Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petapete
11. okt 2011

Ahojte, tak já se taky dnes hlásím po návratu z porodnice, rodili jsme v pátek 7.10., den před termínem, vyvolávání, porod pět hodin, z toho první tři úplně v pohodě, takže krása, popis mám v albu. Filip měl 3490g a 51cm a zcela v pořádku. Jen se jeden den slunil kvůli žloutence, ale z porodnice jsme propuštění čtvrtý den, takže úplně v pohodě 😵

kaciatko81
11. okt 2011

@gianni ja som si vobec neuvedomila, ze sa pocas kojenia tieto veci nesmu 😅 mam to este len pred sebou...
ono kazdy clovek ma ine spalovanie, cize vzdy tam budes mat podla mna rozdiel. treba zjest to iste a obaja sediet s nohami na stole 😀 ja si kupujem vlocky emco, taky biely sacok s modrym, nieco ako jemne vlocky s vlakninou. su aj cervene tie su myslim bez vlakniny.
@micicka no co ja viem, tak ked je tehu cukrovka je automaticky predispozicia aj na tu klasicku, tak by mozno stalo za to niektore tie upravy si zachovat...

gianni
11. okt 2011

@petapete gratulujem 🙂

@kaciatko81 ved tak som aj myslela že zjest to iste a potom si odmerať a mozno budem prekvapená že nebude mať o nič menej ako ja 😉 😉

micicka
11. okt 2011

@petapete 🙂 tak ďalšia maminka je doma, no veeeeeľmi gratulujem 🙂

eyael
12. okt 2011

holky, prosím, měla jste některá po testech na cukrovku (tj. po vypití toho blivajzu) třesení rukou?

gabuci
12. okt 2011

@eyael nie,nepýtala si sa hned na mieste od lekára ,či je to možné?

eyael
12. okt 2011

@gabuci - jsem blbka, ale nezeptala jsem se sester (u mudry jsem nebyla), dělala jsem hrdinku a čekala jak se to vyvine 😒 po čtvrt hodině to přešlo. Ale teď si říkám, že jsem možná něco říct měla 😕 tak já se zeptám, až budu volat na výsledky...

gabuci
12. okt 2011

a ešte to stále máš,či už to prešlo?Možno,že tak rýchlo ked vyskočí cukor,spraví šarapatu v nervovej sustave.Ked ta neprejde,zavolaj podľa mna na gynekologiu.

gianni
12. okt 2011

nedopadla som bohvie ako,volala som dnes do dia poradne za tie výsledky a povedala mi že sa mi tvorí málo inzulínu,dalej diéta a o 2 mesiace na kontrolu na lačno,nejaké pritilátky či čo,merať si mám už len 1-2 do týždna, mna už porazí dalšie 2 mesiace diétovať a nevidím to do budúcna ružovo asi som naozaj skončila so sladkosťami ☹ ☹

ivigirl
12. okt 2011

Holky, tak jsem se poprvé mučila a píchala do prstu au, toto bolí včera u Dr jsem měla 7,3 a dnes jsem si naměřila 5,7 dvě hodiny po hlavním jídle. Mám měřit vždy po hlavním jídle a nemusim všechny jídla, stačí jednou denně. Já uvidím, jak to půjde, zítra zkusim po snídani. Pravdou je, že jsem si dnes dala turka kávu, to je zaručený lék na vy****í

eyael
12. okt 2011

ahojda, holky, tak jsem si volala na výsledky testu a mám 7,95 😒 to je už asi dost ne? Koukala jsem na netu, doporučené hraniční hodnoty se dost liší. Ještě budu mluvit s doktorkou, nebyla tam ... 😕

vika34
12. okt 2011

@gianni
toho sa aj ja strašne bojím,že to porode neprejde ,to by bolo pre mňa peklo dietovať do konca života

babi napíšte mi to si mám ten inzulín pichať nejako pravidelne ,kAždý deň v tú istú hodinu?
Lebo ked nikam rano nejden spím až do 9 a pichám si teda až po 9 a ked idem ráno z domu preč tak si pichám aj o 7 ,to isté na obed bud okolo 13,alebo až okolo 15,večer tak okolo 8 ,

ivigirl
12. okt 2011

@eyael byla si na oGTT měření? já byla tam a vyšlo mi poprvé 6,14 a chodim do dia poradny, vyfásla jsem glukometr a měřím a dietuju

eyael
12. okt 2011

@gabuci - už to přešlo, ještě v den testu, asi to čtvrt - půl hodiny. No volala jsem si ještě gynekoložce a mám připravenou v sesterně žádanku do cukrovkářské poradny pro těhule u Apolináře 😒 jdu zjišťovat, co to pro mě všechno znamená...

eyael
12. okt 2011

@ivigirl - jj, byla jsem na těhotenském testu cukru. Jinak to mě asi taky čeká chodit do poradny, mám si vyzvednout žádanku.

gianni
12. okt 2011

@vika34 no mala by si si pichať pravidelne,ale ja som to tiež nedodržiavala,proste ako píšeš raz to bolo skôr ked som išla do práce,alebo pozdejšie ked som si pospala,obed a večera to isté,to sa presne načasovať nedá,to by som musela len sedieť doma na zadku s vyloženými nohami a čakať kedy si mám pichnúť 🙂

petapete
12. okt 2011

@eyael 7,95 už je na diagnozu těhu cukrovky...jestli je to teda hodnota po dvou hodinách, já měla 7,9 a byla zbytek těhu na dietě...ono to není kdovíjak děsný ta hodnota, hraniční je podle konkrétní laboratoře - někde udávají 7,6, někde 7,7 a někde 7,8 po těch dvou hodinách, takže těch 7,95 je spíš jakoby hraniční, nicméně už je to pozitivní...u Apolináře budeš u MUDr. Krejčí a Moravcové, ty jsou asi největší odbornice na těhu cukrovku v čr, takže to máš super, ničeho se neboj, ta těhu cukrovka není nic děsnýho, u drtivé většiny stačí dieta a malinké omezení na pár týdnů do porodu, to se dá v pohodě přežít😉. Hlavně se nestresuj, to je na cukrovku to nejhorší, horší než sem tam kousek sladkýho atd...prostě v klidu, pohodě a bude to v pořádku😉

eyael
12. okt 2011

@petapete - díky moc za uklidnění a vysvětlení 😉 četla jsem si stránky co k tomu mají věnované, vysvětlují to tam docela dobře a lidsky. Nejvíc se obávám toho, abych byla schopná to nějak vypočítat, nikdy jsem to u diet nezvládala, hrozně se v tom motám ☹ Léčím se už s vysokým tlakem a tak nejsem moc ráda za další komplikaci 😒 no říká se, že po diabetické dietě se hubne, tak už alespoň nepřiberu 😵

zuzanamv
12. okt 2011

Ahojte,
chcem sa opytat, ci niektora z vas pocas diabetickej diety musela brat Magne B6. Dr. mi ho kazal brat, lebo mi trochu tvrdne brucho a krcok sa trosku pohol, ale ako pomocna latka je tam sacharoza. Neviete nahodou, kolko tabl. denne si mozem dat?
Vdaka

vika34
12. okt 2011

@gianni
no som rada,že nie som jediná,lebo si pripadám potom nezodpovedne,ale som rada že spím,tak kvôli pichnutiu by som ešte vstala,ale jesť nechcem,ked chcem ešte spať,aj tak som ako na špagáte nosím si ten merač aj s inzulínom a,musím na to stále myslieť

ivigirl
13. okt 2011

Ahoj holky, tak mě vyběhl dvě hoďky po snídani cukr 10,1 síla tedy. Zkusím po obědě znovu změřit. Pokud by se mi to pohybovalo nad 7, musím příští týden k Dr. a dáváme infulín. Tak snad to byla jen vyjímka 😖

callex
13. okt 2011

@vika34 musis verit ze po porode to zmizne..predstavuj si ako si davas svoju oblubenu mlsku s vedomim ze mozes lebo si ok.neboj sa toho lebo si to privolas..viem je to tazko ale skus sa na to nezameriavat.
@zuzanamv co viem aj na pribalovom letaku je max 2tablety denne.
@ivigirl urcite to bola len nejaka vynimka..

ja mam dnes menraci den a rano nalacno som mala 1.5..teda tie ranne hodnoty ma sokuju.to je zase nejako malo nie?

petapete
13. okt 2011

@eyael s tím hubnutím souhlas - já od toho 28.tt, kdy jsem začala držet dia dietu vpodstatě nepřibrala, rodit jsem šla s +7kg od před otěhu a včera (5dnů po porodu) jsem vlezla na váhu a měla -1kg proti před otěhu, takže jsem v porodnici nechala 8kg. A myslím, že to ještě jede dolů, takže doufám, že by se mohlo podařit při kojení (pokud teda vydržím jíst přiměřeně a nerozežrat se😀) dát ještě nějaký kila dolů (potřebovala bych ideálně aspoň 10, takže je co sundávat...)

petapete
13. okt 2011

@zuzanamv - na tohle se často ptaly holky i na diskuzi k těhucukrovce té MUDr. Moravcové nebo Krejčí...a odpověď byla, že ty léky, obsahující sacharozu jako pomocnou látku se klidně a bez obav mohou brát v míře stejně jako bez cukrovky, že v těch tabletách je toho v řádu miligramů, takže naprosto zanedbatelný množství, který na glykémii nemá vliv😉. Ono když si vezmeš, že denně můžeš vlastně kolem 250g sacharidů, tak si vezmi, kolik váží ta tabletka a i kdyby to byl čistý cukr, tak je to fakt nula, nula nic, takže bez obav, na léky úplně v pohodě jak bez cukrovky (nejde-li teda vyloženě o nějaký hustě cukrový sirupy proti kašli apod., kde se toho bere už větší množství - tam pak příp. vyzkoušet a přeměřit glykémii, co to udělá s hodnotama...)

zuzanamv
13. okt 2011

@petapete Super, dakujem za odpoved!

vika34
13. okt 2011

@callex
tie hodnoty sú strašne nízke,nezavoláš lekárke,možno to nič neznamená,ale pre istotu
@petapete
je to ti závidím,že už si na svojej váhe ,dokonca menej,to sa mne asi nepodarí,ja som totiž pribrala +20 a to asi v pôrodnici nezhodím 😀

callex
13. okt 2011

@vika34 no po ranajkach mi to vyskocilo do nebeskych vysin..8,6...takze musim zmenit ranny jedalnicek.lebo po zvysok dna uz to bolo ok.19ho mam ist s meraniami na dia tak uvidim co povedia.

vika34
13. okt 2011

@callex
ja mám práveže po raňajkách vždy dobre a to sa tlačím nejakým tmavým chlebom,odkedy si pichám ten inzulín som sa cez 7 nedostala,takže už si až taký pozor nedávam,dnes som k mäsu na obed zjedla tarhoňu a po hodine som mala 6,8 takže v pohode

ivigirl
13. okt 2011

@vika34 ahoj, kolik si mívala než ti dali inzulín? já včera měřila poprvé, měla jsem 5,7 a dnes po snídani 10,1 a po obědě 9,7. Je to hodně, navíc mám stále pocit hladu, už fakt nevim, co jist, menší dávky snad ani nejdou. Hladovim a trpim. Když se to rapidně nezlepší, mám přijít v úterý. Tak se hrozim inzulínu.

vika34
13. okt 2011

@ivigirl
ja som si dva tt merala cukor a mala som najviac 10,1 a raz 8,ľ dva razy cez 7 a dala mi inzulín v minim.dávke,ale povedala,že hodnoty nie sú nejako strašne zlé,ale toto je moje 8 tehotenstvo a doma mám iba jednu dcéru,tak sa bojí ,aby bábo nemalo absolutne žiadne problémy ked sa narodí a nemalo náhodou ten hyperglykemický šok,či ako sa to vola,takže podľa mňa za normálnych okolností by mi nedávala inzulín.

Hladná som aj ja a zistila som ,že ked ma prepadne hlad musím okamžite niečo dať do úst,lebo by som odpadla ,ale to mám od začiatku tehotenstva,preto som aj toľko pribrala,lebo som nevracala,ale jedla a jedla

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre