Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

baraz
23. feb 2013

ahoj holky, zkusím se zeptat vás na názor. hodnoty z testu jsem měla všechny v normě 4,2; 8,5, 7,6. přesto mi řekli, že se mám měřit ale nemám upravovat jídleníček. dnes se tedy měřím a mé hodnoty jsou ráno na lačno 3,9, po snídani 4,6, po obědě 5,2. přijde mi zbytečné se měřit, moc mě to stresuje .. jaký názor na to máte vy?

llluckaaa
23. feb 2013

@baraz Ahoj, a řekli ti, proč se máš měřit? Nemáš třeba cukrovku v rodině nebo neměla jsi ji v předchozím těhotenství (ikdyž ty budeš asi teď rodit poprvé, viď?). Máš to kousek pod normu, tak možná proto. Ale stejně by mi přišlo spíš logičtější neměřit se a spíš začít jíst nějak rozumně... A co kdyby ses měřila jenom tehdy, když si budeš dávat něco, co není úplně ok v dia dietě? Tam by se ukázalo, jestli máš cukrovku 😉

baraz
23. feb 2013

@llluckaaa v rodině cukrovku nemáme .. naopak - spíš nízký cukr.. rodit budu poprvé .. a neřekli mi vůůbec nic. také by mi přišlo rozumější upravit jídlo - ale to dle pokynů a zprávy nemám a jen se měřit .. mi přijde, že neměli na ten měsíc rozdaný počet glukoměrů..nebo fakt nevim ..
proto se zkouším poradit tady s vámi .. jaké hodnoty vychází vám a tak ..

llluckaaa
23. feb 2013

@baraz Mně to přijde divné 😒 Hlavně že ti vnutili glukometr, protože od nového roku jsou jiné úhrady pojišťovnami, a co jsem slyšela, tak se teď do půjčování glukometrů těhulkám zrovna neženou, protože se to musí složitě schvalovat. Kámoška mělo po dvou hodinách 9,5, o glukometr si výslovně řekla (na mojí radu) a nedostala nic 😠
Tak to moc neřeš, jsi dost mladá, žádná cukrovka v rodině, ogtt v pohodě... tak si změř třeba jen tehdy, když toho sníš hodně najednou a nebo to bude sladké 😉

baraz
23. feb 2013

@llluckaaa jj to zní rozumně .. tak nevím, asi mé doktorce zbyly nebo fakt nevím proč .. dnes měřím první den.. ještě dám jeden celý a pak asi fakt jen po "velkých" a "nezdravých" jídlech ..

willy_wonka
23. feb 2013

@baraz 7,6 je uz hranicna hodnota, aj ked to je este kvazi v norme a.test je negativny. To meranie ta hadam nezabije, lekar ti to nenakazal z nudy,skor z prevencie. Ja som mala vysledok po 120 min 7,5.a tiez sa mam dojst v utorok ukazat...🙂

baraz
23. feb 2013

@willy_wonka právě že to měření je pro mě dost náročné .. nezvládnu si to píchnout sama - musí někdo.. a fakt nechci nekoho obtěžovat pořád

willy_wonka
23. feb 2013

@baraz aha, no to je neprijemne, ale obavam sa, ze to budes musiet nejak zvladnut do najblizsej poradne,tam potom lekarovi povedz ci to je naozaj nutne....

baraz
23. feb 2013

@willy_wonka já mu budu volat.. a zkusím ještě jinou poradnu.. já špatně snáším krev a bolest, prostě si tonejsem sama schopná píchnout .. takže je to veeelká komplikace pro mě :(

ballenka
23. feb 2013

@werumka no tak tymi malinami to asi nie je, tak neviem, vcera som sa nimi nacpala asi 100gr na druhu veceru, jogurt 1 kankebrot ze rano uvidim ketony 2-3a nic.
Este to mohlo byt pokazene tym, ze som o 3 tej v noci vypila dva deci plnotuc. mlieka, lebo sme boli aj s mm hore. Sme chori a aj tie cukr. hodnoty mam o dost horsie, je to normal? Ale este stale v norme len dve hodky po jedle 6,4-7,3 predtym som mavala tak do 6,3 bezne nieco 5,7-9, Horsie trochu pred jedlom a to tak do 6. Na ale polehavame cely den.

mimys
25. feb 2013

@werumka @gianni ahoj holky... omlouvam se, ze jsem neodepsala. Byla jsem tak napůl neplánovaně v nemocnici. Operovali mi kýlu. No řeknu vám, už bylo i líp ... už vím, jak je člověku, když dostane nožem do břicha 🙂.
Jak ted tak doma lazařím, cukr lítá jako blázen, no snad se to usadí.
@werumka ... ano vlastní inzulin jeste nejaký mam. Mam pocit, ze nekdy je ho vic, nekdy min... jeste jsem nevypozorovala, podle ceho se to ridi....
@vierka1111 ahoj jestli mas DM 1 nebo DM 2 pozná doktor podle toho, jestli máš v krvi protilátky. Werumka by ti řekla vic, je to tady naše odbornice 🙂

werumka
25. feb 2013

@ballenka Ahoj! Já jsem teď taky nemocná a glykémie mám při nemoci vždycky vyšší. To je úplně normální. A ty glykémie nemáš nějak strašný.
Jestli jsi měla ve tři ráno mléko a ráno žádné ketony, tak to bylo jistě tím. Možná bys mohla zavést noční svačinky 🙂

werumka
25. feb 2013

@mimys Já právě tohle neznám, já jsem byla takřka hned bez inzulínu. Ale vím, že někteří kolegové ve zbrani to měli jako Ty a ta produkce klesala více postupně. Myslím, že to pak může mít vliv na ty ranní hodnoty. Přece jen, když v noci nejíš, tak i ta drobná produkce může hrát roli při ranní glykémii.

werumka
25. feb 2013

@mimys Tyjo, kudla v břiše, fuj 😀 A kde jsi tu kýlu měla?

adriene
25. feb 2013

Holky, zeptám se.. vy budete glukometr vracet? Mně když ho předávali, tak řekli, že je už je můj, že mi zůstane a vracet ho nemusím... Někde zas čtu, že ho někdo vrací... moc tom nerozumím - různému přístupu?

bellarat
25. feb 2013

Ahojte. Můj gyn mě neposlal na test těhu cukrovky. Byla jsem u něho na kontrole naposledy před cca 4 týdny a asi ho to vůbec nenapadlo. Mě taky ne. Dočetla jsem se, že na test se chodí od 24. do 28. tt. Já jsem tento týden začala 29. tt (dle MS). V rodině máme cukrovku - babička i otec. Ten si píchá inzulín. Budu se ho na to muset ve čtvrtek poptat, to jdu na kontrolu. Můžu si popř. zajít sama, pokud by mě nechtěl poslat? Nebo musím mít žádánku od gyn?? Nevíte?

ballenka
25. feb 2013

@bellarat Ja by som teda urcite volala diabetologom a hned sa objednala, ak to mate v rodine treba to preskumat. Urcite ak to bude v pohode tak sa nic nedeje, ale ak nie budes si to vycitat? o komplikaciach si najdes dost info. A ze je to 29 zacinajuci tyzden by asi az tak velmi nevadilo, ale urcite sa daj vysetrit. Inak aj ja mam takeho az super pokludneho doktora. Ked som mu hovorila, ze na diabet. mi nasli aj bielkovinu v moci, tak on na to , ze ale unho nie. Aj tlak som mala taky na hornej hranici, ale dalej to nejak vazne neriesil. Viem , ze keby som ja namerala aj doma zle hodnoty tak to riesim aj po inej linii nez u neho. Inak ludsky mi celkom vyhovoval ale aj doktor je len clovek a moze vselico zabudnut alebo aj odflaknut.

ballenka
25. feb 2013

@bellarat A kasli na ziadanku tu vybavis aj potom.

ballenka
25. feb 2013

@werumka Ad ketony-No tak jo, ale vstavat kvoli nocnim svacinkam, sice sa dost budim. Uvidim. prajem brzke vyzdravenie, mna sa to furt drzi.

llluckaaa
25. feb 2013

@bellarat Klidně zavolej na diabetologii a můžeš rovnou přes ně a kdyby to nešlo, tak si ho můžeš i sama zaplatit, není moc drahý... Výsledky ti dají na papíře a z nich poznáš, jak na tom jsi 😉

llluckaaa
25. feb 2013

@adriene Já ho vracela. A ani nevím o nikom, kdo by si ho nechával.

adriene
25. feb 2013

@llluckaaa Mně to řekli právě hned při převzetí, že už mi zůstane a že ho nebudu vracet... tak právě koukám jak blázen 😕

llluckaaa
25. feb 2013

@adriene Taky koukám 😕 Ale buď ráda, určitě se ti pak povede dobře prodat 😉

adriene
25. feb 2013

@llluckaaa No to asi jo... 😉 to jsou věci... 😎

mm_mm
25. feb 2013

@baraz Ty hodnoty jsou sice v normě, ale úplně na hranici, tak možná proto ti řekli, aby ses měřila.

baraz
25. feb 2013

@mm_mm dnes jsem s ní mluvila a dohodli jsme se na měření 1x za 10 dnů .. když jsem měla ted v osbotu měřené tak nízké hodnoty... a když mi to dělá takový prlbém.. to už zvládnu. měření ob den bylo pro mě nepředstavitelné

gianni
25. feb 2013

@mimys ahojky,napíšem ti do ss,aj mne treba isť na operáciu brušnej kyly ☹ , ale som myslela až vtedy ked dokojím...

ballenka
27. feb 2013

Ahojte, dnes som bola na poradni, porod mi chcu vyvolat na zaciatku 38.tt, mimco ma uz teraz v 36+3 uz 3750-3950gr. podla utz. Nejak som z toho rozhodena, nie ze by som si tieto tyzdne nejak zvlast uzivala, je to fakt dost narocne, teraz som dolezala chripku, este vsera som bola na hranici medzi inzilunom a einzulinom, ale mam pocit, ze je to nejak nasilu. Musim to predychat. Baby mali ste aj vy kvoli cukrovke skor vyvolany porod?
Ja cakam uz stvrte babo, a dvom detom pomahali vyvolanim, ale kvoli 2 tyzdnovemu prenasaniu.

zuzann222
28. feb 2013

Ahojte, ešte som sa chcela spýtať ,že či môžem nejaké mlieko počas tehotenstva keď mám tehotenskú cukrovku?Po vypití sladkej vody som mala glukózu 8,6.Som v 26 týž. Doktorka mi nariadila diétu a ovocné jogurty tiež nemôžem. Rada by som si uvarila aj krupicovú kašu,ale neviem či to mlieko môžem...

otahaloval
1. mar 2013

Ahojte, tak jsem se taky zařadila mezi maminky s těhu cukrovkou. Maminka je diabetička tak jsem byla 2x na vyšetření první bylo super, ale u druhého už se to projevilo. Navíc první těhotenství bez problémů a teď druhé se na nás vše lepí. Chtěla bych se zeptat jaké jsou vaše normální hodnoty za ráno, odpoledne a večer? Byla mi nasazena dietka a ze začátku jsem se měřila pravidelně, abych věděla co a jak na mě působí. Hodnoty byly dost vysoké mezi 8 až 11,2 tak se bojím inzulínu. Navíc jak jsem měla těch 11,2 tak mi pak další měření hodnota skočila na 4,1 což taky není asi ideální. Teď se to tak 2 dny udržuje mezi 4,6 a 7. Dodržuji jídelníček tak jak mi jde nejlíp, vážím jídlo, jím pravidelně a přesto mi to pořád jaksi skáče.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre