navíc mě zaráží, že opět co doktor, to jiný názor. Právě dr. Moravcová říká, že těh. cukrovka je takové varování, že člověk má k cukrovce dispozice a měl by se hlídat a taky že ve druhém těhu je velká pravděpodobnost, že ji bude mít zase. No a doktor, který mi dělal testy po porodu, tak na mě koukal jako na mimozemšťana, kde jsem to jako vzala..... 😕 😅

aquila
5. jún 2009

Ahoj holky, taky jsem měla těhu cukrovku a ten začátek jsem myslela, že budu okusovat omítku jakej jsem měla hlad 😀 Ale tělo si zvyklo...Voda s citronem na mě absolutně nezabírala, nejvíc pohyb... Největší problém jsem měla ráno, to i kdybych jen otevřela ledničku a podívala se na jídlo, tak jsem měla 10 😀 Ale vážně, bylo to hrozný. Pak mi kamarádka co měla taky těhu cukrovku poradila snídat nadvakrát a fakt to pomohlo. Asi se trochu nastartovala slinivka po noci, protože blbý hodnoty jsem mívala i nalačno.Takže první snídaně jen bílej jogurt a půl jablka a za hodinu dva kneckebroty a k tomu sýr, šunka a nějaká zelenina. Dobrá byla kedlubna nebo ředkvičky, celkem to zasytilo a hodnoty byly v pohodě. K obědu mi nejvíc dělaly zle těstoviny, ty jsem skoro nejedla, pak brambory byly lepší, ale fakt jen lžička a nejlepší byla rýže, ale taky jsem toho nemohla sníst na kolik jsem měla chuť...Dojídala jsem se zeleninou, ale musela jsem dávat bacha na mrkev, hrášek, kukuřici, po těch to taky letělo nahoru. Nic jsem neodavžovala, za týden už jsem věděla podle hodnot glykemky kolik čeho můžu, to bych z toho úplně zcvokla. Je to děs, ale kvůli mimču se to zvládá líp než kdyby to měl člověk dodržovat jen kvůli sobě...Teď půjdu na kontrolní OGTT po porodu, tak doufám, že to bude OK 😉 Držte se 😉

misule82
5. jún 2009

ivuu: jj, odvažuju všechno kromě zeleniny, než to budu mít v oku. Musela jsem si koupit digi váhu. A na té vodě s citrónem asi něco bude, protože jsem se teď vrátila z hospody, kde jsem si dala grilovaného losose se špenátem a brambory a měla jsem 5,4 (a k tomu vodu s citroušem🙂

aquila: držím palce, ať ti test vyjde v pořádku 😉

sisulka7
5. jún 2009

ahojte kocky, tak ja som mala tiez zvyseny cukor a moja doktorka povedala, ze mam absolutne vypustit sladkosti, dzemy, marmelady, omacky a vo velkom obmedzit ryzu, zemiaky, chlieb, cestoviny a ovocie, na ktorom som cely zivot zavisla. Neobmedzene mozem zeleninu a maso. Tak dnes som treti den a snazim sa to dodrziavat, ale je to tazke. Neviem ako je to s cerealiami a jogurtami, tie nespominala. Mala som hodnoty 4 po tej sladkej vodicke po hodine 8 a potom nieco cez 6. Som 29 tyzden. To sladke mi az tak extra nechyba, len to ovocie hrozne. Obmedzujem to na jedno jablcko denne, ale fakt trpim, lebo zeleninu nejako extra nemusim.

misule82
5. jún 2009

sisulka jak je to s cereáliemi nevím, jestli máš glukoměr, tak je zkus a změř se. Jinak jogurty se můžou bílé a já si ještě kupuju activii lehkou a fit.

ivuu
5. jún 2009

tak jsme se vratila z města...pokoupila něco na mimouška..musím si něčím udělat radost ne?

a koupila jsm si digi váhu....změřila jsm se před jídlem 5,9 a dala jsem si cheff salát v mecovi k tomu sifona...pak jsme courali po městě a za hodku jsme měla 5,4

😕 😅 😅 😅 ten pohyb dělá svoje....

no a když teda rozdělím snidani po dvou hodinách pak jím kdy?

ja musím nějak snižit tu hodnotu nalačno....

Sisulka vitej mezi nama bohužel 😔 😔 😔

aquila:tak to jsi mě pobavila s tou lednicí a hodnotou 10 😀 😀 😀

misule82
6. jún 2009

Ty snídaně jsou na palici fakt jo. Minulý týden jsem měla 2 grahamový rohlíky se sýrem a 5,2. Teď jsem si dala jen jeden s vývarem a 9,9 (přitom vývar už mám odzkoušený), vypila jsem tu vodu s citronem, sedla si na 5 min na rotoped a po 10 min se změřila znovu a 7,7.
Já je teda budu taky dělit. Třeba v 8 první dávka, druhá v 9 a pak asi oběd ve 12 h. Jestli budu mít předtím hlad, tak zakousnu zeleninu. Jinak už nevím, jak to ráno dělat.... 😒

ivuu: dobře si udělala s nákupem pro miminko 😉 já jdu teď pohledat nějaký kočárky, abych přišla na jiný myšlenky 🙂

akorát mě hrozně štvou ty nervy, jaký z toho mám 😒 při každým vylítnutí cukru hned myslím na malou, jak jí škodím ☹

ivuu
6. jún 2009

misule..ja jsem si odvažila v 10 hodin 40g chleba a pak se změřila a 7,9..takže na houby a ráno 6,0 takže ja když budu jest podle toho jejich rozpisu tak skončím v nemocnici..mě dělá asiblbě fakt pečivo...

na oběd bude kuře takže si dám tak lžicu brambor a pak hodně zeleniny....

mě to taky hrozně stresuje...a hlavně kdy se mi to nedaří držet ty hodnoty... ☹ ☹ ☹ ☹ zase se bojím abych nehladověla...

misule82
6. jún 2009

Mně asi taky nedělá dobře pečivo, ale zase to jediný mě zasytí. Včera jsem si dala ke druhé svačině půlku pomeranče a kedlubnu a za hodinu se mi žaludek kroutil hlady, až mi bylo špatně.... Dneska budu mít k obědu kuře s kaší, tak jsem zvědavá, co to se mnou zase udělá....
Já se chci vyhnout inzulinu, ale když vidím, jak mi to lítá.... a když si vezmu, že mi řekli, že glukometr nepotřebuju a já bych se držela diety jenom podle toho, co mi řekli v nemocnici, tak mám cukr pořád nahoře...

No snad to zvládneme. Kdy jdeš na kontrolu?

ivuu
6. jún 2009

no v uterý...a potom na gyndu..nštěstí jsou na te diabetologii moc hodní a všechnojim to řeknu...a snad do příště se vyvaruju chyb...

ale třeba jsem ted zjistila že na snidanu jse si dalal boruvkovou aktivii a změřilase po hodce a dobrý 7,0..takže u mě to pravidlo že ráo nesím lečné výrobky as i neplatí..spíš asi pečivo nesmím....

a ted jsem zbodla pulku camembertu..pač nemá žadné sacharidy..už se mi taky kroutil žaludek hlady...ježiš jak mě to neba... 😠 😠

misule82
6. jún 2009

To mi povídej, mě to taky šíleně neba..... hlavně se mi to teď všechno točí kolem jídla, pořád vymýšlet co si dát a tak.... a furt hlad a chuť na sladkej koláč...
Já si dám zítra ráno taky jen jogurt a po hoďce kousek chleba.
Jo a kaše (200 g) a kuřecí mi nevadí (teď 🙂 , měla jsem 5,8. Ale to bylo zase stresu, když jsem se měřila...
Jsem zvědavá, co ti řeknou na té diabetologii.

sisulka7
6. jún 2009

babule, rano som bola hladna ako vlk, tak som zjedna jeden a pol maleho krajicka chleba s prazenicou a zeleninou, teraz si davam troska melonu, ako povedala doktorka len tolko kolko sa mi zmesti ale su to muky. Ja hrozne milujem ovocie a toto ma zabija. Glukomer nemam, tak uvidime, co ukazu hodnoty v utorok na kontrole. Ja len dufam, ze to bolo len zo stresu tak stupnute, lebo som mala minuly tyzden statnice aj svadbu a potom budem uz moct jest aspon troska normalnejsie. Asi som moc velky optimista. Inak a baby kolko ste pribrali? ma to nejaky dopad na cukrovku, lebo ja som bola uplne v soku. Ja mam od zaciatku tehu na sebe len 5 kg, tak ma to prekvapilo.

ivuu
6. jún 2009

sisulka..j apřibala cca od 22tt-28tt 8kg...

a od 28tt co jsem na dietě nic a ještě jsem tak kilo zhodila...to je jediná pozitivní stranka....a neám zatím otoky...tak dobrý....

protže při prvním jsmenabrala 26kg od 20tt...jsme jedla asi tak za 4....

ted mám utrum.... ☹ ☹ ☹ ☹

tak červenej grep taky dobrý...po hodce 6,6....a ve 3 bude kuře se lžičkou rýže a zeleninou..to jsm teda zvědavá....

Holky který semnakukujete a už máte odrozeno..jak jste to měli s porodem?vyvolávali VÁs nebo čekali..a císař nebo normálně?

misule82
6. jún 2009

Já přibrala 6 kg a teď po dietě jsem ještě kilo shodila a zatím se mi váha drží. Myslím, že už ani moc tímhle jídlem nepřiberu.... ale to je fakt jediný plus ☹

holky dneska mám úplně šílenou chuť na sladký a prostě si večer dám kostičku hořký čokolády, jinak to nevydržím...

ke sváče jsem měla jeden grahamový rohlík, plátek sýra a 3 ředkvičky a 6,7..... takže pečivo bude zabiják hlavně po ránu

ivuu: jak ti to dopadlo po tom kuřeti?

sisulka: držím palce, aby to bylo zvýšené jen tím stresem 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre