Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

vodvarkova
21. sep 2013

@saska.t a zvládla jsi to bez inzulínu nakonec? a obě děti zdravé?

mm_mm
21. sep 2013

@vodvarkova Uvidíš, co se bude dít s přibývajícími týdny - 26.tt se to většinou dá ještě nějak ukočírovat, s přibývajícími týdny se to horší, někomu víc, někomu míň. Tak držím palce, ať je vše OK.

saska.t
21. sep 2013

@vodvarkova pri prvom dietati som cukrovku nemala,preto som Bola dost sokovana,ked mi ju pri druhom indikovali,zvladla som to bez inzulinu - toho som sa bala ako cert kriza,ale este stale ho mam Doma,dali mi ho "pre istotu" kedze ja som mala hlavne Problem s cukrom na lacno,no nikdy som si ho nepichla...
teraz sa budem bat,az ked pojdem na kontrolny test,ci mi nahodou neostala,no pevne verim,ze nie,to odriekanie ma dost zabijalo ☹

ninouche
21. sep 2013

Ahoj chtěla bych se zeptat, kdo jste měly těhot. cukrovku (já jen na dietě, bez inzulínu, a porod i dítě ok), kdy jste potom šly na testy? Mně bylo řečeno, že po šestinedělí, pak jsem se zase dočetla, že je to neprůkazné, dokud kojím - a to já zatím kojím, plně. Když jsem dnes volala doktorce, tak mi řekla, že klidně můžu přijít, i když kojím. Tak jsem trochu zmatená 🙂
(Nehledě na to, že mi připadá trochu divné při kojení do sebe najednou "kopnout" tolik cukru, zvlášť, když malá má např. aktuálně v pusince moučnivku a měla bych pokud možno zcela vynechat cukr (už zase... ☹ ).) Díky za odpověď!

tinaxxx
21. sep 2013

@ninouche mne kazali po troch mesiacoch

vodvarkova
21. sep 2013

@saska.t budu držet palečky ať vyjde OGTT v pořádku...

vodvarkova
21. sep 2013

@mm_mm díky, taky držím palečky k porodu....

csina
21. sep 2013

@ninouche vidis, nad tym som nepremyslala,ze kolko cukru do seba supnem.. Erte som sa neodhodlala a syn ma 7 mes. A to som brala aj inzulin..

vodvarkova
21. sep 2013

Po pročtení info na nettu jsem dospěla k závěru že bych si t glykémii měla měřit výhradně 1h po jídle... měřím si vždkycky po dvou hodinách a když tedy hřeším kontroluju co si mužu dovolit za tu jednu hodinu, ale to jen z vlastní iniciativy.... na diabetlogii mi doporučil ty dvě hodiny po jídle.... tak nevím... jak měříte vy?

saska.t
22. sep 2013

@vodvarkova mne kazali 2 hod.po jedle a to som chodila na vychyrenu kliniku v Nemecku,ale poznam Vela ludi,ktori mali po hodine,takze pravdu sa asi nedozvieme 😅 opät je to len vec nazoru lekarov - bohuzial ako vzdy, mam pocit,ze dnes uz ani lekarom nemozes verit,tak strasne sa rozchadzaju v nazoroch, ja keby som merala po hodine,mam inzulin jak vysity,ale mala Bola lahka 2550g pri narodeni,takze vobec nie dieta cukrovkarky a sledovali jej cukor 24 hod po narodeni a mala ho ukazkovy 😉

saska.t
22. sep 2013

@ninouche mne kazali 6-8 tyz.po porode...

vodvarkova
22. sep 2013

@saska.t no já se prvních pár dní měřila po hodině a pak mi doktor řekl že se mám měřit po dvou... jaké mám hodnoty po hodině vím, jen když zhřeším sladkým k svače, nebo nečím jiným pač to si pak kontroluju a stále do limitu... musím se holt asi trochu uklidnit asi ten cukr moc řeším.... ale mám o tu naši malou takovej strach....

potulka
22. sep 2013

@ninouche mne doktor povedal, ze po 6 tyzdnoch od porodu sa mam doma sama zmerat nalacno a potom dve hodiny po zjedeni 2 bielych rozkov. ze to je priblizne to iste mnozstvo sacharidov ako pri ogtt ta glukoza. 😕 takze to vlastne nie je ziadne precpavanie sa sladkym. ono to len tak vyzera, ked sa pije ta glukozova voda. ved hento v pohode zjem kedykolvek na veceru. aj viac. 😝 no a potom sa mam este odmerat takto isto 6 mesiacov po porode. prist mam len vtedy, ak to vyskoci privysoko, co sa dufam nestane. inak, ja som teraz taka strasne zrava, ako v tehotenstve ani omylom. mam pocit, ze potrebujem strasne vela energie na vyrobu mlieka. vsak syn aj patricne pribera, ako od smotany. 😝

luthien.k
25. sep 2013

Děvčata, máte některá zkušenost, že podle měření glukometrem je glykémie OK, přesto je v ranní moči cukr?

lulinka32
25. sep 2013

Dievcata, mam jednu otazku, museli ste dodrziavat dietu aj po porode ? dakujem

saska.t
25. sep 2013

@lulinka32 zatial nie,uvidime po kontrolnom teste ci sa vratime k diete,dufam,ze cukrovka odisla s tehotenstvom... 😅

lulinka32
25. sep 2013

super 🙂 ta dieta je hrozna :( stale som hladnaaaaa, takze sa mozem tesit, ze sa konecne dobre najem ;)

llluckaaa
25. sep 2013

@lulinka32 Ne, těhotenská cukrovka končí porodem a není moc velká pravděpodobnost, že by se hned objevila cukrovka 2. typu. Vezla jsem si sladkou odměnu už do porodnice 😉 I tam mi dali sladký oběd, jogurty, pečivo, ...

lulinka32
25. sep 2013

llluckaaa tak to ma fakt tesi 🙂 lebo som citala par clankov, ze niekomu ostane cukrovka :( nikto v rodine ju nema, zdravo zijem , mam vela pohybu , pijem len cistu vodu 3 l denne, pocas tehu som ani sladkosti nejedla, doteraz som pribrala len 3,6 kg a vidis mam ju . no nic uz len sa potrapit a vydrzat tych 8 tyzdnov ;)

llluckaaa
25. sep 2013

@lulinka32 Těhotenská cukrovka není ani moc o tom, jak jíš, ale spíš jestli máš genetické dispozice a kolik ti je 😒 Maminek, kterým se objeví jiný typ, je opravdu málo. Jestli ji nemáš v rodině a nejsi obézní, tak mezi nimi velmi pravděpodobně nebudeš 🙂

lulinka32
25. sep 2013

no nemam nic z toho kvoli comu by som ju mala mat 🙂 lekarka mi vysvetlila, ze tehotenstvo je velky stresa zataz na organizmus a hormony a mne proste telo nezvladlo ten hormon dobre ukocirovat 🙂 33 mam🙂 vela zien ma len kvoli tomu problemy a nepatri do rizikovej skupiny podla ktorej by ho mali dostat ;)

lulinka32
25. sep 2013

dufam, ze nie 🙂 aj tak uz budem stale ostrazita , lebo clovek nikdy nevie 🙂

konvalinka.2
25. sep 2013

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli jste některá měla zvýšený cukr v krvi i dříve. Mě včera na gyn. (v 8.týdnu) brali krev a dnes mi volala sestřička, že mám trochu vyšší cukr a mám co nejdříve dojít na ten zátěžový test na cukrovku. ☹ . Těhu cukrovku jsem měla i v druhém těhotenství, po těch dvou hodinách od vypití toho sladkého roztoku jsem měla 7.8 a norma byla 7.7... Díky za odpověď. L.

mm_mm
25. sep 2013

@luthien.k Jo jo, a opakovaně. Cukr v moči nemusí souviset se zvednutýma glykémiema. Jde o to, že těhotenství je obrovská zátěž i na ledviny a někdy prostě víc propouštějí.

luthien.k
25. sep 2013

@lulinka32 na totéž jsem se ptala své lékařky v dia poradně a prý cukrovka "zůstala" snad jen asi dvěma maminám, co ji měly, ale ty měly špatné hodnoty i nalačno a musely si píchat inzulín - je možné, že by ji měly i bez těhotenství.

llluckaaa
25. sep 2013

@lulinka32 Jestli je ti 33, tak už jsi v rizikové skupině 😒 V těhotenství jde o to, že placenta produkuje hormony, které blokují účinek inzulínu. Navíc v těhotenství jsou nároky na množství inzulínu vyšší než normálně.
Jo a jinak statistiky uvádějí, že 40% žen s těhotenskou cukrovkou onemocní jiným typem cukrovky do 10 let od porodu. No nevím, nevím, já se každopádně snažím, abych patřila mezi těch 60% 😉

llluckaaa
25. sep 2013

@konvalinka.2 Někdy to tak bývá. Proto by ty, co měly těhotenskou cukrovku, měly chodit na testy dříve a v případě negativního výsledku test ještě opakovat.

saska.t
25. sep 2013

@lulinka32 aj u mna bol jediny Faktor moj vek, nikto cukrovku nema,netrpime obezitou,proste nic a tiez ma upozornili na to,ze riziko pretrvavajucej cukrovky je az 40% a ze sa vo väcsej miere do 10-20 rokov opät objavi... ☹

llluckaaa
25. sep 2013

@lulinka32 Jo a ještě připomínka k tomu, že cukrovku v rodině nikdo nemá 😉 Mně naši tvrdili, že cukrovku nemají, jenom že babička měla tu "stařeckou" a že už byla hodně stará. Brala jsem to tak, jako že ji opravdu nemají. Až když táta pak říkal, že mu vyšel "vyšší cukr" a já chtěla vidět lékařskou zprávu, tak jsem z něj vytáhla, že se léčí merforminem. Ale pořád mi bude tvrdit, že cukrovku nemá, protože nemusí chodit k diabetologovi, nemusí držet dietu (prý říkal praktický dr.) a nepíchá si inzulín (má jen nějaké prášky 😀 ).Takže já už informace od rodičů beru s rezervou 😅

mm_mm
25. sep 2013

Tak holky mně z toho cukru asi šibne. V tomhle tejdnu už bych měla mít klid, ale ne - já po blbý a běžně neškodný svačině mám 7,2 a to už jsou dvě hodiny, co jsem jedla. Asi mi fakt ty poslední tři tejdny přeskočí...Ach jo...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre