Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

berucka
18. apr 2010

bodka.21 a čo je zle na hodnote 7,4? Ja mám mať po hodine do 7,5, takže by som stále bola v norme. Väčšinou sa to síce darí udržať nižšie, ale už som mala aj 7,6 zo začiatku a doktorka ma za to nevyhrešila. Treba fakt počítať aj s tou odchýlkou u glukomeru asi.

ewulin
18. apr 2010

Dobré ránko holky, tak dneska po snídani 4,8,ale to jsem snědla to co včera na oběd,po kterém jsem měla 4,3...takže ráno je to pravdu ty hodnoty vyšší.
Bodka.21 a kolik ti řekla doktorka,že máš mít hodnoty?Mě ta moje,že do 7,0 ,ale na to mi druhá, které jsem volala řekla,že je to strašně nízko...asi je to opravdu podle lékaře,asi si z těch hodnot nic nedělej,zkus jako já,jíst méně a častěji..klidně se najím i po hodině,holky mi tady dobře poradily a ty hodnoty se drží pořád dole...včera se to osvědčilo,tak to otestuju i dneska🙂

bodka.21
18. apr 2010

berucka tak ako pozerám, tak tu má každá danú inú hranicu. 7,4 po hodine ešte nie je nad normu, len som sa pýtala či to nemôže byť tým že ma celý deň bolel žalúdok, tak som po jedle len ležala. V rodine nikto nikdy cukrovku nemal, moja diabetologička mi len povedala, že môže byť, že som mala tie hodnoty po záťažovom teste skreslené, lebo som brala antibiotiká, ale že to budeme brať, že to cukrovka je. Takže mi toho nepovedala nejak veľa, len nejesť sladké a chodiť na kontroly. Preto sa pýtam vás skúsenejších. 😉

berucka
18. apr 2010

No s tou rodinnou anamnézou sme na tom podobne a aj od obéznosti som vždy mala ďaaaaaleko. Jednoducho žiadne predpoklady a predsa! No myslím, že to tak má veľa dievčat 😖 Určite tá relatívne vyššia hodnota može byť sposobená tým, že si ležala, fyzická aktivita je fakt doležitá. Ja keď som ležala pred týždňom prechladená, tak mi to po raňajkách vyskočilo nad 10 a to som skoro nič nezjedla, ale ráno je to ešte háklivejšie ☹ Tá doktorka Ti toho teda fakt moc nepovedala! Nedá sa spoliehať na to, že bol výsledok testu skreslený. Tehu cukrovka má do 36. týždňa tendenciu sa zhoršovať, takže diéta je fakt doležitá od začiatku aj keď máš len narušenú toleranciu. Preštuduj si už niekoľkokrát spomínané stránky www.tehotenskacukrovka.cz , je tam v podstate všetko, čo potrebuješ vedieť. Hlavne sa z toho netreba rútiť, lebo zo začiatku to znie fakt prísne. Ale časom človek zistí, že sa to dá 😉

bodka.21
18. apr 2010

Ja tú diétu držím od 28.týždňa, ale najprv som skoro plakala od hladu 😠 . Zatiaľ sa to nezhoršovalo, tak snáď sa to ešte tie 3 týžnde udrží v kľude. Ale dnes som v celkom slušnom strese, čo tiež veľmi glykémii nepomáha. Uvidím, či sa to zlepší keď bude po pondelku 😀 .Takže sa nespolieham na skreslenosť testu, diétu dodržujem,veď do pôrodu to nemáme tak ďaleko 😉 . A potom len dúfať, že to zmizne a nevráti sa, lebo mam neskutočnú chuť na palacinky 😅 .

berucka
18. apr 2010

bodka.21, tak to Ťa poteším, ja som si minule urobila palacinky a hodnota hodinu po jedle bola niekde okolo 6, už presne nepamatám. Ale boli to palacinky bez cukru 🙂 Plnila som ich tučným tvarohom, v ktorom som rozmiešala presnidávku z DM s príchuťou jablko-mango a k tomu kiwi a jahody na kúsky. Navrch som ešte napatlala šľahačku a posypala si ju škoricou. Mňamka! Jedol ich aj manžel a vobec si nepotreboval docukrovať 😉

bodka.21
18. apr 2010

ďakujem 😉 tak to si urobím. Ja tu už dlhšie sledujem receptár,lebo zo začiatku som žila len na zelenine a kuracom mäsku. Ale narážala som na taký domáci lekvár, ktorý ma dráždi odkedy mám túto diétu 😀 😀 😀 A to som pred tehotenstvom sladké nezniesla. Proste mám chuť na to, čo nemôžem 🤐

jaruska8
18. apr 2010

Hm, baby, ja som pred záťažovým testom ležala skoro 4 mesiace!!!!!! Nízka placenta, takže ja osobne si myslím, že to bola len záťaž na organizmus. Ale toho záťažového testu po pôrode sa aj tak trochu desím. 😒

jaru30
18. apr 2010

Ahojky,
já mám od své doktorky tyhle hodnoty:
Na lačno = od 5,3 - 5,5
1-2 hodiny po jídle = od 7,2 do 7,7

A dřív to bylo ještě volnější. To byly prý povolené hodnoty až do 8,5 😅 Pak to ale zkrouhli a proto loni a letos přibylo tolik cukrovkářek......

ewulin
19. apr 2010

Dobré ránko,tak po snídani 6,1...včera 4,8-4,8-5,4(snídaně oběd večeře)...no a je to jasné, ráno nemůžu chleba a když tak opravdu malinký kousíček, musím tu snídani rozdělit do dvou dávek a je to...jinak Jaruska8:i já se toho zátěžového po porodu bojím...teĎ tu dietu kvůli malému zvládnu,ale celý život, neumím si to představit☹

jaruska8
19. apr 2010

Ewulin, ja som síce dosť zodpovedný človek, ale neviem, či tam pôjdem. A ak, tak len ak mi budú brať krv zo žily a nie z prsta, lebo na to mi lekár povedal, že je to strašne nepresné a nemalo by sa to takto robiť. U nás po teste dve hodiny bola norma 7,8 a ja som mala 7,85, čiže tesne nad hranicou. 😒 😒 😠 A tie moje hodnoty po jedle sú v norme a ja viem o veľa ženách, čo mali tesné hodnoty a vlastne ani diétu držať až tak prísne nemuseli, lebo ani glukomer nedostali. A ja nemám nábeh na cukrovku. Žiadny. Toto bolo podľa mňa len naozaj tým tehotenstvom ovplyvnené. 😒

ewulin
19. apr 2010

Jaruska8:mně opravdu čím dál trím víc zaráží jak to je všude jinak...jako já jsem po zátěžovém testu měla tu hodnotu po 2 hodinách naprosto ok,a stejně mám glukometr a musím se držet..já jsem taky nad tím přemýšlela jestli tam vůbec půjdu..ale asi ano a až podle toho se můžu rozhodnout co dál...taky mi další člověk potvrdil jak jsou ty odběry z prstu a používání glukometru nepřesné...no tak to je fakt bezva...máš taky teď chuť na sladké?

bodka.21
19. apr 2010

Baby pozerám že máte vyššie normy ako ja. Mám to držať pod 7 po dvoch hodinách. Ewulin ja tiež len dúfam, že to po tehotenstve zmizne, už si pichám do tela bordelu dosť :( Celkom ma vyplašilo, keď som niekde čítala, že kto mal po tom teste po dvoch hodinách hladinu 7,8 a viac, svedčí to o cukrovke už pred tehotenstvom. Tak len dúfam že je to pekná hlúposť 😢 , ja som mala po hodine 10,6 😔 😔 😔

jaruska8
19. apr 2010

Ewulin, chuť sa sem-tam objaví, zaženiem to orieškami alebo ovocím. Ale včera svokra piekla bublaninu, tak som skoro skolabovalla od tej vône. 😉 😉 😉 Ale odolala som. 😀

jaruska8
19. apr 2010

Bodka, neplaš, to je blbosť, ja som zase čítala, že ten kto mal do 11, tak má len PVG (poruchu výmeny glukózy) a kto mal nad 11, tak ten má tehotenskú cukrovku!!!!

bodka.21
19. apr 2010

Veď práve! To mi povedala aj sestricka, ale keď každý tvrdí niečo iné. Po hodine som mala hodnotu v norme a po dvoch uz 10,6 😒 .Tak jedine si počkať na test po porode. Inak aj mňa dráždi rodina sladkostami 😀 Koľko empatie... 😀 😀 😀

jaruska8
19. apr 2010

No, moji svokrovi sú dosť na sladké, ale včera aj mamina doniesla na stôl venčeky. 😀 😀 Tak, hádam sa kvôli mne nebudú obmedzovať, nie?????? 😀 😀 😝

bodka.21
19. apr 2010

Presne 😀 😀 ale ja ich chápem, pred tehotenstvom do mňa sladké nedostali, tak sú na to zvyknutí. A povedia mi na to, že po pôrode sa môžem najesť sladkého koľko chcem. Tak mi určite zas prestane chutiť. 😀 Ale babka je super, vždy keď prídem domov, tak mi upečie jablkový závin bez cukru. Len ho musím skrývať pred bratom, lebo jemu chutí asi viac, ako ten s cukrom 😅

jaruska8
19. apr 2010

Hm, jablčník mám aj ja rada, hm, mohla by som si bez cukru upiecť. 😀 Ale to asi až vtedy, keď už budem fakt zúfalá. 😉

bodka.21
19. apr 2010

Skús, mne to chutí veľmi. A dnes by sa mi zišiel, potrebujem obaliť nervy 😒 . Radšej jem dnes len zeleninu, lebo by mi cukor skákal po hlave 😅

jaruska8
19. apr 2010

No, ja som doma, už štvrtý mesiac, ale neviem si predstaviť, že by som pracovala, tam by bol určite stres. 😠

bodka.21
19. apr 2010

Tak v práci by si mala určite stres, hlavne ak pracuješ s ohľaduplnými ľuďmi 😠 . Hlavne sa daj doporiadku 😉 No, ja mám o dve hodiny skúšku, teda zápočet, takže škrabem steny 😀 Ale potom už bude dobre. Pre tie malé pokladíky to predsa všetko vydržíme.

jaruska8
19. apr 2010

Tak to už našťastie mám za sebou, tie skúšky a zápočty. 😉 Držím ti palce!! 😉

jaruska8
19. apr 2010

Ja skôr pracujem s ohľaduplnými deťmi. 😀 😀 😀 😀 😀 Teda, sa malými ľuďmi, pravdaže. 😝

bodka.21
19. apr 2010

Ďakujem 😉 . Teda, to ťa chápem, to by si si užila, nestúpol by len cukor 😀 . Inak aké ovocie, okrem citrusov môžeme jesť? Už potrebujem vitamíny a tými umelými sa napchávať nechcem...A citrusy na mne nepôsobia nejak blahodárne, ako som si všimla 😒

jaruska8
19. apr 2010

Ja jem aj jablká, teda polku jablka a aj jahody si zvyknem kúpiť. ja viem len, že banánom sa máme vyhnúť, inak môžeme všetko, teda v norme a hlavne večer.

jaru30
19. apr 2010

Ahoj holky,
koukám, že máte nějaké přísné ty diety 😔
Já měla po vypití glukózy po dvou hodinách 8,9. Dietu mám mírnou. Doktorka říkala, že si občas můžu dát kousek sladkého. Ale né třeba po hlavním jídle, ale samostatně jako třeba svačinu...už několikrát jsem si takhle dala na návštěvě jeden kousek dortíku a cukr byl i na tom glukometru naprosto v pohodě. Jím běžně i banán a cukr je taky v pořádku, dokonce byl po něm i nezvykle nízko 🙂 A co se týká ovoce, jím fakt všechno. Chci mít kvůli miminku jídlo co nejpestřejší a když vím, že cukr je po něm v pohodě, tak proč se mu vyhýbat? 😉

jan12
19. apr 2010

Caute baby,

takze dnes som mala zatazovy test - spocival - zobrali mi krv na lacno a potom som sa naranajkovala - grahamovy rozok, syr a hyd. sunku a 2 kolaciky fornety - mexicke. Vysledok nalacno 4,67 a po jedle - odber po hodine 6,98
🙂 Ja mam hranicu do 7, ale glukomer som nedostala co ma mrzi.
Pred tyzdnom co som vypila tu sladku vodu som mala hodnoty na lacno 5,04 a po vypiti a odbere po 2 hod. 9,55
Predaju mi v lekarny glukomer? A beriete aj nijake vytaminy pre tehotne, ked musite drzat dietu - ja beriem iba zelezo na anemiu a magnezium.

gilmorka
19. apr 2010

bodka.21 - jablkovy zavin som si robila aj ja, len listkove cesto a nastruhane jablcko, a bol super, vobec tam ten cukor nechybal. Asi aj po tehotenstve si budem robievat taky, ked uz viem, ze je fajn a je dietnejsi 😀

syraell
19. apr 2010

Holky, ten stres je fakt příšernej zvedač glykemky! Vcera jsem musela osřídit na otočku 600 kiláků ke tchýni pro dítko a zpět. Dojela jsem v půl jedné v noci a ráno na lašno 7,5!!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre