Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ducky
9. sep 2010

@luckaa Lucko záleží kolik můžeš na tu dané jídlo. Já teda nevím,ale já si jí dělala k večeři, kde jsem měla 60 g a vycházelo to 200ml mléka + 2 a půl lžíce krupice + kousek másla (to se samo nepočítá). Víc nešlo. A tohle množství procházelo tak akorát. Takže kaši z půl litru mléka teda fakt ne 😅

rozpravocka
9. sep 2010

@ducky nikto nehovoril, ze jadavame kasu z pol litra mlieka 🙂 (ved to sa vlastne ani do taniera nezmesti) ale v konecnom dosledku, sme tusim spocitali, ze toho pol litra kase ma akurat tych 60g sacharidov - teda, ak sme dobre pocitali.

matula321
9. sep 2010

ahojte, tak aj mne dnes oznamila Dr. ze mam cukrovku, som v 29tt, cakam druhe dieta..... Moj prvy syn sa narodil s vysokou porodnou hmotnostou mal 4650g, vtedy som ale cukrovku nemala, ale teraz som citala, ze aj to moze byt faktor na tehu cukrovku....zajtra idem na diabetologiu, tak uvidim ako to dopadne..... Ja osobne ani moc vela sladkeho nejem, ale zato som zjedla vela ovocia a peciva,z ovocia hlavne broskyne a nektarinky, aj melon.... no ako vidim, budem si musiet teda velmi strazit co zjem ☹

ducky
9. sep 2010

@rozpravocka Toto kopíruju z tvé odpovědi:
no ja ju robim z pol litra mlieka
😅
Proto jsem to chtěla uvést na pravou míru. 😉

ducky
9. sep 2010

@matula321 Držím palce. Ovoce se neboj, jen budeš muset počítat 😉

luckaa
10. sep 2010

@matula321 Vítej,zrovna melounu,nektarinek se může docela dost,nemají příliš sacharidů,to je mé nejčastější ovoce 😉

rozpravocka
10. sep 2010

@ducky ale takisto tam dodavam, ze to rozdelim na dvakrat 😀

rozpravocka
10. sep 2010

@matula321 vitaj 😀 melón je úplne super - ešte šťastie, že máme cukrovku počas leta 😀

ducky
10. sep 2010

@rozpravocka Tak to už jsem nedočetla, jen prolítávám 😀

barchee
12. sep 2010

baby, jedávate kuskus ? ja som si dnes trolinku dala s vyprážaným kartfiolom a glykémia otrasná potom 11,2 ☹ a to som si pichla 5 jednotiek pre obedom....ale asi som to poserkala aj tým vyprážaným karfiolom...ale keď už mám obžraté mäso so zeleninou, o ryži, cestovinách a zemiakoch môžem len snívať - tie mi strašne dvíhajú gly ☹ začínam byť bezradná v stravovaní, lebo mám ešte aj intoleranciu laktózy, čo mi o dosť zhoršuje zostavenie jedálnička 😔 Inzulín pichám cca 2 mesiace, zatiaľ je to 3j-4/5j-3/4 j - dávku si upravujem podľa glykémie prej jedlom a beriem ohľad aj na to, čo idem papať. Začínam už byť nervózna, lebo neviem už čo mám jesť ☹

mmorgana
12. sep 2010

@barchee Mě doporučili vyřadit z jídelníčku tučné věci. Žádná smetana, žádné máslo, žádný smetanový jogurt. Smažené mi stejně nechutná. Olej už dlouho doma nepoužíváme jiný než panenský olivový. Já zatím glykemku zvládám s přísnou dietou, kterou mi dali na diabetologii v nemocnici. Když jsem si v pátek plna radosti z dobrých výsledků dala fazole na smetaně, tak mi glykemka vyskočila hodinu po obědě na 10,4 ☹ Samozřejmě, že každé tělo reaguje trošku jinak, u mě glykemku ovlivňují hodně i tuky (sestřička mi vysvětlovala, že se v těle taky štěpí na cukry) 🤐

rozpravocka
12. sep 2010

@barchee a nie je nahodou kuskus specialny typ cestovin? Ved sa vyraba zo psenice, ci nie? Ked si pisala, ze cestovina ti dviha glykemku, tak to mozno bolo aj tym. Ale je pravda, aj tuky dvihaju glykemku, tiez ma na to doki upozornovala, ale zase myslim, ze vypraznany karfiol by to nemal az tak spravit. No fakt neviem, vsak si skus dat iba ten a potom si urob test.

barchee
12. sep 2010

neviem s tým kuskusom, som hno mala dnes prvýkrát, inak ani ja nejem vysmážané, ani tučné, nechutí mi to, ale ten vysm.karfiol som mala snáď prvýkrát za čas, čo som tehotná 😕 ja som bacula aj tak, takže ja sa snažím stravovať zdravo, ale akosi moje telo odmietalo chudnúť 🙄 teraz som zatiaľ nepribrala ani deko a to končím 5.mesiac, ale to bude dia-diétou, takže neriešim, malý je zdravý, pekne rastie, to je pre mňa dôležité, na výzor som schudla, ale nie na váhe. V poradni mi hovoril dr, že je to ok, že nepriberám momentálne.

ducky
12. sep 2010

@barchee Tak já zkusila kuskus a přesně jako tobě mi zvedl glykémku. Přitom má jen o 3g na 100g víc než je na na těstovinách, takže jsem to tehdy taky nepochopila. A to já ho měla jen s rajčaty a balkánem, které mají nula nula prd. 🙄 Radši ho vynech ☹ , tobě jí to zvedlo fakt hodně. To já měla "jen" asi 8 nebo tak nějak. 😅

mmorgana
12. sep 2010

@ducky @barchee A nemůže to taky být tím, že má kuskus větší glykemický index než těstoviny?

ducky
13. sep 2010

@mmorgana To sice má, ale když se podíváš na obaly, tak kuskus má asi 76 g ve 100 g a těstoviny asi 72 g. Já teda v rozpisu od dr. měla, že těstoviny mají asi 20 g, ale na obalu je něco jiného. Nicméně já jsem si odpočítala správnou dávku a stejně mi to zvedlo glykémku, což by nemělo při dodržení gramáže. ☹
Teď už je mi to jedno, teď už se kuskusem zase vesele živím, ale vím, že jsem v těhu taky trpěla, furt brambory, rýže, těstoviny, měla jsem toho taky plné zuby a kuskus miluju. 😀

tereza1980
13. sep 2010

ahoj holky, můžu se zeptat na výsledky testu na cukrovku jste si k dr. volali nebo vám zavolali sama, že jí máte? mám poradnu až za 14 dní, na testu jsem byla minulou středu.

mmorgana
13. sep 2010

@ducky Těstoviny mají různý obsah sacharidů. A taky se liší jejich glykemický index (to záleží i na způsobu přípravy). Já teda ulítávám na italských těstovinách a těším se, až si jich po porodu dopřeju, co hrdlo ráčí 😵
@tereza1980 Ahoj, tohle je asi všude jinak 😒 V Brně na Obilňáku si prostě odpoledne přijdeš pro výsledky. A když jsem je měla špatné, tak jsem jen druhý den skočila ke svému gyndaři pro žádanku na diabetologii a objednala se na diabetologii.

luckaa
13. sep 2010

@tereza1980 Já jsem si sama druhý den volala...taky jsem měla poradnu až za 14 dní

ducky
13. sep 2010

@tereza1980 Tak mě volala moje gyndr., že to vyšlo vyšší. Ale ona má laborku v baráku, takže výsledky dostala druhý den. 😉

matula321
13. sep 2010

tak ja som akurat az dnes navstivila tu diabetologiu..... mala som vysledky v norme, Dr. mi dala nejaku tabulku, podla ktorej mam drzat dietu, som z nej mierny jelen 😖 ,nic si meriat nemusim, o dva tyždne na kontrolu.....
chcem sa spýtať ako je to s baklažánom? to som nikde nenašla ?

rozpravocka
13. sep 2010

@matula321 baklažan (alias lilek) ma 8,2g na 100g.

matula321
13. sep 2010

@rozpravocka
dakujem, som nevedela ako je to po česky 😝 ,

barchee
13. sep 2010

baby môžte mi prosím dať nejakú stránku alebo niečo, odkiaľ beriete tie množstvá cukru v potravinách? Vy máte aj určenú nejakú dennú normu - gramov cukru? Lebo vidím, že si to tu rátate, aj ja by som mala teda 😅 sa spýtam v piatok diabetologičky na to, potrebujem pomôcť s jedálničkom 😕 😅 @matula321 môžeš mi prosím oskenovať tú tabulku len pre info? pošlem ti do IP mejlovú adresu moju, ďakujem 🙂

ponyxx
13. sep 2010

tak uz aj ja mam vysledky po uzv.. Babo ma 2200g. Podla PM som 32 tt, podla uzv 33+4. Tyzden do plusu som vsak mala uz podla uzv v 20tt, takze som na tom v podstate rovnako. Ostavam pri svojej "by ocko" diete as. vsetko s mierou.
Dalsim medznikom je glykemicko hemoglobinovy testik, ci ako sa presne tomu nadava 🙂

rozpravocka
13. sep 2010

@barchee tabulka je napr. tu http://www.merrylinka.cz/oldver/ehodnoty.htm alebo tu: http://www.e-kulturistika.cz/view.php?cisloclan...

@ponyxx takze si na tom v podstate rovnako ako ja 😀 babo o takmer dva tyzdne vacsie ako ma byt, s tym, ze o tyzden bolo vacsie uz pred cukrovkou 😉 Aj ja cakam na hemoglobinovy test. Kedy ides?

ponyxx
13. sep 2010

@rozpravocka objednala ma na 28.9, o dva tyzdne az.

rozpravocka
13. sep 2010

@ponyxx tak ja ta zase predbehnem 😀 ja idem 20.9, potom dam vediet, ako som dopadla

barchee
13. sep 2010

@rozpravocka jeej, moc ďakujem 🙂 kokso, ale je dlhá 😅

ratatooy
13. sep 2010

ahoj holky jdu vás pozdravit,co je nového?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre