Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
16. jan 2012

@maxkatka Přesně tak, jsme tu všechny natěšený jak sáňky v létě 😀

maxkatka
16. jan 2012

Ahoj, jen nakukuji... no porod byl hrozný... už nikdy více... a ještě jsem se musela dohadovat s doktorkou, že si u porodu NEBUDU píchat inzulin!!! Nic jsem skoro nejedla (nešlo mi to u těch bolestí), fůra ketonů v těle, takže inzulin "nepracoval"... včera ráno jsem si ještě píchla, ale jen 12j místo 17j a po hodině a půl, když jsem měla přes 10 chtěla doktorka, abych si zbytek dopíchla!!!! To jsem opět odmítla... v poledne jsem měla 12 (nic jsem nezvládla sníst a ani jsem si před tím nepíchala), tak mi jako chtěla nasadit nějakou infuzi!!!! Ale to jsem říkala, že si v poledne nepíchám a že mě diabetoložka říkala, že při porodu se inzulín vysazuje a nic se nepodává... tak pak si asi konečně sehnala na telefonu diabetoložku či nevím, protože pak už přestala otravovat a že si mám měřit jen glykemii.. večer po rohlíku s žervé 12,8'!!! Ráno ve čtvrt na šest 8,1!!! Po snídani rohlík s máslem a bílá slazená káva 10,4 a po obědě ještě nevím... no mám obavy, že cukrovka asi nezmizí...

lusylienka
16. jan 2012

Ahoj chcela by som sa vas spýtat co uz matenejake tie skusenosti s tehotenskou cukovkou. Ake su hodnoty u cloveka ktory nema cukrovku. Dnes som bola na teste u gynekologicky a hodnoty mi vysli nalacno 5,2 po hodine 8,00 a po dvoch hodinách 7,6. V stredu som uz objednana u diabetologa ale u nas nikdy nikto z rodiny take nemal tak nemam s tym ziadne skusenosti, ze co mi budu robit ake testy. Ďakujem vam 🙂

gianni
16. jan 2012

@maxkatka
gratulujem a prajem ti , aby aspon tebe odišla tá cukrovka

boka79
16. jan 2012

@lusylienka

ahoj, mas podobne hodnoty, ako som mala ja, len nalacno som mala menej a po zatazi 7,7.

Dost hranicne, aj na lacno 5,2....

Moja diabetologicka mi pozrela moc, potom mi urobila este raz zatazovy test a nic viacej.... a povedala, ze este nemam diabetes - podla nemeckych kriterii ale. Tie nie su take prisne ako na sk.Ale aj tak mam davat pozor na jedlo.

No cukrovka v rodine je jeden z rizik. faktorov. Ine faktory su nadvaha, pribudajuce tehotenstva, predchadzajuce dieta s vyssou vahou , pribudajuci vek.... pozri si na to web stranky je ich vela. Ja som pozerala na http://www.tehotenskacukrovka.cz/, tam je vela informacii

podla hodnot mas hranicky nalez, mozno staci len kontrola, uvidis , co ti povie.

Ktory si tyzden?

boka79
16. jan 2012

@maxkatka

Ahoj, do kedy by to malo zmiznut? nemam s tym skusenost....
Ja ti prajem z celeho srdca, nech to zmizne, Dufam, ze si to Tvoj organizmus rozmysli..

lusylienka
16. jan 2012

@boka79 dakujem 🙂 ja sa len cudujem lebo naozaj od vtedy ako som zostala tehotna nemam ziadne chute na sladke, samozrejme, ako kazdy sem tam si dam nejaku tu maskrtu, al skor jtie cukry zjem v susenom ovoci. Myslis tehotnestva 26.tt

werumka
16. jan 2012

@maxkatka To byly nějaký zmatky u toho porodu, ne? Kdyby Ti napíchli infúzi už na začátku a nic víc sis nepíchala, mohlas být bez ketonů... to zas byly chytrý hlavičky 🙄
Teď je brzy chtít výsledky - ty glykéme ještě zákonitě musí být vyšší. Tělo se nejdřív musí poprat s tím, že už nemá přísun inzulínu zvenku a začít fungovat normálně. Ale teď se v Tobě perou všechny hormony, naskakuje laktace. Po šetinedělí budeš moudřejší 🙂

boka79
16. jan 2012

@lusylienka

Aj ja som nejedla vobec sladke, bolo mi z toho zle, ale s tym to nema docinenia, bohuzial...
ved uvidis , co Ti povie diabetologicka..
A babatko je v poriadku? Nie je velke?

maxkatka
16. jan 2012

@werumka No snad bude lépe... dnešní den teda "zní"

8,1 - 10,4 - 8,3 - 7,2

Zítra asi příjde diabetoložka....Uvidím CO na to řekne... já doufám, že jak se zbavím ketonů (které jsem dneska ráno cítila v puse), tak že to opravdu půjde ještě trošku dolů... a to zatracený bílý pečivo... to je pro mě mor, ale v jaterní dietě pokračuji... dneska mi vzali krev a snad se zítra dozvím výsledky, ale brali je 12 hodin od porodu, takže nepředpokládám, že by se to nějak závratně zlepšilo... ty játra taky potřebují určitou dobu na zregenerování... může to být pár dní až rok.... uvidím... už jsem si docela zvykla a zjistila, že i když na ty játra "zhřeším", tak na výsledků testů se to neprojevilo....

Jinak dnešní jídlo:
S. rohlík s máslem a sladká bílá káva, čaj na podporu laktace (slazený)
SV nebyla
O: rajčatová šťáva s knedlíkem a hov. masem, čaj na podporu laktace (slazený)
SV: nebyla (zaspala jsem ji a pak už nestihla)
V: bramborová kaše a něco jako sekaná, rajčatový salát (slazený a docela kyselý), čaj na laktaci
V2 by měla být rohlík s máslem

No sacharidově nic moc.... ale dia dietu už nemám... ode dneška mám jen č. 4 ještě včera jsem měla 9S.

mmaarrkkeettkkaaaa
16. jan 2012

@maxkatka ty jo, tak oni hned po porodu dia dietu zruší jo? no já jsem zvědavá na ten svůj porod, jak to bude probíhat...ti tak závidím, že už to máš za sebou...tak nám ještě musíš popsat ten porod, jakto že to bylo tak zdlouhavé...a ten čaj nemůžeš dostávat neslazený? ten já bych asi slazený nevypila 😖
8,1 jsi měla na lačno 😕

lusinka8
17. jan 2012

ahojte baby chcem sa opytat ...dost ma prekvapilo ze vas posielali k diabetologyckam aj ked ste mali ovela nizsie hodnoty ako ja. Mala som po dvoch hodinach od vypitia sladkej vody hodnoty 8,9 cukru v krvy. A sestricka mi nic nehovorila iba povedala ze "dobre lucia". Co mam teraz robit to ma kazdy doktor ine merania na cukor?dost ma to znepokojuje 😖

boka79
17. jan 2012

@lusinka8

To je dost vela, po dvoch hodinach a ako Ti to merali? z prsta, alebo zo zily? a poslali to do labaku, alebo to robili na glukomeri?

a chcu kontrolovat? Ake boli ost. hodnoty?

llluckaaa
17. jan 2012

@lusinka8 Ahoj, přijde mi, že u vás v SR se cukrovka řeší míň než u nás. Jestli tě berou jako že jsi ok a nechtějí tě nějak léčit, a ty to nechceš podcenit, tak zkus držet dia dietu. Většině maminek zabírá a cukrovku jim v těhotenství kompenzuje. Navíc tu dietu není zas až takový problém dodržovat, jak si asi většina lidí myslí. Jde o zvyk.

mimys
17. jan 2012

@maxkatka Gratulace veliká !!! tak se vám to povedlo také na 15.1. .. to měl můj kluk patnáctiny 🙂
at vám roste a dělá jen radost !!!

mimys
17. jan 2012

@werumka taky koukám, jaký zmatky chudák kolem porodu měla ... řeknu ti ... zlatej apolinář...

mimys
17. jan 2012

@maxkatka držím pallce, at se ti cukr upraví co nejdřív, a hlavně at to vydrží. Nechápu, že ti dávaj sladké čaje... no jiný kraj, jiný mrav... u nás proste byly dve bandasky jeden sladkej, jeden bez cukru a kazdej si bral, jaký chtěl ...

mimys
17. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa oni normálně dietu hned nezruší.. nevim, proč u maxkatky to tak bylo... vetrinou jeste v porodnici dieta trva a pak ti daji doporučení podle výsledků krve na doma..

mmaarrkkeettkkaaaa
17. jan 2012

@mimys já si myslím, že je hloupost cpát do ní sladkej čaj 😕 ne každý ho přeci pije...to abych si pro jistotu vzala zásou obyč. vody...ale já myslím, že u nás snad bude na výběr...A to, že Katce hned dietu zrušili, také nechápu...určitě po porodu nějakou dobu trvá, než se tělo srovná....hlavně když najednou nemá takový přísun tolika inzulínu...
Ježiš jak já už to chci mít za sebou a vědět, že je všechno v pořádku 😒

werumka
17. jan 2012

@mimys To rozhodně. Ale taky to záleží na diabetologovi. Měl by napsat pokyny k porodu... a ne to nechávat náhodě.

@maxkatka Jestli máš se sladkym čajem a ketonama do deseti, tak to je na dobrý cestě. Uvidíš, až nebudou ketony vůbec, jak to půjde.

maxkatka
17. jan 2012

Ahoj holky, no co se diety týče, tak mi ještě před porodem bylo řečeno, že při porodu končí inzulín a po porodu dieta... hned.... Takže mě to nepřekvapilo...

@mmaarrkkeettkkaaaa ano, 8,1 bylo na lačno v pět ráno...a jinak zrovna nechci Tobě povídat, jak probíhal porod... nechci Tě znervoznit.... pro mě to bylo něco strašného, ale u Tebe může být v pohodě a jen by ses stresovala....

Jinak dnešní měření
lačno 6, po snídani 7,1.... takže docela to jde... je úplně evidentní jak to jde dolů, že to tělo se musí vzpamatovat... blbý je, že už mám proužky jen na dnešek.... a diabetoložka mi už další nedá...

Jinak samo, že piji převážně vodu... zvykla jsem si na ni... ale do toho dám i ten čaj, protože je na podporu tvorby mléka a je tam i heřmánek na lepší chození na záchod....

Jo jinak mám dál tu šetřící dietu... to už jsem ale psala.... z léků beru stále ty dva na játra a přidali mi ještě železo.

werumka
17. jan 2012

@maxkatka No krása! Bezvadně to reaguje, myslím, že brzy to bude v normálu. Kdyžtak si můžeš jednu krabičku proužků koupit (občas se dají na Aukru sehnat levné proužky, kterým brzy končí expirace). Sladký čaj je dobrý na ketony- v Tvém případě - pomáhá je odbourat, takže ten bych nevynechávala.

maxkatka
17. jan 2012

@maxkatka jo a dneska ke snídani byl rohlík s tvarohovým sýrem a dala jsem si jeden a půl šálku sladké melty!!!! Pak opět i ten čaj na podporu kojení (ten není tak sladký jako ta melta ani z poloviny). Pak jsem teda byla ve sprše a ještě jsem se prošla i po nemocnici do lékárny a pak teda těch 7,1, což je u mě nádhera!!! Tuto hodnotu jsem při cukrovce nebyla schopna dostat ani s inzulinem 17j a bez sladkého pití!!!

lusylienka
17. jan 2012

@boka79 doktorka povedala ze zodpoveda mojmu tyzdnu tehotenstva tak nie, tak uvidim co mi povie zajtra rano idem na lacno, tak sa necham prekvapit

maxkatka
17. jan 2012

@werumka jo mám radost sama ze sebe... já na všechno reaguji s prodlevou že? 😀 Jinak zásady držím... dostala jsem třeba sušenky ke snídani, ale nechala jsem je pro malou na návštěvu a jak jí "bodly"... to si prostě přímo k jídlu dávat nechci.... když jsem si odvykla... ta dia dieta není vyloženě špatná, tak proč nezachovat základy... Jen musím udržet i svačiny... ty dost flákám...

Jo jediné co napíšu k porodu a po, tak před porodem jsem měla asi 2kg nad výchozí váhu a po porodu mám 10kg dole... tudíž za dobu těhotenství jsem zhubla 8kg a to převážně vlastně úpravou jídelníčku u dia diety...

katusskaa
17. jan 2012

@lusinka8 ahoj, ja som mala 8,7 a poslali ma na diabetologiu, dostala som glukomer a dietu. presne ako pisu dievcata - ak ta neposle dr nikam, stravuj sa podla diety, je to uplna pohoda, ja sa chcem k nej vratit, lebo som uz potom nic nepribrala, celkovo som pribrala len asi 2-3 kila, a po porode mam o sest kil menej ako pred otehotnenim.

boka79
17. jan 2012

@lusylienka

prajem vela stastia 🙂

lusylienka
17. jan 2012

@boka79 no to budem potrebovat, 😉 lebo v tomto smere som uplny zaciatocnyk, ani kamošky ani rodina nikto nemal cukrovku tak sa nemam s kym o tom poradit

katusskaa
17. jan 2012

@maxkatka velke blahozelam 😉 kocka mas to za sebou, si hrdinka ako tu so vsetkym bojujes, dve diety, inzulin, nemocnica. drz sa aj dalej 😉 velmi som ti drzala palce. pozeram ze s vahou sme na tom podobne. ja som mala pred otehotnenim 90kg a teraz mam 84 🙂 stale je to vela ale tato dietka je super, zatial sa podla nej nestravujem, ale chcela by som sa vratit, ked bude mrnous troska vacsi.
baby ja som tu pisala naposledy asi v decembri, pred vyvolavanim porodu a odvtedy som ani netukla - porod mi vyvolali 6.12., dr sa tvaril ze kvoli cukrovke a placente, a komplikaciam pri prvom porode, ale teraz si myslim ze to tak robi vsetkym svojim pacientkam, aspon take mam info. porod na to ze bol vyvolavany bol uplne superrychly - o 19,15 mi zaviedol tabletu, kontrakcie zacali uplna slabucke, za dve hodinky som sa otvorila na 4-5; ale otvorena som bola dlho uz na 2. potom mi pustili vodu, o 21,00 a o 22,05 bol nas Misko na svete - 3400g a 52cm, takze vobec nebol velky, tak akurat. kontrakcie poslednu hodinu boli brutalne, ovela silnejsie ako pri prirodzenom porode, druhykrat by som s ana vyvolavanie nedala, alebo len s epiduralom - ktory by som tearz aj tak nestihla. inak k pomerom v nemocnici, mala som pocit ze dost kaslu na fakt ze mam GDM, musela som to kazdemu opakovat dookola, malemu pomerali glukozu az asi na treti den, ked uz som vyslovene o to ziadala primarku. mne tiez az na treti, na vlastnu ziadost - po ranajkach - vianocka s dzemom a sladke presladke kakao, bala som sa co bude, a po hodine bolo 6,1. taky vysledok som nemala ani po dvoch hodinach na diete, vacsinou som sa tocila okolo 6,5-7. malo by to byt v pohode, musim aj tak davat pozor, nadvahu mam velku, meriam len 158 cm a v rodine diabetes kazdy druhy.

tak som sa vam rozpisala 🙂 zelam vsetko dobre, zdrave babatka a rychle porody 🙂

mimys
17. jan 2012

@maxkatka no nádhera.. kéž bych taky měla po porodu o nějaky kilčo míň! já šla z porodnice s výchozí váhou jako před těhu, ale jak mi nasadili znova inzulín skočila váha o 3 kg nahoru :-/ inzulín jeden otravnej 😠

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre