Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

barchee
24. okt 2010

ahoj baby, sa k vám pridám 🙂 ja si inzulín pichám 3xdenne od 15tt , teraz je to momentálne 9 jednotiek na každú dávku, ale pomaly mi to stúpa s rastúcimi tt 😉 malý je zatiaľ aj váhovo aj veľkostne v norme, ale šak len teraz začína priberať tuk, takže neviem kde sa zastaví 😀 teraz na poslednej poradni mi dr vravel, že pojdem rodiť kvôli cukrovečke skôr, tak som zvedavá, či sa malý vypýta skôr sám, alebo mi pôrod budú vyvolávať 😔 najradšej by som bola, keby sa vypýtal sám keď mu to bude najlepšie 😅 Diétu držím statočne, aj keď aj sladké si dám občas, ale si musím dopichnúť pred tým inz. samozrejme 😉 Aspoň som vďaka diétke pribrala zatiaľ len 3 kilečká 😀 Čo sa týka glykémii, mne aj diabetologička aj gynekológ vraveli, že po jedle sa mám držať do 7 aj nejaké drobné, ak už mám 8 musím dopichnúť 1 jednotku inzu.

barchee
24. okt 2010

@mharia inzulín by ti nasadili, ak by si mala glykémie pravidelne po jedle nad 9-10 😉 ja som tak mnala už v 15tt, vtedy som len držala diétu a merala si pred a po jedle a keď mi už hodnoty lietali do 11,2 tak mi nasadili inzulín. Teraz sa vyhýbam všetkému čo obsahuje rafinovaný cukor, škrob a také tie polysacharidové záležitosti, teda nič z bielej múky, žiadne zemiaky, ryža absolútne vôbec, cestoviny tiež nič - ak si aj dám čo i len trolinku z týchto príloh, musím si pichnúť viac, lebo už presne viem, ako mi vyskočí glykémia 😉 je to mrte diéta, ale dá sa zvyknúť - mne je jedno čo jem, len nech je malý v poriadku 😉 ovocie papám také skôr kyslejšie a neprezreté, musí byť trvdé, teraz mi celkom idú slivky 🙂 hrozno som tento rok nemala vôbec, mi diabetologička úplne zakázala 😔

mharia
25. okt 2010

@barchee Ahoj 🙂 mozno to bude zniet hrozne,ale ak by som si mala pichat inzulin tak asi umrem heheh neznasam ihli ....bojim sa ich ....sa cudujem ze ti tak skoro zistili teh.cukrovku...mne ju zistili v 26tt bol to pre mna velky sok,kedze som bola zvyknuta jest vsetko a vela 😀 pred glokozou som mala 3.2 a po nej 11.1 .....takze nastala dieta ktoru som drzala asi tak 3 tyzdne....pretoze som rapidne schudla a toho som sa zlakla..teraz papam 3x denne..sladke uz vobec nie...sem tam nejake ovocie.. ked mi cukor vyskocil na 11.1 som vela spapala.. nastal stres ze co ked mi nasadia inzulin 😲 no nastastie to dopadlo dobre 😀 ..prosim ta a ako (cim) sa stravujes??

barchee
25. okt 2010

@mharia neboooj, neni to nič hrozné 😉 mne zistili mierne zvýšený cukor u gyndy na hormonálnom profile s biochémiou, a tá ma hneď poslala k diabetologičke, ktorá mi len povedala, že mám si dávať pozor na stravu a nič viac - v tom čase sme riešili na umelé oplodnenie, takže to prikladali stresu a dali mi diagnózu "porucha glukózovej tolerancie". Keď som v máji otehotnela, som išla diabetologičke a vyfasovala som glukomer, mala som sa kontrolovať, ale mne hneď lietali glykémie po jedle na 9 -10, aj keď som obmedzovala sacharidy, škroby, uhlohydráty...tak v 15 tt som začala pichať inzulín, lebo som mala glykémie nad 11 po jedle 😖 To už mi dali diagnózu "gestačný diabetes". Pichanie inzulínu nie je nič hrozné, keďže som si predtým pichala aj injekcie na stimuláciu na IVF...takže to nebola žiadna novinka pre mňa 😉

Čo sa týka stravy teraz mojej, úplne som musela vynechať sladkosti, rafinovaný cukor, ryža, zemiaky, cestoviny, všetko z bielej múky - ak si to aj dám, tak len úúúplne máličko, napr. polievkovú lyžicu ryže, 1 stredný zemiak, malú misku cestovín - ale to je málokrát chlieb a rožky nejem vôbec 😅 môj jedálniček pozostáva z kuracieho, morčacieho mäsa, sóje, zeleniny a ovocia - ale musí byť tvrdšie a nie moc sladké 🙄 miesto chleba jem knäckebrot, dá sa na to zvyknúť 🙂 aj keď to nie je lahké, ale pre zdravie mojho bábätka spravím čokoľvek 🙂

selu
25. okt 2010

ahojte babulky, dlouho jsem tu nebyla, protoze jsem mezitim porodila Karolinku s vahou 2,90 v 39tt, takze pro klid dusi vas ostatnich, co se bojite velkych miminek 😉 V porodce jsem dostavala jidlo dle diabeticke diety, ale co jsem doma, tak dodrzuju jen ty tri hodinove rozestupy, co se tyka jidla, tak si davam min prilohy jako pred tim, ale uz se moc neomezuju ve vyberu ovoce a hlavne valim sladkosti, proste si nemuzu pomoct 😅 Z posledni kontroly na diabetologii mi bylo receno dodrzovat dietu po dobu sestinedeli, coz mi konci 1/12 ale na kontrolu na zatezak mam jit az po novem roce...tak nevim co ten mesic mezi tim, jako ted se mam 6 tydnu hlidat, pak mesic normal a pak jit na test??? jsem z toho fakt zmatena, ale asi bych to sladke jist nemela 😅

ratatooy
26. okt 2010

ahoj tak mi jsme po porodu dostávali diabetické jídlo asi 4dny,nevím teda v čem bylo dia protože bylo ůplně stejné jako pro ostatní a pak už jsem dostávala to co ostatní a doma jím už všechno.po porodu mi párkrát měřili cukr a bylo to ok,i u malýho.taky mě strašili s 4kg miminkem a měl 3,45kg takže akorát ale mě by to vlastně bylo celkem fuk když to šlo císařem.

mharia
26. okt 2010

@barchee pre mna osobne by to bolo asi dost stresujuce...ako sa poznam heheh...i ked viem ze pre babatko by som bolo ochotna spravit cokolvek. 🙂 preto chcem povedat len jedno ze obdivujem zeny ako si ty 🙂 dakujem za odpovede a rady 😉 ....drzim palce tebe aj babatku,aby ste boli zdravy a silny 🙂 ....

barchee
26. okt 2010

@mharia ďakujem 🙂

imzadi
26. okt 2010

ahoj holky, mam dotaz, v patek me ceka test na cukrovku, nekdo mi rikal, ze je dobre pred tim dva dny nejist sladke, je to pravda nebo blbost? nevim no, mam pocit, ze bych se mela chovat normalne, aby kdyz je nejaky problem, tak se odhalil...dik za nazor 😉

koriatko
26. okt 2010

@imzadi ahoj, deň pred testom sa nemá jesť sladké, teda minimálne večer, aby test neukázal naopak príliš vysoké hodnoty. Ale inak jedz normálne, aby test odhalil prípadnú poruchu. Je to lepšie ako keď ti má ukázať falošne dobré výsledky a v skutočnosti by to bolo inak. Ale keď ti bude brať krv zo žily (nie z prsta), tak to ukáže hodtonu z posledného týždňa, takže tam sa prejaví hodnota z tvojej bežnej týždennej stravy...

imzadi
26. okt 2010

@koriatko dekju za info, oni me stejne varovali, ze uz od 20 hodiny pred testem bych nemela jist ani pit ... coz asi bude masakr 😀

koriatko
26. okt 2010

@imzadi no to je fakt, večer by si nemala jesť už nič... a ani ráno počas celého testovania... Neboj zvládneš to, pi aspoň vodu, trocha zaženieš hlad 😉 Držím palce...

med
27. okt 2010

Ahojky, já jdu na ten test v pondělí a jsem z toho docela rozhozená... V prvním těhu jsem to zažila tak, že jsem vypila tu glukózu (nebo co to vlastně je) a za 45 minut mi vzali krev a šla jsem domů. Teď po mně chtějí, abych si ráno vzala moč, přišla nalačno, vypila tu tekutinu, za hodinu po vypití dala druhou zkumavku s močí a za další hodinu třetí zkumavku s močí... Mezi tím prý musím sedět v čekárně. Nějak nechápu, proč je to teď takhle složitý, když před 3 lety se to dalo udělat mnohem jednoduššeji :( Chápu, že chtějí mít jistotu, že jsme zdraví a jsem ráda, že se to testuje. Jen mi to přijde trochu jako buzerace, že musím sedět v čekárně 2 hodiny na nepohodlných židlích :(
A o tom, že nemám večer před tím jíst a pít mi nikdo nic neřekl...

imzadi
28. okt 2010

@med no mam stejne informace o prubehu testu, ale byla jsem upozornena i na to jidlo a piti...dam pak vedet, jak to dopadlo 😀

imzadi
29. okt 2010

tak to mam za sebou, vysledky budou v pondeli, ta tekutina je vcelku dobra 🙂 ale to cekani je dlouhe a fakt se nesmi pit ani v prubehu toho testovani... 😝

luckaa
1. nov 2010

@imzadi Tak držím palce,aby byly výsledky dneska v pořádku

U mě celkem nic nového,profil mám stále v pořádku i glykovanej,max mi vylezl na 3,3 a termín porodu se blíží,už jen měsíc.....prcek při poslední kontrole měl něco málo přes 2,2kg v 35+0,tak to nevypadá na obříka a ani na žádného prťouska si myslím,takže snad bude všechno v pořádku. 😵 Jinak mám dole od začátku těhu 4 a půl kg,takže se cítím dobře 😉

imzadi
1. nov 2010

@luckaa dekuju, kazdopadne to nepomohlo, cukrovku mam:( co ted? doktor mi rekl, ze to neni tak hrozne, ale ze jist 6 x denne, male porce, vyloucit zcela sladke, hodne omezit ovoce...ja miluju sladke a miluju ovoce 🙄

luckaa
1. nov 2010

@imzadi Tak to jsi na tom jako já,taky závislák na sladkém a na ovoci...je fakt,že sladké teda vůbec a ovoce se může akorát si ho musíš zvážit a opravdu omezit...já ho jím většinou na svačiny....
Mrzí mě,že jsi další do tohoto tématu...já držím dietu od dvacátého týdne a teda musím říct,že teď sem tam zhřeším,když vidím,že mám hodnoty v pořádku

imzadi
1. nov 2010

@luckaa a kolik toho ovoce snis zhruba? at mam predstavu...je to nefer... 😝

luckaa
1. nov 2010

@luckaa No,já už teď tak nevážím jako ze začátku,protože přes ty hrozivě vypadající hodnoty po testu mám profily krásně,ani jeden zvýšený výsledek,tak si dám na sváču třeba 3 menší mandarinky,nebo jeden banán,v létě 5 menších švestek....někdy si dám míň a k tomu kysanou smetanu nebo bílý jogurt...ale je to zoufale málo,bych snědla třeba půl kila mandarinek,miluju ovoce,zeleninu i sladké 🙄

werunka21
1. nov 2010

@luckaa Luci, tobě se to vůbec neblíží, nezaseklo se ti tady to počítání 😲 😀 . Jsi tady už ták dlouho, to bude tím, že ti na to přišli tak brzy viď 😝

Já jdu ve středu na kontrolní test 😝 a doufám, že bude negativní. Dneska dám ještě kus dortu na rozloučenou 😀 a zítra "dietka" (bez volných cukrů) 😝

luckaa
1. nov 2010

@werunka21 No ani mi nemluv,sice se porce jídla snažím dodržovat,tak nějak,ale je to čím dál těžší a taky pořád mívám hlad....mám dole 4 a půl kila.Je to poslední měsíc,tak to snad nějak zdárně dotáhnu,ale už se těším hlavně na vánoční cukroví 😵
Tobě držím na středu palce,ať je všechno v pořádku a hodnoty v pořádku

imzadi
1. nov 2010

@luckaa no presne, miluju mandarinky, a cokoladu...kazdy den si dam min jednu susenku a par strafku cokolady...

existuje nejaka nahrazka? 😅

luckaa
1. nov 2010

@imzadi Obávám se,že ne 😅 teda já za celou dobu na nic nepřišla
Jednou jsem si pekla štrúdl bez cukru jen s trochou skořice a s jablkama a bez strouhanky,ale dva kousky na sváču jsou zoufale málo... ☹ tak už jsem ho víckrát nepekla

imzadi
1. nov 2010

no uz tady chroupu okurku a k veceri si dam salat... 😝

luckaa
1. nov 2010

@imzadi Tak si nech chutnat,já už ovoce musím ubrat a i k svačině si dát kus pečiva,protože mám poslední dobou pořád hlad a jelikož jsem zhubla už 4 a půl kg...ale prcek roste,tak snad je vše v pořádku

med
1. nov 2010

@imzadi to je mi líto, že ti test dopadl špatně :(
Já jsem byla na testu dneska, byl to fakt opruz... Bylo mi špatně hlady a málem jsem padla žízní... navíc mám 3x rozpíchanou jednu žílu, protože mě sestra nebyla schopná nabrat z jiné :(
Mně řeknou výsledky až na příští kontrole, ale doufám, že kdyby to bylo špatné, že se ozvou hned....

fim
1. nov 2010

Ahoj holky, tak jsme to nějak neydrželi a jsme na světě. 😵 Rodila jsem nakonec sekcí v 37+3tt.
K cukrovce mám novinky v tom, že od porodu mám vysazenej inzulín, konzultuju jen glykemie naměřené před hlavními jídly po telefonu a kontrola mě čeká, až přestanu kojit. Takže takto to chodí u nás v Ústí. 😉

imzadi
1. nov 2010

@med no doktorka mi rekla, ze mi zavolaji, kdyby neco...a nevolali, mozna by zavolali, ja nevim, ale odpoledne jsem zavolala radsi sama a uz to na me vybalila 😠 tak radsi zavolej, at si v klidu...

@fim gratulace! jste v poradku? a sekce byla kvuli cukrovce? drzte se 😉

miska_zv
2. nov 2010

Ahojte, mne zistili poruchu prijmu tej glykemie v 25 tt asi, teraz som 33 tt, bola som už 2 krát u diabetologičky. Po tom hnusnom teste som mala aj po 2 hodinách 10,6 a dia doktorka mi povedala, že je to v pohode. Nemusím si pichať inzulín a iba si mám dávať pozor na časové rozmedzie medzi jedlami. Citujem:"trošku dodržiavať diétku". Naposledy som vyfasovala glukomer a moje hodnoty sú skoro stále super, 2 hodiny po jedle do 6. Len keď zhreším, dala som si palacinky tak som mala 6,8. Tak idem na kontrolu teraz v štvrtok. Som zvedavá čo bude. Bud.týždeň idem na prietoky, tak hádam aj tam bude môj mrňous Ok. Naposledy v 30 tt vážil 1620 g a ja som doteraz pribrala od začiatku 6 kg. Držím vám všetkým palce ku krásnym zdravým bábätkám a dobrým výsledkom.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre