Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

sante81
13. apr 2012

@mochenkaa mne skôr vadí to , ze medzi tymi jedlami musím mat odstup 2apol az 3 hod. zvykla som si dat niečo sladké, horálku ovocie, jogurt, teraz mam napr ten jogurt+ jablko ako desiatu, ale nechutí mi to, radsej by som si dala smotanovy ovocny, pijem len vodu neperlivu, perlivu, nesladeny čaj a chyba mi ten cukor, vo vode, v ovocí, jedno jablko denne je pre mna málo, dala som hodinu po ranajkach aj 2 jablka+ banan, zelenina mi nechutí, ked som hladna mam si dat nejaku zeleninu alebo sunku, ale potom mam sunku aj na olovrant. no musím si zvyknut, mne doktorka nekázala pocitat sacharidy, vlastne ta koza mi neporadila vôbec nič, len mi hrozí inzulínom ked budem mat hodnotu viac ako 6, a pritom som sa dočítala ze je to hodnota v norme. no tesím sa na kontrolu, čím ma zase prekvapí

mochenkaa
13. apr 2012

@sante81 mě taky nic neřekla, vše jsem se dočetla na netu a tady. Ale proč ti dala limit do 6,0 nechápu 😕 😠
Asi to až tak nehrotím, ale dnes jsem měla 2 jablka a kiwi. Rozděleno, ne dohromady 😉
Já jogurty nejím, sladký sním jen smetanový borůvkový, takže teď ho nejím, a bílý jogurt nesním. dávám ho naslano k masu nebo bramborám.
To chápu, že je to pro tebe složité když jsi předtím jedla víc. Já to mám opačně, předtím jsem jedla jak vrabec, takže já pocit hladu nemám..

gianni
13. apr 2012

@mochenkaa ked som bola tehotná tak som jedla len suché párky s pečivom a zvykla som si,ale teraz si dám trochu horčice alebo chrenu

mochenkaa
13. apr 2012

@gianni aha, díky. Tak to já si počkám a dám si to až pak 😀

hadimrska
14. apr 2012

Jé holky jablečnej křen, mňam. 🙂

aininka
16. apr 2012

Ahojte baby, pridavam sa k vam, bohuzial mi zistili tu cukrovku. 😢

mochenkaa
16. apr 2012

@aininka Vítej. Já tu plašila před měsícem, ale jak mi tehdy řekla @hadimrska neboj, do toho se dostaneš a pak budeš radit těm novým 😀 . Fakt to není tak hrozné. I když nepopírám, po tom měsíci mám na sladké chuť úplně mega 😅 (a hlavně po tom, co mi dnes mamka volala, že ségra upekla výbornou bábovku a ségřin přítel dovezl od mamky domácí medovník 😀 😠 ). Ale jinak se to dá.
Jaké máš hodnoty? Už jdi byla na dia?

mimys
17. apr 2012

@gianni ahoj tak co, jak je? uz jste zpatky doma... mas pocit, ze ti ta edukace nejak pomohla?
uz ti delali tedt na protilatky? mas DM 1, nebo DM 2?

mimys
17. apr 2012

@sante81 upec si jablecny zavin z lisoveho testa... kdyz tam nepridas zadny cukr a jen skorici, a treba trosku orechu .... je moc dobrej a dva mensi kousky si ke svacine ke slabymu kaficku ( nebo CARO) dat muzes... uvidis, ze se ti i nalada zlepsi.... ja uz naucila i moje deti jist tenhle neslazeny zavin a vubec si nestezujou... ze zacatku jsem jim ty jejich kousky pudrovala cukrem navrch, aby nemeli malo sladky, ale ted uz to ani nechteji a dlabou tak jak je...

mimys
17. apr 2012

@sante81 jo...a divala jsi se na stranky tehotenskacukrovka.cz ? nevim, jestli ti uz nekdo tady neradil ... necetla jsem zpatky... tam najdes snad vsecko, co je potreba vedet...

aininka
17. apr 2012

@mochenkaa

dnes som bola u doktorky, diabetologicka ma vzala hned rano. Potvrdili mi tehotensku cukrovku, hodnoty som mala 8,43. Nie je to to najhorsie, boli tam zeny s ovela vyssimi hodnotami, ale je to vysoke. Inak, bolo tam velmi vela zien, co ma fakt prekvapilo!
Upokojili ma, ze s tou dietou, ak ju budem dodrziavat poriadne, to dam rychlo dolu. Ak nie, musim si pichat inzulin, ale to nedopustim, proste tu dietu zvladnem. Je inak este tazsia, nez som si myslela, tu v nemocnici to beru velmi velmi prisne, takze mozem za cely den zjest len 165 gramov objemu sacharidov v jedle. Takze musim vazit jedlo ako besna. Musim jest 6 krat denne, zacinam uz o siedmej rano a posledne jedlo je o desiatej vecer, medzi jedlami su 3oj hodinove rozostupy, musi sa to respektovat. Po ranajkach sa nesmie ist spat, treba cvicit, lebo rano sa pod vplyvom tehotenskych hormonov telo najtazsie zbavuje cukru. No radost...
Pytali sa ma, ci mal niekto v rodine cukrovku, lebo ze len tak sa da odovodnit, preco som to dostala, plus vek a predosly sedavy sposob zivota a nespravna vyziva, ale ze bez genetickej dispozicie by sa s tym telo vraj vysporiadalo.
Ked to vsetko takto dodrzim, bude to v poriadku, takze pre Sofinku spravim vsetko 🙂
Inak, nedali mi glukomer, ze musim raz tyzdenne prist do laboratoria na krv.
S manzelom sme si spolu pred nemocnicou poplakali, ale treba sa vzchopit a ist dalej, urcite to zvladnem, ved su to uz len tri mesiace do porodu 🙂

mochenkaa
17. apr 2012

@aininka Mě ani neřekli, že si mám vážit sacharidy. Ale stejně to dělám. Sním kolem 200g sacharidů denně. a jídlo jím 5-6 x denně, podle toho jak se povede. Ale 3 hod rozestupy jsou na mě horní hranice. Vyhovuje mi co 2,5 hod jíst. Ale zas nestávám kvůli snídani na 7. To bych tu dietu FAKT brala za trest, snídám mezi 9:30 - 10:00 jak vstávám (jsem doma na PN) a poslední jídlo kolem té 22 hod.
Můj partner se rozhodl jakžtakž dodržovat dietu se mnou. Teda jen co se týče pravidelnosti a četnosti jídla, + menší porce než dřív a moc si to chválí, že mu jde váha dolů.

elvis12
17. apr 2012

Ahoj holky! Jdu si pro radu, nejak jsem si nepoznamenala, jestli na odbery glykovaneho hemoglobinu musim jit na lacno, nebo je to jedno. Chodite nektera? Kdyztak zavolam do poradny, ale nechci je tam moc otravovat, tak se ptam tady 🙂 Diky!

gianni
17. apr 2012

@mimys ahojky
hej už som doma , prišla som 4.4., neviem či si čítala ,písala som že som tam bola aj s mamou ,ktorá mi pestovala malého ,lebo bez nej by som tažko všetko stíhala , hlavne tie edukácie, čo sa týka diétnej sestry tak tá ma s ničím neprekvapila to som všetko vedela už z netu,dozvedela som sa niečo viac o chorobách, potom aké sú z toho následky ked je hypo a hyper......určite som o niečo múdrejšia ako som tam išla
to že mám DM 1 mi diagnostikovali už vtedy po novom roku ked som išla na kontrolu , brali mi pred tým krv na tie protilátky,som aj spomínala, tebe to ešte neurčili či ako?
ináč dnes mi došiel náramok,som si objednala s nápisom "diabetic" je biely silikónový(pre prípad že ma niekde vystrie 🙂 )

hadimrska
17. apr 2012

@aininka Ahoj to ti uteče, já měla naměřeno 8,3 a dietou jsem to srazila, jen co teda nechápu, že taky nemáš glukometr, to je pěkně na ................ 😠
Já taky na začátku brečela, kolikrát mám tak na něco chuť, tak se na to jen dívám, nebo slintám, když to moje malá jí přede mnou. A i někdy jsem už byla nepříjemná, jak bych si dala něco co nesmím, ale dá se to vydržet, já jedště měsíc a půl. Dietou jsem to hezky srazila, ty hodnoty. To zvládneš. Hlavně stres to zhoršuje, tak snad to máš doma OK, mě věčně z rodiny někdo vytáčí, ale co s tím naděláme. 😀
Jinak já teda nevážím, dělám to od oka přibližně.

mochenkaa
17. apr 2012

@hadimrska Já měla minulý týden TAKOVOU chuť na čokoládu, jsem si otevřela Milku a čuchala k ní 😀 a pomohlo mi to 😉

mochenkaa
17. apr 2012

@elvis12 Já jdu příští týden, ale neříkala že bych měla přijít nalačno a podle mě je to i blbost přijít hladná, vždyť by ti spadla hladina cukru 😉 Já půjdu normálně po snídani

bibio
17. apr 2012

@elvis12 nalačno. Najprv odmerajú glykémiu nalačno, potom vypiješ roztok...

hadimrska
18. apr 2012

@mochenkaa No tak musím taky vyzkoušet. 😀

sante81
18. apr 2012

tak idem sa k vám pochválit, tyžden uspesne za mnou a uz si celkom na to zvykám, skusila som jeden den na ranajky kávu s mliekom, a aj čaj s cukrom, k tomu rozok s vajíckom a hodnotu po hodine a pol som mala 5,7, sladké nejem nič a ani nepijem, az na ten pohár čaju, a uz mi chutí aj biely jogurt s ovocím, ale ziadny prírastok na váhe, nič, kilo stále dole, čo ma aj na jednej strane tesí ale pribrat celkovo by som mohla. kontrola buduci pondelok, a tiez mi nepovedali či na lacno alebo sa mam najest.

hadimrska
18. apr 2012

@sante81 Já na diabetologii, pokud nejdu na odběr krve, musím jít vždy najezená. Pokaždý mi to říkají. A s těma kilama, tak já za 3 týdny přibrala jen 0,5 kila, takže asi přibírá jem mimi. Nevím v kolikátým týdnu jsi, ale říkali mi tak 10 - 12 kilo, víc při těhu cukrovce není dobré nabrat. Zatím mám 7,5 kg nahoru přibližně. Ale mám to asi jen v bříšku, přes stehnha a zadek jsem podle kalhot zhubla. 😀

sante81
18. apr 2012

@hadimrska ked ja ani neviem na aku kontrolu vlastne idem, mne doktorka nepovedaal dokopy nič, ani o stravovaní, všetko mi tu poradili baby a musela som cítat. som v 29tt a pribrala som mozno 6kg aj s topánkami. tiez mi to všetko slo do bruska, ale ja som pred cukrovkou jedla vela sladkého - teda na ranajky kolác, sladeny čaj, vela ovocia, ochutené minerálky. uvidím čo mi povedia v pondelok

hadimrska
18. apr 2012

@sante81 no já taky hlavně studovala to jídlo, já tak do toho 29 týdne přibral nejvíc myslím dvě kila za 3 týdny a teď už se mi to moc nehýbe, ale ještě je čas, tak uvidím kam to povalí. Ale neboj ty miminka si vezmou co potřebujou, já jsem teď ráno, že se bez problému oholím všude a tady nehty na nohách ostříhám, v prvním těhu jsem nabrala 25 kg, a to mi nehty musel někdo stříhat i nohy holit, jsem se ohnout ani nemohla. 😀 Mně se pro změnu teď zase vyrazil ekzém na ruce pravé na dvou prstech, tak taky radost docela bolestivý, ale já na to trpím, tak to léčím jak se dá, spíš jak můžu, ale asi i tou cukrovkou to bude na dýl. 😠
A pokud nejsi objednaná na odběry to znamená brzo ráno, že máš dojít, tak se najez, nebo si tam zavolej k sestře abys věděla a zeptej se, já tam většinou hodinu i dýl čekám, tak nenajezená to by se mi udělalo asi zle.

mimys
18. apr 2012

@gianni ahoj
me rekla, ze me tipuje na DM 1...to je takovy presný medicinský názor 🙂 no a nekdy v listopadu mi delali z krve, ze sveho inzulinu mam male mnozstvi, na dolni hranici... no ale protilatky jeste ne, ze snad cekaji, az se jim toho v laboratori sejde vic, ze to snad delaji nejak hromadne, nebo co... tak cekam uz 4 mesice, az se jim to tam nahromadi .... nechapu ! ? co to jako ma byt... proste blazinec. ted se tam uz druhy tyden chystam... vysledky z krve by mely byt hotove uz vic jak tyden... tak jsem zvedava, jestli tentokrat ty protilatjky delali, nebo ne..¨
Kolik si teď pícháš? ja ted byla nastydla a musela jsem pridavat, mela jsem to rozhazeny jako blazen... ted se to zacina zase klidnit. Píchám 7/7/7/10.

gianni
18. apr 2012

@mimys ahoj
no je fakt blbé ked ta tak dlho nechajú bez diagnózy,potom daj vedieť , čo a ako
ja sa práve zajtra chystám ku diabetológovi ,bo od príchodu domov som sa k nemu ešte nedosala
neviem či si aj to čítala ked som písala že mi tam zistili aj štítnu žlazu(spomalenú) a beriem tabletky,no super
😒
ja si pichám 3-2-2-4, ten nočný som mala pred hospitalizáciou 5 ,ale v noci som mávala nizke hodnoty tak mi ho znížili ale teraz mám zase nejako vyššie a ráno na lačno mávam kolo 7-8 tak som si zvýšila zase na 5 jednotiek,uvidím čo povie zajtra dia

majkaa
19. apr 2012

Ahojte tak zas zacinam stresovat. Dnes si mam merat glukomerom. Rano na lacno, cize ziadnu vodu som nepila ani nejedla a uz som mala 7,1. Na ranajky som si dala grahamovy rozok s maslom a paprikou a bojim sa ze to uplne vystupi ked som mala na lacno az taku vysoku hodnotu. Mam si odmerat o 11.45h. Az mi je do placu.

hadimrska
19. apr 2012

@majkaa Papriku já teda nesmím červenou, ale pokud byl kousek tak snad to bude OK, já když mám měřící den, tak si dávám třeba chleba a na to máslo a uvařený vajíčko a salátový okurek. Ale tu hodnotu na lačno máš teda vyšší, ale uvidíš co ti to změří teď, pokud ti to takhle změří vysoký tak to zkus ještě jednou změřit, mě určitou dobu zlobil i ten glukometr. A nestresuj to ti taky zvýší hodnotu.

boka79
19. apr 2012

@majkaa

Ahoj, mas pravdu je to vysoke, ale je to len jedna prva hodnota. Meraj dalej, mozno nejaka odchylka, na glukozovom teste si aku mala nalacno hodnotu?

majkaa
19. apr 2012

@hadimrska
@boka79 ahojte tak po ranajkach po 2hodinach som mala 8,2 a pred obedom uz len 4,7 a po obede este budem merat.
Na glikozovom teste ked som bola u diabetologicky tak som na lacno mala 5 preto som sa vystrasila ze ked zrazu na lacno az 7,1. Strasne sa bojim.

hadimrska
19. apr 2012

@majkaa No tak já myslím, že se ti to srovná časem, musíš vychytat co ti zvedá cukr a co jíst, no a ta snídaně po té bývají nejvyšší ty hodnoty, ale ta na lačno je vysoká, možná ti to ale vyskočilo fakt jen ze stresu. Já měla jednou po chlebu s máslem a rajčetem na snídani 11,8, ale bylo mi večer předtím zle tak možná i tím. A jakou značku máš glukometru?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre