Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

deina
21. dec 2007

Inak stihate jest 6x denne? Ja sa priznam, ze veru nie, proste nie som denne tolkokrat hore, aby som vedela jest 6x kazde tri hodiny. 5x okay, vporiadku, to sa da, ale vecer uz idem skoro spat. A cez vikend mam co robit, aby som jedla aj 5x.

elia
21. dec 2007

Tak mne diabetologicka dost presne rozdelila denne mnozstvo sacharidovych jednotiek, ale rozdelila mi ho iba do 5 jedal. Aj som sa cudovala, lebo vacsinou som na nete citala ze odporucaju jest 6x. Tak to by som urcite nezvladla. Aj teraz na desiatu jem iba 1 ks nejakeho ovocia, viac by som nezvladla, a na olovrant si dam napr. 1/2 ks ineho ovocia + 1 kruzok psenicneho chlebika (vyzera ako kukuricny chlebik - ako zlisovany popcorn). Veceriam okolo 18h a potom pred spanim maximalne vypijem trochu mlieka, alebo si zobnem par slanych tyciniek.

deina
21. dec 2007

Ja mam niekedy pocit, ze jem vela, ale dufam, ze je to len tym, ze jem casto. 😅 Zvyknem si davat take, ze krajec, dva (podla velkosti) cierneho chleba s rastlinnym maslom a paprikou (obmienam to tvarohovou natierkou, tvarohom alebo syrom pripadne si dam aj kusok sunky) alebo biely jogurt + musli (nasla som akesi light) pripadne aj ovocie (ak som ho este v ten den nejedla). Co zvyknete jedavat? Dajte dake tipy, mne uz dochadzaju napady. Obcas si dam aj dzem, nasla som taky lahucky, ledva to obsahuje dake sacharidy.

Inak obedujem v skole, normalny obed - nemame ziadny vyber, takze ked je nieco sladke, vezmem to domov manzelovi a inak si z taniera zjem asi tolko, aby som nebola uplne plna. Nastastie nevaria nic tazke, casto je rizito, kura a podobne veci.

deina
21. dec 2007

A este by ma zaujimalo - existuje norma, kolko by sme mali s GD priberat? Som v 29tt a mam uz +9kg, je to vela? Alebo je to v norme? Viac ako mesiac som nepribrala vobec nic, az teraz konecne + 2kg, tak som im aj celkom rada.

liaa
21. dec 2007

Ahoj holky!Právě jsem se vrátila z Dia porany.Vyfasovala jsem nové testovací proužky.-)Doktorce jsem řekla že miluju glukoměr-že aspoň vím kolik toho spapkat.-))Tak se smála.Dala jsem si na tuo pouzdro (je černé)1 decentní štrasový kamínek,ať se mi na to lépe kouká.Zatím jsem stále na dietě-nabírala kev na nějakou toleranci-výsledky budou ve čtvrtek.Doufám!!Že to bude OK

liaa
21. dec 2007

Deina,já myslím že to máš v pohodě.Norma za celé těhu je 12-16kg..Problém by byl,kdyby jsi třeba přibrala s cukrovkou 20 nebo i více.

deina
21. dec 2007

Dufam, ze je to okay, lekar sa nestazoval. Skor sa mu asi nezdalo, ked som nepriberala.

Neboj sa, vysledky budu dobre, drzim ti palce. 🙂 Uz zachvilku budes moct skoncit aj s dietou.

liaa
21. dec 2007

Deina-já dnes měla oběd ze zdravé výživy.Bramborový salát a smažený šmakoun.Ten šmakoun je z rostlin a bílku-takže to by nemělo zvednout a salát klasika ale spojen ne majonézou,nýbrž rostlinnou majolkou.(nevím,z čeho to dělají)A tak mi to chutnalo,že jsem si to snědla celé!!!Takže za hodinu se budu měřit-tak uvidím,zda jsem to trefila a je to tak,jak očekávám....-)

Jinak s tím jídlem-už mi to také připadá do kola.-)Ale vyjímečně jsem si tuhle dala normálně čerstvý křupavý rohlík s trochou másla-k snídani.Ráno to mívám nízké..Tak jsem si to pak měřila a bylo to v pohodě.Ale jinak ty snídaně stejné-celozrnný chléb,šunka nebo ta marmeláda bez cukru-krapek.Ted to i dělám tak,že ke svačině si už dám polévku a oběd pak normál bez polévky.

Určitě k obědu musím vynechávat omáčky jako je rajská a svíčková i guláš...To mi to zvedá.Takže spíš kuřecí na různé způsoby,rýže hodně zeleniny-ale to jíš taky tak...

Nedávno bylo vaření,,kluci v akci" v telce.A náhodou tam byl typ na večeři-salát a na tom opečená kuřecí prsa na kari a krustony-to jsem si zapsala a chci vyzkoušet,vypadalo to dietně a moc dobře. 🙂

deina
21. dec 2007

Minule mi mama chcela urobit kura na smotane, ale som jej povedala, ze radsej nie, len nech ho ugriluje - neznie mi to ako velmi dietne jedlo a navyse ho milujem, takze ked ho zacnem jest, len tak lahko ma niekto nezastavi. 😀

Omacky som uz davno nejedla, len minule som mala v skole privarok, tak som si dala iba trosku. Asi zacnem vymyslat rozne salaty, lebo uz zacinam mat pomaly po krk paradajok a paprik. 😅 Sem tam si sice dam redkovku, ale ta mi nerobi bohvieako dobre. A minule, ked som cely den nejedla nic sladke (ovocie myslim), tak som si vecer dopriala mrkvu + jablko, oboje dokopy postruhane, mnam, velmi dobre to bolo. Take pre babetka. Nasla som to v dia knizke, tak som sa inspirovala.

liaa
21. dec 2007

No vidíš.-)to zní pěkně.-))

liaa
21. dec 2007

Já právě taky nikdy moc na českou jídelní klasiku nebyla.-)a ted,když to nesmím,tak jako na potvoru mám na takové věci chuť 😀

liaa
21. dec 2007

Taky dělám dětem někdy šálek horké čokolády-no to se mi dělají chutě.-))))

Ale když si pak dám trochu CAro s kapou tatra mléka a posypu skořicí-tak si to taky vychutnám-třeba ke svačině.A k tomu tu celozrn.sušenku bez cukru a kousek ovoce a je to výborné..-)

liaa
21. dec 2007

Tak jen tak pro zajímavost-po tom obědě jsem měla po hodině 6,5.-)A najedla jsem se dobře s pocitem,že baštím svůj oblíbený bramb.salát 😅

elia
21. dec 2007

No ja vlastne drzim dietu este iba 1,5 tyzdna a este sa do toho iba dostavam, zo zaciatku som mala pocit fakt ze skoro nic nemozem. Ale ako som dostala od diaDr. tu peknu obrazkovu brozurku, tak sa mi to zda prijatelnejsie, ale tiez mam pocit ze jem dookola stale to iste. Ja som doteraz pribrala 6kg, za posledne 2 tyzdne ako dietujem som nepribrala nic. DiaDr. mi na moju vahu a vysku (162 cm, 58 kg) vypocitala denne 210 g sacharidov = 21 SJ, ale ked som jej povedala ze to budem hladna, lebo mam hrozny metabolizmus a jem 2x tolko ako moj dvojmetrovy manzel, tak mi este 1 SJ pridala, ze potom uvidime.

Takze tych 22 SJ mam na den rozdelenych na 6+2+6+2+6.
Mam to horsie tym ze musim stale lezat, a tak som odkazana na to co manzel navaril a nakupil.

Takze na ranajky cca 9:00 mam v poslednej dobe skoro stale 2 velke krajce cierneho chleba s rastlinnou natierkou a 30% platkovym syrom s paprikou alebo paradajkou + nesladeny ovocny caj. (predtym som mala vzdy sladke ranajky - vianocka, ceske buchticky, medovy chlebik a granko... ach jaj 😢 ) V tej brozurke je ze 1/2 krajca cierneho chleba je 1 SJ, takze to mam na ranajky 4 SJ, ale zrejme viac, lebo tie krajce chleba su fakt obrovske 🙂 Ostatne veci sa podla tej brozurky nezapocitavaju do SJ.

Na desiatu cca 10:30 si dam 1 mandarinku, alebo polku bananu, alebo jablko. T.j. 1 SJ

Na obed cca 12:30 si dam nejaky vyvar s cestovinou - t.j. 1 SJ, a na hlavne jedlo nejake maso s ryzou alebo zemiakmi - 150 g ryze alebo zemiakov su 3 SJ. Akurat mam problem, lebo som bola zvyknuta vzdy k obedu mat sladky kompot, uz mi vobec nechutia zavarane uhorky ani calamada, budem musiet najst nejake recepty na salaty. Dnes som mala rizoto s hraskom, kukuricou a mrkvou, a dokopy to bolo odhadujem 5 SJ.

Olovrant cca 16:00 1 ks ovocia - 1 SJ + psenicny chlebik 1 SJ

Vecera 18:00 - tu si dam 3 velke krajce cierneho chleba natrete pastetou + paprika alebo paradajka alebo cibula, alebo rastlinnym maslom so sunkou. Tie tri krajce by mali byt 6 SJ, ale su fakt velke, takze tu je to zrejme viac.

21:00 - to uz luskam bud tekvicove semiacka (tie sa nezapocitavaju), alebo vcera som si dala 2 dcl nizkotucneho mlieka a par tyciniek/pagacikov z listkoveho cesta t.j. asi 2 SJ.

Ked to teraz tak objektivne zhrniem, tak za den zjem tych 22-24 SJ, a nie celkom ich mam rozdelene podla toho ako mi rozpisala diaDr., ved na ranajky by som nevladala zjest tolko isto ako na obed. Ale fakt mi chyba viac toho ovocia, aj to ze okrem ranajok a veceri ked si dam nesladeny caj pijem stale iba cistu vodu, obcas si dam Fatru na zahu, ale ani s tou by sa to v tehotenstve nemalo prehanat. Musim niekde najst este nejaky zeleninovy salat s dresingom z bieleho jogurtu, ale ked ja som zo zeleniny este viac hladna, vzdy som si aj k salatom davala aspon 3 rozky aby som sa najedla. A snad ked manzel zozenie aj nejaku dia marmeladu aby som si trochu mohla dat do bieleho jogurtu, tak to budem jest spolu s ovsenymi vlockami. A zeby som este vyskusala detsku krupicu bez cukru iba so skoricou? Inak mi uz tiez fantazia dochadza...

elia
21. dec 2007

A inak neviem ci aj vy mate tu brozurku pre diabetikov, ale su v nej aj priklady hotovych jedal, napr.:

sosovicova polievka sladka so zaprazkou 250 ml 2 SJ
gulasova polievka so zaprazkou 250 ml 2 SJ
bravcove na paprikovej omacke 1 SJ + cestoviny 140g 4 SJ
francuzske zemiaky 250 g 5 SJ
leco s 1 chlebom 2 SJ
pecene kura + 100 g ryze 2 SJ
pstruh na masle so 150 g zemiakov 3 SJ
omacka k masu - zahustena mukou 100 g 1 SJ
plnena paprika so stavou 2 SJ + 150 g zemiakov 3 SJ
spenat so zemiakovou knedlou 150 g 3 SJ
vyprazany kapor so zemiakovym salatom [struhanka 30g, zemiak. salat 150g] 5 SJ
...

liaa
21. dec 2007

Elia-skvělý rozpis!!.-)

Pozor na dia marmeládu o které uvažuješ!!!V těhu se prý dia potraviny nesmí,kvůli umělému cukru,který prý pro těhule není vhodný!!

V prodejnách zdravé výživy prodávají marmeládu-vysoce kvalitní(též i drahou) bez cukru .Tu si dávám do bíl.jogurtu přesně jak popisiješ.Hezky si dám jogurt do broušené misky,doprostřed lžičku té marmelády a okolo třeba 5 plátků banánu a pár měsíčků mandarinky-jen tak na ozdobu a posypu to trochu těma vločkama-pár mandiček.Vypadá to báječně a je to moc dobré!!!.-)
V té prodejně zdravé výživy seženu i celozrnné sušenk bez cukru,jen trochu sušeného ovoce nebo dochucené trochu ovocem. 🙂

vivian2
21. dec 2007

Ahojte. Pridavam sa k Vam aj ja s tehotenskou cukrovkou. Zatial som este nebola u diabetologa. Cukrovku mi diagnostikoval moj gynekolog z glukozoveho testu. Po 2 hodinach som mala hodnotu 9,5. Dost co? Ale u diabetologa som etse nebola. Som objednana na testy zaciatko roka. V diabetologickej ambulancii mi povedali, ze sa mam zatial stravovat normalne, ze oni mi nasadia dietu, az ked mi to potvrdia testy spravene u nich. Aj sa ale bojim aby som zatial neuskodila svojmu babatku. Snazim sa obmedzovat sladke a jest dietnejsie jedla, ale niekedy sa to neda vydrzat a obcas si nieco sladne dam.
Mam pruzky na meranie cukru v moci a vzdy ked si ich spravim ci uz rano, alebo dve hodiny po jedle, tak su negativne. Mam sa na to spolihat? Niekde som citala, ze tehotenska cukrovka sa nemusi v moci vobec prejavit. Skuste mi prosim poradit, ak s tym mate nejake skusenosti. Dakujem

tonita
21. dec 2007

Ajka ja som mala hodnotu 7 a dr. mi povedala, ze je to o.k.Inac po druhej hodine by nemala presiahnut hodnotu nad 8.To mam z mudrej knihy zo skoly.

adetka
autor
21. dec 2007

vivian... ja som ala tehu cukrovku... a mam cukrovku aj teraz... a v moci som nikdy cukor nemala...

certica
21. dec 2007

adetka a co ti povedali? ze ti to uz zostane natrvalo, ci tazko povedat...

adetka
autor
21. dec 2007

certi... ano natrvalo...

deina
21. dec 2007

Vivian, ani ja som v moci nikdy cukor nemala (okrem jedneho razu - po glukozovom teste, vtedy bol aj tam).

Liaa, ja si akurat davam biely jogurt s vlockami. 🙂 A kedze som dnes nezjedla ziadne ovocie, tak si potom dam aj pomaranc, mnam. Inak co take dia vyrobky, ktore su trosku prisladene fruktozou? Take si zvyknem kupit, zda sa mi to lepsie ako umele sladidla. Mam taky dia dzem, ktory je namiesto umelych sladidiel prisladeny fruktozou a je velmi lahucky, taky dobry. A na obale pisu, ze obsahuje malinko sacharidov.

To Tatra mlieko je co? Maju to bezne v obchodoch?

Elia, to je dobry rozpis! 🙂 Ja mam vzdy vycitky svedomia, ked sa najem v skole, ale ako tak pozeram, tak je to vporiadku, super.

liaa
22. dec 2007

Ahojky Deina.-)No v Čechách mají-ale vůbec není nějak dia.Píše se neslazené kondenzované mléko a sacharidy má v sob ale určitě.Příležit.mrknu.Já si ho dávám kapišku do toho CARA.Aby to bylo celkově takové jemné.Na SL je určitě něco podobné-ALE název nevím.-)
Já totiž běžné mléko nemám ráda-od mala vůbec nepiju.

deina
22. dec 2007

Asi viem, co to je, dokonca je to asi to iste. 🙂 Ale nevedela som, ze to neobsahuje cukor, aj ked je to sladke, myslela som si, ze je to riadne cukrove. 😀 Budem to musiet obhliadnut v obchode. Dnes sme boli v Tescu, ale bolo to nehorazne vela ludi, nemala som naladu behat kade-tade, kupili sme len to najnutnejsie a sups do prednostnej pokladne (este nas aj dopredu pustili), mali sme to rychlo vybavene.

deina
22. dec 2007

A este... dostala som hroznu chut na kavu, tak som si spravila jednu slabucku s mliekom a bez cukru. No nieviem... 😖 ked ju dopijem, asi to bude posledna kava, na ktoru som v tehotenstve kedy mala chut. 😀 Bez cukru to nie je bohvieco.

liaa
22. dec 2007

Já ted mám také v poslední době chuť na kávu.To Caro mi ji nahrazuje.
Ted tady mám složení Cara-je od firmy Nestle-Jačmeň,slad z jačměňa,čakanka,raž....sacharidů na 100g-79,4
To se zdá hodně ale ta lžička co si dávám do šálku má ani ne pul gramu.-)Pak zaleju vodou a kápnu tam to tatra mléko.Ono tomu dodá takovou fain chuť.
Tatra grand(v plechovce ted mám)-zahustené neslad.mlieko.-)Na 100g 11,6 g sacharidů...

Mně to pak připadá ten nápoj sladký-ale pokud si byla zvyklá kávu sladit normálně cukrem,tak by ti to asi stejně nechutnalo.-)

digysa
22. dec 2007

Po vianociach idem na testy na cukrovku. Ked budu testy pozitivne, to akoze vazne budem musiet byt na diete???? Jaaaaaaaaaaaaaaaj....pane boze pomahaj. Pojdem do kostla v nedelu, v pondelok aj v utorok... 😅

certica
22. dec 2007

hm, tak to ma mrzi adetka
digysa, nejak neskoro ta posielaju nie?

chiswick
22. dec 2007

ahoj holky, ja si ted delam testy z krve hodinu po jidle (3x denne) a rano na lacno.
Chtela jsem se zeptat, jestli nektera z vas mela taky takove vykyvy jako ja: dnes na lacno 3.8, hodninu po snidani 9.2 a hodinu po obede 4.5 😕
snidane byla trosku vetsi (ale bez cukru) a pak jsem sla plavat na cca 40min.

jinak po tom zatezovem testu jsem mela 13+neco ☹

liaa
23. dec 2007

CHiswick-já zatěžové-podobný výsledek 😠

Ano,také jsem měla výkyvy..Mrknu do notýsku a napíšu ti,ty největší.

Tak zapsaný největší výkyv po noci(před snídaní)mám 3,6.Ale jednou jsem měla i méně.A pak samozř.ketony v moči-což není dobré.

Největší hodnota mi naskočila před pár dny po obědě-8,5...Dala jsem si totiž polévku kyselo a pak druhé-a ta mi to asi zvedla!

Jinak dieta právě spočívá v tom,že jíš nejen bez cukru ale důležité je právě malé porce!Ze začátku jsem z toho byla hotová(měla jsem i dost hlad)ale časem jsem si vypozorovala co má kolik sacharidů a naučila se kombinovat pokrmy tak,abych se nasytila a přitom to nevylítlo.

Jen jako příklad uvedu-že bych třeba k snídani dokázala sníst klidně až 3 rohlíky..Ale můžu maximum 1 a dorazit se zeleninou,šunkou....-)

Je pravda,že pohyb by případné překročení dávky měl ještě srazit.Já kvůli zdrav.problémům skoro žádný pohyb nemám-ale snažím se s tím něco dělat,když mi to náhodně vylítne.A většinou to mám do půl hodiny v normě.A to se mi stačí s vypětím sil třeba projít po baráku.-)
Takže je možné,že ta snídaně byla natolik silná,že výkyv byl možná i větší a plavání to srazilo na tu hodnotu,kterou popisuješ a která teda také není OK...

Ale myslím,že se to naučíš.Já si zejména ze začátku měřila mnohem častěji,než mám nařízeno.Právě abych vypozorovala,co má na mne vliv..
A třeba jsem i zjistila a pak mi to Dr i potvrdila,že třeba i když se najím správně-ale mám pak nějaké starosti-stres-cukr(hodnota) vylítne.Takže i tohle to ovlinuje.
Mimochodem,pro mne jsou nemožné 3-hodinové odstupy od jídla.Já třeba 3 hodiny absolutně bez jídla být nemohu.Dělalo se mi špatně a hodnota opravdu klesala pod normu.Takže po 1,5 hodině si dám třeba kousek ovoce,nebo dílek hořké čokolády bez cukru a tohle mi pomůže tu hladinu si udržet.Ale toto už je opravdu na každém jednotlivci-jak to tělo reaguje!!

Tak přeju pevné nervy a mnoho trpělivosti,ať to brzo zvládáš!! 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre