Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

malaberuska
21. aug 2013

@werumka jasne z prstu.. u nas to robia len z prstu, aspon co viem.. ja som myslela, ze mi budu robit este raz ten test a nic..

mmisenka
21. aug 2013

@malaberuska tak dala som banan s jogurtom, taky vypaseny a po hodine 5.2 😀

werumka
21. aug 2013

@malaberuska No tak v tom případě máš značnou pravděpodobnost, že cukrovku vůbec nemáš... Glukometry mají odychlku až 20%. Přičemž taky záleží na kvalitě samotného glukometru (někdy se ty testy dělají na takových, které jsou i pro domácí měření nevhodné). Pokud se má prokázat těhotenská cukrovka, tak jedině z žilní krve. Protože tady jde skutečně o destiny a ty ten glukometr prostě tak dobře nevyhodnotí, může se seknout klidně i o dvě jednotky.

mmisenka
21. aug 2013

@werumka prosim Ta a teda myslis ze po tom 35tt to moze byt uz len lepsie?

steffij
21. aug 2013

Netráp sa.Hlavne si daj pozor na to,čo ješ.Mne tiež vyšli vysoké hodnoty,strašne som sa zľakla.Držala som diétu,merala som si hodnoty 3x-denne a všetko bolo ok. Bábo nemalo žiadne problémy,ani doteraz nemá.Mne hneď po pôrode lekár oznámil,že som zdravá.Ja som si viedla denník.Zapisovala som si jedlo ,ktoré som zjedla počas dňa a ak som sa po ňom zle,hneď som si odmerala cukor.Dávaj si pozor hlavne na parené buchty,biele pečivo-nejedla som žiadne sladkosti .Držím Ti palce.

werumka
21. aug 2013

@mmisenka Ty okolnosti tomu nahrávají, protože klesá produkce hormonů placenty. U někoho to fakt jde citelně dolů - najednou mohou jíst to, co jim před tím neprošlo. U někoho se to jen stabilizuje, že už se dál hodnoty nezhoršují.

malaberuska
21. aug 2013

@werumka no, ale nam tu krv brali do labaku, nerobili ju na glukomeri.. a jasne kontrolovat si to budem, to uz mi neda pokoj..
@mmisenka ha ha, super 🙂 a ze tehu cukrovka 🙂 ale nas strasia co? 😖

werumka
21. aug 2013

@malaberuska Aha, ale ono už je to vcelku jedno, protože kapilární krev je na tenhle test stejně k ničemu a nepřesná (například pokud bys měla nižší glykémii, tak jí dřív zachytíš z prstu, ale kdyby sis ve stejný okamžik vzala trochu krve i z horní části paže, tak ta glykémie vyjde jinak -a je jedno, jestli v laborce nebo na glukometru). Nevím, proč vaše zdravotnictví za tohle pak vyhazuje peníze.

mmisenka
21. aug 2013

@werumka no mne sa to musim poklopat od toho 26tt nezhorsuje, par krat som mala hranicnu hodnotu, ale inak v pohode a hodnoty mam +/- rovnake...ja som aj ten test mala hranicny - po hodine a po dvoch...tak ja verim ze budem ten stastlivec co sa mi to vrati v tom 35tt uplne do normalu..

malaberuska
21. aug 2013

@werumka netusim, ale neviem o nikom komu by brali zo zily na tomto teste.. ale tak kedze mi brali ten glykovany hemoglobin zo zily tak som spokojna, ze to vyslo tak dobre 🙂

werumka
21. aug 2013

@malaberuska Zrovna glykovaný hemoglobin je možné brát z prstu. Ale krev testovanou na ogtt - to je prostě chyba. Asi chtěli zvolit metodu aby se vlk nažral a koza zůstala celá a tak to posílají do laborky, ale ani laborka už v tomhle případě nemůže být přesná... Podle toho, co tu píšeš, si myslím, že cukrovku ani nemáš.

malaberuska
21. aug 2013

@werumka ved ja si to tiez myslim.. a mam pocit, ze aj doktorka, lebo po kazde mi povie nieco ine 😀 minule, ze nech si nedavam ani cely banan, prilohu vzdy len polku atd.. a vcera mi povedala, ze mozem vsetko normalne jest a len sladke obmedzit..proste si myslim, ze ju potesi tych 10 eur co jej tam tie kazde tri tyzdne necham 😀

werumka
21. aug 2013

@malaberuska No právě, a víš kolik ještě navíc navalí pojišťovny za ošetření pacientek, které to vlastně vůbec nepotřebujou? Ach jo, to je fakt škoda. Přitom jsi pak zbytečně stresovaná nějakým problémem, který se Tě vůbec netýká.

malaberuska
21. aug 2013

@werumka no ved ani nevrav.. mne totiz najskor lekarka napisala, ze cukor mam v poho a nahodne som tam isla mimo poradu a kukne do vysledkov, ze ale Vam to vyslo, asi som zle pozrela.. skoro ma slahlo.. pol dna som obvolavala ci ma niekto vobec vezme, niekto nechcel, uz mi bolo do placu.. a potom ma tato zobrala, ale plati sa u nej vzdy 10 eur, ale tak hovorim si, ze kaslat uz na to.,. prvykrat, ked som tam isla som mala pulz 100, skoro odpadla.. akoze zbytocne stresy.. 😕

jajka78
21. aug 2013

@malaberuska
@werumka
@mmisenka mne tiez nemerali v nemocnici na glukomeri ale laboratorne. tak neviem ci mam ci nemam cukrovku.dnes som to hovorila aj ukazala vysledky na hematologii a nic na to nepovedala.no skusim si sem tam zmerat, na poradnu odem za 2 tyzdne

malaberuska
21. aug 2013

@jajka78 podla tych vysledkov co si napisala urcite nemas, preco sa zbytocne tym zatazujes? 😕

jajka78
21. aug 2013

no ked mi werumka pisala ze ano, a nepresne je z prsta... inak i na nete som citala a malo by to byt ok

malaberuska
21. aug 2013

@werumka a to inak nejaki lekari u nas robia aj tak, ze nedaju pit tu sladku vodu ale zjest dva rozky a caj.. tak to mi pride uz uplne divne..

malaberuska
21. aug 2013

@jajka78 nepoznam nikoho komu by pri tomto teste brali krv zo zily.. naozaj sa zbytocne nestresuj, neprospieva ti to.

danielita18
21. aug 2013

@malaberuska u môjoh gynekologa sa berie zo žily a je to to aj naistejšie

malaberuska
21. aug 2013

@danielita18 no vidis, to pocujem prvykrat, ze na SVK niekomu beru zo zily 🙂 ja som nebola u gynekologa ale priamo v nemocnici na tom teste..

danielita18
21. aug 2013

@malaberuska a ked mi zistili tehotenskú cukrovku tak som chodila každé 2týždne na kontroly na diabetologiu a tam mi zobrali zo žily, z prsta a potom som sa najedla a po 2h mi znova brali z prsta aký ma cukor po jedle a ešte som vždy musela priniesť moč ktorý som zbierala 12h a to som mávala cukor vždy do normy aby som si nemusela pichat inzulín a aj u gynekologa som bola viac sledovaná vždy mi musel malého prevážit a premerat ci náhodou prudko nerastie takže ja kým som porodila tak som bola dopichaná až,až a to som mala vždy strach z ihiel a ešte stále som si nezvykla a mám strach doteraz ale malý je naštastie v poriadku a všetko dobre dopadlo ale treba naozaj dodržiavať dietu lebo tu ide o babatko

malaberuska
21. aug 2013

@danielita18 a ake si mala hodnoty? lenze ja mam hodnoty normalne aj po sladkom.. cize tu sa o dietu asi nejedna 🙂

malaberuska
21. aug 2013

@danielita18 myslim hodnoty po tom zatazovom teste..

danielita18
21. aug 2013

8,1 po vypití tej vody a potom som mávala najviac tých 7,4 a doktorka hovorila že ked su okolo tých 11 tak vtedy už musia pichat inzulín aty ked máš teda hodnoty do normálne tak potom ani asi nemaš tehotenskú cukrovku
@malaberuska

malaberuska
21. aug 2013

@danielita18 no vidis, ja som mala 9 po tej glukoze udajne.. a po jedle mavam tak 5,5-6,8 max, podla toho co zjem ..

danielita18
21. aug 2013

ja som mala najviac11,4 a to som si raz dala z torty a potom som mala len 3,9 a to mi doktorka povedala že to je najnebezpečnejšie ked cukor prudko stúpne a klesne že to mi môže blbnut aj dva dni na to nech si davam pozor

malaberuska
21. aug 2013

@danielita18 fuu tak to si mala fakt vela, ja si meriam uz skoro mesiac a este sa mi to nestalo.. a to si meriam fakt takmer kazdy den..

danielita18
21. aug 2013

@malaberuska a hlavne posledné 2 mesiace sú najnebezpečnejšie vtedy najviac babatko priberá ja som musela íst cisarskym v 38 týzdni lebo ked mi doktor malého premeral tak mal bruško vacsie ako hlavičku a že pri porode by mohli nastat komplikacie že hlavičku by som mohla vytlačit ale že bruško by nemuselo prejst a že nechce zbytočne riskovat tak ma dal na cisarsky a malý už mal 3630g a keby idem na termín tak by mohol mat aj cez 4kg fakt si davaj pozor na to sladké

danielita18
21. aug 2013

@malaberuska ja som si merala každý den

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre