Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
29. okt 2013

@jpetraa Problém u ochucených mléčných výrobků je, že jsou slazené (a to obvykle hodně). Znám jeden druh tvarohu, který je oslazený umělým sladidlem 😒 Nic např. se stévií se tu, pokud vím, neprodává ☹
Ano, dej si kus té pizzy a v krabičce si k tomu vem ještě nakrájenou zeleninu smíchanou třeba s cottage. Ne že bych to považovala za ideální svačinu pro těhotnou diabetičku, ale zas taková hrůza to není a musíme tě nějak odměnit za tvé dietní snažení 🙂

jpetraa
29. okt 2013

@llluckaaa hm, tak zůstanu u bílých jogurtů,to mě zase tak netrápí a aspoň vím, že bílej jogurt s mandlema a třeba kusem knackebortu je jídlo v pořádku...

lennus
29. okt 2013

Ahoj holky, dnes jsem měla po ránu 5,9, což už je moc, mám mít nalačno do 5,5. Myslíte, že to může být tím, že jsem neměla druhou večeři? I ketolátky z moči mi zaznamenal proužek. Já myslím, že to bude asi tím, byla jsem hrozně unavená a odpadla brzy, takže už jsem to nestihla. Jinak o víkendu v 8 fakt snídat nestíhám, to jen v týdnu, to je asi špatně, že?
Tady se toho nakecalo, musím si vás dočíst, třeba mi nějaká informace pomůže. 😉

blessedmary
29. okt 2013

holky kdy jste byly na kontrolní test na OGTT? Jako řekli mi po šestinedělí, ale nespecifikovali kdy po šestinedělí? Mám dva měsíc od porodu...

llluckaaa
29. okt 2013

@lennus Určitě je to tím. Chtělo by to nezapomínat na druhou večeři a pokud budou hodnoty po ránu pořád vyšší než záhodno, přidala bych ještě noční svačinku.

llluckaaa
29. okt 2013

@blessedmary Já šla po roce od porodu a pochválili mě, jak jsem zodpovědná a nevykašlala jsem se na to 😀 Dva měsíce po porodu se mi na ogtt fakt nechtělo 😝

lennus
29. okt 2013

@llluckaaa Já si to taky myslím, to bylo prvně, kdy jsem druhou večeři nezvládla, prostě únava byla silnější než chuť k jídlu! 😀 Vylezli jsme včera totiž na Milešovku, tak mi to dalo zabrat! 😉
Je pravda, že když budu vědět, že mě třeba čeká delší pohybová aktivita, tak bych si něco menšího sladkého na zub mohla dát? 😉
Mně říkal doktor, diabetolog, že tím, jak odejde placenta, odejde i cukrovka, je to tak? Samozřejmě ne u každého, ale říkala jsem si, že by mi mohl manžel donést pak do porodnice dortík z mé oblíbené cukrárny! 😀

llluckaaa
29. okt 2013

@lennus Řekla bych, že malá sladkost před výlezem na Milešovku by neuškodila 😉 Tam už jsem dlouuuuho nebyla ☹
No jistě, zásoby něčeho sladkého na chuť by měly být součástí tašky na pokoj šestinedělí 😉 Jj, těhotenská cukrovka končí porodem. Ale je samozřejmě možné, že se časem objeví jiný typ cukrovky. Na mě po porodu čekal doma obří medovník 😀

lennus
29. okt 2013

@jpetraa Já dostala glukometr, k tomu zbytek nějakých proužků a pak jsem si měla vyzvednout ještě v lékárně, kde jsem dostala další krabičku s proužky na měření glukometrem a na měření z moči ty proužky, to prý proplácí pojišťovna. Kdybych prý chtěla další na měření glukometrem, bude to stát 400,-, tak mě sestra upozornila, ať s nimi šetřím.

lennus
29. okt 2013

@werunkas Myslím, že stévii můžeš dát všude tam, kam bys dala cukru, akorát musíš vědět kolik, je dost sladká a několik kapek odpovídá jedné kostce cukru, nevím přesně, to mi řekli v obchodě se zdravou výživou. Chci ji koupit na vánoční pečení. Já ráda peču s celorznnou moukou, závin jsem pekla ze špaldové a osladila jen troškou nakrájených rozinek.

@jpetraa Já tam šla nalačno na test cukrovky. Přesně jako ty, nikdy jsem nebyla úplně na sladký, měla jsem spíš slaný zub, ani ne maso, ale rozhodně spíš saláty, těstoviny, sýry. No a v těhotenství jsem najednou měla na sladké hroznou chuť, možná i proto jsem přibrala deset kilo do teď. 😉
Tvarůžky jsem začala taky po dlouhé době kupovat, ty mi byly vyloženě doporučený.

@llluckaaa Já si právě k druhé večeři dávám menší jabko a trochu jogurtu a hodnoty ráno byly vždy v pohodě.

V neděli jsme dělali takové ty sladké brambor. placky na suché pánvi, znáte je? Jsem z j. Moravy a u nás se jim říká laty, jinde třeba přasňáky, patenty nebo lokše. Jsou to brambory s moukou (dala jsem celozrnnou), špetka soli a opéká se to na suché pánvi a potírá rozpuštěným máslem či sádlem. Potřela jsem si to maličko povidalam, co jsem měla neslazené bilo a pak trochu máku, byla to mňamka, musím to zas někdy udělat! 🙂

jpetraa
29. okt 2013

jo a ještě se mi stalo, že mi ty proužky do glukoměru nefungovaly...z cca. 12 jsem jich tak 5 vyhodila, hlásilo mi to pořád error. tak nevím, dělala jsem to pořád stejně, takže doteď nevím, kde byla chyba...fakt jsem zvědavá, co se zítra dozvím...

llluckaaa
29. okt 2013

@jpetraa Tohle mi dělal glukometr, když v něm byla slabá baterie.

jpetraa
29. okt 2013

@llluckaaa ahaaa...tak to mě nenapadlo, podezřívat glukometr...tak to babičce poradím,ať si ju vymění.
jinak na sváču byla pizza, šunkovou neměli, tak jsem si dala se žampionama..ale měla jsem trochu výčitky, když jsem ji do sebe tlačila..na večeři kuskus se zeleninou a sýrem, to bylo lepší:o) a na druhou večeři už na mě čeká jogurt. můžu si do něj dát krom mandlí i trochu strouhanýho kokosu?
a nevadí, že na tu dia dojdu těsně po svačině? ono mi to tak totiž časově vyjde..

llluckaaa
29. okt 2013

@jpetraa než kokos tak raději různé druhy oříšků (v kokosu není optimální složení tuků)
Nevadí, klidně po svačině, hlavně ať tě venku nezastihne hlad 😉

werunkas
30. okt 2013

@lennus No právě že ten poměr moc nevím kolik jí můžu dát mám tu v prášku a k tomu malinkatou odměrku když sem si do kafe dala 3/4 odměrky tak jsem to šla vylít ptž to bylo příšerně sladké 😀 takže musím přijít na tu správnou míru...vánoční cukroví nepeču pouze pomáhám vždycky jsme dostali od tchýně nebo od mamky

lennus
30. okt 2013

@werunkas Já taky moc nepeču, ale letos si upeču něco nesladkého. To cukroví od tchyně je určitě s cukrem, ne? 😉

Přemýšlím o zázvorkách, nemáte zkušenosti?

@llluckaaa Já měla error včera ráno, když jsem dala málo krve.

Teď jsem si měřila hodinu po jídle a měla jsem stejně jako ráno 4,9, přijde mi to divné!

llluckaaa
30. okt 2013

@lennus Při malém množství krve se to stává taky. Však oni Pétě na dia ukážou, jak s glukometrem správně manipulovat, pokud jí ho půjčí.
4,9 po snídani mi divné nepřijde...

consti
30. okt 2013

Ahoj spolubojovnice 😉 .
@lennus zázvorové cukroví jsem dělala před dvěma lety a bylo moc dobré, ale recept už nemám, vím, že to bylo v nějakém časopise 😉.
@llluckaaa takže po porodu už budu sladké moct?? Já myslela, že se i pak musím hlídat. Slyšela jsem na to různé názory, někdo říká, že už můžeš, někdo naopak, že se musí ta dieta pořád držet...Jenže zase kdyby se sladké nemohlo, tak teda nevím, co budu po porodu jíst, protože kvůli kojení a případnému nadýmání se taky dost věcí nemůže a kdyby se nemohlo i sladké, tak pak nevím 😀 .
Jinak musím dnes na nákup a zásobit se zase bílými jogurty a zakysanou smetanou a tak. Nějak mi dochází fantazie, co jíst 😀 . Respektive pořád střídám to stejné (ovoce banán nebo jablko, celozrnný chleba, sýr, šunka, máslo apod.). Včera jsem si k večeři dala chleba s tresčími játry, mňam 😵. No a manžel si poručil nepečený jablečný dort a tak jsem ho včera udělala a je mi jasné, že dnes neodolám a kousek si dám 😅 .

llluckaaa
30. okt 2013

@consti Já jsem taky slyšela různé názory, ale ten, že by se měla držet dieta i po porodu, je v menšině. Mně to přijde úplně zbytečné. Ne teda že bych si myslela, že by se měl člověk nějak rozežrat, ale prostě nemusí tolik hlídat velikost jídel, jejich pravidelnost a může si dát i sladké. Těhotenská cukrovka končí porodem (ikdyž u někoho se mohou vlivem hormonů ještě pár dní až týdnů držet vyšší glykémie), takže padá důvod pro dietu. Navíc pro zdravou osobu jsou doporučené hodnoty glykémií jiné a navíc při několika opakovaných zvýšených glykémiích se nic nestane... A dítě samozřejmě už není v ohrožení 🙂
Někde matku testnou na glykémie už v porodnici a z toho je vidět, jak na tom je. Já dostala sladký oběd a po něm mě testovali...

consti
30. okt 2013

@llluckaaa A asi je jedno, jak ženská rodí, co? Já budu mít toho císaře, tak jestli to tam není nějak jinak. Ale to jsi mě teda potěšila 😵 .

llluckaaa
30. okt 2013

@consti Já měla taky císaře. Po něm bude mít speciální pooperační dietu.

jpetraa
30. okt 2013

tak jsem zpět...nálada na bodě mrazu.strávila jsem tam 3 hodiny, glukometr mi dali, proužky jsem si musela zaplatit (400 za 50ks), to mi má vystačit do porodu. zítra nalačno na krev, další kontrola 6. a do té doby se mám jeden den změřit 3x a jinej 6x. cukr u nich 8,1 (po půlce banánu a 2 knäckebrotech s pažitkovou pomazánkou). doktorka řekla, že takhle vysoký hodnoty dlouho neviděla( těch 8,1 u nich a 9,6 po OGGT) a že jestli se nepodaří ta dieta, vidí to na inzulin. banán v žádném případě nesmím, jen citrusy, jabko a kiwi, na druhou večeři jen jogurt nebo mlíko. vážit nic nemám, na papíru co mi dali je přibližný množství příloh, jako např. 8 polívkových lžic brambor atd. no...už skoro 14 dní se snažím vše dodržovat a jak vidno dělám to špatně. navíc nic konkrétního jsem se nedozvěděla-třeba jaký teda máslo, prý se to musí vypozorovat. jak to mám vypozorovat, když se mám měřit jen 2 dny..nevím.

llluckaaa
30. okt 2013

@jpetraa Ahoj, to mě mrzí ☹ Ale teda 8,1 mi nepřijde zas taková katastrofa 😉 Nechceš zítra raději zkusit bezmléčnou snídani jako např. pečivo, tuk, vajíčka, zelenina? Třeba by to prošlo líp než mléčná snídaně.

jpetraa
30. okt 2013

@llluckaaa já měla bezmléčnou snídani...dva krajíčky chleby moskva s pom.máslema šunka, zelenina. 8,1 bylo po půlce banánu a knackebortech, to byla už svačina.na oběd jem měla pečenýho lososa s bramborama a po hodině 7,3

llluckaaa
30. okt 2013

@jpetraa Jo aha, já myslela, že to byla snídaně. Tak měř dál a hlavně klid, i kdyby přišel na řadu inzulín, tak to zvládnete.

blessedmary
30. okt 2013

@llluckaaa no to mě se právě taky nechce :D četla jsem na netu, že stačí do půl roku nebo až skončíme s kojením...tak já to ještě vynechám 😀 stejně jsem to měla nějaký divný, na gyndě mi řekli, že to mám v porodnici mi zas řekli že podle WHO to nemám. čert se v tom pak vyznej 😲

jpetraa
30. okt 2013

@llluckaaa nic jinýho mi ani nezbývá:o( jen z toho, co mi tam vyškrtala mi vyšlo, že mám jíst 3x denně jogurt, to budu hladová od rána do večera.O( už ted mám o kilo mín a za to mě taky nepochválili. jo a ovocnej čaj smím?nebo jen vodu? jsem se zapomněla zeptat. na kuskus mi řekli, že to musím zkusit, takže asi jako všechno.to samý s máslama-ptala jsem se jestli ramu nebo raděj máslo prý zkusit. takže se budu měřit pořád a ne jak chtěli 2 dny v týdnu, to bych toho asi moc nezijistila...
císařem jsi rodila kvůli té cukrovce??

llluckaaa
30. okt 2013

@jpetraa Nene, císařem jsem rodila, protože mimčo bylo koncem pánevním a já už za sebou jednoho císaře měla.
Určitě můžeš i ovocný čaj. Můžeš mít i třeba vodu s trochou citrónové nebo limetkové šťávy nebo ovoněnou meduňkou nebo mátou. A já osobně bych nebyla ani proti vodě s pomerančovou šťávou (samozřejmě je potřeba dostatečně ředit).
A co vše kromě banánů a jiného ovoce ti teda vyškrtala?

jpetraa
30. okt 2013

@llluckaaa rozdělila mi třeba dopolední svačinu, mám jíst jen ovoce, jednu mandarinku, říkala jsem, že budu mít určitě hlad, že toho se nenajím, tak k tomu můžu jogurt. odpolední svačina zase jogurt...a na druhou večeři jen jogurt, nebo sklinku mlíka.. když budu mít hlad, mám jíst zeleninu, tu můžu prý neomezeně krom té mrkve, kukuřice,řepy a celeru tuším..knedlíky nee, to jsem teda věděla, pečivo jen chleba, rohlíky ne. s oběama a snídaní se popasuju, i ta druhá večeře je docela v klidu...starost mi dělaj obě svačiny.
budu se ted měřit po každým jídle, at to vysleduju. trochu se teda bojím, že i po stejným jídle můžu mít pokaždé jiný hodnoty...? počáteční panika trochu opadla, deprese mi teda ale zůstala:O( zítra jdu na krev a nesu moč, to bude zítra asi vše,že?

llluckaaa
30. okt 2013

@jpetraa Může to být po stejném jídle pokaždé jiné. Ono to může být ale i hodně jiné, když změříš po stejném jídle o pár minut později. To netuším, co s tebou budou dělat, já krev ani moč nikam nenosila, nikdo ji po mně nechtěl. Ale u tebe to bude asi jiné, když máš už takto ze začátku vyšší hodnoty. Neříkali něco o testování na ketolátky? Možná ti je budou chtít změřit z té moči.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre