Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
18. okt 2011

@callex Jo, ten pocit, že glykémii zvyšují myšlenky na jídlo občas mívám taky 😀 Ale co vím, tak takhle vypadají dny po tom, co máš delší dobu příliš nízké cukry - na jakékoli jídlo tělo zareaguje "ze strachu" z hladovění tím, že si dělá zásoby a zvyšuje to cukry. Stejně tak o tom vypovídají vyšší hodnoty na lačno - to bývají nejčastější reakce na hypoglykémii... myslím, že bys třeba mohla mezi 3. a 7. ráno mít glykémii kolem 3 a pak už to jede...

callex
18. okt 2011

@werumka vidis moze byt strachom a vytvaranim si rezervy ....lebo fakt so od vcera na nervy ze co jest a skor nejem ako jem..lebo akonahle vidim rano vysoku hodnotu zlaknem sa ze co budem jest a uz sa v tom veziem cely den.

werumka
18. okt 2011

@callex To je druhá možnost - vždycky, když jsem dělala glykemický profil den před tím, než jsem měla jít na kontrolu, tak jsem celý den měla vysoký 😀

callex
18. okt 2011

@werumka no vidim ze vela faktorov vplyva na tie hodnoty..a potom si tu este clovek precita ze kazdy glukomer ukazuje ine hodnoty..a ze z kazdeho prsta ina hodnota...ved z toho normalne osediviem este viac ako som. 🙂

ivigirl
18. okt 2011

@vika34 děkuju, mám si píchat 4 jednotky a právě jsem zapomněla, jestli před jídlem, nebo po jídle. Tak tedy před jídlem, ono jak nad tím přemýšlím, tak je to logický, jen jsem nějaká mimo z toho. Já právě nevím kolikrát denně, byl pro mě šok inzulín a vykouřilo se mi z hlavy 😨 ale nejspíš před hlavním jídlem.

forji
18. okt 2011

je tu někdo kdo má problém s cukrem i dýl po porodu ?

werunka21
18. okt 2011

@forji Ahoj, já jsem měla kontrolní oggt test 8,6 ještě 3 měsíce po porodu. Za další tři měsíce už mi dělali jen průměrný cukr z odběru a už v pohodě ufff. Příští týden jdu zase na kontrolu, tak snad bude vše OK... Miluju sladké 😀 😀

forji
18. okt 2011

@werunka21 jsem byla dnes na lačno 5.4 hodinu po snídani 10.7 děs a hrůza. Zatím prý jen dieta a za půl roku kontrola. Myslím, že dietu nezvládnu. Musím jíst. Pořád ☹ No nějak bude no.

werunka21
18. okt 2011

@forji ajéjé, to je dost 😒 . Já byla tenkrát z toho taky dost špatná. Dietu mám naordinovanou pořád, ale co mám výsledky dobré, nemůžu si prostě pomoct 😝 😀. A kojíš? Ono to může být způsobeno i tím nebo stresem a tak. Sama jsem si tím prošla a tak vím, že ti asi nic moc, co napíšu nepomůže ☹. Je to těžký 😔

gianni
18. okt 2011

@forji sme tu asi 2 baby čo máme vyššie hodnoty aj po pôrode,zatial mámdiétu,kontrola o 2 mesiace,mám sa držať pod 8 ,ináč mi dajú tabletky,ale je to hrozné sa takto trýzniť,to by som celý život nevydržala,to radšej tie tabletky budem brať

eyael
18. okt 2011

@werumka - prosím tě, mohla bys mi taky poradit? do poradny jdu až ve čtvrtek /měla jsem jít dnes, ale nevyšlo to/, každopádně, zkouším prozatím dietu podle www.tehotenskacukrovka.cz . Tam píší, že k druhé večeři by se mělo jíst nějaké ovoce. Jenže když si ho dám, tak vše vyzvracím - měla jsem to tak i v minulém těhu, moje miminka v bříšku ovoce nesnáší 😒 Moje otázka tedy zní - co jiného místo ovoce? 😕

forji
18. okt 2011

@werunka21 přišel mi na to mudr až ve 34 tt a byla jsem rovnou na inzulínu. Stresem je to u mě stoprocentně od samého začátku. Kojím a to je prý dobře pro mě i malou. S kojením problém nemám ba naopak je to super.
@gianni jo to si taky říkám, že bych líp snášela to píchání inzulínu nebo něco, jen né dietu.

werunka21
18. okt 2011

@forji Jj, kojení je dobré pro obě 😉 . Třeba se to trochu srovná jak nebudeš kojit plně.
Já tenkrát psala dotaz i dr.Moravcové když jsem měla zvýšené ty výsledky ogtt po třech měsících.
Trochu mě to uklidnilo, třeba vám to taky pomůže
@gianni @forji
"Není nutná tak přísná dieta jako v těhotenství - je to informace pro vás - máte vyšší riziko DM 2. typu a je třeba se k tomu postavit čelem - pohybovat se (zatím procházky s kočárkem svižnou chůzí, až se bude dětátko batolit samo, naběháte se za ním až až) a samozřejmě hlídat stravu - jíst pravidelně, zdravě, nepřehánět sladké a tučné, hodně zeleniny. Kojte co nejdéle - kojení prokazatelně snižuje riziko budoucí cukrovky 2. typu a to jak u vás, tak u dítěte. A konečně k vaší otázce - ano hormony, které souvisí s kojením také interferují s OGTT a je vhodné jej zopakovat po jeho skončení - což ale neznamená, že do té doby pověsíte zdravý životní styl na hřebík 🙂"

werumka
18. okt 2011

@eyael Myslím, že už tu něco podobnýho holky řešily, ale nám na diabetologii vždycky říkali (a také to tak praktikovali, když jsem tam ležela), že je potřeba vzít na noc nějaké sacharidy, které drží v krvi dlouho. Takže pečivo, mléko. Zkus třeba dvě deci mléka a půl krajíce chleba a k tomu rajče. Mělo by to tu noc dobře pokrýt.

vika34
18. okt 2011

babi ja som tiež z toho hotová,kedže musím jesť každé dve hodiny,tak sa dnes stalo ,že som o 5 zjedla polku rohlíku so šunkou a po dvoch hodinách som si pichla inzulín ako večernú dávku a cukor z jedného prstu 8,9 skoro som odpadla,medzitým som spala,čiže úplne bez pohybu ,z druhého prsta 8,1,takže to pekne skáče a teraz po dvoch hodinách 4,1 a to som sa o tej siedmej napchala pečeným mäsom,a teraz som hladná ako sviňa 😅 ,musím sa znovu najesť lebo asi odpadnem 😠

gianni
18. okt 2011

@werunka21 no ja držím diétu ako v tehotenstve,minule som si dala po večeri ešte za malým jeden jablčník a po 2 hod. mi to skočilo na 9,4 tak som si sama na seba nadávala
kojiť sa budem snažiť čo najdhšie ved prvé som kojila 2 roky aj 2 mesiace 😉
doktorka mi povedala že sa mi vytváta málo inzulínu to podla mna znamená že neviem či sa mi to niekedy vôbec napraví
a ked prestanem kojiť tak sa to zhorší či ako?

eyael
18. okt 2011

@werumka - díky za tip, nevšimla jsem si toho. Je tedy fakt, že jsem nečetla celou diskuzi zpět 😉
Jinak sklenici teplého mléka, dobře se mi po něm usíná a nechce se mi po něm na noc zvracet 😉 to rajče ale vynechám, odpoledne už nemůžu žádné ovoce ani zeleninu, je mi pak zle od žaludku a zvracím 😉

werumka
18. okt 2011

@eyael To ani není v lidských silách číst zpět celou diskuzi 😀 Tak zkus to mléko a půlku chleba. Nebo celý chleba s taveným sýrem... uvidíš, co Ti ráno udělá nejlíp.

eyael
18. okt 2011

@werumka :-d no je toho tady požehnaně 😀 vidíš, a já si občas vyčítám, že jím tak pozdě večer a teď to mám vlastně nakázaný 😎 uvidím, co to bude dělat až budu měřit, zatím je to takové hádání z křišťálové koule...

werunka21
18. okt 2011

@gianni Pokud se ti netvoří inzulín byla by to cukrovka I.typu. Což se léčí jedině inzulínem. Nebrala ti ale krev na lačno? Inzulín se někdy netvoří když ho není potřeba. Tak to bylo u mě. Taky mě strašila dr. Až když mi brali krev po jídle, tak byl inzulín v pořádku.

gianni
18. okt 2011

@werunka21 ano krv mi brali na lačno a na kontrolu o 2 mesiace mám isť tiež na lačno,tak potom mi prečo neberu aj po jedle?či to nevedia do frasa nie že mi určia nesprávnu diagnozu ale ked mi hodnoty neklesnú tak neni o čom 😒

werumka
18. okt 2011

@eyael Mně takhle čas od času doktor doporučí, abych se chvíli neměřila, protože se člověk víc uklidní a dojde k takovýmu "restartu" 😀 Určitě to bude v pohodě. V dnešní době už těhotenská cukrovka není problém.

eyael
18. okt 2011

@werumka - no tak tohle dobře znám ohledně vysokého tlaku 😉 raději se neměřím a mám pak suprové hodnoty. Když se měřím častěji tak mi to vyskáče nahoru 😝 psychika je mocná 😨

holky, to máte všechny doma glukometry nebo je máte půjčené z poraden? jestli mám napsat ježíškovi...

werunka21
18. okt 2011

@gianni Mě dr. právě řekla, že to může být tím, že tělo dlouho hladoví a proto nemá důvod ten inzulín vytvářet. Když se najíš, tak slinivka začne pracovat a inzulín tvořit. A taky to tak po dalších třech měsících bylo. Tak se zkus s dr. domluvit aspoň po telefonu a nebo běž na ty odběry přímo cca hoďku po jídle.
Neboj, jsi ještě krátce po porodu, hormony pracují, ještě je brzy dělat závěry. Počkej aspoň do konce šestinedělí 😉. Ono se to srovná. Já nebyla dobrá ještě ani 3měsíce po porodu 😉 🙂

ivigirl
19. okt 2011

@eyael ahoj, mě ho půjčili, po porodu vracim
@vika34 Ještě jeden dotaz. Pícháš si inzulín 3x denně nehledě na hodnoty cukru ??? Já měla ráno na lačno 6 z glukometru a inzulín jsem si píchla, ale nejsem si jistá na stopro zda jsem měla 😕

vika34
19. okt 2011

@ivigirl ano ,pichám 3 krát dene ,bez ohladu na výšku cukru,lebo ja si nemeriam každý deň ,tak ani neviem koľko mám napr.dnes,lebo merám každý druhý deň,iba prvé tri dni som merala vkuse ,teraz už iba obdeň

ivigirl
19. okt 2011

@vika34 děkuju moc 😉

mimys
19. okt 2011

@ivigirl ahoj inzulín si píchat musíš pravidelně, ne jen podle toho, jakou mas glykemii... pred jidlem..cca15 minut
Jidlo se snaž mit take pokazde s podobnym mnozstvim sacharidu. telo si pak zvykne na pravidelnost a srovna se.
jestli mas o tomhle nejasnosti, res to se svym doktorem, ten ti nejlip rekne, co je spravne pro tebe.. my ti muzeme radit, ale dr by to mel vedet nejlip. vetsinou je pred kazdym jidlem ( snidane, obed , vecere a na noc) jina davka inzulinu a to ti rekne dr podle hodnot, ktere si nameris.

ivigirl
19. okt 2011

@mimys děkuji, já vím, Dr mi dala číslo, ať zavolám dnes výsledy ze včera a co myslíš? Nikdo mi to nebere a jedno číslo je dokonce fax, zkoušim pořád a budu tam muset jet. Je to na bednu. Tak snad to bude ready.

mimys
19. okt 2011

@ivigirl ja ze zacatku byla denne na telefonu - dokonce i o vikendu a pri dovolené paní doktorky ( mimochodem paní dr Krejčí, ktera pise ty stranky o těhu cukrovce.... ) a konzultovala jsem davky... trvalo asi 14 dnu, nez se srovnaly davky inzulinu a prestaly litat hodnoty glykemie.... u nekoho se povede srovnat hned, u nekoho to lítá...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre