Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

marketa137
20. feb 2012

@gianni 😉 tak to potom jo 🙂 . Já caro zalévám vodou a trošku mlíka 😉

werumka
21. feb 2012

@marketa137 Ovocný čaj vůbec nevadí. Dobrý je třeba i mátový s citronem. Citron sám o sobě sráží glykémii.

@gianni A ten kurz je jako klasická hospitalizace?

gianni
21. feb 2012

@werumka no ked som bola tehotná tak som pila vodu s citronom, ale teraz sa ho trochu stránim ked kojím,niekedy si s ním prichutím zel.šalát
ten kurz neviem ako prebieha,ale je to hospitalizácia,dnes mi majú volať či tam teda môžem ísť aj s malým

marketa137
21. feb 2012

@werumka mátu nesnesu na žaludek 😝 ale eventuelně bych mohla ještě citron přidat do ovocnýho 😉 .

Svoje tělo fakt nechápu když jim co by se mělo tak hodnota vysoká a včera na večeři totálně nezdravý jídlo, na cukrovku asi taky nic moc a po večeři 5,5 😕 . Jo v noci sjem připíchla 5 jednotek a ráno 5,6 🙂 , poprvé takhle nízká takže budu připíchávat stále a uvidim 😉 . Dnešní utz ok, doktorka říkala že hlavně musí kouknout na prosáknutí a zatim žádné není 😉 jen mimi asi bude větší, už má 700gr a to ve čtvrtek mělo 620 😀

werumka
21. feb 2012

@gianni Nevím, jak při kojení, ale mám dobré zkušenosti s tímhle: http://www.lekarna.cz/diaskor-mpx-tob-60/
Myslím, že by to nemuselo vadit. Zkus se na to třeba poptat doktora. Doufám, že tam budeš moct jít s malým! Bez něj by to asi nebylo moc reálné.

@marketa137 No ono to zní trochu blbě, ale víceméně když si dáš něco tučného, tak to na glykémii působí velmi pozitivně 😀 Tak to je super ta ranní glykémie! Možná to bude chtít ještě pár jednotek přidat do konce těhotenství, ale tohle jsou výborný hodnoty.

marketa137
21. feb 2012

@werumka 😀 fakt jo, no včera jsem totiž zapoměla nakoupit a tak mě tady zbyly jen 2 kupovaný chlebíčky 😝 , jen jsme si říkala že už vidim hodnotu kolem 10 a ono ne 😕 😕 . jo taky jsem byla ráda za tu ranní hodnotu, ale těch 34 na noc asi ubrat nemůžu co 😒 a já si to myslela od začátku že kdybych přidala v noci že to bude lepší 😉

gianni
21. feb 2012

baby na stv 1 bude v dámskom klube téma tehotenská cukrovka

veverka84
21. feb 2012

@gianni a kedy dnes?ja som mala pri druhom teraz cakam tretie tak som zvedava.dik za info...

gianni
21. feb 2012

@veverka84 no už to skončilo,ale zajtra na stv 2 opakujú

veverka84
21. feb 2012

@gianni dakujem pozrem zajtra ak mi to vyjde 🙂

marketa137
23. feb 2012

Ahoj, tak hlásim že hodnoty na lačno furt ok, dneska dokonce 5,3 😀 ale začíná se mě zvedat hodnota po večeři tak budu muset přidat 2 jednotky 😒 ale hlavěn že na lačno je to ok. Za hodinu yvrážíme na 3D UTZ 😉

gianni
23. feb 2012

@werumka no tak tá Lubochňa mi predsa len vyšla,ale len tak tak,lebo už bolo že nie že nemajú na to podmienky,že majú jednu postielku a je tam mamička s ročným dietatom,ale lieči sa to dieťa,tak že sa mi ozvú,no a dnes volali že by to bolo možné od 26.3.že akurát začína aj edukačnýkurz,ale že by som bola na nadštandardnej izbe a splatením sa ešte rozhodnú či by som si platila celú sumu alebo len polku,alebo nič,tak som rada,aspon že tak,tá pani bola naozaj milá a ochotná,ani by som tam možno nešla ale velmi si chvália tú Lubochnu a hádam ma niečo aj naučia,bo kým by som prestala kojiť tak by som tam už asi nepotrebovala ísť(prvého som kojila cez 2 roky)

marketa137
23. feb 2012

Tak 3D super a máme potvrzenou holčičku na víc jak 100%, to se prostě nedalo přehlédnout 😀 https://www.modrykonik.cz/fotoblog/marketa137/a...

boka79
23. feb 2012

@marketa137

Jee, to je zlate , taku peknu identifikaciu som este nevidela. 🙂

werumka
23. feb 2012

@marketa137 Tak to se to ráno hezky vyřešilo 🙂 Těch 34 bych na noc nechala, to je v pořádku. Jinak myslím, že v porodnici u vás žádné nečekané překvápko nebude 😀

@gianni Dobře to vyřešili... na tom nadstandardu budete mít větší klid a když vám vyjdou vstříc s tou platbou, tak by to bylo ještě lepší! Když budou šikovní edukátoři, tak to bude určitě přínos... ten pokrok v této oblasti jde rychle dopředu a je potřeba, aby byli schopní tyhle změny a vylepšení v kompenzaci reflektovat. Řeknou Ti třeba různé vychytávky, jak se zařídit v nestandardních situacích s jídlem apod.

marketa137
23. feb 2012

@boka79
@werumka 😀 😀 😀 no je to jasný 😀 😀 😀 . Jo dávky necham jen večer musim trošku přidat ale jsme fakt ráda že ty na lačno jsou ok a nevim jestli to co v noci připíchávam působí i přes den ale po snídani a i po obědě mam nízké hodnoty, vždy pod 6 😉

mwt
24. feb 2012

ahojte baby, vedeli by ste mi poradit? Ja mam poradnu na buduci tyzden a to uz budem 27 +1tt. Doktor mi zatial nic nehovoril o OGGT testu ( test na zistenie tehotenskej cukrovky). Kedze tento test by sa mal robit medzi 24-28 tyzdnom, mam z toho trochu strach, ze to akosi nestihneme. Doktor mi musi dat nejaku odporucanku k diabetologovi? Hlavne sa bojim toho, ze ked to zacnem riesit vo stvrtok tak nikto ma v priebehu dna pripadne dvoch neobjedna na tie testy :((( Po skoncenom 28 tt je uz neskoro?
Dakujem

marketa137
24. feb 2012

@mwt bud bych mu zavolala nebo se domluvila na poradně. Ono je to jedno, tady to nemusí být přesně na den, spíš že v těchto týdnech těhu cukrovka jde poznat. Ale ne každý doktor tam posílá tak to chce se domluvit co a jak 😉

editah222
24. feb 2012

@mwt neboj vyloženě pozdě nebude ani když půjdeš ve 29tt. Jde jen o to, že těhotenská cukrovka se v rozmezí 24-28tt rozjiždí.

mwt
24. feb 2012

@ marketa137 & editah222 : kocky, dakujem velmi pekne, ukludnili ste ma 😉

rejocka
24. feb 2012

ahojte baby,rda by som sa pridala 🙂 dnes som bola u dr.som ešte len na začiatku tehotenstva a tie odbrey čo robia hneď na začiatku som mala 5,99 nalačno som bola aj keď neviem od kedy sa nemá jesť a piť či od pol noci,jedine,že by ešte to skreslovalo.....tak sa bojím,keď mi budú robiť ten glukozový test tak mi aký vyjde,keď už na začiatku mám zvýšený cukor.v prvých dvoch tehotenstvách som mala v norme.

gabulenka
24. feb 2012

@marketa137 nádhera, opravdu to jde krásně poznat 😉
Holky, jsem tu zas po nějaké době, doufám, že se vám daří dobře. Chtěla bych se zeptat, jestli nemáte zkušenosti s jídlem typu vnitřností - játra, ledvinky atd. Jinak u nás nic moc nového, mám zvýšené jednotky inzulinu 3j.-4j.-5j. Ale dnes ráno jsem po snídani měla zas 8,2 přitom se běžně vlezu do těch 7,2 a mám pocit, že jím pořád to stejné. Měla jsem tmavý rohlík, máslo (došla mi rama) a debrecínku. Jsem z toho zmatená a rozhozená, nevím kam až se s těma dávkama inzulinu teda dostanu 😒 Příští týden jdu na větší kontrolu tak se doptám na věci ohledně porodu, začínám se toho kapku bát ☹

boka79
24. feb 2012

@rejocka
@rejocka

Ahoj, som trochu prekvapena, preco si bola tak skoro na cukor? ked si nemala pred tym cukrovku, ale lepsie prist na to skor ako neskoro, robili Ti to zi zily, alebo z prsta? na glukomeri?

no na ten oGTT nesmies pit jest a pit min. osem hodin, na lacno asi tiez tak kolo osem hodin..

Mas nejake rizikove faktory?

No asi Ta poslu na diabetologiu, dufam, ze nebudu cakat do 24.t... Alebo aspon kontrolu...

rejocka
24. feb 2012

@boka79 nie to mi robili to základné vstupné vyšetrenie,tie odbery čo do toľkých skúmaviek brali a tam mi to vyšlo.vieš teraz keď tak rozmýšľam tak pred tými odbermi som bola dlho hore a tak som si povedala,že na jedlo si budemdávať pozor,tak som pila vínny relax a kým som išla spať aj som to vypila no bola už polnoc,tak neviem,u dr.som bola na siedmu 🙂 krv mi brali normálne zo žily.zatiaľ povedal,že to nieje až také strašné,že ešte budú robiť nejaké odbery tak nejako to zatiaľ neriešil,no ja som dostatočne vynervovaná,lebo už všeličo čítam ☹

boka79
24. feb 2012

@rejocka

No urcite by som to dala skontrrolovat, ked budes naozaj na lacno... cim skor, tym lepsie, ked sa smiem opytat, mas nadvahu? a robili ti uz niekedy pred tym cukor na lacno? je mozne, ze pred tehu si uz malaporuchu gluk. tolerancie?

S

rejocka
24. feb 2012

@boka79 tak určitu nadvahu mám a za posledny rok som aj pribrala zopar kil,myslíš,že sa to už začalo pred tehu?

stvura
24. feb 2012

@boka79 inac musim ta troska sklamat...bola som na vysetreni cukru u dietologicky (vysla mi totizto tehu cukrovka) a z bab co tam boli drviva vacsina s vysokym cukrom bola vyslovene utle zeny....hoci sa vsade uvadza ze cukrovka / plnostihla, silna postava....no nasmiala som sa. Mamicka co pila glukozu predo mnou mozno aj s topankami 40kg a vysla jej este pred pitim hodnota okolo 6 😕 . Ja si momentalne uz tri tyzdne podstivo meriam a zapisujem hodnoty, drzim dietu a nic...takze neviem kde je, resp. bola chyba, uvidime po mesiaci ako pojdem na kontrolu (cakam tretie dieta, cukor zvyseny mi teraz vysiel pri tretom, doteraz s tym problem nebol)

rejocka
25. feb 2012

@stvurapresne aj mne až teraz pri treťom tehu,dovtedy som hádam ani nevedela,že niečo také je 😉 ,že by aj vek tam zohral úlohu?Ja budem mať 35r.

boka79
25. feb 2012

@stvura
@rejocka
@stvura

Ahojte, ja som nemyslela na tehu cukrovku, samo, ze nadvaha je rizik. faktor, ja som skor myslela, ci nemala uz poruchu gluk. tolerancie pred tehu, len o tom nevedela, lebo 10T. to by nesedelo ako prvotna manifestacia tehu cukrovky, rozvija sa to az neskor, takze sme sa nepochopili.

ono zohrava aj vek rolu a pocet gravidit a viacero inych veci, rodina a tak.. Drzim palce, nech sa vam to podari dostat pod kontrolu

boka79
25. feb 2012

@werumka

ahoj,este pred 2 t. som sa pytala, ci je normalne, ze hodnoty sa znizuju, teraz mam opacny problem, zasa sa mi zvysili, ketony su neg. Na lacno som mala prvy krat 5,4 vcera, ale komicke je , ze pred vcerom som bola u gynekologycky a robila mi glukozu na lacno a vyslo 4. Je mozne, ze jeden den je 4 a druhy 5,4

mam z toho chaos... alebo je to odchylka glukomeru?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre