Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

barchee
27. jún 2013

@ribana2 no strašná diéta 😀 neni to nič moc ale dá sato zvládnuť 😉

barchee
27. jún 2013

@klapinka banán je veľmi sacharidový, ten si nedávam vôbec...aj polovička ti dvihne veľmi glykémiu o dosť 😉 pomaranč som ešte neskúšala, ale ten je tiež dosť skadký, takže dvihne dosť. Ja si teraz dám maximálne polovicu jablka, višne a pár malín alebo menšiu nie úplne zrelú broskyňu - dáva si to na desiatu alebo olovrant a k tomu ten biely jogurt s grankom troška. Ja dnes na obed idem robiť kuracie mäso na hríbikoch, dám si k tomu šalát a lyžicu cestovín 🙂
@potulka čo sa týka samotných vločiek - sú zo pšenice, takže dvihnú glykémiu, celozrnné výrobky sa trávia dlhšie kvôli šupkám, ktoré na nich ostávajú, preto je uvoľňovanie cukrov postupné...dvíhajú glykémiu ale tiež, len nie tak naraz ako výrobky z obyčajnej bielej múky 😉
@ribana2 som zvedavá akú gly ti spravia 😉 , mne biele cestoviny strašne vyskočia, môžem si ich dať maximálne 1 polievkovú lyžicu uvarených, a to aj s inzulínom iba... 😅

muž kúpil teraz ráno melón, kurňa, jak by som zežrala aj polovicu 😀 ale som si len hryzla na chuť...dr mi už pri prvom tehu zakázala melón, hrozno, banán a extra sladké ovocie...dám si len minimálne množstvo, teda asi 1-2 hryzy :-P

potulka
27. jún 2013

@barchee vlocky mozu byt aj ovsene, myslim, ze tie su najklasickejsie. ale jasne, vsetky su sacharidove. len mi proste pride divne, ze nejaky doktor dokaze dat odporucenia na menej sladkosti (co je to menej? ked je niekto zvyknuty zjest denne 4 horalky, tak menej je kolko? jedna? aj jedna je pri cukrovke privela.) a vlocky zakaze uplne. ved sacharidy v istom mnozstve potrebne su aj pri cukrovke, ale prave tie, ktore sa uvolnuju postupne - co je aj pripad vlociek, na rozdiel od horaliek. je mi jasne, ze ty to vies, len ma proste trocha namichlo to, co ten lekar vydal za odporucania, iba co blbne pacientov. 🙄

klapinka
27. jún 2013

baby co robit ked su gly vysoke? aka je "prva" pomoc ci len cakat aby samo kleslo, inzulin ci co robit.???

Na rano som mala 3 polievkove lyzice, zasa som nedala pokoj kuskusu 😠 teda moj mangelino mi nachystal, a par hrozienok na vrch. Cukor 9.9... ci volat na hepl line co robit, alebo len pockat ☹ ???

barchee
27. jún 2013

@potulka hej, to máš pravdu, je to čudné...šak ale nie je doktor ako doktor, že... 🙄 mne dr vravela, vylúčiť sladkosti, obmedziť ovocie...výraz slova spraví veľa pri pochopení vety, to je jasné 😉 ...mňa keď chytí mlsná, si dám lentilku alebo jednu kocku horkej čokolády, ale to je tak raz do týždňa 😅 niekedy sa tá sladkosť žiada 😝

barchee
27. jún 2013

@klapinka ti vravím, kuskus budeš musieť vylúčiť 🙄 alebo znížiť na maximálne 1 polievkovú lyžicu...ale pri takejto hodnote už je treba inzulín, aby si sa aj najedla...zas nemôžem stravu úplne zredukovať a nato je inzulín predsa, síce eliminuješ-dáš menej, ale furt sa neješ...prvá pomoc je veľa veľa piť a choď na prechádzku, v tehu jediná možnosť ako spáliť prebytočný cukor 😉 musíš sa teraz doobeda viac hýbať, aby si ten cukor spotrebovala 😉 na žiadnu help line volať nemusíš, ale určite choď k diabetologičke, tieto vysoké glykéme už treba regulovať.

klapinka
27. jún 2013

@barchee 🙄 ideme sa hrat so playgoup tak snad spalim cukor trosku, dala som si pohar vody, pred tym pol litra caju

barchee
27. jún 2013

@klapinka ja si ráno musím pichnúť 8 jednotiek, lebo nalačno mám glykémie vyššie 6-6,8...cez deň mi stačí dať 7 jednotiek...aké máš nalačno ráno glykémie?

joa.n
27. jún 2013

ahoj holky,
prosím o radu - jsem na inzulínu prvně...
začínám 35tt, píchám malinko 3-3-2 a poslední dobou při měření mám celkem dost nízký hodnoty. Ještě před cca 14 dny jsem musela zvyšovat malinko inzulín, abych udržela normu, ale teď jsem hodinu po jídle (ráno snídaně pečivo) na hodnotě 5,7!!! takto nízko jsem nikdy neměla..
čím to je?? že by už dozrávala placenta?? nebo jsem prostě v týdnu, kdy už cukrovka kulminovala a teď budou hodnoty padat??
do dia jdu až příští pondělí.. volat se mi tam jen tak nechce, ale zase bych nerada něco zanedbala a měla zbytečně hoooodně nízký hodnoty...
máte některá zkušenost nebo víte??

barchee
27. jún 2013

@joa.n ahoj, na konci tehotenstva sa zvyknú glykémie znižovať...5,7 po jedle je dobrá hodnota, nie je nízka 😉 ak sa sama cítiš nejak blbo pri tej hodnote, tak si zníž o jednu jednotku menej alebo si daj o trošku viac pečiva...do pondelka si to odsleduj a povedz dr, že ti klesajú glykémie.
@klapinka no ja som mala dnes ráno nalačno 6,8, pichla som 8 jednotiek, na raňajky som mala polovicu celozrnnej žemle so smotanovou nátierkou, k tomu 3 plátky salámy nitran, 5ks cherry paradajky a 3ks maličká jarná cibuľka a po 90 min. som mala 6,8 ;) takže raňajky ok 🙂

mm_mm
27. jún 2013

@potulka mně teda doktorka řekla, že taky žádný vločky; jde o to, že to množství sacharidů je v nich dost vysoký...

mm_mm
27. jún 2013

@joa.n Mně se cukrovka začla lepšit až někdy na přelomu 37. a 38.tt, najednou jsem měla hodnoty jako na začátku těhotenství. Myslím si, že placenta ti ještě nedosluhuje. Holky, co mají DM1 - tzn. jsou celou dobu na inzulínu - mají porod vyvolávanej po 38.tt - právě kvůli tý placentě, tak si nemyslím, že v tvým případě by to s její funkčností bylo takhle špatný...Možná si slinivka odpočinula, když jí pomáháš inzulínem a vzpamatovala se, proto funguje líp...

barchee
27. jún 2013

@klapinka ešte aj tie hrozienka - hroznu v akejkoľvek forme sa úplne teraz vyhni, to je extra sladké ovocie...

ribana2
27. jún 2013

@klapinka @barchee baby takže po 1,5 hodke od zjedenia druhej várky cestovinového šalátu som mala 5,3 takže super 😀 môžem cestovinu 😀

potulka
27. jún 2013

@joa.n aj mne doktor povedal, ze cukrovka sa zvykne horsit do cca 34.-36. tyzdna a potom je to uz v pohode. takze by to sedelo aj na to, co si si namerala.

adrianka1712
27. jún 2013

Ahojte. Dnes som bola na odberoch a odpoledne som si nasla zmeskany hovor a sms od mojej gyndarky, ze sa mam NUTNE ozvat. Lenze uz mi to tam nikto nedvihal, som teraz v strese, ze co sa deje. Som v 34 tyzdni, v mojej rodine nikdy nebol nikto cukrovkar. Bojim sa, ze mam tehotensku cukrovku. Moze to ublizit mojmu miminku? Rano uz budem mudrejsia a mozno kludnejsia, ale ja snad ani nezaspim, moc sa bojim. Dakujem za odpovede.

kasiopeja01
27. jún 2013

@saska.t no, o pakistane neviem nic 🙂, ale sestra o dva tyzdne rodi v uk a neurobili jek ani len ultrazvuk,ci je dieta dole hlavou a nie to este nejake testy na cukrovku. Takze potom je to asi individualne.

damada
27. jún 2013

@adrianka1712 když se to bude hlídat, tak to bude v pohodě, miminku se nic nestane, buď v klidu... jestli máš cukrovku, budeš si muset hlídat co jíst, ev. kontrolovat hladinu cukru v krvi, v nejhorším případě si píchat inzulín, ale to ti vše řekne dr., pokud se potvrdí cukrovka, pošle tě na diabetologii

adrianka1712
27. jún 2013

@damada Ale preco mi tieto testy robili az teraz?! Maju sa robit skor, co ak sa to uz nebude dat nejako liecit alebo to uz nejako ublizilo miminku? A ako sa testuje doma hladina cukru?

damada
27. jún 2013

@adrianka1712 tak je to divný, že až teď, možná, že je miminko větší, než by mělo? jak dopadl UZ ve 30 t.? myslím, že se nemusíš nijak děsit, dřív se to skoro vůbec nesledovalo, mě dělali testy na cukrovku až po porodu obříků (miminko je ohrožené hlavně po porodu, pokud se cukrovka neléčila). jinak doma se testuje tak (v případě, že se potvrdí z krve cukrovka), že dostaneš glukometr a testovací proužky (píchneš se perem do prstu a nabereš na proužek kapku...). jinak pro "uklidnění" můžeš nastudovat stránky tehotenskacukrovka.cz 😉. Vyčkej, co ti řekne dr., určitě nemá cenu se zatím plašit 🙂

damada
27. jún 2013

@adrianka1712 a co ti řekla dr za důvod, že ti dělají ty testy teď?

adrianka1712
27. jún 2013

@damada Povedala len, ze maju nejake nezrovnalosti vo vysledkoch. Nechapem, ako to ze si to vsimla az teraz? ved testy mi robili okolo 28.tyzdna.. Uz nech je rano a dozviem sa, co take dolezite mi chce povedat..

potulka
28. jún 2013

@adrianka1712 odbery v 34. tyzdni? a urcite ti kontrolovali cukor? bol to ten zatazovy test s glukozou a pichanim nalacno + po dvoch hodinach alebo len obycajny odber krvi? lebo v tomto tyzdni sa robievaju skor testy kvoli streptokokom, hepatitide, syfilisu a tiez krvny obraz.

klapinka
28. jún 2013

Vcera o 15:42 sa nam narodilo baby boy. Monitoruju teraz jemu cukor ci je ok, zatial vsetko je v poriadku 🙂

chomik
28. jún 2013

Baby ako dlho po jedle si meriate a ake mate mat hodnoty? Ja som v prvom tehu chodila pravidelne do diabetologicky, kde mi merali cukor 2 hodiny po jedle, uz nepamatam ake mali byt hodnoty... Teraz som v Polsku a mam si merat sama, hodinu po jedle, pritom mam mat hodnotu menej ako 6,7 ... sa mi to zda dost prisne 😒

chomik
28. jún 2013

Inak - dnes rano som na lacno mala 5,4 ale neslo mi to do hlavy, tak som si hned odmerala z druheho palca a mala som 4,4 😠 tak neviem, ja mam inak strasny problem aby mi vysla aspon kvapka krvi, aj masirujem prsty, mocim v horucej vode, pichnem 3 krat a aj tak musim este niekedy pritisnut... tak neviem, ci ta "vytlacena" krv moze byt viac koncentrovana a je tam potom vyssi cukor...mam teraz tyzden na sledovanie a potom sa dr. rozhodne, ci mi nasadi inzulin, ci nie...

adrianka1712
28. jún 2013

@potulka Ano, presne tieto testy mi robili. A dnes uz viem, ze mam tehotensku cukrovku :'( Aby toho nebolo malo, objavili mi aj trombocytozu. Stretla ste sa s tym niektora? Co to je a co to znamena pre mna a pre miminko?

alushka
28. jún 2013

Ahoj holky, můžu se přidat? V pondělí jsem byla n oGTT a výsledky: 4,9, 7,4, 8,1, dostala jsem žádanku na diaberologii, už jsem něco četla na netu, tak podle toho jsem začala jíst a držet tu dietu. Holky z Prahy, kam jste se objednávaly? Já jsme si říkala, že by asi bylo nejlepší k Apolináři přímo do toho centra por těhotenskou cukrovku.
Nebo chodíte i k normálnímu diabetologovi? Díky moc🙂

potulka
29. jún 2013

@chomik ja mam mat dve hodiny po jedle 6,8. neda sa ti nastavit na glukomeri ta ihla na hlbsi vpich? ja to mam na tretom stupni a je ich tusim 6. sestricka mi hovorila, ze ten najvyssi si zvyknu davat muzi, ale mozno mas aj ty hrubsiu kožu. a to opakovane meranie - mam presne tieto skusenosti, ze aj o jednu celu jednotku to moze byt inaksie. takze ak si nameriame nieco podozrivo vysoke, nezaskodi sa hned pichnut este raz a vybrat si to nizsie. 😉

@adrianka1712 ale si v 34. tt, to uz bude o chvilocku kulminovat a nebude sa to zhorsovat. a tych par tyzdnov do porodu uz nejako vydrzis bez sladkeho. 🙂 drzim palce.

chomik
29. jún 2013

@potulka tak nechapem, ze ja mam mat hodinu po jedle menej ako Ty po 2 hodinach...mne staci rano 50 gramov zitneho cierneho chleba a uz mam nad limitom, nerada by som skoncila s inzulinom ☹ ja mam ihlu, kde je 8 stupnov, picham si na 7, je to dost bolestive a aj tak nic netecie...ja mam problem s prekrvenim koncatin, ruky mam stale studene, zrejme to bude tym ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre