Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
14. nov 2011

@eyael no tak taky koukám, že mi zase snídaně taky "nesedla"... 7,4 😖 a to byla moje klasická... jen místo papriky či okurku jsem si dala rajče... jinak klasika... a dneska neprošla... 😨

eyael
14. nov 2011

@maxkatka - dneska je hnusný a náročný den - inverze, mlha a zima 😠 už jen proto musí být blbé hodnoty 😝 😎 teď jsem si ke svačině dala pomelo s bílým jogurtem, podle počtu sacharidů by to mělo být do 30g, takže v normě. Schválně si změřím hodinu po sváče, co mi to dělá....

maxkatka
14. nov 2011

@eyael no tak u nás je zrovna hezky 😀 svítí i sluníčko... takže tuto výmluvu neuplatím 😀 Já si teď dávám toust... toustový chleba, plátek sýru a plátek šunky.... taky musím sacharidy přesunout... ale zase nesmíme zapomínat na to, že sacharidy v určitém množství určitě potřebujeme... nesmíme je z jídelníčku úplně odbourat...

soni1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maxkatka
14. nov 2011

@soni1 k čemu vážeš svůj dotaz? K těhotenství - počátek?

soni1
14. nov 2011

ano

soni1
14. nov 2011
maxkatka
14. nov 2011

@soni1 trošku zvláštní na diskuzi o těhotenské cukrovce 😀 No ale bohužel toto nemusí být příznaky těhu... běž do lékárny a kup si test... já na sobě nepoznala ani jedno těhu... zpoždění sice bylo, ale jinak nic... jenže u mě zpoždění bylo běžné... až když bylo více jak 10dní, tak jsem to řešila... před prvním jsem dokonce chodila 42 den cyklu na vyvolávání (injekčně)...

eyael
14. nov 2011

@maxkatka - po toustovém chlebu mi taky hrozně vyskočí cukr, to jsem zvědavá, co to udělá s tebou 😕

maxkatka
14. nov 2011

@eyael já si dneska už neměřím... takže nevím co to udělá... ale nějaký sacharid prostě potřebujeme...

eyael
14. nov 2011

@maxkatka - tak určitě, sacharidy jsou potřeba, jen by neměly lítat nahoru-dolů a ideálně držet nějakou hladinku, ať vyšší nebo nižší 😉
jinak po pomelu (125g) a bílém jogurtu (120g) mám 5,3, to je super! Takže ovoce si můžu na dopol svačinu v klidu dát.

maxkatka
14. nov 2011

@eyael hele, na to "lítání" mě nikdo neupozornil... ale na druhou stranu mají "lítat" do určité hladiny... to by jinak nešlo, ne? Jako, že mi to "poskakuje" to doktorku nerozhazovalo... jen ty hodnoty ráno nad 5,5 a přes den nad 7,2... jinak jí nic nezajímalo...

eyael
14. nov 2011

@maxkatka - no jo, už jsme několikrát zjistly, že každý mudr si to řídí jinak viď 😉 je jasné, že je asi nejvíc zajímá, když je to překročené...

maxkatka
14. nov 2011

@eyael pravdu díš... každý je jiného názoru... a my laici v tom pak máme slušný bordel... 😕

eyael
14. nov 2011

@maxkatka přesně! oni nejsou jednotní a my se v tom pak máme vyznat ☹
za týden a půl bych měla jít na ten profil, jsem moc zvědavá, co se tam ukáže. To jsi říkala ty, žes měla hodnotu v normě? A stejně máš inzulín 😨 tak nevím jestli to má nějakou velkou vypovídací schopnost 😕

maxkatka
14. nov 2011

@eyael ne-e, já na profil do nemocnice nechodím... mě berou jen na ten gykovaný hemoglobin či jak se to jmenuje (ten tzv. cukr bonzák 😀 - dlouhodobý cukr). Ten mám v normě... prvně byl 4, teď 3,9...

maxkatka
14. nov 2011

tak teď jsem se vztekla se znojemskou nemocnicí 😠 Minulý týden jsem s malou byla na nefrologii... tam vždy odevzdáváme moč na biochemii... do toho malá už tam byla nemocná, ale né tak brutálně... a teď si volám pro výsledky (ještě jsem naší dr. říkala, že moč dávat nebudeme na rozbor, že jsme ji dávali minulý týden, tak že je to zbytečný) a jako se tam dovolám a sestra mi jako sdělí, že paní doktorka je na dovolený a že výsledky mi může říct jen paní doktorka!!! Je jako vůbec nezajímá, že kdyby tam byl akutní zánět močových cest, tak výsledky za 14 dní mi jsou fakt hodně platný!!! Jako mít zánět 14 dní bez léčby by mohlo mít na spoustu lidí docela "slušné" fatální následky 🙄 (my naštěstí tento případ nejsme) ale vůbec nevím, CO to jako je!!!

eyael
14. nov 2011

@maxkatka - on se dělá ještě nějaký profil? Já myslela ten glykovaný hemoglobin. Nějak nechápu, jak ho můžeš mít v normě, když máš vysoké hodnoty cukru při měření 😕
jdu pro malou do školky, tak zatím páček 😉

maxkatka
14. nov 2011

@eyael já myslím, že můžu... protože je to průměrný stav... kdežto měření před a po jídle je akutní stav... a tady to i tak píší...

http://www.dia-urbanek.cz/hemoglobin.php

breslerka
14. nov 2011

Ahojte, mam toez gestacny diabetes, bola som aj u lekara, ale vraj aj ked po zatazovom teste (mala som 9,4 po 2 hodinach, nalacno iba 3,4) mam zvysene hodnoty, mam len neskory nastup inzulinu, nic mi nekazal vazit, ani vraj glukomer mi netreba, u neho som mala hodnotu 4, ked mi meral, vraj mam len rozlozit jedlo na viac casti a nejedst sladkosti a ine jednoduche cukry. Ja som si aj tak ale kupila glukomer, zatail mam vysledky do 5 co som si merala, ale ako tu citam, vy tam udavate vzdy viac hodnot, chcela by som sa spytat, kedy si vlastne ten cukor meriate?Ja zatial len nalacno a 2 hodiny po jedle...mam si to aj napr. hodinu alebo hned po jedle zmerat?A ake by som mala mat vtedy hodnoty???Dakujem krasne

maxkatka
14. nov 2011

@breslerka no měří se nejčastěji hodinu nebo hodinu a půl po jídle... dvě hodiny je to u klasických diabetiků (myslím). Lékařka od Apolináře preferuje tu hodinu PO jídle, že to je cukr nejvyšší... já měřím po hodině a půl (mám to dle instrukcí od své lékařky). Po zátěžovém testu jsi byla jen u svého gynekologa a nebo i u diabetologa?

lucka.lucy
14. nov 2011

ahoj babule, bola som na OGTT a mam vysledky,ze: po jednej hodine 50g glukozy mam 71mg/dl. je to ok???

maxkatka
14. nov 2011

@lucka.lucy těžko říct.. u nás se používá test se 75g glukozy... takže se musíš nejspíš obrátit na diabetologa u vás...

breslerka
14. nov 2011

@maxkatka ...u diabetologa, to on mi to takto povedal. A ked merias hodinu resp hodinu a pol po jedle, ake by malo byt rozmedie aby to bolo este v poriadku?

maxkatka
14. nov 2011

@breslerka já mám stanoveno na lačno do 5,5 a hodinu a půl po jídle do 7,2... to se U MĚ bere, že je to OK... co je nad je špatně...

breslerka
14. nov 2011

@maxkatka ..Dakujem..ja som si merala teraz asi po hodine a 20 min. ale to som este pred necelou hodinou pila kavu bez sukru ale so sojovym mliekom (to ma tiez cukor) a mala som 6,6 takze asi ok

maxkatka
14. nov 2011

@breslerka no ono taky záleží v jakém týdnu těhu jsi... test se u nás v ČR provádí mezi 24.-28.tt, kdy je právě zjištěna ta porucha tolerance... a pak největší "rozmach" má GDM od toho cca 30tt (nejčastěji mezi 32-35tt). To dochází právě nejčastěji ke "komplikacím"... tak jako u mě.. ve 30tt nasazen inzulin na noc... zatím jen na noc... ale není vyloučené, že nebude i přes den...

dammanka
14. nov 2011

Ahoj holky. Ve 31tt jsem byla už na třetím OGTT v těhotenství, kvůli velké genetické zátěži. Do té doby mi vždy vyšly výsledky v pořádku, ale teď 4,5, 8,8, 5,5. Takže prostřední výsledek hraniční a zakázali mi jíst sladké ☹ Což je pro mě šok, já na sladkém ujíždím i mimo těhotenství. Myslíte, že tyhle výsledky jsou opravdu tak hrozné, že nesmím ani zhřešit? Pět dní jsem to poctivě dodržovala, ani kousek sladkého jsem si nedala, ale 6tý den už jsem prostě nemohla a malou sladkůstku jsem si přeci jen vzala... 😒 Co vy si dáváte, když vás přepadne "mlsná"?

llluckaaa
14. nov 2011

@lucka.lucy Taky nevím, jestli je to moc nebo málo, navíc mi přijdou zvláštní ty tvoje jednotky. Tady u nás se měří hladina glykémie v mmol/l.

llluckaaa
14. nov 2011

@dammanka Tak to máš hodně těsné. Já když měla chuť na sladké, tak jsem si představila ty možné komplikace, které by mě při nedodržování diety mohly čekat, a chuť mě většinou přešla. Ale vyjímečně jsem taky něco sladkého zahryzla - ale jen malý kousíček a třeba místo ovoce a pak jsem si pro jistotu změřila, jestli to se mnou něco udělalo. Třeba kousek neslazeného štrůdlu by šel, nebo hořká čokoláda.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre