Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
19. jan 2013

@kleik To zní, jako kdybychom tu propagovaly nějaké drogy 😀 Víš co, já se jdu taky mrknout, jestli je ještě v kuchyni a případně si ji uvařím (vím, že jsem ji měla nedávno v ruce, ale teď si nemůžu vzpomenout, kde skončila - jestli v koši nebo zpátky, kde byla). 😀

kleik
19. jan 2013

@llluckaaa To jo, nezasvěcený by na mě mohl poslat sociálku, že si těhotná po večerech dávám trávu 😀 A když nezabere tráva, tak zkusím příště větší kalibr - tabletky nebo prášek 😀

llluckaaa
19. jan 2013

@kleik 😀 A když nezabere ani to, tak si zkusíš stříknout 😀

Raději vysvětlení pro ty, které nečetly předchozí stránku 😀 Ještě stále pořád se tu bavíme o stévii - přírodním sladidle, které smí těhotné diabetičky 😉 Buď je ve formě trávy, prášku, tabletek a nebo tekutiny, která se stříká z takové malé lahvičky 🙂

xsuzzi
19. jan 2013

Aho holky, jdu se zeptat. Nebyl tu někdo kdo byl po šestinedělí na ogtt a měl po jedné hodině zvýšenou hladinu(já 7,1) a po dvou hodinách už dobrý(já 3,8) ? Ženou mě k dr a já se bojim, že to znamená, že cukrovka? To je, ale blbost né, já myslela, že hlavní udaj je po těch dvou hodinách. Co s tím? Budou se snažit do mě hned prášky, dr tady taková je. Děkuju za reakce.

llluckaaa
19. jan 2013

@xsuzzi Ahoj, tomu nějak nerozumím. Hodnota 7,1 není zvýšená, při ogtt v těhotenství je po hodině norma 8,8, u diabetiků 2. typu se to ani neměří a stačí hodnota po 2 hodinách. Po dvou hodinách je od 7,8 porušená glukózová tolerance a až od 11,1 je cukrovka.
Takže názor za mě - blbost to fakt je, nemáš ani porušenou glukózovou toleranci, ani cukrovku. A žádné prášky by ti předepsat neměli. Měli by ti říct, že jsi úplně zdravá 😉 Pro více info zde, str. 10 - 11: http://www.diab.cz/dokumenty/sledovani_2012.pdf

xsuzzi
20. jan 2013

@llluckaaa Luci no na mě hned, že mám přijít, že mě chce vidět dr 😒

llluckaaa
20. jan 2013

@xsuzzi A dělali ti jen test na glukózu nebo i na něco jiného? Ta druhá hodnota je na hranici hypoglykémie, ale u zdravého člověka nenastává, vyskytuje se u diabetiků na inzulínu nebo na některých PAD. A kolik jsi měla lačnou glykémii?

xsuzzi
20. jan 2013

@llluckaaa tak na lačno nevi, zítra jdu na diabetologii, tak se zeptám, řekli mi do tel jen po hoďce a po dvou, ale mluvili o tom, že problém je po té hodině, že po dvou je to v pohodě. Jinak jen OGTT.

janulka610
21. jan 2013

Ahojte, tie čo si doma meriate cukor, aké hodnoty máte ráno na lačno? čítala som že môžu byt do 6, ale na inej stránke zasa píšu že do 5... tak teraz neviem...

llluckaaa
21. jan 2013

@xsuzzi A napíšeš, co ses dověděla? To by mě vážně zajímalo, co byla na hodnotě 7,1 špatné 😒

xsuzzi
21. jan 2013

@llluckaaa jasný, za chvíli vyrážim

xsuzzi
21. jan 2013

@llluckaaa tak na lačno 4,2 a dobrý, mám raconálbí dietu, takže normal, jen omezit sladký. Za rok kontrola 🙂

ballenka
21. jan 2013

@janulka610 mne doktorka povedala , ze rano na lacno do 5,5 ja som nikdy nemala viac ako 5 len raz 5,2 asi som malo spala🙂

ballenka
21. jan 2013

@sweet81 tak to ms dobry nick sweet🙂

rejocka
21. jan 2013

ahojte baby nemáte skúsenost,keď mi na gluk.ukáže najprv ER3,potom dlho dlho krúži a že hodnota 21,1skoro ma vystrelo,tak som skúšala ako besná,tri prúžky za sebou a potom hodnoty,6,1,5,8,5,8,ale prečo tá 21?????glukomer mám pol roka,mala som tehu cukrovku a som na diete,lebo mi zostal predstupen cukrovky..

sweet81
22. jan 2013

@ballenka no🙂

llluckaaa
23. jan 2013

@rejocka A neměla jsi tam třeba málo krve a nebo ti slábnou baterie?

rejocka
24. jan 2013

@llluckaaa ahoj vyšlo mi ,že EER,potom som znovu zapla no ten istý prúžok,dlho ,dlho krúžil a potom tá hodnota,inokedy Dva krát prejde dookola a už ukáže hodnotu,zoberiem ho ukázať dr.vtedy som jedla na večer chlieb a syr tak nechápem,no v zapatí som si merala,viac x a už dobré hodnoty,nostrašne som sa zlakla...

dominicka8475
25. jan 2013

Ahoj Dievcata. Chcela by sa spytat ked ste sa dostali k tomu, ze vam doktorka predpisala inzulin, mali ste pero inzulinove, alebo striekacky alebo ako sa to riesi??Ja mam s cukrom problem uz 8 rokov. Glukomer mam asi 5 rokov. Teraz cakam prve babo a mam taky pocit, ze dochadza cas ked budem musiet k diete pridat aj inzulin.Len by som chcela vediet ako sa to riesi.Dnes rano som uz mala aj ketony v moci.Strasne si musim redukovat mnozstvo stravy aby soms a zmestila do predpisanych hodnot glykemii.Uz pomaly nejem ziadne ovocie, mali zeleniny a som stale hladna. Rodim az koncom marca. Dakujem velmi pekne za vsetky dobre rady.Prajem pekny den!!!

misicka455
25. jan 2013

@dominicka8475 já jsem dostala normálka inzulinové pero 🙂)

werumka
25. jan 2013

@dominicka8475 Ahoj, ty ketony máš z toho hladovění. Ve své podstatě ketony pak vyvolávají samy o sobě vysoké glykémie a je to začarovaný kruh. Raději jez, tak jak máš a ukaž ty hodnoty, které máš při NORMÁLNÍM stravování, ať Ti mohou dobře nasadit dávky. Dává se jinak inzulínové pero.

llluckaaa
25. jan 2013

@dominicka8475 Ahoj, taky myslím, že málo jídla bude mít za výsledek spíš vyšší glykémie. Tvorba ketonů totiž působí proti fungování inzulínu 😒 Aby se zamezilo ketonům, tak se má na jídle přidat...

kajjkka
25. jan 2013

Ahoj holky,
koupila jsem nějak víc té stévie prášku po 75g balení, nechcete některá odkoupit něco? Mám navíc asi 2 balení. Kdyžtak se ozvěte 🙂

dominicka8475
25. jan 2013

@werumka No ale ja sa prave chcem vyhnut inzulinu!!!Lebo ked budem mat inzulin zacne si dietatko odo mna brat viac a ked sa narodi bude mat hypoglykemie a problemy s dychanim a boh vie co sa este moze pridruzit. A moze mat aj vysoku vahu...Co neviem na kolko by maly pribral ked teraz ma 1660 gramov. A ked jem menej tak mam dobre glykemie a inzulin nepotrebujem.Velmi rada by som bez neho vydrzala este tychto par tazdnov co mi ostava....

werumka
25. jan 2013

@dominicka8475 Neblbni 🙂 Já jsem na inzulínu od tří let svého života, a byla jsem na inzulínu celé těhotenství. Dítě naopak bude mít problémy, když budeš málo jíst, budeš mít ketony a tělo si bude vyrábět cukry vlastní. Moje dítě nemělo ani hypoglykémii, ani vysokou váhu ani problémy s dýcháním. Nejdůležitější je mít dobré glykémie ale na stejné pozici je i dodržovat příjem sacharidů. Tenhe styl, který jsi zvolila je cesta do pekel, věř mi.

dominicka8475
25. jan 2013

@llluckaaa U mna ma menej jedla za vysledok nizsie glykemie. Respektive glykemie v rozmedzi ake chce mat doktorka aby mi nemusela dat inzulin. Respektive si myslim, ze ona nema problem dat mi inzulin.To skor ja mam problem s tym, ze by som si ho mala pichat. Nie kvoli sebe ale kvoli malemu.Aj ked som zdravotnik a viem ako to funguje... 😖

werumka
25. jan 2013

@dominicka8475 A jak funguje píchání inzulínu? 😕 Brejle ježkovy, já jen abych věděla, jestli brzy neumřu. To mi museli asi na diabetologii něco zamlčet 😀 Promiň, černej humor, ale je to tak 😀

dominicka8475
25. jan 2013

@werumka Moja kamaratka porodila tiez dve deti tak, ze mala cukrovku od 10 rokov. Maly bol 5 dni na jednotke intenzivnej starostlivosti. A mala sa jej narodila predcasne a bola na ventilatore asi tyzden. Ja som s detmi na jednotke intenzivnej starostlivosti robila a strasne sa bojim toho, ze tymto vsetkym by malo prejst aj moje dieta.Tuto nedelu si robim Glykemicky profil a idem k doktorke v utorok. Tak som zvedava ako dopadnem.Pri kazdej kontrole si myslim, ze uz dostanem inzulin ale zatial sa drzim...Dakujem ti velmim pekne za rady!!! 🙂

werumka
25. jan 2013

@dominicka8475 To je ale úplně jinak - pokud její děti měly tyto problémy, byla ona v těhotenství dekompenzovaná. To je holt následek. A mezi dekompenzaci patří i hladovění. Ony ty ketony nepůsobí na gylkemie hned, ale za čas ano. Já jsem zase na diabetologii mnohokrát viděla moje vrstevníky, kteří nedodržovali kompenzaci a skončili na kapačkách a zvracející do emitky. Za potíže Tvé kamarádky nemůže inzulín. Inzulín je hormon, který pomáhá odbourávat cukr. Není to lék. Je to něco, co do těla patří a je toho v těhotenství zvýšená potřeba.

llluckaaa
25. jan 2013

@dominicka8475 Jenže on je problém i v ketolátkách, protože se dostávají přes placentu k mimču a nedělají mu zrovna dobře 😒 Nehledě na to, že nedostatek vitamínů a minerálů může taky mít svoje následky... Já bych to spíš viděla na to rozdělit správné množství jídla tak na 7 denních rovnoměrnějších dávek než jídlo celkově omezovat.
Možná proto, že já jsem taky tak trochu zdravotník, tak bych si hladovění při cukrovce v těhotenství netroufla 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre