Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

bealondyn
13. nov 2014

@bafika v tomto ti bohuzial neporadim. ☹ Ja som v Anglicku a aj tu rozne oblasti/nemocnice maju rozne pravidla. Skus zavolat doktorke a prebrat to s nou, alebo na najblizsej poradni.

bafika
13. nov 2014

@bealondyn dakujem..😉

katja78
13. nov 2014

@bafika skús sa tým menej znepokojovať a ak si zmeriaš vyšší cukor, proste choď na prechádzku, alebo vyjdi hore-dole po schodoch, koľko zvládneš 🙂
Vieš, tie mini-strojčeky majú povolenú istú chybovosť (až do 20%) ...nemôžu byť tak presné ako veľké prístroje v laboratóriu😉
Aký máš glukometer? Je nový, či ho máš požičaný? Nie sú preexpirované prúžky? Niektoré vedia merať aj tak, ak sa oklame dátum...A netískaš si kvapku krvi príliš?
A Ty nedodržiavaš diétu, či?😕

bafika
14. nov 2014

@katja78 no ved práve mam kludovy režim,uz ho porusujem,uvidím až budúci tyzden,ci je vsetko dole ok,ale áno,glukomer mam pozicany,ale doteraz meral dobre. Teda po tých dvoch hodinách.. Nechcem sa stresovať,viem ze si tym nepomaham,ale diétu sa snažím dodržiavať,ani ovocie si radsej nedam,merala som si preto,aby som vedela,ci mi robí zle aj taký celozrnný chlebík..☹ a robí.. Dnes som skúsila zase celorazny,mala som ale maly krajcek a cukor v pohode.. Len neviem prísť na kĺb tomu,prečo si niekto ma merať po hodine,niekto po dvoch..☹

katja78
14. nov 2014

@bafika skús knackebroty s cottage (rôzne príchute) a zeleninou na raňajky 😉

bafika
14. nov 2014

@katja78 dakujem!!!! Aky knackebrot? Asi nie kukuricny a tak,ci?

jujka
14. nov 2014

@bafika ahoj ja som merala 1,5hod po jedle. a odkedy si pichám inzulín tak po 2 hod, ani mne nerobý dobre chlieb. dnes som si upiekla špaldový bez droždia som zvedavá čo mi to spraví.
@katja78 ty si mala GT, alebo normálny diabetes? ako to bolo s tebou pri a po pôrode a s babom?

lucyliu
14. nov 2014

@simona2003 ono je to ale o dosť iné pri "normálnej" cukrovke a pri tehotenskej 😉 cukor prechádza k bábätku, inzulín nie, preto bábo produkuje vlastný a tým nám klesá rýchlejšie hladina cukru v krvi, preto meriame už po hodine. až po pôrode sa meria po dvoch hodinách, aby sa videlo, či už je to ok. aj keď jednoznačnú odpoveď dá samozrejme až opakovaný záťažový test.
a tiež tie limity sú o dosť prísnejšie, inzulín sa nasadzuje skôr, keďže tabletky sa nemôžu...
veľa zdravia dcérke!
@bafika poznáš večerný bielkovinový chlebík? ja som ho zohnala aj keď sme boli na SK v pekárni. má veľa bielkovín a minimum uhľohydrátov, to ti určite cukor nezvýši, vyskúšaj ten. aj keď za mňa - chuťovo nič moc, ale mne nechutí ani celozrnný, robím si hrianky z neho...už sa taaaaak teším na biele pečivko 😀

bafika
14. nov 2014

@katja78 🙂 ďakujem krasne!!!

jujka
14. nov 2014

@bafika spravila som ten chlieb http://varecha.pravda.sk/usercontent/images/vel... a zjedla som dva kusky a po 1,5hod som namerala 6,5 je to lepsia hodnota ako po kupovanom. skus aj ty za hodinu to más hotové. len ja som tam nedala cukor a mala som špaldovú celozrnnu muku a je hnedá nie taka svetlá ako v recepte.

katja78
14. nov 2014

@bafika a tiež vajce a tvrdé syry neobsahujú sacharidy🙂

bafika
14. nov 2014

@katja78 😀 hehe, ma zvozia za cholesterol..😀 vajcia by som mohla každý deň v akejkoľvek podobe..😀

katja78
14. nov 2014

@bafika cholesterol vačšinou býva v tehotenstve zvýšený, to s cukrovkou nesúvisí😉

babatko77
15. nov 2014

@jujka no ja pred spanim ale mam super hodnotu mne pocas spanku vyskoci dost co inym klesne nam vyskoci lebo zevraj nieco placenta vylucuje aj tak ja tiez tomu nerozumiem
ale uz som zistila ze ked jem niektore jedla vobec mi netreba inzulin a ked si chcem dopriat nieco mlsne tak si dam

mazliceklienka
15. nov 2014

viete mi poradit ake hodnoty cukru v krvi mam mat pri teh.cukrovke pred jedlom a ake po jedle? diabetologicka mi povedala max. hodnoty pol hodimu pred jedlom 5,8 a 2hodiny po jedle 6,8. Ja som mala pred jedlom 3,7 nie je to zase malo?dakujem

jujka
16. nov 2014

JáááJ dievčatá na obed som jedla rizoto čo som už predtým mala a bolo to ok. a dnes rizoto a iba som ochutnala kakaový závin 1 zahryznutie a cukor 10,4 😲

matkaasebko
16. nov 2014

Baby ste tu take co mate uz po druhom tehu??ja som pri prvom mala cukrovku, aj inzulin 3x denne, druheho tehu sa obavam zas kvôli cukrovke...ide o to ze my ju mame v rodine, môj dedo a teda dost silnu a ja mam vraj teda tiez na nu nabeh...ja sa bojim druheho tehu ze mi nahodou potom ozaj ostane...este tych 6 mesiacov by som to zas prekusla pichat ale co ak by ostala...ja som nesla po tehu ani na zatazovy test ani k diabetologicke, iba som vratila glukomer a ze uz ho nestem vidiet...

bealondyn
19. nov 2014

@jujka to uz sa aj mne stalo, ze jedlo co bolo predtym v pohode, tak zrazu cukor vyskocil. 😠 V pondelok som mala poradnu a iba mi na to povedali, ze ako pribudaju tyzdne tehu, tak to je tazsie a tazsie. 🙄 Nakazali mi zmenit ranajky, jest viac masa a vajicok, menej chlebu a muesli/kase uz vobec..
Inak scan v poriadku, malicky je ok, len mi povedali, ze radsej ma budu vyvolavat v 38 ako v 39tt..a dovod nepovedali. Ze tak je to bezpecnejsie pre babo..ale bol to iny doktor ako minule, tak to je otazne este.
Inzulin zatial nemam, ale ak mi tento tyzden este nieco stupne, tak uz ma daju. 🤐 Takze si davam fest pozor..

bealondyn
19. nov 2014

@mazliceklienka Myslim, ze kazda tu ma uplne ine hodnoty nakazane dodrziavat. Dokonca aj cas merania. Ja mam mat rano nalacno menej ako 5.9 a hodinu po jedle pod 7.8..

jujka
20. nov 2014

@bealondyn držim palce aby ti nedali ten inzulín, neni to žiadná sláva držím taku istú prísnu dietu ako bez inzulinu 😒 Ja som mala dnes poradnu mala je o 1tt väčšia, krčok sa kráti kázala kludový režim a dia dr. zasa čo najviac pohybu 😒 , . Ako bude pôrod ešte neviem, lebo až 1,12idem do BA na konzultáciu...

destra
20. nov 2014

tak ja som si robila taky osobny prieskum mojho cukru v tele a nechapacka.po kinder cokoladke som mala 5,4 a po rizote(riza,hrasok,mrkva,kur.masko,kysla uhorka) nieco vyse 8....tak z toho vyplyva,ze by som mala frcat na cokolade 😀

majka2
20. nov 2014

ahojte. tad dnes u diabetolo. mi namerali pred jedlom 6,20 a po jedle 6, 27 po dvoch hod. to su fakt take zle hodnoty ja sa vtom vobec nevyznam kazda tu pise nieco ine co je dobre a co uz nie neviem fakt ☹ som v 26 tyzdni tehu

9lea
20. nov 2014

ahojte baby, tak vidim ze situacia sa s pribudajucimi tyzdnami zhorsuje, ja uz ani neviem co si mam o tom mysliet ja mam len na lacno zle hodnoty a na tie mam aj dovod, vcera napr. rano o 4 som sa zobudila na wc a hrozne ma palila zaha, tak som si musela dat troska mandli lebo tie mi pomahaju na palenie rano o pol 7 ked som sa merala to samozrejme nebola hodnota na lacno, preto bola vyssia, inak po jedle mam od hodiny ako dojem vsetky hodnoty o.k. dnes som dokonca mala po dvoch krajcoch chleba s maslom a s marmeladou uplne normalnu hodnotu na veceru som mala zemiakovu kasu, tri kusky vyprazaneho syra plus uhorkovy salat a hodnota v pohode, neviem asi nemam az taky velky problem ale predsa sa obmedzujem, uz som si teraz na to po 2 mesiacoch zvykla, ze sa zdravsie stravujem.

sue250
22. nov 2014

ahojte baby ja som pred terminom, ak neporodim tak v stvrtok mi porod vyvolaju kvoli tehot.cukrovke. len ide o to, ze ja po vypity tej glukozy som mala 8,2 a mam mat dietu a merat si cukro, meriam si uz dva mesiace a najviac mam 7,0 ci jem sladke abo nie ci jem palacinky, alebo proste kombinujem, dnes rano som mala sladke pecivo, neska z mliekom a po hodine a pol som mala 6,5 nechapem. je to trosku divne ale podla mna asi tehot.cukrovku nemam, lebo ked som bola prvykrat tehotna tak tu glukozu som ani nepila v tej nemocnici mi zobrali len krv a vysledky boli dobre teraz som v druhej a tu som vypila a vyskocilo to ale krv bola ok aj vysledky boli ok. kolko nesmiem presiahnut pri merani cukru aky je strop? 7,9?

jujka
23. nov 2014

@sue250 ahoj,každa dr. ti povie inak ten strop ale teraz to už nerieš podla mna. potom nám napíš ako si dopadla s pôrodom. držím palce nech sa porod samo rozbehne a nemusia ti vyvolať.

bealondyn
23. nov 2014

@majka2 no podla toho co ja doteraz viem o tehu cukrovke, tak u teba sice ta hodnota po 2 hodinach ok, ale ta nalacno je velmi vysoka, to by malo byt po 5.5, idealne niekde medzi 4-5.

@9lea ja tiez cim dalej tym tomu menej rozumiem, ale uz neriesim, nejak dobojujeme do konca. Uz som tu spominala ze po velkej veceri s cheesecakom som mala super hodnotu a potom zrazu po nejakom akoze povolenom jedle mi to vyskocilo. Ale moje ranne hodnoty nalacno su vzdy super, to som za tych 5 tyzdnov nemala ani 1 zlu, tak zatial inzulin nemusim.

@sue250 uz sa tym netrap. Drzim palce, nech porod prebehne rychlo a bezproblemov a nech ste obaja v poriadku. 🙂

swimka1
24. nov 2014

Dievcata, dajte tipy, co vam nezvysuje cukor?Trosku inspiracie nech naberiem do jedalnicka.Zatial testujem, ale mne nezvysuje bielkovinovy chlieb,zeleninovy salat, 85% coko, biely jogurt.Zabijak je pecivo a mlieko, smotany, mandarinky....

bealondyn
26. nov 2014

@swimka1 Ja mozem jest len sojovy chlieb s lanovymi semiackami, ten je fajn. Mlieko bezlaktozove tiez pohoda. Smotana predsa neobsahuje cukor, len kopec tuku, nie? 😕 Nemozem ovsene kase, ziadne muesli (ani bez pridaneho cukru), pred par tyzdnami som to este mohla. Banany tiez nie, ostatne ovocie pohoda. Hlavne vsetky male lesne plody su fajn, ako jahody, maliny, cucoriedky, ale teraz v zime asi moc vitaminov nemaju. 😀 Mozem aj obycajne zemiaky, ale skor si davam len sladke zemiaky, tie su ovela zdravsie. Pasta akakolvek v pohode, len mensie mnozstvo. Ryza len basmati a tiez menej. Zelenina je samozrejme povolena vsetka.. Jogurty len biele a pridavam ovocie trosku a oriesky. Orechy akekolvek mnam mnam, ale nie moc vela lebo maju vela tuku. Sladkosti zbytocne neskusam, skor si dam nejake slane crackry alebo popcorn. 🙂
Ale kazda sme ina, skus jest tak ako doteraz ale mensie mnozstva sacharidov a viac masa a zeleniny a mala by si byt v pohode. 🙂 Drzim palce..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre