Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
8. jan 2012

Tak opět přes víkend je tady mrtvo.... Tak alespoň já podám "hlášení" 😀

Včerejší měření:
na lačno neměřeno, po snídani 8,4 (po dvou hodinách 6,2), po obědě 5,8 (a to jsem si po jídle dala DVĚ mandarinky a k obědu byl broskvový domácí kompot a teda pečená treska s bramborem), po večeři 7,6.

Dneska:
na lačno 5,6 a po snídani 7,1! (normálně po hodině a půl!!!!! - a po mém obligátním rohlíku se šunkou!!!!) 😲

@werumka ty bys to mohla vědět, pomáhá po vpíchnutí lehké rozmasírování místa po vpichu inzulinu? Nebo spíše "zabrala" ta vyšší lačná glykemie?

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@werumka tak držím palečky, at vše dopadne dle vašich představ 😉
@maxkatka no tak to jsou super hodnoty, my byli včera na návštěvě s tím, že se nějak rozumně vrátíme a navečeřím se doma...jenže se to nějak vymklo, takže já včera ani nepíchala 😒 mám už jen cca 20proužků, takže ted budu měřit jen jednou denně. A dnes jsem si vybrala snídani, po které tedy hodnoty mám většinou o.k. a po míchaných vajíčkách s párkem a krajíc chleba s máslem za hodinu 7,1 bez inzulínu. Takže jsem ráda že alespoň to dopoledne tělo reaguje.
Co že to máš za druh inzulínu?

werumka
8. jan 2012

@maxkatka Ahoj! To rozmasírování může pomoct, ale musíš chvíli počkat, aby ten inzulín nevytekl ven. Kam si ten ranní pícháš? Je dobré píchat aspoň tři centimery od posledního vpichu.

@mmaarrkkeettkkaaaa Co Ty tady vůbec děláš s takovýma luxusníma hodnotama? 😀

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@werumka jeee Veru, kéž bych tu neměla co dělat 😀 já ti fakt nevím jak to moje tělo funguje, nerozumím mu...třeba nikdy jsem neměla problém na lačno ani po snídani, ale právě třeba i po obědě nebo večeři mám s inzulínem párkrát přes 8. no možná to bude tím, že mi dr. řekla at jím normálně ale radši si píchám...takže je fakt že kolikrát ta porce je zřejmě o něco vyšší než při radikální dietě, nevím no...každopádně ted už to snad není takové neštěstí jako v tom 30.-35.týdnu viď. Ve středu jsem hrozně zvědavá kolik bude malá vážit 😅

werumka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Hele z toho si nic nedělej. Diabetici buď trpí na syndrom úsvitu (což je vysoká glykémie ráno) nebo na syndrom stmívání, což je vysoká glykémie večer. Já měla vždycky stejný problém jako Ty - večery dávaly často zabrat, ale ráno bez problému. Myslím, že teď už to bez nějakého výkyvu v pohodě doklepeš do konce 🙂 Mě pořád strašili, že bude Matěj velkej (prej cukrovkou - ale můj muž měl porodní váhu přes 4 kila 😀 ) pořád jim podle propočtů vycházel o 14 dní větší a nakonec se sekli o víc jak půl kila a místo 3,7 měl 3,1 kg. Takže kdybych rodila na termín, měl by max. 3,5 kila.

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@werumka aha, no tak na to asi něco pravdy bude 😉 jelikož fakt večery jsou hrozný, ale dopoledne vždycky v pohodě, tak mám syndrom stmívání 😀
to jsou ty jejich odhady...jeee 3,1 kg bych taky brala, to je tak akorát na porod a na to aby mimi nebylo úplně drobounké ani obřík. a kdy že ti porod vyvolávali? týden předem? a jekej jsi ho vůbec měla, v pohodě? já se právě toho vyvolávání děsím...prostě asi když to přijde spontálně, tak je to lepší 😢

werumka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Já měla syndrom úsvitu jen jednu dobu po porodu, když se mi rozházela štítná žláza a byla jsem z toho upřímně nešťastná, protože jsem to vůbec neznala. Ještěže v IKEMu jsou tak hodní doktoři, kteří i mimo ordinační dobu jsou ochotní poradit 😀
Já měla nakonec plánovaného císaře (kvůli kombinaci diabetu a panické poruchy) - měla jsem akorát na tři dny vysazené léky a bylo potřeba s nima zase co nejdřív začít a to se u vyvolávaného porodu naplánovat nedá... A vzhledem k tomu, že únava mi vyvolává panické ataky a pak i vysokou glykémii, tak se doktoři přiklonili k tomuhle řešení. Ale u toho vyvolávání je důležité, abys měla co nejpřipravenější porodní cesty - takže teplé sprchy každý den a pomoct jim a pak to bude rychlovka 🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@werumka máš pravdu, už si vzpomínám, jak jsi psala o císaři... a co to je ta panická porucha? jak se to projevuje 😕 teplé sprchy si dopřávám, ale těžko říct zda to pomůže...čím víc se to blíží, tím více se toho děsím...hlavně mám obavy z té plodovky, jelikož třeba mamka ji se mnou měla prý úplně zkaženou...

werumka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Neboj, když budou vyvolávat před termínem, tak ta šance, že by byla plodovka zkažená, je úplně minimální. A jaké jsi měla CS na poslední kontrole?
No panická porucha je psychická porucha, která se projevuje záchvatama úzkosti a strachu - přichází třeba z minuty na minutu, bez příčiny. U mě to začalo tím, že jsem se třeba v noci probudila, strašně se třásla, bylo mi špatně od žaludku... U mě to většinou provází právě třes, zrychlené dýchání, masivní úzkost. U každého to může vzniknout na jiném podkladě. U mě v tom hrála roli neléčená štítná žláza. Ale třeba už teď znám spouštěče - třeba ta únava, výkyvy glykémie, výkyvy počasí, štítná žláza... někdy vím, kdy to čekat, někdy to přijde úplně nečekaně. Nejhorší jsou asi situace, kdy jsem třeba v obchodě a najednou mě to chytí - samozřejmě začnu "panikařit", protože v tu chvíli nemůžu odejít, bojím se, aby to na mě někdo nepoznal apod. Ale mám na to dobrý léky a už to umím zvládat za pomoci autogenního tréninku.

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@werumka mamka mě porodila 4dny před termínem a ejhle...ale nemůže se člověk vším tak stresovat že...hlavně chci vydržet do pátku to budu 38+0, takže mimi považováno za donošené a pak at se děje cokoliv...ve středu CS 3-4...do kolika se vůbec počítá?do 10ti?
teda ty si koukám s těmi nemocemi užíváš ☹ ta štítná žláza je koukám pěkně zákeřná...a co celiakie, ta se ti vyhnula? ta většinou bývá také s diabetem spojována...hlavně že už jsi ve fázi, kdy máš vše pod kontrolou a nemusíš se bát nečekaných reakcí 😖

werumka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Srovnávání je fakt nanic. Za dob Tvojí mamky zase nebyly takové monitory a ultrazvuky, jaké jsou dnes, takže se není čeho bát! No tak to už máš dobrý CS! Počítá s do 10, ale při tom už můžeš skoro tlačit 😀 Já když jsem nastupovala do porodnice, tak jsem měla CS 5 a říkali, že mě říznou co nejdřív, než jim porodím 😀 Takže jestli to máš takhle, tak třeba za týden už budou ty cesty nádherně připravený a půjde to jak po másle 🙂
Celiakie zatím v pohodě 🙂 Doufám, že s tou si už rukou nepotřesu 😀 Oni kdyby na tu štítnou žlázu přišli včas a nečekali dva roky, tak by to asi bylo všechno jinak, ale nad tím nemá smysl polemizovat. Někdy mé to přepadne doslova ze zálohy a to jsou pak až tragikomické situace, kdy je mi hrozně blbě od žaludku (někdo se bojí, že dostane infarkt, někdo, že se udusí a mně se zase zvedá kufr 😀 ) a říkám si, jestli stihnu vyběhnout z obchodu, kdyby něco 😀 😀

maxkatka
8. jan 2012

@werumka No píchám si na střídačku strany... jednou pravá, jednou levá... a snažím se vpichy co nejvíce od sebe... já si píchla a až tak za dvě minuty mě napadlo to zkusit rozmasírovat.... zkusím to i před večeří a i zítra ráno...
@mmaarrkkeettkkaaaa já mám zítra už 38tt... mám ty vyšetření všechny - monitor, ultrazvuk, krev... tak jsem zvědavá jak dopadnu... a vlastně i konzultaci na diabetologii...

maxkatka
8. jan 2012

@werumka jinak já mám CS 3 už ale měsíc.... dávám si i teplé koupele... a nepostupuje to... já bych taky chtěla mít co nejvyšší CS, když by se rozhodli pro vyvolání.... u první jsem začínala tak na CS0-1 a bylo to strašný a docela i bezvýsledný... pro císař se rozhodli, když jsme byla otevřená na 4cm...

werumka
8. jan 2012

@maxkatka Takže si pícháš do břicha? Já k tomu píchání do břicha v těhotenství nějak nejsem důvěřivá. Ani na diabetologii mi to nedoporučovali, že se to může tak všeljak vstřebávat... co zkusit ruku? Tam je ten účinek taky poměrně rychlý.
Je pravda, že začínat vyvolávání s CS 0-1 je asi fakt dost o nervy... A zkoušíš pít maliník? Ono třeba CS můžeš mít 3, ale když je pak hrdlo měkké, tak se otevírá líp.

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@werumka tak to jsem ráda, uvidím ve středu kolik bude 😉 ze začátku bylo pořád nula a ted se zvyšuje každý týden...takže snad to bude rychlé ...já maliník piji už druhý týden, myslíš že to je něco platné? asi jak u koho že 😔 ale třeba lněné semínko, které také doporučují, tak to asi zkoušet nebudu...
ježiš do břicha bych si v těhotenství nikdy nepíchla 😨 já jedině zadek a stehno...i do paže je mi to proti srsti 😅 ale dnes jsem si před obědem píchla do stehna a asi nějak blbě, páč mě to pěkně bolí a už vidím jaká z toho bude pěkná modřina, nechápu...asi jsem na tý noze stála a měla jí zatnutou...
@maxkatka tak nám hned podej hlášení...se máš že už máš zítra ukončen 38.tt a jak ty to máš s vyvoláváním? už se s tebou o tom bavili?

werumka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Taky jsem to tak měla - pořád nula a pak najednou každý týden víc. Maliník někomu pomohl, někomu méně... ale nic se tím nezkazí.
Mně ta ruka vyhovovala asi nejvíc, dokud jsem píchala injekce - žádný svlíkání, rychlovka 🙂 Ale když jsem si dávala inzulín do stehna, tak jsem si k tomu vždycky sedala, protože jinak jsem měla napnutý svaly a bolelo to.

borisvolcko
8. jan 2012

Ahoj, ja som mala tehotenskú cukrovku, tiež som si musela merať a zapisovať. Od októbra do konca januára, teda do pôrodu som mala diétu. Zo začiatku to bolo pre mňa ťažšie, lebo som musela zmeniť jedálniček, ale potom som si zvykla. Žiadne banány, nektarinky, hrozno, koláče na Vianoce nič, iba ružové grepy a jablká som jedla. A pribrala som iba 12 kg a malý sa narodil 48 cm a 2900 g. Je zdravý a ja som rada, že som to dodržala a musím povedať, že veľa stravovacích návykov z tohto času mi ostalo.

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@werumka tak doufám že ve středu bude zase více 😉 aby to při vyvolávání bylo co nejrychlejší...myslím si, že i na věku trochu záleží...že tam ty svaly jsou ještě takové pružnější, že by to otevírání mohlo být rychlejší...
ruce u mě asi neklapnou, to se fakt raději svléknu...a říkáš v sedě, že je to lepší? vyzkouším...píchnutí jako takové mě nebolí, ale jak jsem již psala, po vyndání jehly mě to občas bolí a dneska tedy čekám pěknou modřinu ☹

tak nějak koukám, že v poslední době tu jsem jen 3 😕že by nepřibývaly žádné maminy s cukrovkou? 😅

maxkatka
8. jan 2012

@werumka
@mmaarrkkeettkkaaaa

Já mám kolem sebe dostatečný "plavecký" kruh.... 🙄 Takže u mě do břicha fakt v pohodě... Já si nemusím dělat ani tu "řasu".... 😕 V tomto problém nevidím... bych měla mít i dle správného delší jehle než ty 6mm (teda co jsem četla o DM2).

Jinak po večeři se zázrak nekonal... 🙄

maxkatka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa jinak o porodu se se mnou nikdo nebaví.... co jsem se ptala, tak v podstatě vše jak na mě příjde.... teda zítra podle jaterních testů, ale nic plánovaného není....

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@maxkatka hm tak to já cítím malou hned pod kůží, takže bych měla pocit, že ji napíchnu...ty máš 6mm? já mám tedy 8mm a to mi dala ještě 10mm, ale to jsem fakt nedala...to už je jehla jako "kráva" 😅 jen jsem se jí píchla, ani nemáčkla inzulín, jelikož to tak štíplo, že jsem to hned odendala...ta 8mm je myslím akorát, že se to dostane více pod kůži a nevyteče...
ty jo ty už mám od zítra jen 14dní co? a tam kde budeš rodit, jsou na pacientky s inzulínem zvyklí?
@borisvolcko to je super, že je malý zdravý....já si tedy banán na svačinu klidně dám...já přibrala 6kg, tak jsem zvědavá s jakou váhou se malá narodí 😉 po porodu chci určitě dodržovat pravidelnost v jezení...

maxkatka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa no snad zkušenosti mají.... na diabetologii se potkávám s dost nastávajícíma maminkama... a nepředpokládám, že by všechno odesílali do Brna... a já bych to asi "nerozdýchala" být tak daleko... nikdo by za mnou ani na návštěvu nedorazil... a když vezmu, že s malou jsem byla v nemocnici 10 dní a jak špatně jsem to snášela (první porod), tak do Brna ani nijak nechci - dobrovolně.

Týjo a ty takový hubeňour máš 8 a 10mm!!!! Moje máma má 8mm a já mám fakt 6mm...

Jinak inzulin denní mám NovoRapid a noční Insulatard.

maxkatka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Všechno je vlastně od firmy NovoNordisk (insulin, pera s obalem i jehle)... evidentně s nimi nemocnice spolupracuje, protože i sestry a doktorky mají od nich vesty a reklamní předměty....

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@maxkatka já právě také do Budějek nechc, už jen z důvodu, že by za mnou zajel asi jen manžel a to nevím jestli denně. všechny známé rodily v Táboře, takže i vím jak to tu chodí, tím pádem, pokud to také nebude nutné a půjde rodit v Tá, budu ráda...
hele ty 10mm ji vrátím, to je na mě fakt hodně, ale ty 8mm jsou v pohodě. i když zeptám se jí ve středu i na tu 6mm, třeba z nich nebudu mít modřiny 😉 ono už to "snad" na dlouho nebude ale párkrát to ještě bude.

ten Insulatard to je ten dlouhodobý?

maxkatka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa jo ten Insulatard je ten dlouhodobý....

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@maxkatka já mám inzulín apidru a pero solostar...myslím že je jen jednorázový...že se po vyčerpání inzulínu vyhodí a jehly jsou také od jiné firmy, takže u nás mají asi od všeho něco 😀

maxkatka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa tak inzulin a pero je určo od stejné firmy... a koukám, že ta samá firma má Lantus inzulin... ten má moje máma myslím jako noční... denní má stejný se mnou ten NovoRapid...

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@maxkatka jj pero a inzulín je určo od stejný...těch druhů koukám je...zajímalo by mě, jaký je v těch denních rozdíl..

maxkatka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa no podle mě je to jak u všechno.... prostě iks firem dělá stejné léky a každý pod jiným jménem.... ale ty inzuliny se ještě pak dělí na syntetické a "přírodní" (nevím jak se to teď nazývá - výpadek v mozku).... ten NovoRapid je určo syntetický a ten Insulatard je myslím ten "přírodní" nějak vyráběný snad z inzulinu prasat???? Prý ty "přírodní" jsou celkově pro lidský organismus lepší než ty syntetický... ale o tom Ti určo více "povypráví" spíše @werumka

gianni
8. jan 2012

ahojte
potrebujem poradiť kto viete: mám strašné hodnoty aj ked si už pichám,určite mi zvýšia jednotky ,ja som si tiež zvýšila o jednu ale nechápem toto že stále som mala od 10 až po18 dnes na lačno a po večeri som išla do hypa 3,6 to ako je možné tak málo,
nestihla som sa spojiť s tou inzulinkou lebo som celý víkend bola pri mame a nebola som na nete

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre