Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mirip
24. jún 2009

samsulka, hej uvažujem o tom ale mi brala aj zo žily krv ked som tam bola a 10ho idem na kontrolu, to už budú aj výsledky a ked bude hnusná tak od nej pojdem preč, nechcem teraz lebo druhá mi bude zase brať krv a mne už za posledných pár dní brali 5X krv zo žily, ale ako tuším že táto mi povie že mám vysoký aj cholesterol a to mi Dr. primár na hematologii povedal že mám krvný obraz aj biochémiu dobrú, že aj ked sú tam niektoré hodnoty mimo tabulku u tehotných je tabulka iné takže je to vporiadku som zvedavá čo táto ťava povie ale ked bude zase deptať tak ťahám čiaru preč.

Ved ani neviem čo možem jesť, dnes som mala na ranajky dva celozrnné rohlíky a hydinovú šunku a 1papriku s 1paradajkou, na obed budú varené zemiaky a karfiol a večera neviem ale vážiť nevážim, ani to mi nikto nekázal takže len tak od oka dávam na tanier, a muž sa velmi hnevá že malú trápim hladom lebo aj večer ešte som bola hladná ako pes malá kopcovala tiež asi od hladu a gynekolog nariadil pribrať do dalšej poradne aspon kilo-kilo a pol kedže od začiatku mám len 3kilá navyše a táto ťava napísala aj nadváha 2kilá, a to mám výšku 175 a terajšiu váhu 81 a vobec nebrala do úvahy že som tehotná...... neviem odkial brala tie 2kilá podla akoej tabulky lebo podla aj normálnej pre netehotné mám váhu normálnu ☹

samsulka
24. jún 2009

Mirip, někdy ty dr. prostě se řídí jen podle tabulek a pak nás akorát mučej a že to není ok a tak to nemá být to je někdy na zlost.Já už to teda tak extra vážně brát nebudu, ptž pak se stresuju a malá by mohla taky a to nechci. Jo přesně tak můj taky říká jíš tak málo a co malá ta nejí??? 😀 tak mu to musím vysvětlit je to síla,ale musíme to nějak vydržet. No pokud ani neměříš tak to máš fajn to my musíme ve většině případů. Já mám taky jen málo včera v poradně mě vážila a já měla končně po dlouhé době 1kg nahoře takže paráda,ale taky nic moc jen 4kg a kdo ví jak to půjde ted.

samsulka
24. jún 2009

jinak dnešní měření

na lačno 4,9 po 1h 6,3 takže to jde paráda.

mirip
24. jún 2009

a aké si mala hodnoty , ja neviem podla čoho sa riadia tí doktori, ja som mala ráno dobré, po hodine od vypitia dobré a tá tretia bola 9,05mol, preto ma poslali na diabetologiu, viem že tá tretia hodnota je doležitá ale fakt neviem podla čoho určujú či vážiť alebo nevážiť jedlo, túto to absolútne netrápilo ani tabulky ani váženie nič, som tam bola a na ráno som mala glykémiu 4,4 a nepovedala nič, len diabetická neslaná dieta, že stetrička mi vysvetlí že sladké nemožem vobec.............tak potom sa mám vyznať 😢 myslím že podla dalšej kotroly či bude alebo nebude dobrá určí či vážiť či nieteraz mám dodržiavať tri hodiny medzi jedlami a nejesť sladké ani presáľať jedlo 🙄 takže len podla seba sa snažím, vyberať to čo je asi dietne, akurát viem len to že vajcia majú 0g sacharidou a ked aj niečo "pražíme" tak to len na rastlinnom oleji 😔

bibi78
24. jún 2009

mirip, som na tom podobne ako ty, az na to, ze ja dokonca neviem ani svoje hodnoty, iba tolko, ze mam zvyseny cukor o 40%. znie to hrozostrasnejsie, ako tie vase hodnoty, lebo tie su len o par desatin vyssie. no co uz. tiez nemam nakazane nic vazit, iba znizit prijem cukrov o 50%. problem je v tom, ze neviem, kolko som ich jedla predtym, tak som vypustila vsetky sladkosti a snazim sa dodrziavat aku-taku dietu. napr. vcera na 2. veceru som mala kinder pingu, ci ako sa vola ta tycinka bez cokolady, ktora ma asi 10g s. a asi 150 g jahod, co je okolo 15-20 g sacharidov, co je stale v norme aj pre tie, co maju gramy predpisane. rano som si dala sojovy jogurt 3,3 g s. a 20g corn flakov asi 17g, nektarinku asi 9g a 2 dcl mlieka ani nie 10g, takze dokopy 36g sacharidov. ale tiez neviem, co to so mnou robi, kedze sa vobec nemeriam.
predpokladam, ze teraz to nechal gynekolog na mne a o mesiac sa uvidi, ci mi to ide a ci treba nasadit nieco serioznejsie...

este sa chcem spytat na cestoviny. vcera som si robila celozrnne spagety a na obale je napisane, ze 100g obsahuje 67,2g sacharidov. dala som si 40g v surovom stave, co vyslo na 130 g varenych. a teraz nie som si ista, ci ta hodnota na obale je v surovom stave alebo uz uvarenom. ved keby to bolo v uvarenom, tak je to nejaka blbost, nie?

samsulka
24. jún 2009

Mirip, já měla hodnoty na tu glykemickou křivku na lačno 4,4 a po 2h 8,6 po hodině mi vůbc neměřili,hned jsem šla na gyndu ,kde mě poslali na dia a tak už to šlo měři, odvažovat vůbec sladké. takže se měřím a aspon vím jak na tom jsem, horší to mají ti co se neměří,ale zase nevíte a je to taky možná dobrý.

Bibi, no ty jsi jenom na procentech a to se teda dá těžko říct kolik to je třeba na ty naše jednotky,ale podle mě ti měli říct ty jednotky,aby jsi věděla. A to tvoje jídlo to malé kinder pingu by jsi podle mě neměla vůbec, mě řekli že žádné sladké i když je tam psáno málo S ale prostě ne tak nevím, ty se neměříš tak taky nic nevíš co ti to dělá.

jo s tím surovým a vařeným stavem ti moc neporadím já v tom chodím tak týden takže taky pořádně ještě nic nevím a budu zkoušet co a jak,ale myslím,že je to hodnota v surovém stavu.

makyna12
24. jún 2009

ahoj holky,
Ivuu a Misul, taky jsem po poradně a mimčo má 2,5 kg takže ok...a je větší jen přes bříško vypadá na 36+5 a já jsem 35 ale prý se to vyrovnává s tou hlavičkou takže taky ok....

Mirip já teda nevím jestli jsi se neupsala, ale píšeš, že 30min pojídlemáš tyto hodnoty...podle nich se vůbec neřiď...změř se nejdříve za hodinu a to by jsi měla mít do 7.8 nebo 2 hod.po jídle do 6,5..takže to určitě nebude taková hrůza jako půl hoďky po jídle.

mirip
24. jún 2009

makynka nie nie po jedle 30minút, ja som mala na glukozovom teste na gynde prú hodnotu dobrú, po vypiti glukozy po hodine dobrú a po dvoch hodinách 9,05 😒 a na diabetolokii som bola nalačno a tam bola glykemia 4,4 a viac mi nič nemerali ani doma nemá nič na meranie glykemie ani určené kolko sacharidov možem zjesť, skrátka nič mi nepovedali len nejesť sladké ano nič s umelými sladidlami ani sladké vody........ale to čo možem jesť to neviem, len čo som sa na nete dočítala že sa v menšom množstve može.....ani o vážení jedla mi nokto nič nepovedal, skrátka len že dieta a dosť

ivuu
24. jún 2009

holky ja vam přepíšu jídelníček co jsme dostala v poradně na 275g sacharidu...podle toho se orientuju já...přibližně

snídaně-45g
čaj nebo 2dcl bilé kávy
70g chleba
15g rostlinehomasla
50g sýru neo tvarohu ,libové uzeniny

přesnídávka 45g
150g ovoce
50g chleba
10g rostlineo masla

oběd-65g sacharidu
20g rostlineho tuku
15g mouky
150g zeleniny nebo 100g ovoce
70g masa
200g brambor=8 polívkových lžic

nebo:160g vař.těstovin=8 pol lžic
140g dušené rýže=7 pol lžic
140g brambo.knedliku=4plátky
110g houskového knedliku=4platky
190g luštěnin=17 pol lžic
270g brambor.kaše=8 pol lžic
80g chleba,nebo pečiva

svačina-40g sacharidu
2dcl mleka
60g chleba

večeře-60g sacharidu

20g rostlineho tuku
10g mouky
150g zeleniny nebo 100g ovoce
70g masa
200g brambor nebo viz oběd....

2 večeře-20g sacharidu
150g g ovoce nebo 40g chleba-pečiva

Tak podle tohohle jedu..jako od okaale ten chleba si třeba zvažím...jiné pečivo skoro nejím...

Makyno tak to je super že máš odhad jen 2,5kg

🙂 🙂 🙂

já mám za to že ty váhy jsou v uvařeném stavu..těžko budu odsypavat rýžu v syrovém 😀

misule82
24. jún 2009

mirip: opravdu se měří hodinu po jídle nebo teď nerozumím té půl hodině, jak jsi naměřila 8,7. A když si prostuduješ ty stránky www.tehotenskacukrovka.cz, tak tam je to všechno o A do Z perfektně vysvětleno a hlavně jak nakládat s dietou. Holt když jsou blbý doktoři, musíme si pomoct samy 😀

makyno: gratuluju ke kontrole, že dopadla dobře 🙂 já vám v pátek napíšu, jak jsem dopadla já.... teda nic slavného nečekám. Když tu člověk čte ty hodnoty, jaké máte krásné (po hlavních jídlech 5, 6), já mám po hlavním vždycky nad 7. No jo co se dá dělat 😠
dnes ráno na lačno opět zvýšená 5,7, po snídani 8,2, po svačině 6,1..... uvidíme, jak to bude dál....

evena
24. jún 2009

joa.n, ivuu díky za inspirace 🙂
taky sem si myslela že se ty předepsaný hodnoty sacharidů musí dodržet aby pak hladina cukru byla ok tak to sem ráda že ne, že můžu sníst i míň
holt sem kápla na divnou dr., nějaký věci mi prostě jaksi opomněla říct

ivuu
24. jún 2009

evena.měli by se sníst těch předepsaných 250-275g sacharidu...mě řekla dr že pokud i při tehle dietě budou hodnoty vysoké takže je lepší inzulín..že mimi taky potřebuje nakou vyživu...no u mě je opravdu velká ta vyřživa když ted už má pravděpodobně přes 3 kg 😒

misule ja mam taky kolem těch 7 po hlavních jídlech...

samsulka
24. jún 2009

kukám,že všechny diabetičky doktorky jsou divné no pár exemplářů je,ale to je fatk málo.

misule82
24. jún 2009

ivuu, bůh ví, kolik ti malá váží, ty váhy podle utz jsou dost nepřesné.... teď to zrovna holky v termínu srpen řešily 😉

mirip
24. jún 2009

misule, ja som o žiadnej pol hodine a meraní nehovorila, ani hodnotu 8,7 som nikdy nemala, mne robili len glukozový test kde mi vyšla tretia hodnota po dvoch hodinách od vypitia glukozy vyššia ako má a inak mi merali glukomerom len u Dr. nalačno a bolo 4,4 inak nič nemeriam nemám čím a ani jedlo nemám nanormované takže ani nevážim, nikto mi o tom nič nepovedal ani Dr.

ivuu
24. jún 2009

ja vím ale mates měl macrocefalii+scafocefalie což je velká hlava+srostlé švy...museli jsme na operaci do motola takže mam strach že malá bude mít u hlavu taky velkou...

manžel to má v rodině..jinak ty srostlé švy jsou nahodné tak to snad nebude mít i malá..

samsulka
24. jún 2009

mě by zajímalo podle čeho dávají ten přísun S že má každý jinak.

mirip
24. jún 2009

samsulka to by zaujímalo aj mna, teraz ani neviem či vyberám jedlo správne ked ani zoznam potravín ktoré možem nemám a určite o našu maličkú prísť nechcem, ked sme na nu tak dlho čakali, tri a pol roka a navyše mám aj mutácie zistené aj ked je to ten najlahší typ trombofílií aj ten je pod kontrolou a dúfam že sa konečne dočkáme šťastného konca a že budem pekne krásne rodiť u mojho Dr. a nie v Blave ako ma táto krava diabetologička starší a pri tom neviem ani zdaleka ako sa na trombofílie vyjadril hematolog a na porod gynekolog lebo sa vyjadril že aj napriek tomoto čo mám je to chvalabohu normálne tehotenstvo 😔

beruska.sps
24. jún 2009

makyna12 - vy máte normu do 1h 7,8? U nás je to 7,2 a 2h po jídle 6,6.

bibi78
24. jún 2009

mirip, neblazni! hadam kvoli tehu cukrovke neprideme o deti... 😲 to pocujem prvy krat, mne gynekolog povedal, ze su to len mierne komplikacie, kedze sa rodia vacsie deti, zle sa rodi placenta a potom sa aj tazko chudne. to je vsetko. ale radsej taketo info ako nieco hrozostrasne, aspon to beriem viac v poho. sice som sa v pondelok niekolko krat vyrevala, ale to najma preto, ze sa obavam, ze to zostane aj po porode. ale uz som sa s tym nejako zmierila. hadam to nebude take zle...

samsulka
24. jún 2009

Mirip, taky bych to neviděla tak černě, jde jen o jak píše Bibi,že mimi jsou pak větší a to shazování. Já už tonějak extra nehrotím raději být v klidu. My taky čekali na naší princeznu 4 roky a tak vím o čem mluvíš,ale takové věci si ani nepřipouštím.

bibi78
24. jún 2009

veru, treba mat veselu mysel, stres tiez vplyva na cukor... len tazko veselu mysel, ked je telo hladne 😀 . ja som tusim hladna uz stale... som si teda na obed dala asi 90g kuriatka, 7 PL ryze a uharkovy salat s octom a solou, ale vobec ma to nezasytilo, toho masa je na mna pri takomto dietnom obede hrozne malo. clovek hladovie 3 hodiny a potom sa musi obmedzovat aj v mase? ja som si myslela, ze masa mozeme neobmedzene, teda primerane neobmedzene... 😅

a este jedna vec, aj vy chodite na malu 100 krat denne? alebo len ja? lebo som citala, ze pri tychto priznakoch, ako je caste WC, smad (zizen) atd ide skor o normalnu cukrovku... 🙄 ...

joa.n
24. jún 2009

ahojte holky,
zitra mam dia poradnu, tak mi drzte palce..nektere namerene hodnoty nejsou uplne ruzove...
pote mam gyn. dr, tak se tesim, ze malou zase uvidim... 😀
Bibi78 - me dr. rekla, ze muzu klidne vice masa, ne extremne hodne, ale i vice nez je tech 100 g, maso pry neobsahuje zadne S, takze se jim muzu dojist..

samsulka
24. jún 2009

Bibi maso můžeš kolik chceš, já si dávám hodně masa aby mě to zasytili,ale dneska jsem teda měla hlad hodinu po jídle děs. Já se rýže nenajím nikdy proto ted ji ani jíst nějak nebudu nezasytí zítra budu zkoušet bramb. knedlík.

já nechodím často na wc normálně ze začátku těhu jo,ale ted ne. v noci chodím asi 2x ptž si většinou dávám meloun na večer a to pak stojí za to.

mirip
24. jún 2009

bibi na wecko chodí každá tehula, v tehotenstve je to normálne 😵

a čo sa týka toho zhadzovania kíl ja nemám čo ked mám len tri kilá od začiatku navyše, ja som to myslela inak my sme o jedno bábo prišli hned na začiatku v 10tt v septembri a teraz urobím ozaj všetko preto aby to bolo vporiadku inak vela báb serie doslova na dietu, jedia ako chcú a čo chcú len nejedia sladké a nakoniec aj bábo aj oni sú vporiadku, poznám nejednu takú, akurát vraj dva dni pred kontrolou trochu uberú z jedla a dietujú a potom zase normálne jedia si nič nevážia ani nekontrolujú, jedia normálne len nie sladké, tak ozaj nechápem ako je to možné že aj ked sa pozor nedáva je všetko vporiadku a ke sa dáva tak aj tak sú niekedy konplikácie 🤐

ivuu
24. jún 2009

holky tohomasa mužete íc ale pozor na koření...

a aby cukrovka ovlivnila mimi mus prý být dlouhodobej nelečenej vliv toho cukru..takže naké ulety vyších hodnot to prý neovliví...

a duležitej je glykovanej hemoglobin kterej vám budou dělat 1x měsíčně..tak se zpětně pozná jestli cukr přešel víc do krve než by měl....nedá se to šidit 🙂

musí být do 4%

mirip
24. jún 2009

a ako to zisťujú ten glyk. hemoglobin z krvi? ten odber z prsta?

ivuu
24. jún 2009

mirip z žíli..a mě ho brali hned jak jsme došla do dia poradny a 7.7 jdu zase snad to bude v pohodě....

mirip
24. jún 2009

mne tiež brali krv ked som bola u diabetologičky a o mesiac to bude zase že?

ivuu
24. jún 2009

asi jo..zeptej se ji na ten hemoglobin...nemáš nakou zpravu od tam ?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre