Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

amadea3
20. jún 2013

@mm_mm
@llluckaaa Sorry kocky, to bol preklep, malo to byt 3,5 nie 5,3 🙂 teraz kukam do knizky ze som to zle precitala. Mne dr povedala ze som "podmienecne zdrava" a ze zjavne mam problem iba so spracovanim velkej naloze rafinovaneho cukru, takze staci toto obmedzit a kazde tri tyzdne az do porodu na kontrolu. Tak snad to takto bude stacit a vsetko bude ok 🙂 mam doma aj ten glukomer, akurat sa do toho neviem odhodlat, nejako sa mi nechce do toho pichnutia do prsta, strasne nerada sa "sebaposkodzujem" 😒

llluckaaa
20. jún 2013

@amadea3 3,5 už zní mnohem líp 🙂 Některé diabetology fakt nechápu 😅 Ono je totiž úplně jedno, jestli jíš rafinovaný cukr, med nebo přírodní třtinový cukr ap. Jednoduchý cukr je ve všem jmenovaném a jíst bys to teď neměla. Já bych na tvém místě byla ráda, že mám glukometr doma a můžu se hlídat. Ono to zas tak moc nebolí a člověk si zvykne 😉

potulka
20. jún 2013

ja som mala pri glykovanom hemoglobine dva udaje - NGSP 5,40% a IFCC 3,57%. nevyznam sa v tom, akurat doktor povedal, ze je to velmi dobre. 😅 tak snad hej. glykemie si meriam poctivo a po 5 dnoch merania som este ani pred jedlom ani po jedle nevyskocila nad stanovene hranice, skor sa motam hlboko pod nimi. aj moc mam negativny. som zvedava, co mi zajtra na to povie.

mm_mm
20. jún 2013

@potulka Těm zkratkám nerozumím, ale jestli ti říkali, že je to dobrý, tak dobrý je to druhý číslo - to jsou jednotky, ve kterých se to měří. Hranice je 2,8 - 4,0 - pro zdravýho člověka - nebo pro člověka, kterej má cukrovku, ale dobře se hlídá...

chomik
20. jún 2013

Ahojte baby, mate niektora skusenosti so sladidlom stevia? Je to prirodne sladidlo a ma nulovy glykemicky index, chystam sa ho vyskusat, len by som chcela vediet skusenosti od niekoho, kto pouziva glukomer...prip. nepovedali vam k tomu nieco na diabetologii? Ja cakam na termin, tak potom sa na to urcite spytam...

mm_mm
20. jún 2013

@chomik Mělo by to být v pohodě, ale diabetologové ho moc nedoporučujou, protože s ním nemají moc zkušeností...

potulka
20. jún 2013

@mm_mm nuz, ja som sa zacala hlidat iba minuly tyzden, takze zrejme ten moj pankreas na tom nebude az tak zle. 🙂 dnes na obed som bola poriadne hladna, tak som si nalozila k hovadziemu gulasu slusne mnozstvo domacej knedle, urcite to dokopy aj s polievkou dalo viac ako 60 g sacharidov a po dvoch hodinach, ktore som z vacsej casti prespala, glykemia 3,7. 😎

mm_mm
21. jún 2013

@potulka Tak to je paráda, já nemůžu knedlíky vůbec a o guláši si taky můžu nechat zdát...

ribana2
21. jún 2013

baby ja som fasovala včera glukomer a neviem čím sa mám riadiť - včera som zo zvedavosti vyskúšala a dalo mi tam výsledok 3 - čo to znamená? je to nízka alebo normál alebo čo je nízka a čo už vysoká hodnota..som z toho jelen

potulka
21. jún 2013

@ribana2 dostala si glukomer bez instrukcii? 3 je dobre, ba takmer nizke. ja sa mam drzat do 5,6 pred jedlom a do 6,8 2 hodiny po jedle. moje maximum bolo 6,7 v prvy den merania po jedle a minimium 3,7 vcera pred aj po obede. ale to su aj tak len orientacne hodnoty. skus sa pichnut znova hoci aj o minutu a uvidis, ze ti ukaze nieco ine.

ribana2
21. jún 2013

@potulka vysvetlili mi ako si pichať, merať a že to mám značiť ale nevedela som tie hodnoty, našla som že je to nízke, ale neviem či to platí aj v tehotenstve

ribana2
21. jún 2013

@potulka ja mám paniku z toho pichania aj ked už viem že to neboli 😀

klapinka
21. jún 2013

ahojte, tak baby mat tak nase hodnoty. Mna hodinu po ranakach hodnota 9.0 a to som mala vlocky a biely jogurt 😖 ja mam merat hodinu po jedle a mam sa drzat 7.8.

Co bezne ranajkujete?

@potulka 3,7 ? v akych jednotkach si meraz? Citila si sa dobre? ja pri takej nizkej hodnote som sa citila velmi zle, trasenie ruka a skoro celeho tela.
@ribana2 ved to, ja som si pred chvilkou porezala prst, tak az mi zle prislo. Stale mam taky zly pocit, ale co narobime ze ano?

chomik
21. jún 2013

Maminy a ako je to s cvicenim? Ked si po jedle zacvicim alebo idem na prechadzku - mozem si dopriat aj nieco "hriesnejsie"? A co ovocie? Nemam problem sa vzdat cokolady ale predstava, ze nemozem ceresne, jahody, melon...teraz ked je sezona☹

ribana2
21. jún 2013

@chomik mne povedala doky že jahody, čerešne, melon to môžem, hrozno a slivky tuším zakázané, a potom 2 jablká, alebo 2 kivi, ovocie ktoré nie je prezreté ako napr. zelený banán, nektarinka, dáky mix mandarinky a grepu či čo...takže si myslím že to nie je také zlé

ratatooy
21. jún 2013

@chomik cvičení asi bohužel v tehu cukroce vliv nemá jak třeba u redukce hmotnosti že když cvičiš mužeš si dát i neco dbreho navic

potulka
21. jún 2013

@ribana2 pozri si stranku tehotenskacukrovka.cz a to, co tam najdes, toho sa drz. 🙂 mne ju odporucal sam diabetolog. moze sa kazde ovocie, akurat si treba strazit mnozstva a idealne ho vzdy skombinovat s niecim, co sa odburava pomalsie - celozrnne veci, vlocky atd. podstatnejsie ako co jest a co nejest su mnozstva a obsah sacharidov.

@klapinka ja netusim, co su to za jednotky, proste to, co sa mi objavi na glukomeri. myslim, ze je to nieco standardizovane. ja mavam pri beznych odberoch cukor okolo 4, takze 3,7 nie je ziadna katastrofa. okrem toho, meranie glukomeru nie je take spolahlive, ako ked sa vezme krv zo zily. uz som to sem raz pisala, ze mi bol schopny minutu po sebe ukazat rozdiel pol alebo aj celej jednotky. takze to cele beriem s rezervou. 😉

@ratatooy ale pohyb prispieva k spaleniu cukru, nie? aj ked samozrejme asi nie je riesenie dat si cokoladovu tortu a potom si zabehat. 😎

ribana2
21. jún 2013

@potulka dakujem za stránku mrknem na to

mm_mm
22. jún 2013

@chomik díky pohybu spálíš víc cukru a rychleji, říkaj to těhotným v každým diabetologickým centru, takže pohyb se určitě doporučuje...

joa.n
22. jún 2013

ahoj holky,
tak poslední dia poradna úplně v pohodě...
dlouhodobý cukr pořád na 33 - ketony ani aceton ani bílkovina v moči.. super
zvýšila mi ranní jednotky - po ránu musím pečivo neboť mám hlad jak vlk a s jedním krajícem chleba jsem na cca 8.. tak si teď píchám 3-3-2

ohledně skladování inzulínu: pokud není v peru, měl by být v lednici.. pokud je v peru, sestřička říkala, že si udrží teplotu..
jen nemá být na přímém slunci, já ho mám v pouzdru a ještě ve skříňce..
ale když nějak jedu, mám ho v kabelce a to je na sluničku atd.. s tím prostě nic neudělám..
před každým vpichem zkontroluju jestli nemění barvu nebo nejsou tam nějaké sraženiny.. víc se pro to udělat nedá.. 😉

joa.n
22. jún 2013

jo a minule při měření na lačno jsem měla hodnotu 3,7
hodilo mi to hypoglykemii na glukometru, ale mě nic nebylo - dr. se ptala, jak jsem se cítila atd a byla překvapaná, že jsem na sobě nic nepociťovala..
upozorňovala, že takto nízká hodnota na lačno už není moc dobrá, takže doporučuje to hlídat připadně prodiskutovat jídelníček..

joa.n
22. jún 2013

a byla to hodnota po cvičení - takže mi před cvíčem povolila jednu malou sušenku nebo ovoce 😉

chomik
22. jún 2013

@ribana2
@mm_mm diky baby, ja idem v utorok k lekarke, zrejme dostanem aj glykomer, tak uvidim...som bez sladkeho asi 3 dni ale uz som mala take navaly zjest nieco strasne sladke...snad si rychlo zvyknem, si pamatam, ze v prvom tehu som s tou chutou na sladke nemala taky problem...

venija
22. jún 2013

@ribana2 ked to bola hodnota glykemie, tak je to velmi nizke. Hypoglykemie su pre babatko ovela nebezpecnejsie ako mierna hyperglykemia.

ribana2
22. jún 2013

@chomik ja mám teraz tiež väčšiu chuť na sladké, ale asi z dôvodu že mi ho zakázali heheh

ribana2
22. jún 2013

@venija neviem aká to bolo hodnota, lebo mne to tam ukáze jedno čislo a koniec....ale ja sa cítim stále rovnako

venija
22. jún 2013

@ribana2 hodnota glykemie je cislo s desatiným miestom. Tie chute na sladke dobre poznám, ono stale plati, ze zakazane chuti najviac. Ale tie vycitky po tom...

mm_mm
22. jún 2013

@chomik Tak já naopak v prvním těhotenství skoro brečela, když jsem procházela v krámu kolem sladkostí, ale teď už jsem si nějak zvykla. Ani nějak nestrádám, když někdo v okolí jí dorta. Jen mi vadí, že se nemůžu nacpat k prasknutí, že musím zkrátka jíst po malých porcích...

saska.t
23. jún 2013

kocky ja som dosla na slovensko teraz a bola som v tescu a bola to velka chyba, skoro som umrela pri tych regaloch,horalky,studentska pecat 😅 skoro som umrela,toto v nemecku nedostanem,takze mi to je vzacne. Mam otazku,myslite,ze mi moze zvysit cukor,bryndza, neudene korbaciky,parenica atd.????

venija
23. jún 2013

@saska.t syry,tvaroh, bryndza- pri "normalnej" porcii je to 0 SJ, takze cukor nezvysuju.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre