Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lienockaa
16. nov 2007

ahojte baby..
pri glukomeri je taká ihla s klobúčikom a vôbec nie je vidno, že je to ihla..priložíš k prstu, stlačíš vrch klobúčika, ihla vyjde a pichne, vôbec ju pri tom nevidíš, je to také elegantné..a bolí to oveľa menej, ako keď nám robia odber z prsta pichnutím klasickou ihlou, alebo tou planžetkou, čo vyzerá ako žiletka..

mne naposledy brali tou planžetkou, bolelo to tiež dva-tri dni..ale myslím, že to bolo aj preto, že som mala studené ruky a krv nechcela ísť, tak to sestrička dosť tlačila..

ja mám za sebou to testovanie na cukor cca v nejakom 12-13 tt..a vtedy to bolo ok..idem ale znovu, lebo v rodine máme cukrovku..takže o týždeň ma to čaká.. 🙂

lienockaa
16. nov 2007

a čo sa týka pichania inzulínu, tak je to len injekcia pod kožu, vôbec nebolí tak, ako klasická injekcia..a je toho inzulínu aj malý objem, čiže keď si to podáte, vôbec neštípe, ani nebýva hrča ako po injekciách do svalu..

perá na inzulín sú pohodlnejšie, než striekačky..majú trošičku kratšiu ihlu, ale fakt asi len 0,5 mm..záleží, aké ihly predpíše, alebo dá diabetológ..oni sú všelijako číslované..nebojte sa, určite to nie je hrozné..veď inzulín si pichajú aj malé deti, alebo aj chlapi s cukrovkou a to chlapi sú na také veci citlivejší.. 😉 nedajte sa, baby..

liaa
16. nov 2007

Lienockaa!!!.-)Dodala jsi nám odvahu!!.)
Já jsem zjistila,že si vlastně hloubku vpichu mohu nastavit.(u testu)Takže někdy to jde zbytečně hluboko.Ted se píchám č.3 ale možná mi bude stačit i č.2.Což by tím pádem mohlo být mnohem jemnější.

liaa
16. nov 2007

Jinak mám jeden dobrý typ na výrobek bez zbytečně vysokých cukrů a není dia.(za to pěkně drahý).-) Včera mi přivezl manžel z prodejny zdravé výživy.
Jedná se o marmeládu(moc dobrá a různé druhy)A sachar.na 100g výrobku má pouze 27,3 g.Takže stačí lehce máznout třeba na celozrnný toast k svačině a fakt si pochutnáte a zažene to i touhu po sladkém.
Výrobce německo.Džem(jahodový atd..)exclusive bio

deina
16. nov 2007

Exclusive bio? No znie to dobre, poobzeram sa po tom v obchode. Tiez tu mame niejaky so zdravou vyzivou, ale este som tam nebola. Mam to po ceste z roboty, ale vtedy sa mi tam nechce ist sa zastavit.

liaa
16. nov 2007

Jinak z pořadu sama doma-těhotenská cukrovka jsem dost sklamaná.
Když jsem se ptala lékařky na důvod těhu cukrovky,tak jako první uvedla že se vytváří příliš mnoho jednoho těhu hormonu,který působí výkyvy inzulinu.Pak uvedla dědičnost a věk pacientky.(čím starší,tím vyšší možnost) a nakonec říkala že i obezita,málo pohybu může přispět.
Z přednášky pana doktora mi tak nějak vyplynulo,že těhu cukrovku maj ženy,které jsou obézní,nic nedělají a mají špatné stravovací návyky.A samozř,i dědičnost.O těch hormonech ani slovo.Přitom většina maminek co to mají a já je znám jsou štíhlé,za těhu taky zas extrémně nepřibraly a rozhodně jedí přinejmenším zcela normálně.Tak nevím,nevím...

petka80
16. nov 2007

Ahoj, moc Vás všechny zdravím. Taky mám těhu cukrovku a už několik týdnů jsem na dietě. Nejdřív jsem z toho byla špatná, ale teď už mi to tak nepřijde, holt to děláme pro naše mimča 😉
Liaa, ta marmeláda je dobrej nápad, zkusím se po nějaké takové podívat.
Jinak k tomu granku, jak jste tu psaly, tak to určitě ne, je slazené, ale mně doktorka říkala, že občas můžeme pravé kakao, třeba holandské, to slazené není.
Ale také zdůrazňovala, že se nemají jíst vůbec mléčné výrobky k snídani, hodně to zvyšuje cukr. To mně tada vadí dost, já byla zvyklá na mlíčko, jogurty, sýry a tak 😵

petka80
16. nov 2007

Jo, a ještě Vám sem vložím jeden docela dobrej link, kde je tabulka s počtem sachridů, snad to sem už někdo nedával....
http://diabetes.pcfonty.cz/index.php?str=3&tp=1

liaa
16. nov 2007

Ahoj Petko!!Prima tabulka!!.-)
Petko také si měříš glukozu glukoměrem???

liaa
16. nov 2007

Jinak holky-mám doma domácí pekárnu a chtěla bych si upéct svůj vlastní dia chleba.
Mouku mám celozrnnou a špaldovou,nakoupená i různá semínka-ale ještě přesně nevím jak na to!Máte s tím některá zkušenost???

deina
16. nov 2007

Vdaka, petka! 🙂

Nuz liaa, asi tomu doktorovi nezapadam do statistiky - obezna som nikdy nebola, naopak, vzdy som mala podvahu a az teraz mam svoju idealnu vahu (ale to som tehu), nemam spatne stravovacie navyky, hoci sladke si dam, kto by si nedal. No a dedicnost - nic, u nas v rodine nikto nemal cukrovku, stara nie som... Zevraj sa jednoznacne nevie, co ju sposobuje, ale dava sa to do suvisu s hormonmi, ktore produkuje placenta, tie posobia proti ucinnosti inzulinu.

To nie som taka mudra, mam to z http://www.zdravie.sk/sz/content/521-27758/Gest... 😉

Moze sa soja v tehu? Objavila som sojove mlieko - kakaove a celkom to je chutne.

petka80
16. nov 2007

Ahoj Liaa 🙂 ne neměřím. Ale jednou za týden si musím odebírat krev z prstu do takových ampulek (4x denně - na lačno, hodinu po snídani, hodinu po obědě a hodinu po večeři) a pak s tím chodím do dia poradny. Výsledky na lačno by prý měly být do 5,5 a ty hodinu po jídle do 7,3. Ty po jídle mám vždycky o.k., ale ty na lačno mám občas zvýšený, tak mi hrozili inzulínem na noc, ale teď naposledy to bylo v pořádku, tak jsem se tomu zatím vyhla...

deina
16. nov 2007

Liaa a nemas k tomu taku knizocku s receptami? Inak dobra vecicka to je, mama ma take a ten chlebik je tak dobry, ked je cerstvy. Ona si zvykne kupit i vsetko pripravene a potom to len namiesa.

Ja som mala na lacno 4.9, takze to je v norme?

petka80
16. nov 2007

Deina, ja taky nemám žádné z těch rizikovým faktorů na cukrovku a tak mě dost šokovalo, že ji mám.... 😒
Ale na druhou stranu jsem vděčná, že mě doktor na ten zátěžovej test poslat a aspoň se na to přišlo..... Měly by tam posílat všechny těhule, si myslím.....

liaa
16. nov 2007

Ano Deino!Ten pan Dr mě docela naštval.Sám byl kulaťoučký-snažil se to maskovat ale poznat to bylo.
Já také nejsem nijak obézní,rodiče cukrovku nemaj-jen 2 babičky,prarodiče asi někde od 60 let mají lehkou.
Stravuji se přímo ukázkově,opravdu velice zdravě a to odjakživa.Ani jsem nikdy nekouřila či nepila.
Věk na to asi mám-je mi 36
A jedině snad mi po 2 roky od onemocnění těžkou infekcí chybí pohyb-protože mimo jiné trpím unavovým syndromem.Takže pokud musim někam na delší vzdálenost,jsem nucena používat invalidní vozík.
A taky jsem do České televize volala a ptala se na to,proč se nezmínil pan Mudr o tom hormonu-ale bohužel můj dotaz nebyl vůbec uveden 😠

petka80
16. nov 2007

Jo jo, 4,9 na lačno je o.k. 🙂

deina
16. nov 2007

Pokial viem, tak vsetky tehule tam musia ist povinne, aspon u nas.

Unavovy syndrom? Tak to poznam! Ja mam zase Sjogrenov syndrom a s tym sa spaja velka unava, takze pohyb - snazim sa, prechadzky a tak, ale vsimla som si, ze v poslednom case mi to uz nerobi tak dobre, tvrdne mi vtedy brucho. A aj s krckom sa nieco deje, takze pohyb zatial nehrozi, iba tie prechadzky. Ale aj to je nieco.

Z coho mas ten unavovy syndrom?

liaa
16. nov 2007

Ano,já mám na lačno od lékařky cíl do 5,5
Ale daří se mi také kolem těch 4.
Akorát dnes po jednom jídle mi to poprvé vylítlo na 10-to jsem se zhrozila!!!
A měřila jsem si to za 30 minut znova a bylo to jen kolem 7
Tak to mě zarazilo-takový výkyv po tak krátké době.
Prý za to zvýšení někdy může i stres.Což jsem trochu měla.-)Protože holka přišla ze školy,že si kamarádky pujčily její nový mobil a podařolo se jim ho rozbít.A pujčily si jej proto,že se nudily.Tak to mě fakt vytočilo.-)

petka80
16. nov 2007

Deina, u to povinné není.... 😒 Jinak sojové mléko by mělo být o.k., myslím, ale mrkni, kolik je v něm sacharidů, asi ho nebudeš moct vypít hodně... ☹

petka80
16. nov 2007

Liaa, a to musíš měřit po každém jídle? To je teda otrava. Kdy jdeš na další kontrolu?

deina
16. nov 2007

Som zvyknuta rano na nieco teple a tekute (mlieko s grankom) a toto vyzera ako fajn alternativa. Uz som si zamenila cokoladove cornflakes za celozrnne, mlieko plnotucne aj tak nepijem, tak uz len to kakao... a striedala by som to s tym holandskym kakaom. 🙂

liaa
16. nov 2007

No Deino-já byla uplně zdravá-před 2 lety.Normálka práce,koníčky rodina.Pak jsem před létem 05 chytla nějakou virozu-Eb viroza plus asi i plicní chlamýdie-do toho streptokokus a hemofilis.Asi jsem si to přitáhla z nemocnice,kde jsem pár týdnů před tím byla na operaci slzného kanálku.
Od té doby šílená unava.Dokonce mě to i několikrát upotalo zcela na lůžko.Nejdelší záchvat unavového syndromu byl 2 a půl měsíce.Bylo to strašné.CFIDS(unav.syndrom)se mmi bohužel protkal i s Fibromyalgickou encefal.-takže do té nemohoucnosti ukrutné bolesti kostí a svalů.Jednou jsem bolestma rozdrápla doma zeď.Analgetika nepomáhají.Do toho jsem získala autoimunitu štítky,chronický zánet močáku,Ascus2 na čípku,poruchy spánku-no pěkná řádka .-)))A ted Těhu cukrovka-takže žádná legrace se mnou.Ale už jsem našla léčbu-jenže jsem během ní otěhotněla- 🙂

liaa
16. nov 2007

Petka-já se to dozvěděla ve čtvrtek.Zatím měřím asi 7x denně.V pondělí se rozhodne zda dieta či inzulín.

deina
16. nov 2007

Aj toto je autoimunitne, Sjogrenov syndrom. Rozmyslala som, ze ci prave autoimunitne ochorenia nie su tiez rizikovym faktorom, vsak telo je dost zlbnute na to, aby potom pochytilo vsetko mozne. 😒 Ale teba to teda riadne pochytilo! 😖

liaa
16. nov 2007

Deino-abych pravdu řekla,vůbec nevím co to ten syndrom znamená.Když budeš chtít,taky napiš o co se jedná.Nemám absolutně představu co to je.

petka80
16. nov 2007

Tak to na tebe budu v pondělí myslet, ať to dobře dopadne 😵

liaa
16. nov 2007

Zatím se děvčata loučím!!Držte se a hezkou dobrou noc! 🙂 Lia

deina
16. nov 2007

Je to autoimunitne ochorenie, reumatologicke - imunita mi vytvara protilatky voci vlastnemu telu (proti zlazam v tele, ktore produkuju vlhkost, takze mam suche oci, usta + unava, klby). Ale zatial je to ok, nic vazne. A teraz k tomu cukrovka, no nepotesila ma doktorka. Myslela som na to, ze aj ty mas autoimunitne ochorenie, ze ci to nie je tiez rizikovy faktor pre tehu cukrovku. Ale to si tu len tak premyslam... 🙂

Drzim ti palce v pondelok, nech je to len dieta.

deina
16. nov 2007

Pa, Lia, tiez sa drz. 🙂

kalo
16. nov 2007

liaa: tak letmo čtu tuto diskuzi a jak píšeš, že si budeš péct doma celozrný chleba...tak to tě asi moc nepotěší fakt, že celozrné pečivo má stejně (ne-li víc) sacharidů jak pečivo normální...(vše z obilí by mělo být hodně omezeno...tak pečivo hodně s mírou..) 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre