Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

editah222
10. júl 2009

Podle toho co si počítám se většinou vlezu i do těch 225g sacharidů za den (a to počítám i tu sladkou zeleninu jako mrkev a rajčata) a nehladovím. Teda teď zrovna jo 😉 Nevím čím to je, ale mezi svačinou a obědem mám vždycky hlad, asi z toho jak se už těším na to co si udělám 😀 Dnes mám kalamary z trouby (chtěla jsem je už včera, ale pokazila se mi trouba a tak jsem měla jen salát caprese) a k tomu ledový salát, už se nemůžu dočkat půl jedné 🙂

Já si myslím, že hodnoty na lačno jsou taky důležité nebo to aspoň tak tvrdí moje doktorka a i na netu to tak bylo. Já jsem ještě těch 5,5 nepřekročila, ale těhu cukrovka se prý postupujicím těhotenstvím zhoršuje tak uvidím.

Co znamená snížit cukry o 50% taky netuším 😀 navíc když spousta holek si myslím, že cukry jsou jen v čokoládě a bonbonech - to je jako omezí na 1/2 a jinak pohoda? 😀 Ach ti doktoři, jeden stresuje s inzulinem a druhý bude tvrdit, že těhu cukrovka nic není a my chudáci se v tom máme plácat 😠

samsulka
10. júl 2009

Edi, je fakt,že v diabetice co dr. to názor nenašla jsem dr. který by měl stejný názor jako druhý a přitom léči to stejné je to fakt divné,co?

editah222
10. júl 2009

Samsulko - já mám hlavně strach o některé moje kamarádky, které měly hodnoty při tom testu stejné (nebo dosti podobné) jako já a jejich gynekologové jim tvrdí, že je to v pořádku a jedná se jen o hraniční hodnoty. Možná mají pravdu, ale co když je jejich názor prostě jen zastaralý a ne zrovna odborný, a ty chudiny nevědomky ubližují nejen sobě, ale i miminku? Já věřím tomu co se píše na tom servru tehotenskacukrovka.cz, protože si myslím, že ta doktorka se opravdu věnuje těhotenské cukrovce a ví o čem mluví.

bibi78
10. júl 2009

editah, ja som tiez najhladnejsia dopoludnia, od ranajok sa neviem dockat desiatej- dnes som si dala detsku vyzivu (presnidavku) a 1 suchar a uz by som zase jedla, lenze mne vobec nejde na chut to, co mozem... uz ma nenapada, co varit na obed... vcera som mala oprazenu kapustu (zeli) 😉 a tofu syr v struhanke, celkom fajn, ale to zasyti na chvilu a maso ma moc nebavi... ale asi zasyti najviac... dala by som si svieckovu alebo vepro, knedlo, zelo, to ale neviem robit... 😀

mirip
10. júl 2009

ahojte tak som dnes absolvovala diabetologičku, moč čistý, krv nalačno 4,1 a minulá krv čo mi brali zo žily výsledky vporiadku, dalšiu kontrolu mi preto dala až okolo 28.8. a že mám pokračovať v takej diete ako doteraz, ale priznám sa ja dietu síce dodržujem ako že nejem sladké ale v skutočnosti si občas niečo sladké cez deň dám,ale vačšinou je to nanuk alebo zmrzlina len čokoládu, keksíky atd. nejem vobec 🤐
inak dnes sa švagrinej narodila k 4ročnému synovi čo má dcéra svokra revala ako tur do telefonu ked to oznamovala som zvedavá či bude tak revať od šťastia ked sa narodí nám, o čom pochybujem 🙄

deni26
10. júl 2009

aj mne sa zda ta doktorka na teh.cukrovka.cz , ze sa vyzna, ale podla jej diety sa asi neriadi ani jedna z nas. Podla toho by sme vazne porusovali vsetko. Ja sa sice snazim, ale myslim, ze ked si dam kopcek kupenej zmrzliny s cukrom, vzdy sa zmestim do hranice 7,3. Dnes som prvy krat vazila chlieb a ovocie. Zatial som vzdy jedla tak ako som si myslela, ze mozem, a vychadzalo mi to. Ja tiez nemam predpisanu dietu, len obmedzovanie, ale merat sa mam. A strasila ma aj inzulinom.
Papate aj slane, napriklad take arasidove chrumky? Tam som ziadny cukor nenasla. Alebo nieco podobne.

julia30
10. júl 2009

no ahojte tak dnes sme v pohodicke 🙂 inak ani ja sa nemam oficialne merat, zacala som sa len kvoli sebe nech viem co a ako lebo nech si zistim co mozem a co nemozem lebo niektore potraviny aj ked maju nizku hodnotu sacharidou my vyskocil cukor po nich. Inak ja sladke uz nejem mesiac. ale ze vobec ziadne sladke ani moj oblubeny caj s kyselinov citronovou a cukrom ;) ale nevadi zvladame. Zatial. tento vikend asi porusime, lebo ideme na svadbu ale tak asi to upraivm tym citronom nech nemam stres z toho 🙂 a mozno ked budeme vela tancovat tak to nestupne vobec ;) lebo pohyb pomaha spracovaniu.

no a co sa tyka pochutin ako su chrumky a chipsy a taketo veci je to diskutabilne, nakolko su velmi rychlo stravitelne a teda ti po nich moze stupnut cukor aj napriek tomu, ze je tam napisane ze malo sacharidov maju 🙂

takze dnes som si kupila ricota tvaroh a po vikende idem spravit tvaroh v listkovom ceste ako akoze dobrotku sladku 🙂 bez cukru tak sladko sa budem iba ja tvarit pri tom 🙂 ale ten tvaroh je uplne ze dobry.

inak dnes som mala dobry obed tak vam poradim ;) zeleninovy salat opecene kuracie prsia na prirodno na sucho a k tomu plnene listkove cesto s dusenou cuketou a syrom 🙂 uplne ze dobre to bolo a zatial mi cukor nevyskocil takze asi dobra kombinacia.

neurologia
10. júl 2009

Ahojte ,

mne zistili tiez gestacny-tehotensky diabetes dnes som bola prvykrat u doktorky dostala som papier-tabulku kde si mam zapisovat hodnoty cukru ktore si nameriam, a este aj recept na ten meraci pristoj a este ze mam dodrziavat dietu-ale k tomu mu nic nepovedala ani ako ma ta dieta vyzerat co a kolko mozem...vobec nic neviem...

prosim poradte mi co mam robit nejaku tabulku co kolko obsahuje a vlastne kolko toho mozem za den prijat-zjest?

julia30
10. júl 2009

ahoj Neurologia ;) takze posielam ti linky stranok, ktore by ti mohli pomoct ;)

btw. mas stastie, ze si dostala predpis naglukomer, to neviem ci sa tu uz niekomu stalo 🙂 vacsinou je problem dostat predpis na pruzky nie to este na glukomer proste uplne na prd ale tak len pekne meraj a meraj a meraj 🙂

http://www.porodnice.cz/poradny/59?page=1

http://www.tehotenskacukrovka.cz/

http://www.tehotenskacukrovka.cz/sites/default/...

http://www.merrylinka.cz/oldver/ehodnoty.htm tuto pozor volne cukry nemozes vobec aj ked by ti to vyslo tu mas skorej take dobre veci ako uz spravene jedla a tak

http://www.flora.cz/ekalkulacka/e_index.htm a toto je tiez velmi dobre dnes som si tam prvy krat ratala co kolko mozem a tak 🙂

vela zdaru a daj nam vediet ako sa ti dari 🙂 da sa to zvladnut, ale nemala by si hladovat stravovat sa vzdy najskor 2 hodiny po jedle dalsie jedlo alebo max 4 hodiny. Dlhsia pauza ako 4 hodky by nemala byt nakolko potom telo hladuje.

na ranajky nesmies ziadne mliecne vyrobky ani nic podobne nakolko je dlhodobym vyskumom zistene, ze to na lacno zvysuje cukor. ked mas chut na nejaky jogurt alebo cosik take tak radsej az na desiatu alebo olovrant. Ale aj mliecne vyrobky musis ratat sacharidy. Ked nieco nevies kolko ma sacharidov radsej to ani nejedz. Este stale aj zavisi, ze ake si mala hodnoty lebo od toho zalezi ci budes mat prisnejsiu ci menej prisnu dietu a tak.

No som mudra ako radio lebo som PN a vela citam a zhanam si na webe 🙂 takze tak ;) ale neboj kazda z nas s tym bojuje🙂 boju zdar 🙂

krasny den prajem.

neurologia
10. júl 2009

dakujem uz citam a vzdelavam sa aj ja....

a hodnoty som mala hranicne -tak mi povedal doktor...

evena
10. júl 2009

ahojte spolubojovnice 🙂
takže sem si byla v obchodě pro tvaroh a listový těsto se mi právě rozmrazuje ... plánuju si upíct štrůdl na večeři a zdlábnout aspoň jednu šišku 🙂 tak sem v obchodě zhřešila a koupila si míšu s 12 S ale stálo to za to 🙂

julia30
10. júl 2009

no dobre ale co davate do toho strudlu okrem tvarohu? lebo ja napr. nemozem ani cukor ziadny a ani ziadne ovocie mi zakazala vsetko :?:??? tak neviem ci by mi to len tak chutilo. Este som rozmyslala ze by som tvaroh zmiesala so stavou z pomaranca ale ci to ma zmysel netusim :(

editah222
10. júl 2009

Julia - dej do toho tvarohu nastrouhané oříšky, skořici a třeba trošku nastrouhané citronové kůry. Mělo by to vylepšit chuť a přitom nic z toho neobsahuje cukr 🙂

BIbi- na svíčkovou mám chuť taky, už jsem poprosila tchýni aby mi ji co nejdřív uvařila 😀 😀

julia30
10. júl 2009

tak to ma nenapadlo 🙂 super to spravim isto po vikende lebo teraz ideme na tu svadbu a tam asi zhresim :(

inak co sa tyka svieckovej som si vzdy myslela jaky je ot prolem a je to uplne v pohodicke 🙂 len uvarit zeleninu korenovu v nej kus meska 🙂 inak da sa to aj z kuracieho maska spravit kratsie to trva 🙂 a potom je dolezite vybrat masko a zeleninku len pomixovat dat troska smotany podla toho ake je to huste ja to inak nezahustujem vobec radsej dam o to viac zeleniny 🙂 a nakvapkat polku citrona a asi 1 PL cukru ale ten cukor ani nemusi byt a dochutit.

A co sa tyka "vepso" knedlo a zelo 🙂 tak to je este jednoduchsie 🙂 lebo knedlu mozeme len v obmedzenom mnozstve 🙂 (treba si naratat) a da sa kupit v obchodoch najlepsie taka nejaka domaca ;) a masko len upiect v zatvorenom hrnci (to znamena udusit) ked je makke tak len na neho dat nakrajanu cibulku a cesnek a nechat zapiect, a na koniec udusit kyslu kapustu bez zahustenia ;) len povarit. Inak toto je naozaj velmi jednoduche lebo maso dam do truby rano nech sa dusi po hodinke odokryjem a posypem tou cibulou a cesnekom 🙂 a za 30 min je hotovo medzi tym ako necham zapekat masko tak udusim tu kapustu ;) takze pohodicka klidek a bez roboty v podstate ;)

bru chut ;)

evena
11. júl 2009

tak do toho štrůdlu sem dala tvaroh + musli, bylo to sladký a docela sem si pochutnala, snědla sem 3/4 šišky 🙂 sice jabka sou jabka, ale teď co spoustu věcí nemůžu nebo jen omezeně tak si vychutnám i tvroh který mě moc neleze 🙂

neurologia
11. júl 2009

dobre ranko,

tak dnes som zacala s dietou a prve pocitane ranajky mam za sebou...aj vcera vecer som musela byt silna bo sme boli na navsteve a vzloyili kolace-a tie ja mozem ale odolala som bola som na seba hrda....a dnes zas same pokusenie to bude pretoze mame dni mesta a bude to vsade rozvoniavat.... 🙂

julia30
11. júl 2009

neurologia

na dnoch mesta si klido mozes dat nejaku cigansku pecienku s cibulkou a s kuskom zemle nie s celou tou hovadskou zemlou 🙂 to si myslim, ze sice neni najzdravsie ale co sa tyka cukru mohlo by to byt okis ;)

a inak zistila som, ze ked sa najem nesmiem potom spat :( lebo dnes bolo zle rano. Ked som sa rano zmerala tak 6.6 a teraz po 2 hodinach spanku po ranajkach ze 9.0 ale to robim minimalne a ani to nepriznam. Lebo to podla mna neni relevantne. Som chcela dodrzat casovy harmonogram a najedla som sa hned rano o osmej a potom som takto dopadla. A mala som to co obvykele mavam a takto mi to stuplo asi je cas troska zacvicit alebo dat si kusok vody citrona alebo cohosi :( ach joj normalne ma to rozlozilo. ale tak co uz dnesny cely den bude asi na prd.

tak pekny den prajem.

bibi78
11. júl 2009

julia, asi nic netreba silit. ja tiez vstavam neskoro, nedokazem a ani sa mi nechce vstavat zavcasu kvoli tomu, aby som dodrzala nejaky harmonogram. riesim to tak, ze ranajky nemam skor ako o 9-9.30 rano a potom sa tomu prisposobim. snazim sa jest kazde 3 hodiny, ale ak som hladna, tak sa najem aj o hodinku skor alebo si posuniem vsetky jedla na interval 2,5 hodiny a potom neveceriam tak neskoro, vacsinou do tej 20.30 stihnem 1. veceru.
nech Ta jeden nesulad nerozhadze, snad ked budes na diete par tyzdnov, prestanes to brat tak uzkostlivo. 😉 takze prajem pekny den a vobec nemusi byt "na prd" 😀 , zalezi len od Teba. babu prospieva pozitivna nalada!, mozno este viac ako ten blby cukor. 😎

julia30
11. júl 2009

bibi ahoj ;)

ja to beriem v pohodicke ;) ja som v klidku len som zistila ze po jedle nemozem spat ;) aspon na nieco su dobre tie testovania :D dnes mam na obed napr salat zeleninovy so syrom feta a to je vsetko este nech odideme na svadbu si dam tu polievocku brokolicovo smotanovu 🙂 takze pohodicka neriesim ziadne zasadne veci 🙂

krasny vikend prajeme ;)

bibi78
11. júl 2009

julia, tak to je fajn. sopsky salat s feta syrom si robim aj ja, je skvely. uzite si svadbu so vsetkym, co k tomu patri 😉 !

bibi78
11. júl 2009

baby, neviete nahodou, aku sach. hodnotu ma listkove cesto? prave som si upiekla strudlu, ako tu uz niektora radila, s ricotta syrom, 2 granny smith jablka (tie maju asi najmenej cukrov), pekanove orechy, citron. kora a stava a skorica. ale musim povedat, ze bez cukru je to take ... 😅 ... hm... no da sa 😉 dala som si 3 kusky na olovrant a vobec nemam predstavu, kolko sacharidov to predstavuje, teda ta plnka ano, ale to cesto???

editah222
11. júl 2009

Bibi - 100g listového těsta má 36g sacharidu a 1550KJ. Snad ti to pomůže 😀

makyna12
11. júl 2009

ahoj holky,
tak jsem tu po pár dnech zase a nestíhám vše dočítat 🙂 něco na tom je, že jsou ženský ukecaný 😉

Ivuu jak je????Nerodíš ještě??? Kamarádka, která měla temín úplně stejně jako já porodila už v pátek....mě tvrdne břicho už 3 den v kuse a to téměř ořád, ale zatím nic pravidelného...jsem traky úplně unavená a potřebovala bych sežrat na posezení celou čokoládu abych měla trochu energie do života 🙂 a hlavně do porodu....už aby to bylo.. 😉

aceton se u mě derží v pořádku od té doby co se cpu těma celozrnýma rohlíkama...takže něco na těch dlouhodobých cukrech asi je...tak mám trénink na noční vstávání při kojení,protože ty rohlíky s tím mlékem musím 2 až 3 krát za noc 😒 takže se moc neyvyspím, ale ono už to stejně moc nejde...

tak se tu zstím mějte a Ivuu dej vědět jak jsi na tom ty....

ivuu
11. júl 2009

makyno nerodím..čtu ale už se tak striktně zasad nedržím když mám hemoglobin dobrej a za par dní rodím..a dělám pokusy...jako ohlík s nutelou a po hodce 6,9 nebo ted jsem spraskala meloun,lovečák+rohlík a nakej oplatek a 6,7 😕 😕 😕

zda se mi že čim se bližim vic k porodu tim mám hodnoty lepší nebo furt stejný at jim co jim....máš bvlbý hodnoty,ja se musím trochu pravit jinak ten porod nepřežju...a čokošku s dej..aspon nakou kvalitní...si to zasloužíme.... 🙂

misule82
12. júl 2009

holky fakt vám závidím, jak už se vám to blíží 🙂 a ivuu to si děláš srandu s těma hodnotama 😀 já na to před porodem budu taky kašlat, nechci jít vysílená na porod....
příští pátek jdu sepsat porodopis, na utz, první natáčky a kontrolní stěry.... takže to budu celý den u doktorů 😠 no jo co se dá dělat.... jsem zvědavá, jak nám zase malá povyrostla, doufám, že se pořád drží 🙂

joa.n
12. júl 2009

ahojky holky,
tak hlasim, ze jsme stale 2v1. V patek jsem byla na gyn. poradne, dr. rekla, ze se to nezlepsilo, jsem otevrena na spicku prstu, ale dost mi pomaha to magnezko, brisko tvrdne tak primerene. Lezim uz jen tak na pul, jsem preci jenom uz 35+3 a hlavne mala uz je poradny "macek". Merila ji a ma cca 2,7 kg. Dr. rikala, ze jestli vydrzim do terminu, tak 4 kg by mela mit. Tim padem budu rada, kdyz porodim kolem 38 tt. Ale vite, jak "presne" 😀 jsou ty jejich miry na UTZ. Pristi tyden mam prvni monitor a stery, pak hned jedeme do porodky pro jistotu sepsat porodopis, kdyby nahodou...
Co se dietky tyka, uz to taky prestavam resit, hresim cim dal casteji... Vcera jsem si treba udelala z povoleneho mnozstvi mouky palacinky s tvarohem - samozrejme bez cukru, ale to jsem si posmakla!! 😉

makyna12
12. júl 2009

joa.n já tomu jejich měření nevěřím...
při prvním děcku mě pořád říkali jak je malej a on se narodil na 37 tt a měl 2700 což je úplně ok...teď té kámošce co rodila v pátek, řeklii, že jí porodí dřím a císařem, že malá má už 3450 g a narodila se s rovnýma 3 kilama. takže tomu moc nevěř...je to prý jen hrubý odhad, kde se můžou splést až o půl kila 😉

ivuu
12. júl 2009

misule to si nedělám srandu s těma hodnotama 😀 ale musím říct jak se nehlidam je mi mnohem huř..jako fyzicky.ta lehká strava má něco do sebe.... 😀 😀

no ja těm jejím hodnotam taky moc nevěřím..u matesa se spetli o 600g...

evena
12. júl 2009

ahojte
ivou taky sem tě viděla už v porodnici 🙂

dnes sem experimentovala s palačinkama, udělala sem k nim šlehajdu když nemůžu marmeládu a do toho jahody a broskve, dle výpočtů sem se vlezla do předepsaných 60 g S a měření po 1,5 h 6,7

ale stejně výsledku moc nevěřím ... ráno sem se měřila na lačno a jedna hodnota 6,3 a druhá za pár sekend z totožné kapky krve 5,7, takže je to teda fakt těžce orientační, stejhně je divný že mám na lačno tolik ... dr. říkala že je to prý jedno, jak prý nepřesáhnu 8 mám být v klidu, hlavně že minile říkala že nesmím přesáhnout 7,3 ... takže nejenom co dr. to jiný názor, ale ještě si ten samý dr. rady upravuje podle toho jak se mu to hodí 😀

samsulka
12. júl 2009

Ahoj holky, vítám bohužel další těhulku s GD 😉

Ivu já myslela,že už jsi taky v porodnici 😀 😀 😀 ,ale to přijde

Eve, jo ty hodnoty jsou vždy nepřesné já už glukometru nevěřím.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre