Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

konvalinka.2
8. mar 2010

olgas: Verunka taky kolikrát blinká a má před dalším jídlem. Michalka to taky dělala,ale ne tolik. Veruška to má víc. Mě u Michalky dr. říkala, že to blinkání se zlepší, až přejdeme na příkrmy a bude mít hustější stravu, ale ani to Michalce nepomáhalo. Tak uvidíme, jak to bude u Verunky.

lena27
8. mar 2010

ahoj holky,
já si teda bepanten taky nemůžu vynachválit. budu ho používat zase. on se musí používat preventivně. já mazala už v porodnici po každém kojení a nic jsem s bradavkama neměla a to malej do 3 měsíců pil 45 minut 😝 . a opruzený taky nikdy nebyl. až asi v 1,5 roce jsem začala kupovat krém na zadek od Hippu, ten byl taky dobrý.
konvalinka: a proč ještě nechodíte ven? když pořádně oblíkneš tak na půl hodinky klidně můžeš.

marcela179
8. mar 2010

ahojte je tu niekto

ili5
8. mar 2010

Ahoj, tak já taky v porodce už mazala b pantenem bradavky a doma pokračovala, větrala venku namazané a nic až ganciána a kojící klobouček pomohl.
haf, držím pěstičky na operaci. Prý jsou fit už za 2 dny děti, takže nebojej. 🙂

konvalinka.2
9. mar 2010

Ahojky všem. 🙂

lena27: no hlavně nechodím ven, protože mám fusak do kočárku ještě u mamky. Nějak jsem na něj zapomněla 😖 , takže si ho o víkendu musím dovezt. A ona je u nás ještě pořád zima. Třeba teď jsem se dívala na teploměr a je ta -11stupňů a celý den se teptota pohybuje kolem 0...

ili5: mě teda taky pomohl klobouček na kojení!! Jak jsem měla ty bradavky bolavý, tak jsem myslela, že s kojením končím! Ale skusila jsem klobouček a hned byla ta bolest menší, takže jsem nějakou dobu kojila s nim. Kloboučky můžu vřele doporučit!! Teď Verunku kojím. Neměla ještě ani jeden jediný příkrm-ani v porodnici!

konvalinka.2
9. mar 2010

Jo a ještě máme jedno trápení... Ta naše malá Verunka pořád škytá... To je hrozný! Při každým škytnutí se celá zatřepe a potom zvrací ještě více. Nevíte někdo jak na škytavku u miminka?? Prosíííím.

kjucukovna
9. mar 2010

holky prosím vás jaký je postup po porodu?
dneska mi doktorka řekla že mimčo odnesou po porodu...a že nám ho jen ukážou a pak ty dvě hoidny tam budeme sami 😔 nevim proč a pěkně mě to štve, myslíte, že by v tomhle pomohl porodní plán????
jako já mam takovou cukrovku, že při ogtt mi tatřetí hodnota vyšla jen o 0,1 víc než byla norma,jinak při odběrech jednou za 14 dní mám vždy hladinu kolem 5, dneska třeba hodinu po jídle jsem měla 4,8....takže si myslim že mimčo neni cukrem předávkovaný, jak mi dneska vysvětlovali u MUDr.

je tu někdo kdo měl cukrovku a rodil v praze v podolí??? to by mě zajímalo nejvíc jaký je postup tam...
a ještě mam dotaz jestli je možný odmítnout vyvolávání, když by utz i monitory ukazovali,že vše je ok??? jasný že nechci mimčo ovlivnit,jen v případě, že je všechno v pořádku....

lena27
9. mar 2010

ahoj,
Pavlík ,když byl malý tak taky pořád škytal, doktorka mi řekla, že je to ještě z té plodové vody. nic s tím nenaděláš, ono to samo přejde.
kju: to je divné, že by ho odnášeli. u nás se vše dělá v jedné místnosti a na mimčo celou dobu vidíš pokud je v pořádku. a hlavně by se mělo kolem půl hodiny po porudu přisát. a kdyby ti ho odnesli tak ať jde manžel s nima, na to má určitě právo.a jak by ho měli vyšetřovat? krev mu můžou vzít klidně na sále ne?
k tomu vyvolání. já bych to nepodceňovala, po termínu hůř funguje placenta a mimčo bys mohla ohrozit. ale pokud by chtěli vyvolávat ještě před termínem a ty odmítneš tak by to podle mě měli respektovat

olgas
9. mar 2010

konvalinka: taky máme někdy škytavku, moje mamka říkala, že to někdy mají děti když je jim zima.Tak když ji dostane, přikrývám dekou.Dělat se s tím asi nic nedá, musí to přejít samo

kjucukovna: v podolí rodila myslím Evča, tak ti třeba časem napíše jak to tam chodí.Ale jinak myslím záleží na zvyklostech porodnice, já jsem malýho měla u sebe jenom chvilku,ale to proto, že byl chudáček přidušenej šňůrou, tak s ním šupali do inkubátoru.Ale normálně ti dítě ty 2 hodinky nechají a pak po převezení na šestinedělí ho máš taky hned u sebe.U nás cukrovkářek jenom zjišťují u miminka po tu dobu co jsi pak v nemocnici hladinu cukru v jeho krvi. Jinak jsem teda v Olomouci nic zvláštního nezažila, protože že jsem měla cukrovku.
K vyvolání porodu - odmíntnout zřejmě můžeš, alespoň tak jsem to vycítila když jsem rodila já, ale nedoporučuji ti to. Doktoři ví proč to dělají i když je utz a monitor v pořádku. Váha se na utz jenom odhaduje a oni mají strach, že u nás cukrovkářek bude mimčo větší, tak nechtějí nechat přenášet ať nejsou moc velcí. Mě porod vyvolávali taky. Proč nechce vyvolávaný porod?

konvalinka.2
9. mar 2010

olgas: nám právě přikrývání nezabírá... ☹

kjucukovna: mě nechali o dva dny přenášet. Myslím, že by mě nechali i dýl, protože na poslední kontrole jsem pořád nebyla otevřená. Ale byla jsem připravená na to, že ten den už domů nepojedu. A když se mě doktor zeptal, jestli má dát tabletu na vyvolání, ale že neví, jestli ten den porodíme, tak i tak jsem řekla, ať mi ji zavede. Tabletu jsem dostala v 7 ráno, v 9 hodin druhou, v 11 mi nechali odtéct plodovou vodu a malá byla ve 14.36 hodin na světě. Takže jsem byla ráda, že jsme to zvládli během jednoho dne a docela rychle.Já myslím, že to vyvolání ničemu neubližuje, obzvlášť, pokud jsi už v termínu... Mě moje gynekoložka do zprávy pro porodnici napsala, že prosí o indukci porodu mezi 38.-39. tt. Ale doktoři v porodnici se rozhodli jinak...
Po porodu mi malou šupli na břicho, pak ji odnesli-na vyšetření atd. Pak asi za hodinku nám ji donesli na přiložení. Pak jsem šla do sprchy a na pokoj na šestinedělí, tam mi malou donesli zase až večer k prsu. Pak si ji zase vzali, ale to jsem chtěla, byla jsem totálně vyčerpaná a chtělo se mi strašně spát. Byla sem domluvená, že mi malou donesou kolem 4 k prsu a že si ji už nechám u sebe. Ale nenechala jsem si ji. Protože zvracela hodně plodové vody a dusila se tím, tak jsem ji dostala až ráno kolem 7 hodiny a od té doby jsme pořád spolu!!
Takže i když Ti miminko na chvíli odnesou, tak to ničemu nevadí. Ty společné chviličky si vynahradíte, neboj!

mamina
9. mar 2010

Konvalinka,tak takhle přesně to dělaj v Pardubicích.A takhle přesně bych to teda právě nechtěla.Pokud bude miminko v pořádku,nevidím důvod,proč by nemohlo bejt se mnou.
(Mimochodem,myslím si,že každý miminko se trošku tý plodovky napije-aspoň ty moje všechny.Prostě si jen párkrát trošku ublinkli,jinak nic.)
Ale je něco jinýho,když jsi unavená,neodsuzuju Tě,žes jim ho nechala dýl!To ani náhodou!Vím,co je únava po porodu...Jenže u nás se neptaj,prostě miminko seberou,odnesou,nic neřeknou a když,že je to prevence.Prevence?!?Když je mimčo zdravý?Na co?
Bětušku jsem porodila ve Vrchlabí.Do porodu nikdo nezasahoval,jen kontrolovali,jestli je vše ok.Vodu nechali prasknout samotnou,tlačit tak jak jsem chtěla,monitor na srdíčko přenosnej,dělali ho ve stoje,v sedě,jak jsem chtěla.Žádný kurtování na 2 hodiny na zádech na pásy!Malá se narodila,otřeli a zvážili ji u mně v místnosti,přiložili ji během toho,co doktor kontroloval,jestli se nemusí šít (nemuselo,protože se porod nijak neurychloval jako jinde (preventivně) a malá měla dost času dorotovat).A z porodního sálu jsme odcházely během 10 minut přímo ke mně na pokoj a do mý postele... 😵 Nikdo neřval,že je to nehygienický,že je to zakázaný a já nevím,co ještě!Vlezly jsme si pod peřinu,mazlily jsme se a Bětuška se na mně poprvé usmála... 😅
Manža přijel za hodinu potom(K porodu to nestihl,byl daleko),ale my jsme vůbec nebyly unavený.Šly jsme s ním do jídelny,hrcla jsem si na paty,malá se chovala u tatínka a něco mu broukala...Bylo to jako pohádka. 😵 😵 😵
Přála bych Vám něco takhle nádhernýho někdy zažít!!!... 😵
Jo-cukrovku jsem měla právě jen u Bětušky,u ostatních ne.Takže ani argument,že by museli hlídat glykémie u miminka,by u ostatních nezabral.Jinak první 4 naše děti měli přez 4 kila porodní váhu a pak se (opět) preventivně bere krev z patičky,aby se poznalo,jestli cukrovku nemaj.Vždycky je odnesli,píchli a za 5 minut byli zpátky.A vždycky to bylo v pořádku. 😉 😀

kjucukovna
9. mar 2010

holky moc děkuju za názory!!! Evča už mi psala a uklidnila mě, malou jí prý nechali na sále ty dvě hodinky!! 😵

toho vyvolávání se bojim, bojim se že když na to neni tělo připravený, že to nebude dobře postupovat a zbytečně nás trápit třeba několik dní... 😒

lena27
9. mar 2010

já tedy musím říct, že jsem po porodu taky byla hned s Pavlíkem, jen na noc si ho sestřičky vzali a nosili na kojení, abych si odpočinula.(rodila jsem ve 14,53 a byla jsem nastřihlá a ještě natržená) byla jsem jim za to vděčná, a asi od 4 ráno jsem ho už měla na pořád

gilmorka
10. mar 2010

Ahojte dievcata. Chcem sa poradit. Minuly tyzden som bola na zatazovy glukozovy test, nalacno hodnota 4 a po dvoch hodinach 6,5. Horna hranica pre nase laboratorium, kde mi to robili, je 6,3. Cize mam 0.2 nad maximum. Moja gynekologicka mi len povedala, ze mam obmedzit sladke, davat si pozor na mnozstvo ovocia, napr. ze 1 kus a nie zjest kilo pomarancov, co som aj tak nejedavala. Alebo ze aj sladkosti len kusok, nie vela naraz. Inak o bielom pecive ani nicom inom nehovorila, proste ze len opatrne so sladkym.
Mali ste aj vy niektora taketo hodnoty? Kazde laboratorium ze ma hornu hranicu inak, preto pisem ze som bola 0,2 nad. Diabetologicke ma neposlala, ani nic nehovorila o opakovani testov. Mate niekto skusenost s takymj malym prekrocenim hornej hranice? A co vam odporucil doktor?

kjucukovna
10. mar 2010

gilmorka tak to máš super, bud ráda!!!
mě ty testy vyšly tak blbě, že jsem měla tu třetí hodnotu vyšší jen o 0,1 😠 a jednou za 14 dní musim chodit na diabetologii, kde mám hodnoty vždy absolutně v normálu ale bohužel mě berou jako diabetičku i když nejsem...nejvíc mě na tom štve to že mě nenechají přenášet a zbytečně ted akorát lítam po doktorech 😒 fakt otrava...nevim proč tohle všechno kvuli jedný desetině... 😒

lukacka17
10. mar 2010

Dobrý večer, chcem sa opýtať, ako prebieha glukózový test v tehotenstve. To dajú vypiť rovnaké množstvo glukózy každej tehotnej alebo sa glukóza dávkuje individuálne podľa hmotnosti? Ďakujem

jaaty
10. mar 2010

Ja som mala tiež minimálny rozdiel (presne si nepamätám) a poslali ma k diabetologičke. Chodila som tiež každý druhý týždeň, výsledky boli vždy OK (a to som si dala napr. jogurt s makovkou, atď...) a cca 1,5-2 mesiace pred pôrodom diabetologička ochorela. S pôrodníkom, u ktorého som rodila, sme sa dohodli, že navštevovať a hľadať ďalšieho veru nebudem. Hanka sa narodila a je zdravá a krásna dva dni pred termínom cisárskym rezom kvôli tlaku a veľkosti (4190 gr. a 52cm)

barakaa
10. mar 2010

Lukacka: je to tak, každé těhotné se dává vypít stejné množství, jde o to, jak na tu zátěž tvůj organismus zareaguje. Jen mohou být malé rozdíly mezi laboratořemi, ale správně by ti měli změřit hladinu na lačno, když je v pořádku, odeberou ti žilní krev, dají ti vypít roztok, pak je odběr po hodině a po dvou hodinách (ze žíly).

Glimorka: i když překročíš jen o desetinu, měla bys být sledována (u diabetologa specializujícího se na těhu diabetes), normy pro těhotné jsou přísnější záměrně. Je vhodné těhotnou sledovat pro možné komplikace. Jedná se pouze o těhotenskou cukrovku a ta má přeci jen jiná pravidla než běžný diabetes či porucha glukózové tolerance. Více najdeš na tehotenskacukrovka.cz. I já tu hranici překročila jen pidi. Ale zvládnout se to dá a myslím, že při úpravě stravy, není třeba obávat se komplikací. Tak držím palečky, ať to s miminkem zvládáte a lékařky se pořádně vyptej, raději se dvakrát zeptat, než něco zanedbat.

gilmorka
11. mar 2010

za dva tyzdne idem zas na poradnu, tak sa jej spytam na to este viac. Zatial som si nastudovala nieco z netu, takze to proste budem robit tak, ze ziadna cokolada, ziadne sladkosti, zakusky, z ovocia vyradim banany, hrusky a budem jest tak akurat jablka, aj to len jedno denne, a budem si kupovat tmavy chlieb. Len skoda, ze teraz nie je ziadna zelenina v zahrade, tu chemicku z obchodu moc jedavat nechcem. Hm.

barakaa
11. mar 2010

Gilmorka:
myslím, že ještě je důležité udržovat mezi jídly odstup, tzn. nejdříve jíst po 2 hodinách nejdéle do 4 hodin od předchozího jídla, sacharidy si během dne rozdělit do menších dávek (např. snídaně 30g sacharidů, svačina 40g, oběd 60-70g sacharidů, svačina 30g, večeře 60g.....celkový počet sacharidů za den by měl být tak max. 270g...ale to se liší podle doktora, co ti doporučí, já mám za den 230 g sacharidů a rozhodně netrpím 🙂 ). Vynechat jednoduché cukry, umělá sladidla. Po nějakém větším příjmu cukrů se raději hýbat...jít na procházku. A to pečivo....obecně se naopak doporučuje to úplně obyčejné, bílé, neb to "tmavé" bývá dobarvováno karamelem a je to jako když si dáš dort, buď kupovat kvalitní tmavé...např. ve zdravé výživě nebo raději obyč chleba, obyč rohlík. Já jím fit chleba slunečnicový, plátek má 20g sacharidů nebo knackebroat...no, ale mně to chutná a jedla jsem tak i dříve. Na té tehotenskacukrovka.cz najdeš tabulku, kolik má které jídlo sacharidů. A čokoláda....můžeš tu kvalitní s vysokým obsahem kakaa, ta má sacharidů poměrně málo.

evabb35
11. mar 2010

Čo si pamätám , tak som jedla asi všetko ovocie - aj banány, ale všetko som si vážila - aj jablká. Niekde na nete som našla takú tabuľku, koľko g ovocia obsahuje koľko sacharidov a rátala som si.

smarti
11. mar 2010

Ahojte, dlho som sa neozvala. Cukor sa mi drží v norme, zistilia som, že akurát ráno môžem max. krajec chleba alebo 1 graham rožok, nevadia mi ani palacinky, ani na večeru krupica, to mám hodnoty max. do 6, včera na večeru som mala zeleninovú omeletu s vajíčkom a syrom a hodnota po hodine 4,4, po mäsitých jedlách je to tiež len okolo 5 - 6. U mňa naozaj robí problém cukor, raz som si dala na večeru puding - robila som pre celú rodinu - tak som osladila len polovične, odliala sebe a potom ešte im dosladila a hodnota sa vyšplhala na 10,3 - skoro som odpadla. A tiež keď som mala strašnú chuť na niečo sladké po obede a nedodržala som odstup aspoň 2 hodiny, tak stačilo, že som si dala jogurt ( ochutený ) a už bola hodnota nad 7,3. Takže naozaj treba dodržiavať ten odstup medzi jedlami a vyradiť cukry. Ja som banány vyradila.

gilmorka
11. mar 2010

No budem musiet vazne zacat sledovat co jem. Aj by ma zaujimalo, ako mi tie hodnoty kolisu, ale nemam to ako merat. Moja doktorka mi ani nepovedala, ze mam mat prisnu dietu, len vazne ze obmedzit sladkosti, ani nezdoraznila,ze vylucit, len obmedzit a opatrne s ovocim. Tak som to brala tak, ze sak nebudem sa prepchavat a obcas nieco mozem. A ked teraz citam net, tak je to ozaj o prisnejsej diete. Radsej sa kvoli malemu budem snazit dodrziavat ju.
Len by ma zaujimalo, preco ked sa robi ten test, kazde laboratorium ma ine max. hodnoty. Na stranke tehotenskacukrovka.cz je, ze normalna hodnota po 2 hodinach je do 7,6 mmol/l. Ja som mala len 6.5 mmol/l a povedali mi, ze max. hodnota ktoru udava nase laboratorium je 6.3 mmol/l a teda som nad maximom.
Neviete to niekto vysvetlit preco je to rozne?

lena27
11. mar 2010

gilmorka: já mám cukrovku taky na hraně, ale měla jsem vyšší už tu hodnotu na lačno. mám zakázané jen sladké, jinak můžu jíst úplně normálně. nic nepočítám. myslím, že když je to opravdu málo tak to stačí.

mamina
11. mar 2010

Ahoj.holky.Moje doktorka je asi nemocná! 😲 😕 Ona mě normálně za glykémie POCHVÁLILA!!! 😀 😀 😀 Mám radost. 🙂
Hodnoty fakt super.Na lačno tak do 4,5 max.,po snídani do 5,5 a po obědě a po večeři do 6,5...(Teda pokud nehřeším-třeba minulej týden jsem si dala guláš s kolínkama,to vylítlo na 7,4 🤐 )

gilmorka
11. mar 2010

lena27 tak to sme na tom rovnako. Mne tiez len to sladke. Len ked teraz citam na nete viac info, tak uz som vyplasena. Jest budem proste pravidelne a opatrnejsie a snad to bude ok.

barakaa
11. mar 2010

Gilmorka: Ničeho se neobávej. Trochu si myslím, že někteří lékaři zkrátka nemají s těhotenskou cukrovkou zkušenost. Vůbec se nemáš čeho obávat, vím, že je to ze začátku pro člověka šok, ale nejde zase o tak dlouhou dobu, aby se to nedalo vydržet. Opravdu si myslím, že je zbytečné miminko zatěžovat zvýšeným cukrem, když mu to nesvědčí.....sice může tzv. jen být velké při porodu, ale už se neříká, že i když je mimi velké, neznamená to, že je na tom lépe, naopak, je obalené více tukem, ale třeba plíce může mít méně zralé....nebo naopak může být menší, neb výkyvy cukru a inzulínu ovlivňují placentu a její funkci....zkrátka je lépe jíst zdravě, jíst častěji, malé porce, když omezíš sladké, bude vše v pořádku, když se hodnoty drží v normě, mimi se má dobře a to je nejdůležitější. Myslím, že jak píšeš...jíst pravidelně a být opatrnější v tom, co jíš. Mně muž po porodu také donese ten největší zákusek, už se těším. Dnes jsme začali 35tt a těhu cukrovku mám už od 18tt. Výhoda je, že při této stravě se už moc nenabere 🙂 . Ale občas mám stavy, že bych snad šla cukr jíst lžičkou 😀 .

gilmorka
11. mar 2010

barakaa, ja som ani velmi nepribrala, na zaciatku som schudla 2 kg pod normalnu vahu pred tehu, potom som to dobehla a nad normal pribrala 3,5 kg. Uvidime ako to bude do konca tehu, sama som zvedava. Najhorsie je, ze za mesiac ideme na svadbu, tak si vies predstavit to pokusenie tam a vysluzka potom doma. Snad to nasi rychlo pojedia, nech to ani nemam na ociach 😒

evabb35
11. mar 2010

Moja lekárka bola veľmi stručná a vždy ju ešte vyrušil telefón a každú chvíľu vyrušovala sestrička. Takže info o diéte som si našla iba na nete.

evabb35
11. mar 2010

Porodila som dieťa prirodzene a s normálnou váhou. Žiadne podávanie glukózy dieťaťu sa nekonalo.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre