Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

deina
5. dec 2007

Bezne asi nie, ale niekde som zase citala (mozno vela citam? 😅), ze deti matiek s tehu cukrovkou maju niekedy problem s dychanim, tak preto sa trosku cudujem tomu, ze by sa mohli narodit uz v 37tt. Ale mozno uz aj tieto deti maju pluca vporiadku v 37tt.

lienockaa
5. dec 2007

ahojte dievčatá..
od 36 tt by bábo po narodení nemalo mať nijaké problémy s dýchaním..malo by mať už vyvinutý surfaktant- to je taká látka, čo je potrebná, aby pľúca neskolabovali.. 😉 nebojte sa..v podstate môžu detičky prežiť aj skôr ako v 36tt, len je toho surfaktantu málo, tak je to väčšie riziko..

babulka
5. dec 2007

deina - to su deticky prave tych matiek, ktore nemali regulovany diabetes (nezisteny, nedodrziavali dietu) alebo im proste nezaberala dieta a brali inzulin a ani to velmi nepomahalo. Ak sa prisne dodrziava dieta, resp, zabera inzulin, problemy v suvislosti s GD matky by nemali byt.

Ja som tu taka strasne mudra 😀 , ale nie, len sme si mesiac po narodeni polezali v nemocnici, na patologickych novorodencoch a kedze maly stale spinkal, tak som sa rozpravala s inymi mamickami, sestrickami, lekarkami aj po nociach a oni mi to vsetko rozpravali. Boli tam babatka s roznymi chorobami a boliestkami, takze naozaj, ziadne klise, najdolezitejsie je mat zdrave dietatko. 😵

deina
5. dec 2007

Mesiac ste boli v nemocnici? Preco, mal maly nejake problemy? 😖

liaa
5. dec 2007

No já jdu zítra před obědem do poradny-tak jsem zvědavá,co mi Dr nového řekne.Bude dělat prohlídku,stěry na infekce a větší UZ.

lienockaa
5. dec 2007

ja som myslela ten 36 tt ako odpoveď na otázku, či je predčasný pôrod od 37 tt ukončeného..nie je predčasný a dieťatko má pľúca už dobre vyvinuté..nemierila som na maminy s GD, to je ako všeobecne vzatý fakt, že od vtedy nie je pôrod predčasný u každej mamy..

a naopak, deti maminiek s GD, ktorý nie je dobre liečený, môžu mať problémy s dýchaním aj ak sa narodia v 40 tt presne na termín..

adetka
autor
5. dec 2007

urcite sa pri DG nesmie prenasat... ale pri dodrziavani diety (ak si nemusite pichat inzulin) by s babatkom problem nemal byt... 😉 ... mne sa Mimi narodila dva dni pred terminom s vahou 3.120 (predpoklad bol 3.500)... 🙂

babulka
5. dec 2007

Deina, nie kvoli cukrovke, ale operovali mu tenke crievko hned po narodeni. tak kym sa mu rozbehlo travenie a kym pekne pribral.

Mne hovorili, ze ak by som neporodila spotanne do terminu, tak mi porod vyvolaju. Nakoniec som aj tak isla cisarskym, kvoli polohe maleho koncom panvovym.

liaa
5. dec 2007

Babulka-no nazdar.Tak to muselo být taky trápení,než se vše uspěšně vyřesilo! 😔
Ale koukám ti do albumku-že je to kluk jako buk 🙂

babulka
5. dec 2007

Liaa, je , nechces, poziciam na tyzden? 😀

donla
5. dec 2007

ahojte. konecne som sa sem dostala (blbol mi net ☹ ). Tak ja som písala niekedy minulý týždeň - ešte som nevedela na čom som. Teraz viem - bola som teda na diabetologií - pekne som absolvovala vodičku, potom pichanie do pršteka po hodine, potom po dvoch a o hodinu a pol boli výsledky. samozrejme nie dobré: ráno nalačno 3,8
po 1 hod 10,2
po 2 hod 9,2

takže pekne konzultácia s lekárkou o dietke a každé dva týždne kontrola. No som "vytešená" 😖 . Takže žiadne sladké, ani dia výrobky a ovocie max. 2 kusy denne aj to nie naraz. Samozrejme biele pečivko nie a papať každé tri hodinky ľahké jedlo. som zvedavá ako zmákneme Vianoce a všetky tie dobroty....ale čo by som pre našu bambuľku neurobila???!!!
Len som sa zabudla lekárky opýtať, či bude dieťatko náchylnejšie na získanie cukrovky??? neviete niekto??? Manželova matka má cukrovku - ale dúfam, že nebude mať aj naša princeznička.... Máte o tom nejaké overené info????

liaa
5. dec 2007

Babulka já mám doma 2 svoje a 3-tí v bříšku.-)))Takže fakt stačí!!! 🙂

lukin
5. dec 2007

A co když mě doktor neposlal na ty testy a já mám třeba těh. cukrovku, jen se o tom neví? Ješt mi totiž není 25 let.

liaa
5. dec 2007

Donla-tak se drž!!!To zvládneš!!Taky jsem si musela zvyknout-ale nadšená z toho nejsem 😠
Pečení na vánoce a sladké jsem pro jistotu zrušila.-).

No po porodu děťátka hlídají-kontrolují,zda to nemělo vliv.Většinou spíš ne ale asi tu drobná pravděpodobnost je.Většinou se i říká,že když to je u přímých příbuzných v rodině,tak je riziko získání vyšší-ale myslím,že je zbytečné si ted dělat starosti.
Znám pár holek-co měli těhu cukrovku a děti OK a znám i paní,co to nikdo u nich nemá,a 2 z jejich 5 dětí má cukrovku už od mala.A ani ona ji v těhu neprodělala!
Takže je to taky asi individuální...

liaa
5. dec 2007

Ahoj Lukin.
Pokaždé,když neseš do poradny ranní moč,tak z té moči se mimo jiné dělá právě i test na cukr.Takže kdyby něco bylo,projeví se to.Já sama si to také náhodně zjistila právě testem z moče,který jsem si jinak dělala pro kontrolu zánětu moč.cest.A mám pocit,že jak na gynekologii 2x berou tu krev ze žíly na ty různé vady a nemoce a krevní obraz,že tam asi taky ten cukr hlídají.

lukin
5. dec 2007

liaa: No jednou jsem právě měla cukr v moči, tak mě doktor poslal jen na lačno na krev a to jsem hodnotu měla 4,4. Pak se ptal, jestli v rodině má někdo cukrovku, já řekla, že babička a on říkal, že je zbytečné, aby mě posílal na ten glukozový test. Občas si nemůžu pomoct a dám si sladké ☹

babulka
5. dec 2007

Lukin, ak si uz mala cukor v moci, tak by ta mal poslat bezpodmienecne na glukozovy test. vlastne by mala ist na to kazda tehotna, ved ja som nemala absolutne ziadne priznaky, ani vek, ani nadvahu, ani v rodine...nic, a predsa som mala GD 😲 Testy nalacno su nanic. Vezmi si test u Donly - nalacno mala perfektnych 3,8, po zatazi to vyskocilo. Takze odhalit sa to da az na tom teste. Ja som mala nalacno vzdy vysledky OK.

liaa
5. dec 2007

Lukin Babulka má pravdu a svým způsobem lékař také.

Pravda je,že já za celou tu dobu neměla v poradně z ranní moči nález.Dokonce mi pravidelně byly dělány testy na cukrovku z krve-a tam také vždy vše OK.Až ten náhodný můj osobní test mě upozornil-a pak se to skutečně projevilo na zátěžových testech!

Na druhou stranu mě gynekolog,paní Dr z diabetické poradny i pracovnice přímo na zátěžových testech potvzovali,že u těhotných žen,se v moči čas od času ukáže zvýšená hladina a nic to neznamená.

Takže těžko říct.Každopádně jestli tě to znepokojuje,pokus se s lékařem domluvit aby tě na ty zvýšené testy poslal.Také si sama můžeš v lékarně zakoupit lakmusové papírky(stačí ty dia)a sama si tu moč doma hlídat častěji.Třeba i po jídle si to proměřit-a pokud by se to zase objevilo-máš pádný důkaz požádat lékaře o vysvětlení. 🙂

lienockaa
5. dec 2007

lukin, chce to otestovať po záťaži..cukor v moči a glyčka nalačno 4,4 nemusí znamenať, že nemáš GD..otravuj doktora, treba spraviť záťažový test..

ja som opačný extrém, lebo diabetes v rodine mám, som už 2x otestovaná počas tehu a zatiaľ všetko ok..ešte sa budem aj sama glukomerom testovať zhruba v 30 tt doma u ocka..🙂

donla- dieťatko mamy s GD je po pôrode náchylné skôr na vznik hypoglykémie- má nízky cukor..ale určite Tvoj GD neznamená, že bude mať maličká cukrovku od narodenia, to sa neboj..je skôr taký rodinný predpoklad, že ak bude tehulka, bude mať tiež GD, alebo vo vyššom veku cukrovku..neviem, že od akého veku mala cukrovku manželova mama a či je aj obézna..je rozdiel, či má niekto cukrovku 1. typu- za tú nemôže, alebo má niekto cukrovku 2. typu- to bývajú obézni, so zlou životosprácou..

lukin
6. dec 2007

liaa: No právě, dneska asi zajdu do lékárny a koupím si ty lakmusové papírky. Snad tam bude návod, jak se to používá. Tam se mi pak ukáže i hodnota, nebo ne?

liaa
6. dec 2007

Lukin počurá se to.-) a pak se na té tubičce je barevný návod,tak po necelé minutě si to porovnáš a uvidíš.Cukr se tam zbarvuje ze žluté do zelena.Takže pokud ti tam puvodně žlutá kostička zezelená-je tam.A taky je důležité hlídat Ketony.Puvodní barva je taková tělová ale pokud v moči jsou,myslím že to začne být fialové.

lukin
6. dec 2007

liaa: A co jsou to ty Ketony? Prosímtě, a co mám v lékárně říct? Teda po kolika těch papírcích to je v krabičce? Kolik to přibližně stojí? Dneska jdu do lékárny pro mooooooooooc věcí, tak ať pak není trapas 😀

deina
6. dec 2007

No ja som v moci nikdy cukor zvyseny nemala. Ani cukrovku v rodine, ani nadvahu, jedine ten vek nad 25 rokov (mam 27) a nalacno som na teste mala dobre hodnoty, vyskocili az po glukoze. 😖 Radsej toho lekara poriadne pootravuj. U vas nie je tento test povinny?

lukin
6. dec 2007

deina: Není, myslím že až od 25 let se dělá, nebo když jsou nějaké větší příznaky už před 25. Trochu jsem se toho bála, tak jsem byla celkem ráda, že mě na to doktor neposlal, ale teď zjišťuju, že z curkovky můžou být nějaké komplikace. Ale nevím jaké.

deina
6. dec 2007

Komplikacie moze mat dietatko - moze byt velke pri porode (vaha nad 4-5kg), moze mat problemy s dychanim a dokonca by mohlo aj umriet este v maternici, ked sa cukrovka nelieci. 😖

lukin
6. dec 2007

deina: 😨

deina
6. dec 2007

No tym ma vtedy lekar dost vystrasil, takze odvtedy poctivo dietujem. Vraj teraz sa to uz nestava, zeby babo umrelo, odkedy sa chodi na testy a cukrovka sa odhali.

lukin
6. dec 2007

deina: No ve středu jdu na kontrolu, tak mu to řeknu, zda by mě nemohl poslat na ty testy. Ale bojím se, že může být třeba pozdě, když už budu ve 28. týdnu ☹

deina
6. dec 2007

To este nie je neskoro, robi sa medzi 24tt - 28tt. 😉 A myslim, ze nikdy nie je neskoro nan ist.

trpezliva
6. dec 2007

Ahojte, mna objednali na vysetrenie az 15. januara, a to budem v 28tt...takze Lukin, je to v poriadku.. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre